Vyjádření AOPK ČR k situaci v Plakánku

19.10.2021 11:15:14 | Autor: Jiří Klápště | Rubrika: VOLNÝ ČAS | Obce: Český ráj,Turnov

Vyjádření AOPK ČR k situaci v Plakánku

Údolí Plakánek a jeho okolí je častým cílem Turnováků při výletech a procházkách. Není divu, že se na Město Turnov obrací řada obyvatel s dotazy k současné neutěšené situaci ve Veseckém Plakánku. Turnov proto zveřejnil vyjádření Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Loni na podzim obdržela Agentura ochrany přírody a krajiny ČR - Správa CHKO (dále jen AOPK ČR) žádost obce Libošovice o stanovisko k záměru kácení kůrovcem napadených stromů v jednom z bočních údolí přírodní rezervace Údolí Plakánek, tzv. Veseckém Plakánku. Ta byla zdůvodněna zajištěním bezpečnosti frekventované turistické trasy, která vede Veseckým údolím.

AOPK ČR těžbu v lesních porostech CHKO nepovoluje (ani není povinností těžaře ji Správě CHKO nahlásit), tzn. obci bylo vydáno doporučující stanovisko jak postupovat, aby nebyl porušen zákon o ochraně přírody a krajiny, resp. předmět ochrany přírodní rezervace. Stanovisko AOPK ČR obsahovalo jasnou podmínku, že těžba i přibližování dřeva budou provedeny tak, aby nedošlo k výraznému narušení půdního krytu a vzniku erozních rýh.

Těžař měl respektovat zákonnou ochranu, resp. bližší ochranné podmínky přírodní rezervace Údolí Plakánek, která ale respektována nebyla. V současnosti probíhá přestupkové řízení ve věci poškození a změny dochovaného stavu chráněného území.

Pro úplnost uvádíme zvažované varianty řešení:

1/ Ponechání kůrovcových souší nastojato

- nezbytnou součástí by byl zákaz vstupu do údolí nejméně na 10 let (než by se souše rozpadly a byly bezpečné pro návštěvníky)

- jedná se oblíbenou a frekventovanou trasu a lze předpokládat pohyb turistů i přes zákaz vstupu, tzn. zvýšené riziko pádu rozpadajících se stromů na turisty

- státní správa lesa (městský úřad Jičín) nepřipouštěla uzavření údolí na delší dobu, než jsou 3 měsíce.

2/ Odtěžení kůrovcových souší a ponechání na místě k zetlení

- vzhledem k objemu kůrovcového dřeva (600 m3) ve dvou okách, úzkému profilu údolí a značně příkrým svahům by ponechání na místě fakticky znamenalo zneprostupnění této turistické trasy a s ohledem na bezpečnost také nezbytnost jejího dlouhodobého uzavření.

3/ Lanovka v plném závěsu (tzn., že by se přes údolí natáhla lanovka a tou by se kmeny transportovaly na horní partie, odkud by byly odváženy)

- vzhledem k objemu kůrovcového dřeva (600 m3) ve dvou okách by bylo nezbytné přibližování pokácených stromů traktorem (v závěsu) k lanovce, což by znamenalo daleko větší plošnou devastaci tohoto údolí.

- současně by došlo k poškození horní hrany údolí, včetně cenných pěnovců.

4/ Využití harvestoru pohybujícího se v jedné koleji a následně vyvážečky

- tuto variantu jsme připustili jako nejšetrnější po historické lesní cestě, avšak za podmínky, že těžba i přibližování budou provedeny tak, aby nedošlo k výraznému narušení půdního krytu a vzniku erozních rýh. Tzn. za sucha (nebo zámrazu) a s využitím pásové techniky, což nebylo těžařem splněno.

Ing. Jiří Klápště

AOPK ČR, Regionální pracoviště Liberecko

Vedoucí Správy CHKO Český ráj

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Pláč rezervace Plakánek. Toto je Český ráj?!

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Kraj hledá Památku roku pro letošek. Nominace přijímá do 30. dubna

Již jen několik dní je možné přihlásit se do devátého ročníku soutěže Památka roku 2023 Libereckého kraje; termín vyprší 30. dubna. Soutěž, jejímž cílem je upozornit na úspěšné obnovy kulturních památek a poukázat na ojedinělé stavby v našem regionu, vypisuje Liberecký kraj. „Skutečně velice stojíme o to, aby se nám hlásilo co nejvíce majitelů úspěšných obnov památek. Jejich obnovy jsou inspirací příkladem pro ostatní majitele," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovního ruchu Libereckého kraje. Předchozí článek

Jeden a půl milionem podpoří Liberecký kraj vědomostní soutěže žáků

Částkou 1 605 000 korun podpořil v letošní roce Liberecký kraj konání vědomostních olympiád žáků základních a středních škol. Okresní a krajská kola se konají již od začátku roku. Další finanční prostředky na soutěže ve výši 630.000 korun čerpá kraj ze státního rozpočtu. „Organizaci vědomostních soutěží zajišťuje na základě příspěvku zřizovatele ve výši 1 200 000 korun Střední škola a Mateřská škola Na Bojišti, Liberec. Jedná se o krajská a okresní kola vědomostních soutěží a klání ve středoškolské odborné činnosti. Na organizaci okresních kol mimo Liberec se podílejí příspěvkové organizace obcí. Jedná se například o domy dětí a mládeže či střediska volného času," uvedl Jiří Čeřovský, náměstek hejtmana pro resort školství, mládeže, tělovýchovy, sportu a zaměstnanosti.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

V semilském muzeu připomenou 100. výročí narození Lubo Králíčka
Turnovská Špéra a Pulpur spojily síly a vznikla mísa Opulens
Jablonec nad Nisou je podle ankety opět pro podnikání zaslíbený!
Krkonošské louky mohou dál rozkvétat
Ensemble Flair a Jan Rokyta rozsvítí Fabriku 1861

Nejčtenější články

24.04.: Halu lomnického muzea rozezní trampská muzika
24.04.: Jaké chystají investice v Harrachově v roce 2024?
23.04.: Hledá se nejlepší knihovna Libereckého kraje

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT