U Turnova se vyskytla ptačí chřipka, 50 kusů drůbeže už je utraceno

26.01.2017 15:27:08 | Autor: redakce | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Turnov

U Turnova se vyskytla ptačí chřipka, 50 kusů drůbeže už je utraceno

Aktualizováno: Již jedenácté ohnisko ptačí chřipky v České republice se v objevilo v části obce Kadeřavec u Turnova v malochovu drůbeže, který obsahoval necelých 50 kusů ptactva. Po potvrzení výskytu státní veterinární správou byla drůbež během dopoledne ve čtvrtek 26. ledna utracena, což si vzali na starost krajští hasiči. Na Turnovsku i v celém Libereckém kraji se jedná o první výskyt ptačí chřipky.

„Ve čtvrtek 26. ledna v 11.30 byli hasiči požádáni Krajskou veterinární správou SVS pro Liberecký kraj o spolupráci při likvidaci ohniska ptačí chřipky v části obce Kadeřavec u Turnova. Na místo byli povoláni profesionální hasiči z Turnova a následně Liberce, kteří dorazili s chemickým kontejnerem," sdělila tisková mluvčí HZS Libereckého kraje Zdenka Štrauchová.

<br />Autor: HZS Libereckého kraje, Zdenka Štrauchová Hasiči vytyčili nebezpečnou zónu a připravili dekontaminační stanoviště. Do nebezpečné zóny vypravili dva příslušníky v jednorázových ochranných oblecích. Jeden asistoval při odchytu drůbeže, druhý na dekontaminačním stanovišti. „Hasiči provedli dezinfekci pytlů s utracenými zvířaty, dekontaminaci zasahujících osob a také závěrečnou dezinfekci objektu. Pytle s uhynulou drůbeží byly předány asanační firmě, celkem šlo o dva bažanty, 25 slepic, pět kachen, tři husy, 19 holubů a tři perličky. Před 16. hodinou byl zásah ukončen a jednotky se vrátily na základny," upřesnila mluvčí hasičů.

Státní veterinární správa v tomto období výrazně upozorňuje chovatele drůbeže i malochovatele na nutnost dodržování opatření biologické bezpečnosti v chovech minimalizujících nebezpečí přenosu nákazy do chovu, která spočívají v zasíťování oken, větracích otvorů a zamezení vstupu volně žijícího ptactva do hal.  U chovů, které jsou prováděné ve výběhu, především u chovů vodní drůbeže (husy, kachny, divoké kachny), zamezit styku drůbeže s tažnými volně žijícími ptáky výstavbou zastřešených venkovních voliér a zasíťováním výběhů. Velmi důležité je zamezit přístupu volně žijících ptáků ke krmení a napájecí vodě podáváním vody a krmiva drůbeži uvnitř zařízení, hal nebo pod přístřešky. Dále je pak vhodné chovat vodní drůbež oddělené od hrabavé drůbeže a ptáků chovaných v zajetí.

Doporučujeme chovatelům drůbeže, která má přístup do venkovních výběhů, tam kde je to technicky a provozně možné, umístění zvířat uvnitř budovy. Podle dosavadních poznatků se lidé nakazit ptačí chřipkou nemohou.

Je důležité, aby v případě každé podezřelé změny v chovech drůbeže, zejména pokles v příjmu potravy a vody, pokles v produkci vajec a zvýšené úhyny hlásili chovatelé místně příslušné krajské veterinární správě. Kontakty na jednotlivá regionální pracoviště naleznete na webu Státní veterinární správy Přehled elektronických podatelen. Kontakty na krizové linky krajských veterinárních správ, které fungují nepřetržitě, jsou dostupné na tomto linku Krizové linky.

Leták Státní veterinární správy o ptačí chřipce ke stažení pod článkem.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Kvůli ptačí chřipce se zjišťují počty drůbeže a ptactva na Turnovsku

Ke stažení

Leták SVS o ptačí chřipce

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 16 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Webové stránky kraje získaly novou podobu

Přívětivější vizuální zpracování, snadnější dostupnost informací, strukturované stránky krajských odborů, formuláře na jednom místě či přehledné aktuality. To vše a mnoho dalšího přináší nová podoba webových stránek Libereckého kraje. Adresa zůstává neměnná, a to https://www.kraj-lbc.cz/. „Vzhled, funkčnost a přehlednost webu kraje již potřebovaly výraznou změnu. Jsem rád, že můžeme nyní spustit novou verzi stránek. Běžný uživatel samozřejmě najde veškeré informace stále na stejném místě tak, jak je zvyklý, a to na https://www.kraj-lbc.cz/," uvedl Zbyněk Miklík, náměstek pro resort ekonomiky, majetku, investic, veřejných zakázek a informatiky.

Kraj hledá Památku roku pro letošek. Nominace přijímá do 30. dubna

Již jen několik dní je možné přihlásit se do devátého ročníku soutěže Památka roku 2023 Libereckého kraje; termín vyprší 30. dubna. Soutěž, jejímž cílem je upozornit na úspěšné obnovy kulturních památek a poukázat na ojedinělé stavby v našem regionu, vypisuje Liberecký kraj. „Skutečně velice stojíme o to, aby se nám hlásilo co nejvíce majitelů úspěšných obnov památek. Jejich obnovy jsou inspirací příkladem pro ostatní majitele," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovního ruchu Libereckého kraje. Předchozí článek


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Jak probíhal Speed Marathon 2024 v Libereckém kraji
Pálení čarodějnických ohňů? Ne na místech s nebezpečím požárů
Kasteláni myslí i na hendikepované návštěvníky
Služební pes Max vypátral v lese u Harrachova dva zloděje
Liberec je nově na mapě evropské železnice

Nejčtenější články

29.04.: Služební pes Max vypátral v lese u Harrachova dva zloděje
28.04.: Přehled fotbalových výsledků a tabulek šestého jarního kola
27.04.: Kam za sportem a zábavou v Pojizeří od 26. dubna do 1. května

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT