Vzácné pojizerské čepce dorazily z Olomouce do Semil

25.01.2021 10:48:08 | Autor: mapg | Rubrika: KULTURA | Obce: Semily

Vzácné pojizerské čepce dorazily z Olomouce do Semil

Mezi předměty, které lidé darují do semilského muzea, se čas od času objeví překvapivé unikáty. Jeden takový případ nastal na konci roku 2020, kdy byly muzeu darovány dva vzácné, bohatě zdobené čepce pojizerského typu.

Jejich složitou cestu popisuje dárce, pan Milan Hampl z Olomouce: „Čepce náležely mojí prababičce z otcovy strany a byly vytvořeny pro její svatbu. Ludmila Hamplová rozená Jodasová pocházela z Hájů nad Jizerou a v roce 1895 si vzala sedláka Hampla z Roztok u Jilemnice, kam se pak společně s ním odstěhovala. V 70. letech minulého století pak čepce putovaly s mým otcem do Olomouce a tam zůstávaly v krabici až dodnes," osvětlil rodinnou historii Hampl.

Po smrti své matky se pan Hampl rozhodl čepce darovat do Vlastivědného muzea v Olomouci. Protože však svým tvarem jednoznačně náleží do Pojizeří, spojily se olomoucké muzejnice se svými semilskými kolegy a zprostředkovaly darování do sbírek zdejšího muzea.

Vzácné pojizerské čepce<br />Autor: Archiv Muzeum a Pojizerská galerie Semily První „tvrdý" čepec patří mezi tzv. „zlatohlavy", označované také jako „čepce české". Je bohatě zdobený reliéfní zlatou výšivkou vytvořenou technikou tzv. krumplování zlatou nití. Zdobení je doplněno pajetkami (flitry) a červenými kameny (jednalo se buď o granáty, nebo jejich skleněnou imitaci). Čepec paní Hamplové je opatřen také dlouhými pentlemi.

Druhý „měkký" čepec je zdobený filigránovou jemnou podbodávanou výšivkou, z droboučkých těsně na sebe našitých nitěných uzlíčků. Náleží k rozšířenějšímu typu trojdílných čepců, složených ze dvou obdélných předních dílů spojených nad čelem švem a okrouhlého dýnka. Kolem obličeje lemuje čepec jemná vrapovaná krajka.

Podle rodinné tradice byly oba darované čepce použity při jedné svatbě. Obecně lze říci, že před svatbou chodily dívky prostovlasé, ale po svatbě musely mít zakrytou hlavu a to buď čepcem, nebo šátkem. Čepec byl ženě obřadně nasazen poprvé na svatbě při tzv. čepení. Při tomto obřadu byly přítomné pouze vdané ženy. Nevěstě nejprve sňaly z hlavy věneček - symbol panenství a za zpěvu písní určených přímo pro tuto příležitost jí nasadily čepec. Krumplovaný čepec nosily nevěsty bohatších vrstev, chudší nevěsty měly čepce pouze měkké. Krumplovaný čepec pak využily ženy i při jiných slavnostních příležitostech, jako byly mše nebo poutní slavnosti.

O odborné vyjádření k čepcům jsme požádali etnografku a zástupkyni ředitele Muzea Českého ráje v Turnově PhDr. Vladimíru Jakouběovou. Podle jejích slov se rozhodně nejedná o dva čepce, které se nosily jako vrchní a spodní. „Pod krumplovaným čepcem se sice někdy nosil tenký spodní čepec, ale byl nezdobený. Jedná se tedy o dva samostatné čepce. Uzlíčkový čepec představoval starší a rozšířenější typ pokrývky hlavy," dodává etnografka Jakouběová.

„Tyto dva čepce jsou pro nás unikátní i tím, že jsou spojené s konkrétním jménem, lokalitou a datem," řekl historik semilského muzea Tomáš Chvátal. „Děkujeme panu Hamplovi i všem ostatním dárcům, díky kterým se rozšiřují muzejní sbírky o další zajímavé exponáty," dodal ještě ředitel Muzea a Pojizerské galerie Semily Miroslav Šnaiberk.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Výstava semilského muzea se objeví v programu České televize
FOTO: Semilské muzeum oslavuje výstavami 60 let od svého vzniku
FOTO: V Semilech odhalili pamětní desku kronikáři Rudolfu Hlavovi

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 3 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Komentovaná prohlídka Martina Witkowského na téma Historie saní

Komentovaná prohlídka Martina Witkowského na téma historie saní se koná v úterý 5. března od 17 hodin v Erbovním sálu Krkonošského muzea v Jilemnici, kde aktuálně probíhá až do 17. března výstava nazavná Ejhle saně, hurá na ně. Vstupné je dobrovolné. Článek o výstavě

Revize katastru nemovitostí na Bukovině i Malém Rohozci

Katastrální úřad pro Liberecký kraj, územní pracoviště Semily, bude realizovat revizi katastru nemovitostí na Bukovině a v Malém Rohozci. Revize bude zahájena 1. března 2024 a bude probíhat zhruba do konce roku 2025. Během revize katastru nemovitostí budou zaměstnanci katastrálního úřadu revidovat soulad údajů katastru se skutečným stavem v terénu. Účast vlastníků a jiných oprávněných není při revizi katastru nezbytná. V případě zjištěného nesouladu mezi stavem evidovaným v katastru a stavem v terénu budou vlastníci zváni k jeho projednání se zástupcem katastrálního úřadu.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Hospoda cup 2024 ovládl tým Inter Liberec
Hasiči získali nově záchrannou seskokovou matraci
Hudební pocta Petru Hapkovi zazní i v Semilech
Březen – měsíc čtenářů 2024 v krajské knihovně
Hlasovat v soutěži Kniha roku pro Cenu čtenářů lze do 31. března

Nejčtenější články

02.03.: S nalezenou municí ani podobnými předměty nemanipulujte!
02.03.: Kam za sportem a zábavou v Pojizeří o víkendu 1. až 3. března
01.03.: Vzpomínky pamětníků ze Semilska ožijí díky žákovským reportážím

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT