Tobruk a Václav Marhoul v krajské knihovně

16.10.2021 22:22:37 | Autor: Jan Hnělička, historik KVKLI | Rubrika: KULTURA | Obce: Liberecký kraj

Tobruk a Václav Marhoul v krajské knihovně

U příležitosti 80. výročí bojů o libyjský přístav Tobruk pořádá Krajská vědecká knihovna v Liberci ve spolupráci s Československou obcí legionářskou Jednotou Liberec výstavu Hrdinové od Tobruku. Výstava bude zahájená vernisáží v pondělí 18. října v 18 hodin za účasti autorů výstavy, historika Jana Hněličky a fotografa Jiřího Zahradníka i režiséra snímku Tobruk Václava Marhoula.

Výstava formou informačních panelů s velkoformátovými snímky, z nichž řada doposud nebyla publikována, připomene nasazení Československého pěšího praporu 11 - Východního pod vedením legendárního velitele Karla Klapálka při obraně strategického libyjského přístavu.

Tobruk obléhal německý Afrikakorps a italská armáda od dubna do prosince 1941. Díky odvaze jeho obránců, mezi něž patřili i českoslovenští vojáci, se přístav podařilo uhájit, a zabránit tak zkrácení zásobovacích tras Rommelových vojsk, která by jinak postupovala dále do Egypta a k Suezskému průplavu. Součástí výstavy bude také prezentace válečné techniky obou znepřátelených stran od libereckého modelářského Spolku přátel letectví.

„Návštěvníci výstavy se kromě faktografických údajů a dobových snímků seznámí mimo jiné s osudy pěti vybraných Liberečanů, kteří se v roce 1941 vyznamenali při obraně Tobruku. Jedná se například o Josefa Mládka, Karla Benáka nebo Stanislava Hněličku. Jejich příběhy pracovníci knihovny zpracovali v rámci Databáze regionálních osobností Libereckého kraje," dodal Jan Hnělička, autor výstavy.

Vernisáž výstavy se koná v pondělí 18. října 2021 od 18.00 ve Velkém sále knihovny. Při této příležitosti se uskuteční beseda s režisérem filmu Tobruk Václavem Marhoulem, který zároveň představí svůj nedávno vydaný Deník tvrdohlavého režiséra. Publikace zachycuje den po dni jeho prožitky při tvorbě válečného snímku oceněného třemi Českými lvi a dalšími mezinárodními oceněními.

„Dalším doprovodným programem k výstavě bude stejnojmenná přednáška Hrdinové od Tobruku autora výstavy Jana Hněličky, která se v knihovně uskuteční v pondělí 25. října také v 18.00 hod. a zaměří se na samotný průběh bojů o přístav Tobruk v letech 1941-1942," doplnila ředitelka knihovny, PhDr. Dana Petrýdesová.

Více o výstavách v Pojizeří čtěte v rubrice KULTURA - Výstavy

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Krajská vědecká knihovna v Liberci se zúčastní Týdne knihoven 2021
Výstavu Vladimíra Kysely zahájí v krajské knihovně
Program Krajské knihovny v Liberci o prázdninách
Knihu roku letos ovládli ranhojič, architekt, požár a garsonka
Liberecký autor Pavel Novotný představí svou knihu Zápisky z garsonky
Cenu čtenářů na Magnesii Liteře získal Liberečan Václav Dvořák
Liberecká knihovna dokončila projekt restaurování vzácných tisků
Krajská knihovna obnovuje kampaň na darování knih
Vedení liberecké knihovny přebírá nová ředitelka Dana Petrýdesová

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Prameny pod Valdštejnem a Boží voda v Turnově jsou pitné

Odbor životního prostředí města Turnov informuje, že podle posledních rozborů je voda ve sledovaných pramenech pitná. Výsledky rozboru pramene pod Valdštejnem a pramene Boží voda v Turnově z 15. září 2022 vyhovují hygienickým limitům požadovaným vyhláškou Ministerstva zdravotnictví ČR č. 252/2004 Sb., v platném znění. Voda je z obou pramenů pitná.

Workshop přiblíží podstávkové domy a lidovou architekturu

Kulturní workshop s názvem Dny lidové architektury, který je jednou z aktivit evropského projektu Za společným dědictvím na kole i pěšky, pořádá v pátek 23. září Liberecký kraj. Hlavním cílem projektu je zpřístupnit veřejnosti přírodní a kulturní dědictví - podstávkové domy a lidovou architekturu. K tomu účelu poslouží nový přeshraniční turistický produkt pro pěší a cyklisty. Územím, které zahrnuje, je Ústecký kraj (České Švýcarsko, Šluknovský výběžek), Liberecký kraj (Českolipsko), Saské Švýcarsko, Lužické hory, region Zittauer Gebirge (jižní část Horní Lužice). Projekt zajistí dobré cyklistické i pěší propojení přeshraničního regionu. „Neustále hledáme cesty, jak lidem představovat zajímavá témata našeho kraje. Podstávkové domy jsou přeshraniční fenomén, a právě proto je tu prostor pro spolupráci vzdělávání a oblasti cestovního ruchu," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Dny lidové architektury zaujaly, nejvíce Beranův hostinec v Trávníčku
Ohlédnutí za Dnem s T. G. M. v Turnově
Mezi Železným Brodem a Semilami vykolejil vlak
Opustil nás kameraman a novinář Milan Brunclík
Turnov veze bod z Benátek nad Jizerou

Nejčtenější články

26.09.: Mezi Železným Brodem a Semilami vykolejil vlak
25.09.: Přehled fotbalových výsledků a tabulek osmého podzimního kola
25.09.: V Semilech zopakovala vítězství Volba pro Semily, těsně před ANO

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

VAMA - trezory a sejfy vám nabízí veškerý sortiment produktů pro ochranu vašich cenností

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT