Odborníci našli na louce v Krkonoších kudlanku nábožnou

01.10.2019 14:50:52 | Autor: Radek Drahný | Rubrika: VOLNÝ ČAS | Obce: Krkonoše

Odborníci našli na louce v Krkonoších kudlanku nábožnou

Druhovou pestrost Krkonoš letos rozšířil velmi zajímavý druh hmyzu - kudlanka nábožná. Odborníci Správy KRNAP tuto samičku našli na louce nad Bolkovem u Rudníka (680 m n. m.). Její výskyt v Krkonoších zřejmě souvisí s rozšiřováním areálu v důsledku oteplování podnebí.

V současné době nemůžeme tvrdit, že se kudlanka v Krkonoších začala pravidelně objevovat, je to první nález z volné přírody bez zjevné vazby na činnost člověka. Může se tedy jednat o zcela náhodný výskyt. Příští rok se na danou lokalitu odborníci zaměří a uvidíme, jestli se podaří objevit více jedinců. Je ale obecně známým faktem, že kudlanky pomalu rozšiřují svůj areál výskytu směrem na sever kvůli postupně se zvyšujícím průměrným ročním teplotám. Kudlanka se do Krkonoš mohla dostat zcela náhodně s převáženým materiálem, nebo v důsledku silného proudění vzduchu při bouřkách.

Až budoucnost ukáže, zda se jedná o druh, který dlouhodobě rozšíří výčet druhů žijících v Krkonoších nebo zda se bude jednat o výjimečný nález.

Kudlanka nábožná (Mantis religiosa) je jediný český zástupce řádu kudlanek. Dříve nebyly v Česku kudlanky příliš rozšířené, vyskytovaly se hojně pouze na Jižní Moravě (Národní park Podyjí), ale v důsledku oteplování podnebí se rozšiřují směrem na sever. Kudlanka nábožná je zbarvena světle zeleně až tmavě zeleně, na podzim hnědě. Díky tomuto zbarvení ji v přírodě může predátor i entomolog snadno přehlédnout. Samičky dorůstají velikosti až 55-80 mm, samečci jsou menší, okolo 35-50 mm.

Kudlanka nábožná má trojúhelníkovou hlavu s velkýma očima. Na první pohled zaujme přední pár končetin, který je uzpůsoben k uchvacování kořisti. Fungují jako střenka zavíracího nože, kořist je bleskovým sklapnutím přivřena mezi ozubenou holeň a chodidlo. U kudlanek se vyskytuje sexuální kanibalismus. To znamená, že samička po páření sežere samečka. Děje se tak hlavně v době nedostatku potravy. Centrum řídící rozmnožování je podřízené mozku, takže když samička začne žrát samečka od hlavy, kopulace neustává, naopak, probíhá ještě vytrvaleji (zdroj Wikipedie).

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Rada a Správa KRNAP se dohodly na návrhu cest v klidových územích
Skautská pomoc Krkonoším byla opravdu znát
Tvůrci spirály na Sněžce se sami přihlásili a zaplatili pokutu
Krkonoše zůstávají otevřené! Ministr vyjednal s Krakonošem ještě šanci
Lovci odpadků vyrážejí do Krkonoš!
Startuje kampaň Není zvěř jako zvěř
Vlčice, odchycená u Vrchlabí, musela být bohužel utracena
Vlk zapózoval před krkonošskou fotopastí

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Webové stránky kraje získaly novou podobu

Přívětivější vizuální zpracování, snadnější dostupnost informací, strukturované stránky krajských odborů, formuláře na jednom místě či přehledné aktuality. To vše a mnoho dalšího přináší nová podoba webových stránek Libereckého kraje. Adresa zůstává neměnná, a to https://www.kraj-lbc.cz/. „Vzhled, funkčnost a přehlednost webu kraje již potřebovaly výraznou změnu. Jsem rád, že můžeme nyní spustit novou verzi stránek. Běžný uživatel samozřejmě najde veškeré informace stále na stejném místě tak, jak je zvyklý, a to na https://www.kraj-lbc.cz/," uvedl Zbyněk Miklík, náměstek pro resort ekonomiky, majetku, investic, veřejných zakázek a informatiky.

Kraj hledá Památku roku pro letošek. Nominace přijímá do 30. dubna

Již jen několik dní je možné přihlásit se do devátého ročníku soutěže Památka roku 2023 Libereckého kraje; termín vyprší 30. dubna. Soutěž, jejímž cílem je upozornit na úspěšné obnovy kulturních památek a poukázat na ojedinělé stavby v našem regionu, vypisuje Liberecký kraj. „Skutečně velice stojíme o to, aby se nám hlásilo co nejvíce majitelů úspěšných obnov památek. Jejich obnovy jsou inspirací příkladem pro ostatní majitele," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovního ruchu Libereckého kraje. Předchozí článek


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Tradiční muzejní prvomájová lomnická výstava v podání Jana Dingy
Do lomnického klubu opět zavítá Znouzectnost
Jak probíhal Speed Marathon 2024 v Libereckém kraji
Pálení čarodějnických ohňů? Ne na místech s nebezpečím požárů
Kasteláni myslí i na hendikepované návštěvníky

Nejčtenější články

29.04.: Služební pes Max vypátral v lese u Harrachova dva zloděje
28.04.: Přehled fotbalových výsledků a tabulek šestého jarního kola
29.04.: Den otevřených dveří pořádají na stanicích HZS Libereckého kraje

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT