Vyjádření AOPK ČR k situaci v Plakánku

19.10.2021 11:15:14 | Autor: Jiří Klápště | Rubrika: VOLNÝ ČAS | Obce: Český ráj,Turnov

Vyjádření AOPK ČR k situaci v Plakánku

Údolí Plakánek a jeho okolí je častým cílem Turnováků při výletech a procházkách. Není divu, že se na Město Turnov obrací řada obyvatel s dotazy k současné neutěšené situaci ve Veseckém Plakánku. Turnov proto zveřejnil vyjádření Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Loni na podzim obdržela Agentura ochrany přírody a krajiny ČR - Správa CHKO (dále jen AOPK ČR) žádost obce Libošovice o stanovisko k záměru kácení kůrovcem napadených stromů v jednom z bočních údolí přírodní rezervace Údolí Plakánek, tzv. Veseckém Plakánku. Ta byla zdůvodněna zajištěním bezpečnosti frekventované turistické trasy, která vede Veseckým údolím.

AOPK ČR těžbu v lesních porostech CHKO nepovoluje (ani není povinností těžaře ji Správě CHKO nahlásit), tzn. obci bylo vydáno doporučující stanovisko jak postupovat, aby nebyl porušen zákon o ochraně přírody a krajiny, resp. předmět ochrany přírodní rezervace. Stanovisko AOPK ČR obsahovalo jasnou podmínku, že těžba i přibližování dřeva budou provedeny tak, aby nedošlo k výraznému narušení půdního krytu a vzniku erozních rýh.

Těžař měl respektovat zákonnou ochranu, resp. bližší ochranné podmínky přírodní rezervace Údolí Plakánek, která ale respektována nebyla. V současnosti probíhá přestupkové řízení ve věci poškození a změny dochovaného stavu chráněného území.

Pro úplnost uvádíme zvažované varianty řešení:

1/ Ponechání kůrovcových souší nastojato

- nezbytnou součástí by byl zákaz vstupu do údolí nejméně na 10 let (než by se souše rozpadly a byly bezpečné pro návštěvníky)

- jedná se oblíbenou a frekventovanou trasu a lze předpokládat pohyb turistů i přes zákaz vstupu, tzn. zvýšené riziko pádu rozpadajících se stromů na turisty

- státní správa lesa (městský úřad Jičín) nepřipouštěla uzavření údolí na delší dobu, než jsou 3 měsíce.

2/ Odtěžení kůrovcových souší a ponechání na místě k zetlení

- vzhledem k objemu kůrovcového dřeva (600 m3) ve dvou okách, úzkému profilu údolí a značně příkrým svahům by ponechání na místě fakticky znamenalo zneprostupnění této turistické trasy a s ohledem na bezpečnost také nezbytnost jejího dlouhodobého uzavření.

3/ Lanovka v plném závěsu (tzn., že by se přes údolí natáhla lanovka a tou by se kmeny transportovaly na horní partie, odkud by byly odváženy)

- vzhledem k objemu kůrovcového dřeva (600 m3) ve dvou okách by bylo nezbytné přibližování pokácených stromů traktorem (v závěsu) k lanovce, což by znamenalo daleko větší plošnou devastaci tohoto údolí.

- současně by došlo k poškození horní hrany údolí, včetně cenných pěnovců.

4/ Využití harvestoru pohybujícího se v jedné koleji a následně vyvážečky

- tuto variantu jsme připustili jako nejšetrnější po historické lesní cestě, avšak za podmínky, že těžba i přibližování budou provedeny tak, aby nedošlo k výraznému narušení půdního krytu a vzniku erozních rýh. Tzn. za sucha (nebo zámrazu) a s využitím pásové techniky, což nebylo těžařem splněno.

Ing. Jiří Klápště

AOPK ČR, Regionální pracoviště Liberecko

Vedoucí Správy CHKO Český ráj

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Pláč rezervace Plakánek. Toto je Český ráj?!

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Zahájili již 12. ročník soutěže Dřevěná stavba roku

Nadace dřevo pro život zahájila přihlašování do prestižní oborové soutěže Dřevěná stavba roku. Už dvanáctým rokem představuje široké veřejnosti díla těch, kteří umí doslova kouzlit se dřevem a vytváří dřevěné stavby šetrné k přírodě. I letos je pro soutěžící připraveno 6 soutěžních kategorií, do kterých mohou přihlásit realizace nebo návrhy různých typů dřevěných staveb, jako jsou rodinné domy, sruby, konstrukce, dětská hřiště, rozhledny či dřevěné interiéry. Přihlašování do 12. ročníku soutěže Dřevěná stavba roku probíhá do 28. února 2022 na webových stránkách soutěže. Soutěžící, kteří se přihlásí do 31. ledna navíc získají 20% slevu z registračního poplatku. V březnu bude pro soutěžní díla hlasovat odborná porota i široká veřejnost. Na konci dubna pak proběhne slavnostní vyhlášeni letošních vítězů a jejich projektů.

Kraj spustil inovovaný Informační a vzdělávací portál Libereckého kraje

Komunikace mezi školskými institucemi, jejich zřizovateli a veřejností - to je hlavním posláním Informačního a vzdělávacího portálu Libereckého kraje (EDULK). Web se nyní dočkal od firmy UVM interactive, s.r.o. inovace za 1 270 500 korun včetně DPH. Zájemci na portálu naleznou například důležité termíny akcí či seminářů, ale i informace určené pro školní hospodáře nebo uchazeče o studium na střední škole. Webové stránky jsou dostupné na https://edulk.cz/.  „Původní portál EDULK jsme spustili v roce 2013. V současné době však již nevyhovuje aktuálním požadavkům a bylo třeba ho nahradit. Nová je například možnost uzavřeného diskusního fóra pro specializované pracovníky. Formuláře pomohou urychlit sběr dat od škol a školských zařízení. To výrazně zjednoduší způsob komunikace a zkvalitní služby," uvedl Dan Ramzer, náměstek hejtmana pro resort školství, mládeže, tělovýchovy, sportu a zaměstnanosti.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Setkání s obyvateli Turnova tentokrát proběhlo v centru města
V Harrachově budou jednat o osudu Vily Mlynářka
Kraj věnuje Českému červenému kříži sanitku z liberecké záchranky
Počet případů covidu stoupá, ale naštěstí je méně hospitalizovaných
Anonym oznámil bombu v liberecké firmě

Nejčtenější články

17.01.: Sedmi zchátralým krkonošským nádražním budovám svítá naděje
17.01.: V rámci akce SIMAR byla zadržena dealerka drog z Turnovska
17.01.: Moderátor Háma v televizi představí Liberecký kraj z karavanu

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

E-shop topení, solární ohřev a sanita - vše pro Váš dům.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT