Rok provozu kina Jitřenka oslavili s Rudišem a Nebelem

10.10.2011 07:31:24 | Autor: Petr Ježek | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Semily

Rok provozu kina Jitřenka oslavili s Rudišem a Nebelem

V pátek 7. října měl v Semilech premiéru český film Alois Nebel, který přijel osobně uvést autor námětu Jaroslav Rudiš. Při té příležitosti byl i vyhlášen vítěz tipovací soutěže vztahující se k ročnímu provozu obnoveného kina Jitřenka.

Úkolem tipujících bylo odhadnout kolik návštěvníků kino za rok od spuštění provozu (2. října 2010 až 2. října 2011) kino Jitřenka navštíví. Až před premiérou filmu Alois Nebel vyhlásil vedoucí kina Ondřej Šír konečné číslo 27 400 diváků, kterému byl ve svém tipu nejblíž Zdeněk Flekna. Vítěz si sice pro cenu osobně nepřišel, ale na další návštěvníky vylosované Jaroslavem Rudišem a semilskou místostarostkou Marcelou Volšičkovou čekaly alespoň drobné ceny.

Uvedením filmu režiséra Tomáše Luňáka pokračovalo v Semilech páteční komiksové dění po odpoledním zahájení tematicky spjaté výstavy Tomáše Kučerovského. Snímek Alois Nebel vznikl podle trilogie Jaroslava Rudiše Alois Nebel: Bílý Potok, Hlavní nádraží a Zlaté hory. Nedávno měl první český film vzniklý metodou rotoskopie premiéru na prestižní přehlídce v italských Benátkách a následně zamířil do kanadského Toronta, přičemž na obou festivalech zaujal diváky i odborníky.

V semilském kině české „lyrické Sin City" vzbudilo zájem diváků, kteří po skončení měli několik dotazů na Jaroslava Rudiše. Jednou z otázek byla i na herecké obsazení, ze kterého kromě hlavních postav vyčnívali i Leoš Noha alias Áda Větvička  a také Alois Švehlík v záporných rolích nebo snadno identifikovatelná Simona Babčáková v roli lehké děvy z hlavního nádraží. „Od začátku jsme chtěli do hlavní postavy Miroslav Krobota, který je z Jesenicka, rád jezdí vlakem a byl postavě Nebela opravdu hodně podobný. On ten výsledný film ale nakonec trochu ovlivnil, když si tu postavu upravil a hodně mluvících scén vyškrtal, takže je pak z toho místy až jakýsi Finský film," řekl Jaroslav Rudiš.

Spisovatel a scénárista mimo jiné prozradil, že film stál 80 milionů, spolupracovali na něm i slovenští a němečtí tvůrci a nejméně polovinu spotřebovalo překreslování živých obrazů do animované podoby. Tvůrci přitom zjistili, že je ze strany diváků zájem i o hranou verzi, k čemuž se mu dostalo vysvětlení, že tak možná mohli ušetřit 40 milionů. Pak by už ovšem nejednalo o první český filmový komiks v hlavních rolích s mlhou, větrem, deštěm a vlaky.

Podobně jako v Semilech by měl být Jaroslav Rudiš přítomen i 20. října na premiéře filmu Alois Nebel v městském kině v Lomnici nad Popelkou.

Související články:

Jaroslav Rudiš: Chtěli jsme vytvořit jiný film, přestože to bude náročné

Jaroslav Rudiš: Chtěli jsme vytvořit jiný film, přestože to bude náročné

FOTO: V Pojizerské galerii zahájili první komiksovou výstavu

FOTO: V Pojizerské galerii zahájili první komiksovou výstavu

Kompletní říjnový program kina Jitřenka

V říjnu chystá kino Jitřenka opět novinky a překvapení

Změny a novinky v semilském kině Jitřenka od září 2011 

Hlasování o Nebela skončeno, zvítězilo kino v Jeseníku!

Hlasujte pro své kino a pomozte vyhrát předpremiéru!

Připomenutí slavnostního otevření kina Jitřenka 2. října 2010:

VIDEO: Otevření semilského kina přilákalo stovky návštěvníků

Sdílet s přáteli na facebooku

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 10 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Multiinstrumentalisté Radim Zenkl a Ondra Kozák vystoupí v Jablonci

Duo vynikajících hudebníků Radim Zenkl & Ondra Kozák s autorským repertoárem, doplněným o bluegrassové, jazzové, swingové, keltské, lidové a „world music" tradicionály v osobitých aranžích, se představí v jabloneckých Tyršových sadech v neděli 21. července od 15 hodin v rámci festivalu Jablonecké tóny 2024. Pozvánka s rozhovorem

Výstava ve Smržovce představí vzpomínky pamětníků 20. století

Ve čtvrtek 25. července 2024 zakotví výstava Příběhy severních Čech - Zlomové okamžiky 20. století ve Smržovce na Lidickém náměstí a setrvá zde až do 15. srpna 2024. Tato exteriérová expozice regionální pobočky Paměti národa Severní Čechy přináší vzpomínky pamětnic a pamětníků na události 20. století, které pobočka dokumentuje v Libereckém a Ústeckém kraji pro sbírku Paměť národa. Více podrobností


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Nádrže, aleje, úpravny vody. Česko-polská dohoda přináší výsledky
Mostek přes Rudný potok v Obřím dole je již opraven
Africký mor prasat: kdo najde uhynulého kance, ať volá veterinu
Maškova zahrada zažila Karibský den
První kompostovací toalety jsou i v Českém ráji

Nejčtenější články

23.07.: První kompostovací toalety jsou i v Českém ráji
23.07.: Africký mor prasat: kdo najde uhynulého kance, ať volá veterinu
22.07.: Papouška Kvida zachránili tanvaldští hasiči

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT