Skryté skvosty: Kotel plný překvapení
03.09.2020 14:23:32 | Autor: Jan Mikulička, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Liberecký kraj
Nenáročná výprava, která ale přinese leccos pozoruhodného. Takový je výlet do okolí vesničky Kotel, která se rozkládá nedaleko Osečné v malebné krajině Podještědí. Právě v Osečné na tamní autobusové zastávce trasa začíná.
„K vidění bude jedinečné barokní sochařské dílo, dále geologickou památku, poutní místo nabité pozitivní energií i prastarý strom. Část trasy vede po Cestě svatého Jakuba, která míří až do dalekého Santiaga de Compostela," uvedla Květa Vinklátová, radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.
Žlutá značka vede mírně do kopce, na jehož návrší se skví nádherné sousoší Tří svatých ze slavné barokní dílny mistra Matyáše Brauna. Cesta pak pokračuje stále dál směrem k obci Kotel.
Zhruba po třech kilometrech přijde rozcestí Pod Čertovou zdí, odkud zavede modrá značka ke stejnojmenné přírodní památce.
Původně Byla Čertova zeď opravdovou zdí, složenou z vodorovně uložených čedičových sloupků o šíři dva až tři metry, výšce až 20 metrů a o celkové délce neuvěřitelných 28 kilometrů. Zeď se táhla od Mazovy horky na úpatí Ještědu až po Bělou pod Bezdězem. Čedičová žíla bývala svojí výškou a délkou tak mocná, že pro její překonání bylo nezbytné ji na řadě míst prorazit, a to i tunely.
Později však byla velká část zdi rozebrána a rozdrcena na štěrk, celé sloupky byly užívány jako patníky. Na mnohých místech jsou dodnes patrné i hluboké příkopy po těženém čediči. Přes letité snahy o ochranu tohoto unikátu byla těžba definitivně ukončena až po roce 1931. Dnes je chráněn poslední zbytek Čertovy zdi včetně těžebních jam v délce několika málo stovek metrů.
Po modré cestě dojdou turisté ke křížové cestě na Kotelském vrchu. Ta díky několika osvíceným lidem a městu Osečná doslova vstala z popela - informační tabule se srovnávacími snímky potvrzuje, že zázraky se ještě dějí.
Uprostřed návsi ve vesničce Kotel pak stojí svým stářím, vitalitou, krásou a nezdolností ohromující tisíciletá lípa. Z Kotle vede asi tři kilometry po Svatojakubské cestě trasa do Rozstání na autobusovou zastávku.
Desetikilometrová trasa je vhodná pro rodiny s malými i většími dětmi, aktivní seniory i turisty a pohodáře. Mapa trasy je na odkazu www.mapy.cz/s/pupehukote.
Související články
Hrad Milštejn se postupně proměnil v mlýnské kameny
Kam za krásným výhledem? K železnobrodskému kostelíku Na Poušti
Sloni nejsou jen v liberecké zoo. Pasou se i v Lužických horách
Tip na výlet: za pohanskou historií k Bílé skále
Skryté skvosty: Kraví roklí přes Jelení vrch až do Psího kostela
Ralsko: výšlap na český Mount Everest
Pramen Boží vody ve Stromkovicích doplňuje křížová cesta
Odpočinek, koupání i výhled do dálky. Takové je Polesí u Rynoltic
Kam za medvědem Brtníkem a masopustními maškarami? Do Zákup
Zřícenina hradu Kumburk přináší krásný výhled na krajinu Českého ráje
Skryté skvosty kraje: Se spící pannou do Braniborské jeskyně
Braniborská jeskyně láká k prozkoumání
Skryté skvosty Libereckého kraje 1: Skalní reliéfy Lužických hor
Tip na výlet v našem kraji, tentokrát na Čertovy kameny u Josefova Dolu
Skryté skvosty přináší zážitky i soutěž o exkluzivní ceny
Léto na hradech a zámcích
Na zákupském zámku se vedení ujímá nový kastelán
Kotelní jámy: kouzelné výhledy i chráněné rostliny
Kam vyrazit naboso? Do Pěnčína, Harrachova i za hranice
Liberecký kraj bude lákat turisty na Skryté skvosty
Čertova zeď: kterak sedlák sázku vyhrál a svou duši zachránil
Pramen kyselky u Nového Města pod Smrkem prý objevil kovář
Ze zdí hradu Jestřebí si lidé v okolí stavěli domky
Za středověkými mnichy a vládcem Jizerských hor na vrch Muchov
Krkonošský vrch Strážník kdysi hlídal bezpečí kraje
O víkendu se mnoho lidí vydalo na výlety, třeba alespoň Riegrovkou
Borecké skály lákají na Knihu i na Želvu
Kam na výlet s dětmi? Se Čtyřlístkem kolem blaťáku či za hastrmany
Hradčanské stěny s přírodními útvary jsou lákavým cílem pro rodiny
Kaskáda vodopádů na Bílém Labi láká na Lavinovou peřej i Velký skok
Kam na výlet s dětmi? Na naučné stezky s veverkou či liškami
Boží hrob Velenice: Baroko vytesané do skály
Kam na výlet? K Maloskalské Drábovně
Zlatý vrch v Lužických horách je dvojčetem Panské skály
Blíží se jaro, čas výletů. Třeba na Mužské kameny
Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
Události dle data
Stalo se | Připravuje se
Krátké zprávy z regionu Semilska
Krok k budoucnosti podruhé pomáhá osmákům s volbou střední školy
Ve čtvrtek 11. prosince se uskutečnil druhý ročník projektu Libereckého kraje Krok k budoucnosti a znovu potvrdil význam systematické podpory kariérového rozhodování žáků základních škol. Akce určená pro žáky 8. tříd libereckých základních škol je propojila se středními školami a jejich partnerskými firmami či institucemi a nabídla mladým lidem přehledné a srozumitelné informace o možnostech dalšího studia i budoucího uplatnění. Krok k budoucnosti vznikl jako reakce na rostoucí potřebu pomáhat žákům v období, kdy stojí před jedním z prvních zásadních rozhodnutí - volbou střední školy. Formát akce staví na jednoduchém principu: jedno místo, jeden den a přímý kontakt se školami i firmami, které jsou s konkrétními obory dlouhodobě spojeny. Žáci tak získávají nejen informace o studijních programech, ale i reálnou představu o tom, jaké dovednosti a znalosti jsou v praxi skutečně potřeba. „Podpora odborného vzdělávání a kariérového poradenství šitého na míru mladé generaci patří mezi dlouhodobé priority Libereckého kraje. Máme odpovědnost vytvářet podmínky, ve kterých se mladí lidé mohou rozhodovat informovaně a s ohledem na budoucí uplatnění. Krok k budoucnosti je jedním z konkrétních nástrojů, jak tuto odpovědnost naplňovat," uvedla radní Libereckého kraje pro školství a sport Jitka Skalická.
Krajský odbor silničního hospodářství bude od ledna řídit Frömelová
Rada Libereckého kraje obdržela v úterý 2. prosince návrh na jmenování Bc. Dominiky Frömelové, DiS. do funkce vedoucí odboru silničního hospodářství Krajského úřadu Libereckého kraje s účinností od 1. ledna 2026. Do výběrového řízení vypsaného 2. října 2025 se přihlásila jedna uchazečka. Dominika Frömelová dlouhodobě působí na daném odboru, kde zastává od roku 2024 pozici vedoucí oddělení dopravně správních agend, a tak byla doporučenou kandidátkou pro jmenování krajskou radou. Ve funkci nahradí odchodivšího Zdeňka Borovičku.
Nejnovější články
Krkonošské muzeum v Jilemnici rozšířilo sbírky o kresby Jiřího Šlitra
Rybova Česká mše vánoční rozezní opět kostely v Semilech i Bozkově
Rekonstrukce tunelu a mostů na I/35 v Liberci míří do finále
První den roku 2026 v Turnově bude bez Novoročního ohňostroje
Vánoční koncert pěveckého sboru ROSEX opět v ruprechtickém kostele
Nejčtenější články
17.12.: Hasiči vytahovali v Košťálově auto z potoka
16.12.: Střední školy v Libereckém kraji pomáhají
16.12.: Avatara 3 uvádí Kino Jitřenka už od 17. prosince
Infomail
https://www.instagram.com/nasepojizeri
Odkazy
© 2010 Naše Jablonecko, s.r.o. | redakce@nasepojizeri.cz | xweb by VisionWorks | RSS
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování veškerého obsahu (články, fotografie) je bez souhlasu vydavatele zakázáno.