Marta Kubišová: Raději hledím kupředu

11.07.2016 17:55:55 | Autor: Jitka Maděrová | Rubrika: KULTURA | Obce: Karlovice - Sedmihorky

Marta Kubišová: Raději hledím kupředu

Marta Kubišová je známá osobnost nejen z hlediska hudebního, ale také z hlediska veřejného života. Aktivně a z celého srdce se angažuje především v pomoci zvířatům. Kromě toho se stala v době sametové revoluce jednou z nejvýznamnějších osobností. Během své hudební kariéry pak zažila etapu s legendárními Golden Kids i slávu jako sólová zpěvačka. Divák ji mohl vidět i v několika filmech.

Marta Kubišová je oblíbená, charismatická osobnost, která má stále obrovské množství příznivců. Ti ale pomalu začínají smutnit. Tato zpěvačka s neopakovatelným hlasem totiž oznámila v roce 2017 konec hudební kariéry. Na pódiu v rámci koncertu ji tak mohou fanoušci vidět už jen párkrát. Jednou z posledních možností tak bude koncert připravený na čtvrtek 14. července. Marta Kubišová vystoupí se svým Posledním recitálem v rámci Sedmihorského léta v Sedmihorkách u Turnova.

Nedá mi to nezačít od úplného začátku... Pokud mám správné informace, začínala jste svou kariéru u divadla. Jak to probíhalo, jak a kdy jste se tedy dostala ke zpěvu?

Amatérsky zpívat jsem začala s taneční kapelou, kterou sestavili muzikanti z lázeňského promenádního orchestru Poděbrady. A v nedalekém Nymburce jsem zpívala na odpoledních čajích s orchestrem Bohuslava Sedlatého. V letech 1959-62 jsem byla zaměstnaná v poděbradských sklárnách a tři roky jsem marně usilovala o doporučení továrny k pohovorům na medicínu. Maminka tehdy objevila v Literárních novinách inzerát na konkurz do pardubického Stop divadla. Zkusila jsem štěstí, vyšlo to a jednu sezónu (1962-63) jsem v tomto divadle vystupovala. V roce 1963 jsem získala angažmá v divadle Alfa v Plzni. Od září 1964 jsem byla konečně v Praze - v Divadle Rokoko na Václavském náměstí.

Divadlo a hudba Vás tedy provází celý život. Obě činnosti stejnou měrou, nebo k některé máte blíž?

Když pominu tu dvacetiletou pauzu, tak mě provází a baví obě činnosti stejnou měrou.

V současné době vystupujete na jevišti například s Anetou Langerovou (která na Sedmihorském létě mimochodem zahraje týden po vás), je to vaše jediné představení, nebo vás lze vidět ve více polohách?

Konkrétně s Anetou Langerovou spolu vystupujeme v muzikálu Touha jménem Einodis, v srpnu budeme zase na Letní scéně Divadla Ungelt, jinak máme každá vlastní koncerty.

Mnoho lidí si pamatuje na slavné trio Golden Kids. Jak vzpomínáte na tuto životní etapu?

Bylo to krásných patnáct měsíců spolupráce, ale bohužel to skončilo dřív, než jsme předpokládali.

A ve vašem životě, ale samozřejmě i v životě celého národa, proběhla ještě jedna význačná etapa. Sametová revoluce. Byla jste jednou z nejvýznamnějších osobností Sametové revoluce. Jak jste tuto dobu prožívala? Co pro vás znamenala? A jak na ni vzpomínáte?

Vzpomínám na ni jako na jeden nepřetržitý kotrmelec v mém životě.

Zajímalo by mne, jak se na Sametovou revoluci díváte zpětně po více než 20 letech?

Já se zásadně neohlížím, moc nevzpomínám, raději hledím kupředu.

Pojďme tedy k současnosti. Loni jste oznámila definitivní konec své pěvecké kariéry. Co vás k tomu vedlo a znamená to konec i divadelní?

Jsem rozhodnutá, že definitivně skončím se svou kariérou v roce 2017, protože v nejlepším se má přestat.

Nebude se vám po koncertech stýskat?

To ani náhodou, byť to vypadá velmi nevděčně, tak stýskat se mi opravdu nebude.

Letos vydáváte i své poslední album. Jaké bude?

Vyjde na podzim. Doufám, že se bude lidem líbit. Producentsky jej hlídá Petr Malásek. Právě na něm začínáme pracovat...

Co od Posledního recitálu mohou diváci očekávat? Nesmrtelné hity, písně z nové desky... jaký bude koncept koncertu?

Na jevišti se mnou je kapela Petra Maláska nebo Karla Štolby. Hostem je tradičně Milan Hein. Diváci uslyší nejen známé hity, ale i několik zcela nových skladeb z připravovaného alba.

Na co nejvíce ve své hudební kariéře vzpomínáte? Když jste začínala, měla jste asi sny jako každý...

Baví mě ta „pěna dní" v mém životě... Cítím se svobodná, ať už mi osud přinese cokoliv.

Příští tok tedy pověsíte hudební kariéru na hřebíček, jak si pak představujete plynutí vašeho života?

Pokusím se dát dohromady knihu. Zatím s pracovním názvem „Jak jsem to všechno viděla já". Budu mít tedy několik let o zábavu postaráno.

Svůj život naplňujete také dalšími aktivitami jako je například pořad na pomoc zvířatům „Chcete mě?" Co vám tato práce dává?

Nepřemýšlím o tom co dává mně, ale hlavně co znamená pro ta zvířata. Je to podle mě smysluplná práce, kterou jen tak neopustím.

Je něco, co byste ve svém životě udělala jinak, pokud byste mohla?

Obávám se, že bych se vždy zachovala stejně.

Na co byste pozvala diváky na váš koncert na Sedmihorském létě?

Diváci se mohou těšit nejen na oblíbené hity z mé „první" a „druhé" kariéry, ale uslyší i několik nových písní.

O MARTĚ KUBIŠOVÉ

Marta Kubišová se narodila 1. listopadu 1942 v Českých Budějovicích. V roce 1952 se přestěhovala s rodiči a bratrem do Poděbrad, kde vystudovala gymnázium. Po maturitě pracovala v poděbradských sklárnách a tři roky marně usilovala o doporučení továrny k pohovorům na medicínu. V roce 1962 vyhrála konkurz do pardubického Stop divadla. V roce 1963 získala angažmá v divadle Alfa v Plzni. Od roku 1964 působila v pražském Rokoku. O rok později se v tomto divadle poprvé sešla s Helenou Vondráčkovou a Václavem Neckářem, s nimiž v roce 1968 založila legendární trio Golden Kids. Po okupaci vojsky Varšavské smlouvy 21. srpna 1968, se stala její píseň Modlitba pro Martu doslova národním protestsongem. Znelíbila se režimu a od roku 1970 následoval zákaz umělecké činnosti. V roce 1977 se stala signatářkou Charty 77. Byla dvakrát vdaná - v roce 1969 se stal jejím manželem režisér Jan Němec, který později emigroval do USA. Jejím druhým manželem se stal v roce 1974 režisér Jan Moravec. V roce 1979 se jim narodila dcera Kateřina. Sametová revoluce v roce 1989 Martu Kubišovou opět rozezpívala. V roce 1991 začala s moderováním Adventních koncertů pro ČT a v roce 1992 začala moderovat i pořad na pomoc zvířatům „Chcete mě?". Nyní oznámila konec své hudební kariéry, který připravuje v roce 2017. Proto mají fandové jednu z posledních šancí vidět Martu Kubišovou na pódiu.

 Zpravodajský portál Naše Pojizeří je mediálním partnerem Sedmihorského léta 2016. Pořadatelé proto pro naše čtenáře připravili soutěž o čtyři vstupenky na koncert Marty Kubišové, který se koná ve čtvrtek 14. července ve 20 hodin. Soutěž končí v úterý 12. 7. 2016 v 10.00. Výherci vstupenek budou následně vyrozuměni. Soutěžte zde!

Hudební léto 2016 aneb Přehled koncertů a festivalů v Pojizeří

Samostatná pozvánka na koncert Marty Kubišové v Sedmihorkách

Související články:

Jelen zahraje v Sedmihorkách celý svůj repertoár + soutěž o lístky!

Ondřej Havelka a Melody Makers ukázali kouzlo swingových písní

Vetchý s kolegy exceloval a Sedmihorky se otřásaly smíchem

Britští Smokie nadchli publikum a odstartovali Sedmihorské léto 2016

Rozhovor Smokie Terrry Uttley: Vracet se k vám je fajn

Kompletní přehled akcí Sedmihorského léta 2016

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Program asistenčních voucherů podpoří podnikatele částkou 1,5 milionu korun

Vyhlášení programu s názvem Asistenční vouchery Libereckého kraje schválili krajští zastupitelé. Úspěšným žadatelům dotace pomohou připravit jejich vlastní projektové žádosti, které následně podají do vhodných výzev operačních programů. K rozdělení je 1,5 milionu, přičemž maximální výše dotace je 300 tisíc korun. „Jsem rád, že můžeme podpořit podnikatele v regionu a pomoci jim při uskutečňování jejich plánů, vizí a nápadů," prohlásil Michal Kříž, radní pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů a územního plánování. Program mohou využít veřejnoprávní subjekty i soukromoprávní právnické osoby, které mají sídlo či pracoviště na území Libereckého kraje. Žádosti se přijímají od 27. června tohoto roku do 31. ledna 2022.

Město Turnov podpořilo výstavbu Naučné stezky J. Pekaře

Zastupitelstvo města Turnov rozhodlo o poskytnutí individuální dotace z rozpočtu města Turnov ve výši 30 tisíc korun pro Rohozecký okrašlovací spolek z. s.. Dotace má být určena na doplatek nově vzniklé naučné stezky turnovského rodáka prof. Josefa Pekaře, zároveň by byla využita na výrobu propagačních letáků a k úhradě části nákladů za texty na panely naučné stezky.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Policie žádá o pomoc při pátrání po dvojčatech ze Železného Brodu
Ulice Boženy Němcové v Turnově se také dočká kompletní rekonstrukce
Děti šly zpátky do školy po Covidu, doprovázeli je policisté
Sedmihorské léto 2020 bude!
Turnovská knihovna v červnu opět otevřela všechny své pobočky

Nejčtenější články

05.06.: Policie žádá o pomoc při pátrání po dvojčatech ze Železného Brodu
03.06.: FOTO: Město Turnov chce zabezpečit zchátralý areál uhelných skladů
03.06.: Uzavřeli lávku v Bítouchově, začali stavět novou

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

E-shop topení, solární ohřev a sanita - vše pro Váš dům.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT