Prořezávky kleče ve východních Krkonoších ochrání zdejší tundru

10.08.2020 10:50:46 | Autor: Radek Drahný | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Krkonoše

Prořezávky kleče ve východních Krkonoších ochrání zdejší tundru

Ve druhé polovině 20. století byla na hřebenech Krkonoš vysázena kleč, která nahradila porosty, vykácené v 18. a 19. století v rámci takzvaného budního hospodaření. Na některých místech však byla sázena příliš hustě a postupným rozrůstáním stále více omezuje vzácné druhy rostlin, například jestřábníky, arniku, hořce, plavuníky apod. Proto Správa KRNAP na některých lokalitách část keřů vyřezává, ale měly tyto chráněné rostliny dost prostoru pro svůj růst.

Současná fáze projektu Prořezávka klečových porostů realizovaná ve východních Krkonoších navazuje na dvě předešlé etapy ze západních Krkonoš. Ty proběhly v letech 2010-2011 a 2015. S odstupem několika let lze říci, že tyto zásahy byly účinné - zastavilo se zarůstání lokalit těchto druhů rostlin a na uvolněné plochy se již začínají jejich zástupci vracet.

„Na hřebenech východních Krkonoš probíhá prořezávka novodobých výsadeb kleče v oblasti Stříbrného návrší, tedy severozápadně od Luční boudy. Prořezáním výsadeb kleče bude vytvořena přírodě blízká mozaika různě velkých skupin kleče a travinné vegetace alpínského bezlesí, která umožní zachování krkonošské arkto-alpínské tundry v příznivém stavu. Zásahy jsou na jednotlivých plochách odstupňovány od 30 až do 90 %. V příštím roce budou práce pokračovat na Bílé louce a Studniční hoře, pod Výrovkou a u chalupy Na Rozcestí. Celková plocha upravovaných porostů činí 73,8 hektaru," řekl garant projektu, botanik Správy KRNAP Josef Harčarik.

Realizaci projektu předcházel rozsáhlý mnoho let trvající komplexní výzkum zkoumající kleč samotnou (její původnost či nepůvodnost) a zejména pak její vliv na okolí. Na základě biologických rozborů, s přihlédnutím k dobovým dokumentům, máme dnes v rukou nejdokonalejší analýzu popisující, kdy a jakým materiálem byla daná lokalita osázena. Zda jsou dané klečové porosty původní, vysazené před 1. světovou válkou, v meziválečném období či v době po světové válce druhé. Tyto poznatky poskytly zcela zásadní podklad pro současný management kleče.

Pro minimalizaci negativního vlivu prořezávek kleče na živočichy, zejména s ohledem na jejich rušení v období rozmnožování a vyvádění mláďat jsou prořezávky kleče i manipulace s ní naplánovány na druhou polovinu léta a transport vyřezané hmoty vrtulníkem až na podzim. Práce budou prováděny co nejšetrnějšími technologiemi a pracovními postupy - s využitím velkého podílu ruční práce a letecké dopravy vyřezané kleče z nepřístupných lokalit.

Projekt Prořezávka klečových porostů je financován z Operačního programu Životní prostředí.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Výzkum okáčů pokračuje v Krkonoších i letos
Koupí samolepky můžete podpořit péči o Krkonošský národní park
Aktualizovaná Strategie rozvoje Krkonoš je schválena
Novinky v KRNAP: nová zonace, návštěvní řád a značení cyklotras
FOTO: Cenu ředitele Správy KRNAP za rok 2019 získalo devět oceněných
Výjimečné přetížení Sněžky si vyžádalo nasazení ochranných sítí
Od 2. června opravují chodník od Růžové hory na Sněžku
Začíná další sezona na krkonošských loukách
Nová zonace KRNAP začne platit 1. července
Škodováci vysadili v Krkonoších 2 000 bříz
Právě vzniká Jelení hravá naučná stezka Správy KRNAP nad Špindlem
Krkonošskému národnímu parku je 57 let
Správa KRNAP opravila další kilometry cest
Rada a Správa KRNAP se dohodly na návrhu cest v klidových územích
Krkonoše zůstávají otevřené! Ministr vyjednal s Krakonošem ještě šanci

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Kraj hledá Památku roku pro letošek. Nominace přijímá do 30. dubna

Již jen několik dní je možné přihlásit se do devátého ročníku soutěže Památka roku 2023 Libereckého kraje; termín vyprší 30. dubna. Soutěž, jejímž cílem je upozornit na úspěšné obnovy kulturních památek a poukázat na ojedinělé stavby v našem regionu, vypisuje Liberecký kraj. „Skutečně velice stojíme o to, aby se nám hlásilo co nejvíce majitelů úspěšných obnov památek. Jejich obnovy jsou inspirací příkladem pro ostatní majitele," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovního ruchu Libereckého kraje. Předchozí článek

Jeden a půl milionem podpoří Liberecký kraj vědomostní soutěže žáků

Částkou 1 605 000 korun podpořil v letošní roce Liberecký kraj konání vědomostních olympiád žáků základních a středních škol. Okresní a krajská kola se konají již od začátku roku. Další finanční prostředky na soutěže ve výši 630.000 korun čerpá kraj ze státního rozpočtu. „Organizaci vědomostních soutěží zajišťuje na základě příspěvku zřizovatele ve výši 1 200 000 korun Střední škola a Mateřská škola Na Bojišti, Liberec. Jedná se o krajská a okresní kola vědomostních soutěží a klání ve středoškolské odborné činnosti. Na organizaci okresních kol mimo Liberec se podílejí příspěvkové organizace obcí. Jedná se například o domy dětí a mládeže či střediska volného času," uvedl Jiří Čeřovský, náměstek hejtmana pro resort školství, mládeže, tělovýchovy, sportu a zaměstnanosti.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

V semilském muzeu připomenou 100. výročí narození Lubo Králíčka
Turnovská Špéra a Polpur spojily síly a vznikla mísa Opulens
Jablonec nad Nisou je podle ankety opět pro podnikání zaslíbený!
Krkonošské louky mohou dál rozkvétat
Ensemble Flair a Jan Rokyta rozsvítí Fabriku 1861

Nejčtenější články

24.04.: Halu lomnického muzea rozezní trampská muzika
24.04.: Jaké chystají investice v Harrachově v roce 2024?
25.04.: Turnovská Špéra a Polpur spojily síly a vznikla mísa Opulens

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT