Turnovské muzeum získá nový sál a vystaví snímky Viléma Heckela

17.10.2021 18:24:03 | Autor: Jan Mikulička, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Turnov

Turnovské muzeum získá nový sál a vystaví snímky Viléma Heckela

Rekonstrukce domu číslo 72 v turnovské Skálově ulici, který patří k areálu Muzea Českého ráje, úspěšně pokračuje. Její první etapa skončila, následovat budou další dvě. V budoucnu bude kromě provozně technického využití sloužit i k výstavním účelům.

„Dům uzavře a propojí celý areál muzea. Poskytne zázemí pro pracovníky muzea, místo v něm najde také například přednáškový sál. Vzhledem k návštěvnosti muzea bude docela určitě plně využitý," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Objekt přímo sousedí s hlavní muzejní budovou čp. 71 a spolu s domem U Bažanta vytváří průčelí uzavřeného muzejního areálu. Pro Muzeum Českého ráje jej v roce 2015 zakoupil Liberecký kraj. Stavební práce a úpravy zde pokračují již druhým rokem.

„Vzhledem ke skutečnosti, že se v domě až do ledna roku 2019 nacházely kanceláře turnovského městského úřadu, nemohlo jej muzeum fakticky využívat. Byl tak dostatek času na přípravu smysluplného projektu celkové rekonstrukce tohoto domu," řekl ředitel Muzea Českého ráje Jan Prostředník.

Rekonstrukce domu číslo 72 v turnovské Skálově ulici, který patří k areálu Muzea Českého ráje Kvůli stavbě objektu pro novou, nedávno zpřístupněnou horolezeckou expozici přišlo turnovské muzeum o řadu provozních místností: přednáškový sál, údržbářskou dílnu, sklad materiálu pro údržbu a sklad výstavního mobiliáře. Všechny tyto místnosti budou umístěny právě ve zrekonstruovaném domě číslo 72 spolu s rozšířenou expozicí mineralogie a konzervátorskými dílnami, které muzeum dosud provozuje ve zcela nevyhovujících prostorách.

„Nebudou chybět pořádací místnost pro archiváře, a především velký multifunkční přednáškový a výstavní sál. Přímo na expozici Horolezectví bude napojena Výstavní síň Viléma Heckela, kde budou vystaveny fotografie tohoto předního českého fotografa a horolezce, který spolu se svými třinácti kamarády tragicky zahynul 31. května 1970 pod Huascaránem," doplnil Prostředník.

První etapa rekonstrukce skončila před měsícem, v polovině září. Spočívala v provedení bouracích prací, podchytávek, zvýšení únosnosti stropů, sanací zdí, odvodnění sklepa a ležatého svodu kanalizace. Náklady činily 3.254.020,51 korun včetně DPH. Na jejich uhrazení se podílejí Liberecký kraj a Program regenerace městské památkové zóny ministerstva kultury.

Nyní se v hrubých rysech zjevuje budoucí podoba jednotlivých provozních místností. „Doufáme, že v příštím roce navážeme druhou a v roce 2023 třetí etapou rekonstrukce, které by po stavební stránce měly opravu domu završit. Stavební úpravy si vyžádají ještě 16 milionu korun a na další 2 miliony vyjde pořízení vnitřního vybavení," uzavřel Prostředník.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Exponát měsíce října v turnovském muzeu upoutá krásou ametystů
Unikátní světelné objekty studia Yakobium v turnovském muzeu
V turnovském muzeu odhalují smrt a pohřby v Pojizeří napříč staletími
Kolovrátek, stav i jehla, to je nová expozice na Dlaskově statku
O ceny se ucházejí výstava Mystika hygieny i expozice horolezectví
Výsledkem přeshraniční spolupráce je horolezecká výstava ze Saska
Úpravy muzea v Turnově přinesou víc minerálů i fotogalerii Heckela
FOTO: V Muzeu Českého ráje otevřeli novou expozici Horolezectví

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 3 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Festival Karoliny Světlé se koná 28. května ve Světlé pod Ještědem

Šestý ročník Festivalu Karoliny Světlé nabídne imerzivní zážitek, plné ponoření do literárního díla i období života Karoliny Světlé. Kulisou je autentická krajina Podještědí, která spisovatelku zrodila. Festival pořádá v sobotu 28. května 2022 ve Světlé pod Ještědem spolek Stopy v krajině. Více podrobností

Linka důvěry Liberec slaví 30 let

Dne 15. března 2022 Linka důvěry Liberec oslavila 30 let od svého založení. Za toto období jejího nepřetržitého fungování přijali pracovníci linky přes 150 tisíc kontaktů, a to telefonicky nebo e-mailem. Průměrný roční počet kontaktů je více než 5 tisíc. Nejvíce kontaktů LD zaznamenala v roce 2016, kdy bylo přes 10 tisíc kontaktů. Po celou dobu své existence funguje linka v nepřetržitém provozu. „Velice mě těší, že již dlouhá léta funguje v České republice tak významná a velice potřebná organizace, kterou Linka bezpečí bezesporu je. Děti i dospělí jsou dnes vystaveni velkému množství nástrah. Pomoc od odborníků v těch nejvypjatějších momentech, kdy se lidská duše potřebuje vyzpovídat ze svých trápení, je nesmírně důležitá," uvedl Petr Tulpa, náměstek hejtmana pro resort školství, mládeže, tělovýchovy, sportu a zaměstnanosti.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Přehled fotbalových výsledků a tabulek devátého jarního kola
Obrazem: Vítání občánků v Libštátě 2022
V jilemnickém muzeu zahájili výstavbu o pohřbech a spiritismu
Big Bang Lo.mni.ce 2022 přivítá sedm různorodých kapel
První červnový týden přinese objížďky. Liberecký tunel čeká údržba

Nejčtenější články

26.05.: Studenecké míle se letos vydají do lázní
27.05.: Turnov hostí o víkendu popětadvacáté Staročeské řemeslnické trhy
27.05.: Kam za sportem a zábavou v Pojizeří o víkendu 27. až 29. května

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

VAMA - trezory a sejfy vám nabízí veškerý sortiment produktů pro ochranu vašich cenností

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT