Třetí ročník Dne architektury v Turnově se vydařil

08.10.2020 21:48:28 | Autor: Klára Preislerová | Rubrika: KULTURA | Obce: Turnov

Třetí ročník Dne architektury v Turnově se vydařil

První říjnový víkend byl ve znamení hezkého počasí. I to přispělo k návštěvnosti připraveného programu v rámci republikového jubilejního 10. ročníku Dnů architektury, které se konaly ve dnech 1. až 7. října. Na sobotu 3. října byl v Turnově připraven na dvou místech zajímavý program.

Dopoledne mohli zájemci spolu s architekty z ateliéru Hipposdesign Praha absolvovat komentovanou prohlídku nové expozice horolezectví v Muzeu Českého ráje. A kdo se zúčastnil, opravdu nelitovat. Pánové architekti povyprávěli, jak tento projekt moderní expozice horolezectví vznikal, a co pro ně bylo inspirací. Se zájemci prošli nejen celou expozici a odpovídali na dotazy, ale rozpovídali se i o zapojení celé expozice do prostoru a o úpravě parteru včetně výsadby bambusu. Zajímavé bylo povídání o zapojení velkoplošného obrazu Mikoláše Alše a jeho spolupracovníků z roku 1895 do moderní expozice a o možnosti jeho „vrstvení".

Odpoledne Dne architektury v Turnově patřilo hlavně rodinám s dětmi a milovníkům železnice. Program začínal na turnovském nádraží a pokračoval v depu. Věděli jste, že turnovské nádraží pochází již z roku 1858, kdy sem byly přivedeny koleje od Železného Brodu jakožto součást liberecko-pardubického spojení, či že v roce 1865 byla do Turnova přivedena trať od Mladé Boleslavi a Mnichova Hradiště? Věděli jste, že do Turnova a na turnovské nádraží dvakrát zavítal i sám císařpán František Josef I.?

Den architektury v Turnově 2020<br />Autor: Klára Preislerová Z turnovského nádraží odvezl účastníky vláček tažený parní lokomotivou z roku 1913 do turnovského depa. Toto depo již neslouží svému původnímu účelu, je technickou zajímavostí, kterou udržuje a stará se o ni, podobně jako o zde umístěné historické lokomotivy, vagony a další techniku Klub přátel železnic Českého ráje z. s. Depo pochází z let 1934 - 41.

Pro návštěvníky byla zajímavá ukázka provozu točny, která má průměr 22 metrů a otáčela se na ní nejen lokomotiva, ale i vagóny. Účastníky zaujala i samotná architektura rotundy, což je půlkruhová stavba, která má půdorys kruhové výseče. Do ní jsou od točny zaústěny pro jednotlivá stání lokomotiv paprsky tvořené kolejemi. Zajímavostí je i centrální kouřovod, svedený do 40 metrů vysokého komína.

Účastníci akce po více než dvouhodinové návštěvě odcházeli spokojeni a za pořadatele jsme moc rádi, že se letošní Dny architektury setkali s tak pozitivním ohlasem a účastí. Je to pro nás závazek do příštího roku.

Poděkování patří všem, kteří se na přípravě a realizaci Dnů architektury podíleli.

Za pořadatele Eliška Gruberová - Turnovské památky a cestovní ruch, p. o. a Václav Hájek - zastupitel Města Turnova

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Dny architektury v kraji představí Baťu, horolezce i železniční depo
O ceny se ucházejí výstava Mystika hygieny i expozice horolezectví
Výsledkem přeshraniční spolupráce je horolezecká výstava ze Saska
FOTO: V Muzeu Českého ráje otevřeli novou expozici Horolezectví
Den architektury předvedl Turnov z různých perspektiv

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 6 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Oceňovaná kapela VANUA2 zahraje v jabloneckém Klubu Na Rampě

Česká pop rocková kapela Vanua2 vystoupí v sobotu 2. března v jabloneckém Klubu Na Rampě. Formace vznikla před šesti lety na základech kapely Blue Effect Radima Hladíka, kde více než deset let společně působili baskytarista Vojtěch Říha (Blue Effect) a bubeník Vašek Zima (Blue Effect, Walk Choc Ice, -123 minut), kteří se po odchodu Radima Hladíka do muzikantského nebe spojili se zpěvákem Yannickem Tevim, pocházejícím z tichomořského souostroví Vanuatu. S kapelou aktuálně působí ještě kytarista Honza Samek. Podrobnosti na Našem Jablonecku

V Mašově vyroste nový vodojem, výstavbě předchází kácení v místě

Před realizací výstavby nového vodojemu Mašov a jeho propojení se stávajícím vodojemem od úterý 27. února v místě proběhne kácení. Jedná se zhruba o desítku vzrostlých stromů (většinou břízy). Dojde také k vykácení pruhu porostu pod stávajícím vodojemem pro propojení stávající a nové stavby. Investorem stavby je VHS Turnov.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Projekt Hlava v pohodě se loučí, výstupy zůstávají zdarma k dispozici
Krkonoše nejsou skanzen. Rozvoj ale nesmí ohrozit vzácné horské louky
Hned dva přechody v Semilech budou bezpečnější
Dvě výhry Malé Skály v Chocni po dramatických koncovkách
Naučná stezka provede horním tokem Černé Nisy

Nejčtenější články

28.02.: Třiceti ředitelům končí funkční období. Kraj proto vyhlašuje konkurzy
29.02.: Hned dva přechody v Semilech budou bezpečnější
27.02.: FOTO: Síla lidskosti podle Věry Kosové v semilské galerii

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT