Turnovští judisté vstoupili úspěšně do roku 2017

25.02.2017 10:23:46 | Autor: Jan Zárybnický | Rubrika: SPORT | Obce: Turnov

Oddíl TSC judo Turnov vstoupil úspěšně do roku 2017, přinášíme přehled úspěchů klubu na třech dosavadních letošních turnajích.

Velká cena České Třebové

Velkou cenou České Třebové vstoupili závodníci TSC Judo Turnov do sezony 2017. Pro mnohé to byla pre-miéra ve vyšší věkové kategorii, pro někoho první závody vůbec a někdo si zkusil i vyšší věkovou kategorii, což umožňuje soutěžní řád staršímu žactvu druhým rokem. Vítězstvím ve své váze a ziskem zlata vstoupil do kategorie U13 Matěj Hyka. David Cerman si s jediným závodníkem ve své váze dvakrát zkušeně poradil a bral zlato. Lucie Zárybnická si poradila s úřadující mistryní republiky (U15 -44kg) A. M. Polnickou i vicemistryní (U13 -48kg) A. Veselou a brala zlato. Julie Zárybnická si v prvním zápase s agilní polkou poranila koleno, ale přesto si dále poradila s mistryní republiky (U13 -52kg) N. Benešovou a po třech vítězstvích na ipon rovněž skončila zlatá.

V dorostu Matyáš Židů zužitkoval zimní přípravu a vybojoval bronz. Klára Volfová přešla do dorostu a hned na prvním turnaji připravila trenérům pár příjemně infarktových stavů, když si připsala i skalp úřadující mistryně republiky (U18 - 70+) Báry Švecové. Za svůj výkon zaslouženě brala stříbro. Sestry Zárybnické po sobotním zisku zlatých medailí v kategorii starších žákyň nastoupily i za dorost a po vynikajícím výkonu se soupeřkami až o několik let staršími získaly rovněž zlato. Lucie Zárybnická (skore 5/0) završila svůj dnešní výkon reprízou posledního semifinále MČŘ starších žákyň jednoznačným vítězstvím nad Šárkou Koudelkovou. Julie Zárybnická (skore 3/0) i přes zdravotní handicap také nezaváhala a vstoupila do kategorie dorostu vítězně. Jako bonus jsme v kategorii dorostu v družstvech obsadili skvělé třetí místo.

Pohár nadějí Olomouc 2017

Čtyři borci TSC Judo Turnov se zúčastnili tohoto turnaje, který ČSJu řadí mezi sledované mezinárodní turnaje, a který je určen pouze pro kategorii dorostu a juniorů. Matyáše Židů (-50 kg) připravil o vítězství v prvním kole závěrečný gong, když svou páku nasadil snad sekundu po jeho zaznění. Následující dva zápasy už zvládnul s přehledem. Z velmi vyrovnaného zápasu o bronz nakonec odešel poražen a získal tak vynikající 5. místo. Klára Volfová (-70kg), stejně jako Matyáš prvním rokem v dorostu, zvládla fantasticky svůj zápas prvního kola s neoblíbenou soupeřkou. Ukázala svůj obrovský morální potenciál, když zápas ukončila v golden score v 8. minutě. V dalším zápase se bohužel po nešetrném a ne zcela čistém zákroku soupeřky zranila a z turnaje musela odstoupit na 5. místě.

Medailový bonus zajistila dvojčata, a stále ještě starší žákyně, Julie a Lucie Zárybnická. Julie (-52kg) zvládla těžký zápas prvního kola s kvalitní Slovenkou a prošla až do finále. Nervózní zápas jí, i přes převahu, nevyšel zejména takticky a brala tak konečné skvělé 2. místo. Lucie (-48kg) potkala celkem 5 soupeřek a nakonec se stala nejlepší českou dorostenkou ve své váze. V posledním zápase podlehla jen zkušené polce a obsadila rovněž vynikající 2. místo.

MT - Grand Prix Bánská Bystrica

Turnovští judisté na turnajích na začátku roku 2017 Další z mezinárodních turnajů sledovaných ČSJu přinesl turnovskému judu radost. Chlapcům sice závod nevyšel, když u Davida Cermana se ukazuje, že nová váhová kategorie mu příliš nesvědčí a Petr Reiniš 0/1 první rok ve starším žactvu zatím sbírá sympatickými výkony zkušenosti. Medailovou radost ale pro turnovské zajistila dvojčata Lucie a Julie Zárybnické. Lucie sice v prvním kole prohrála v zápase, který se později ukázal "předčasným finále", s výbornou Slovinkou, ale pak vyhrála opravky a v boji o bronz si poradila s jinou Slovinkou, když nádherným chvatem zvítězila.

Téměř bezchybný výkon předvedla Julie, která konečně protrhla smůlu z evropských soutěží. S celkovým skore 5/0 si mimo jiné poradila se Slovenkou, Slovinkou a ve finále i s aktivní maďarskou soupeřkou a postavila se zaslouženě na zlatý stupínek. Obě medailistky se představily i druhý den v kategorii dorostu. Lucie Zárybnická přidala ke včerejšímu bronzu ze starších žákyň, skvělý bronz i v této vyšší věkové kategorii. Julie Zárybnická si po sobotním zlatu ze starších žákyň věřila i v dorostu a získala do třetice bronz. V smolném semifinálovém utkání s pozdější vítězkou ji, i přes její zjevnou převahu, o finále a lepší umístění připravila nenápadná chyba v 3. minutě golden score. Matyáš Židů si na novou věkovou kategorii stále zvyká a po dvou prohraných zápasech byl vyřazen. Klára Volfová potvrdila, že se s ní musí v dorostu počítat a v těžké konkurenci získala cenný bronz. Celkově tedy za dva dny 5 medailí ze sledovaného mezinárodního turnaje. Jedna zlatá a čtyři bronzové, což je úspěch, jaký turnovští závodníci na mezinárodním turnaji dlouho nepamatují.

V posledních týdnech získal turnovský oddíl i řadu ocenění. Českým svazem juda byl vyhlášen nejlepším oddílem roku 2016 v kategorii staršího žactva, trenér Jakub Mareš byl vyhlášen nejlepším trenérem okresu Semily za rok 2016, a rovněž družstvo starších žákyň se stalo nejlepším mládežnickým kolektivem okresu Semily za rok 2016. „Těchto ocenění si velice vážíme. To hlavně proto, že všichni, kdo se na jejich zisku podíleli, tvrdě makali. Na nás letos bude dokázat, že to nebyla náhoda. Díky všem," uvedl Jakub Mareš.