Prázdninový program Turnovské léto 2016

16.07.2016 14:50:50 | Autor: TZ města Turnov | Rubrika: KULTURA | Obce: Turnov

Prázdninový program Turnovské léto 2016

Turnov s označením Srdce Českého ráje je navštěvovaným místem. Pro turisty a pro kulturně založené turnovské obyvatele je i letos připraven přehledný program na každý prázdninový den.

V minulosti působila na Turnovsku roztříštěná nabídka prázdninového programu. Vedení města se dlouhodobě snaží domlouvat se všemi aktéry v cestovním ruchu a dalšími poskytovali kulturních a dalších služeb, jak letní program přehledně a srozumitelně prezentovat.

Dříve působily tři hlavní samostatné programy, které se skládaly z aktivit nabízeními Turnovskými památkami a cestovním ruchem respektive Regionálním informačním střediskem Turnov, dále z nabídky Turnovského kulturního léta připravovaného Kulturním centrem Turnov a samozřejmě také kamenářskou nabídkou. Ta byla složena z různých aktivit například Muzea Českého ráje, ale také pořádanou letní akcí Kámen a šperk v Českém ráji. V současnosti jsou všechny nabízené programy sloučené v jednu přehlednou nabídku. Pro spolupracující aktéry je nabídka výhodná v přirozeném rozdělení návštěvníků bez zbytečného konkurování a tříštění pozornosti.

Celá prázdninová nabídka je představena plakátem a brožurou, kde je program zobrazen na každý den. Na programu se společně s městem Turnov podílelo šest hlavních organizací, kterými byly Kulturní centrum Turnov, Turnovské památky a cestovní ruch p. o., Městská knihovna Antonína Marka Turnov, Muzeum Českého ráje p. o., B&B Art Turnov a d. u. v. Granát.

Podrobný přehled prázdninových akcí v Turnově 2016:

Pondělí:

Prohlídky turnovských kostelů a centra města Turnova
Kostel Narození Panny Marie, sv. Františka z Assisi a sv. Mikuláše s průvodcem
Sraz je před RTIC na náměstí Českého ráje v 14:00 hodin. Vstupné je 50 korun a dětské je za 30 korun.

Úterý:

Den s mineralogem
Každé úterý se v Muzeu Českého ráje konají různé aktivity od 9:00 do 17:00 hodin.
• 5. července - Odlévání a barvení zkamenělin ze sádry. Objevování pokladu - hledání drahých kamenů (rýžování českých granátů pomocí rýžovacích pánví, rýžování olivínu, pyritu, galenitu ze štěrkové drti). Archeologické objevy - objevování kostry dinosaura.
• 12. července - Skrytá krása hornin - zkoumání výbrusů hornin pod mikroskopem s komentářem mineraloga a geologa Mgr. Jana Bubala. Krása a lesk minerálů (s ukázkami minerálů) - Přednáška mineraloga a geologa Jana Bubala. Objevování pokladu - hledání drahých kamenů (rýžování českých granátů pomocí rýžovacích pánví, rýžování olivínu, pyritu, galenitu ze štěrkové drti). Archeologické objevy - objevování kostry dinosaura.
• 19. července - Objevování pokladu - hledání drahých kamenů (rýžování českých granátů pomocí rýžovacích pánví, rýžování olivínu, pyritu, galenitu ze štěrkové drti). Archeologické objevy - objevování kostry dinosaura.
• 26. července - Objevování pokladu - hledání drahých kamenů (rýžování českých granátů pomocí rýžovacích pánví, rýžování olivínu, pyritu, galenitu ze štěrkové drti). Archeologické objevy - objevování kostry dinosaura.
• 2. srpna - Objevování pokladu - hledání drahých kamenů (rýžování českých granátů pomocí rýžovacích pánví, rýžování olivínu, pyritu, galenitu ze štěrkové drti). Archeologické objevy - objevování kostry dinosaura.
• 9. srpna - Odlévání a barvení zkamenělin ze sádry. Objevování pokladu - hledání drahých kamenů (rýžování českých granátů pomocí rýžovacích pánví, rýžování olivínu, pyritu, galenitu ze štěrkové drti). Archeologické objevy - objevování kostry dinosaura.
• 16. srpna - Objevování pokladu - hledání drahých kamenů (rýžování českých granátů pomocí rýžovacích pánví, rýžování olivínu, pyritu, galenitu ze štěrkové drti). Archeologické objevy - objevování kostry dinosaura.
• 23. srpna - Skrytá krása hornin - zkoumání výbrusů hornin pod mikroskopem s komentářem mineraloga a geologa Mgr. Jana Bubala. Krása a lesk minerálů (s ukázkami minerálů) - Přednáška mineraloga a geologa Jana Bubala. Objevování pokladu - hledání drahých kamenů (rýžování českých granátů pomocí rýžovacích pánví, rýžování olivínu, pyritu, galenitu ze štěrkové drti). Archeologické objevy - objevování kostry dinosaura.
• 30. srpna - Odlévání a barvení zkamenělin ze sádry. Objevování pokladu - hledání drahých kamenů (rýžování českých granátů pomocí rýžovacích pánví, rýžování olivínu, pyritu, galenitu ze štěrkové drti). Archeologické objevy - objevování kostry dinosaura.

Ukázky ruční výroby Wranovsky Crystal
Firma Wranovsky Crystal je výrobce křišťálových lustrů, skla a bižuterie. Zároveň je držitelem prestižní značky Regionální produkt Český Ráj. Návštěva je možná od 10:00 do 12:00 hodin. Prohlídka je zdarma po domluvě na tel. čísle 481 120 900 mimo celopodnikové dovolené, která bude čerpána v termínu od 25. července do 22. srpna 2016. Firma se nachází v Průmyslové zóně Turnov na Vesecku.

Prohlídka turnovské synagogy, bývalé židovské čtvrti a židovského hřbitova s výkladem
Každé úterý nabízí Turnovské památky a cestovní ruch, p. o. prohlídku synagogy a dalších židovských památek ve městě. Sraz je vždy v 10:00 a v 14:00 hodin u synagogy v Krajířově ulici. Vstupné je 50 korun. Další informace můžete žádat na tel. čísle 481 366 255.

Prázdninové úterky s řemeslem
I v současné době je řemeslo důležitou součástí našeho života, nemusí to být pouze tvrdá práce, ale i velice kreativní aktivita. Od 15:00 do 19:00 hodin si je mohou všichni malí i velcí vyzkoušet pod vedením odborníkům nejrůznější řemeslné práce. Během léta se v Zahradní restauraci B&Bejby se svými dílnami představí Ludmila Vondrová (Levandulové bylinkování - vázání bylinek), Šárka Bredlerová (Voňavé mýdlování - výroba mýdel, šumivek, balzámů na rty atd.), Veronika Mašková (Hedvábné vyplétání - tvorba dekorativních lapačů snů atd.), Alena Wienerová (Skleněné vyrábění - výroba skleněných přívěšků, náušnic atd.), Marcela Ištvánková (Napínavé drátkování - ozdobné drátkování různých tvarů) a Jaroslav Šálek (Magické kamenování - broušení a leštění kamene). Zahradní restaurace B&Bejby se nachází v Žižkově ulici 544.

Středa:

(S)tvořitelna - výtvarné dílny s informačním bonusem
Výtvarné techniky se zapomenutými přírodními materiály a s věcmi z každodenního života pro tvořivé ruce všeho věku a všech stupňů šikovnosti. Od 14:00 do 18:00 hodin se budou konat každou středu v Městské knihovně Antonína Marka.
• 13. července - Dílna se zaměřením na plstěnou vlnu s lektorkou P. Skálovou.
• 20. července - Práce s přírodními materiály (dřevo, korek, kůra, peří) s lektorkou P. Skálovou a B. Havlátovou.
• 27. července - Využití papíru, malby, knih a pryskyřice s lektorkou B. Havlátovou.
• 3. srpna - Práce s plastovými výrobky s lektorkou B. Havlátovou.
• 10. srpna - Využití textilu a krajek (nášivky, brože, šátky) s lektorkou B. Havlátovou a P. Skálovou.
• 17. srpna - Využití kovu, drátků, zátek od piva s lektorem J. Lode, lektorkou B. Havlátovou a P. Skálovou.
• 24. srpna - Propojení kamene a skla s lektorem J. Lode, lektorkou B. Havlátovou a P. Skálovou.

Čtvrtek:

Galerie Granát
Galerie Granát nabízí každý čtvrtek od 9:00 do 17:00 hodin prohlídku zákaznického centra Granát, d. u. v. Turnov s loutkou krále Granáta. Galerie Granát sídlí na náměstí Českého ráje v Turnově.

Prohlídka hradu Valdštejn s loupeživým rytířem
Každý čtvrtek připravily Turnovské památky a cestovní ruch, p. o. prohlídky především pro děti, při kterých se budou vydávat hledat poklad v prostorách hradu Valdštejn. Začátky prohlídek jsou vždy v 11:00 a 14:00 hodin.

Pátek:

Večery s hudbou nebo divadlem
Tradiční kulturní akce na prostranství před KC Střelnice opět nabídnou zajímavou směsici koncertů a divadel umělců místních i z daleka. Začátek je vždy od 19:00 hodin.
• 1. července - Víťa Marčík - Princ Bajaja, Kdo miluje, má život věčný. Divadelní představení pro děti i dospělé.
• 8. července - Tangofón Band, Koncert v uvolněném, hravém a pohodovém letním swingování.
• 15. červenec - Poletíme? Koncert v podání skupiny dobře vypadajících mužů, kteří hrají original banju punk future jazz kántry.
• 22. července - Cimbálová muzika Dušana Kotlára, Koncert lidových písní z Moravy, Slovenska i Čech, ale i country a jazzových písní. Samostatná pozvánka
• 29. července - IMPROSHOW Divadelní představení uskupení turnovských nadšenců do improvizace, kteří se představí po roce tréninků a třech víkendových workshopech v té nejlepší formě.
• 5. srpna - BIGBÍTEK Revival koncert českého bigbítu v podání turnovsko-rovenské hudební stálice.
• 12. srpna - Pepa Lábus a SPOL. Koncert známého písničkáře spolu s kapelou, kteří představí to nejlepší ze své tvorby za více než třicet let koncertování.
• 19. srpna - CIRKUS TETY - Bedřich, Nový cirkus plný vzdušné akrobacie bude vyprávět příběh o tom, co se stane, když se dvě paní zamilují do jednoho Bedřicha...

Lucie Vondráčková přiveze své hity i do Turnova • 26. srpna - Lucie Vondráčková a Vokobere. Koncert v rámci exkluzivního akustického MANNER KOUSEK ŠTĚSTÍ TOUR 2016, jediný v širokém okolí, který se bude konat od 20:00 hodin v Letním kině Turnov. Minirozhovor s Lucií Vondráčkovou

Sobota:

Řemeslné dílny v Kamenářském domě
Pestré tvůrčí řemeslnické dílny v Kamenářském domě v areálu Muzea Českého ráje pro vás budou nachystané vždy od 10:00 do 17:00 hodin.
• 2. července - Řezání a broušení drahých kamenů (brusič Tomáš Štefánek), vstupné 40 korun
• 9. července - Sklářská dílna - skleněná kompozice (sklářka a výtvarnice Marcela Ouhrabková), vstupné 60 korun
• 16. července - Olivínový šperk - šperkařská dílna, výroba šperku se vsazeným olivínem (šperkařka a výtvarnice Veronika Gocová), vstupné 40 korun
• 23. července - Smaltoaný šperk - výroba šperku netradiční metodou (šperkařka Marta Švajdová), vstupné 40 korun
• 30. července - Kovářská dílna /umělecký kovář Jaroslav Válek), vstupné 40 korun
• 6. srpna - Sklářská dílna - výroba Skleněné květiny (výtvarnice a sklářka Kamila Parsi Žďárská), vstupné 60 korun
• 13. srpna - Plstěný kámen - výtvarně-řemeslná dílna (výtvarnice a šperkařka Jana Válková Střílková), vstupné 40 korun
• 20. srpna - Řezání a broušení drahých kamenů (brusič Tomáš Štefánek), vstupné 40 korun
• 27. srpna - Montovaná ozdoba - řemeslná dílna s výtvarnicí Marií Peškovou, vstupné 40 korun
Poslechový večer
Večer na zahrádce před KC Střelnice s nerušeným poslechem vybraného CD těch nejlepších zpěváků, zpěvaček a hudebních skupin. Vždy od 19:00 hodin před KC Střelnice.
• 2. července - The Beatles - Revolver (Sedm týdnů na prvním místě žebříčku hitparády ve Velké Británii)
• 9. července - QUEEN - A Night At The Opera (Nejslavnější album legendární britské skupiny)
• 16. července - THE CLASH - London Calling (Deska je považována za jedno z nejlepších hudebních alb vůbec)
• 23. července - AC/DC - Back In Black (Album s jedny z největších hitů jako „Hells Bells" nebo „You Shook Me All Night Long")
• 30. července - PINK FLOYD - Dark Side Of The Moon (Slavné koncepční album, které se zabývá problémy současného světa)
• 6. srpna - LEONARD COHEN - Live in London (Slavný záznam koncertu z roku 2008 v rámci světového turné)
• 13. srpna - U2 - The Joshua Tree (Album oceněné dvěma Grammy za album roku a nejlepší rockový počin roku)
• 20. srpna - BJÖRK - Post (Album dosáhlo na druhou příčku hitparády v britském žebříčku a v USA se stalo platinovým)
• 27. srpna - BOB DYLAN - Time Out of Mind (Třinácté studiové album slavného amerického písničkáře)

Neděle:

Prohlídka kostela sv. Jana Křtitele v Nudvojovicích
Od 9:00 do 12:00 hodin je kostel zdarma otevřen. Zpřístupnění kostela zajišťuje Římskokatolická farnost, děkanství Turnov.
Loutkáři dětem na Dlaskově statku
Loutkové pohádky pro malé i velké diváky. Začátky představení jsou v 11:00, 13:00 a 15:00 hodin. Vstupné na představení je 30 korun a hraje se přímo na Dlaskově statku v Dolánkách u Turnova.
• 3. července - Kašpárek a princezna (hraje BOĎI Jaroměř)
• 10. července - Tři prasátka a vlk (hraje LS Na Židli Turnov)
• 17. července - Žabí princ (hraje LS Maminy Jaroměř)
• 24. července - Červená Karkulka (hraje LS Na Židli Turnov)
• 31. července - Ostrov splněných přání (hraje LS Spojáček Liberec)
• 7. srpna - Pohádky o pejskovi a kočičce (hraje LS Na Židli Turnov)
• 14. srpna - Plechové pohádky (hraje LS Kordula Liberec)
• 21. srpna - Hodinářská pohádka (hraje Divadýlko Matýsek Rynoltice)
• 28. srpna - O slepičce kropenaté (hraje LS Na Židli Turnov)

Mimořádné nabídky:

Prázdninový program na hradě Valdštejn

Hrad Valdštejn

Audience s Albrechtem z Valdštejna
Netradiční prohlídky s osobností vévody Albrechta z Valdštejna jsou ve vybraných termínech vždy od 13:00, 14:00, 15:00 a 16:00 hodin. Hrad s vévodou můžete navštívit v úterý 19. července, 2. srpna, 16. srpna a 30. srpna. Noční prohlídka hradu Valdštejn začíná vždy ve 20:00 hodin ve středu 13. července, 27. července, 10. srpna a 24. srpna. Kompletní prázdninová nabídka na Valdštejně

Turnov

Magický Turnov
Noční prohlídka města Turnova, Zákaznické centra Granát, d. u. v. Turnov a Synagogy Turnov za svitu svící. Sraz zájemců je u zvukové tabule na náměstí Českého ráje v 19:30 hodin ve středu 13. července nebo 17. srpna. Vstupné pro dospělé činí 65 korun a pro děti 40 korun.

Parním vlakem Českým rájem a První turnovské železniční loutkové divadlo

Prázdninový parní vlak opět brázdí koleje v Českém ráji

Jízdy historickým parním vlakem na trati Turnov - Rovensko pod Troskami a Turnov - Semily
Ve stanicích Rovensko pod Troskami, Turnov a Semily budou probíhat loutková představení pro děti. Speciální představení si připravili Loutkářský soubor Na Židli, Klub přátel železnic Českého ráje a Kolej - klub z. s. na čtyři prázdninové soboty. 9. července se hraje pohádka Perníková chaloupka. Další sobotu 23. července se představí Pohádka o pejskovi a kočičce. První srpnová sobota bude patřit pohádce Chaloupka k nakousnutí O hubaté Káče a poslední představení bude 27. srpna v podání Červené karkulky. Samostatný článek o jízdách parních vlaků

Samostatné pozvánky k prázdninovým akcím:

Lucie Vondráčková přiveze své hity i do Turnova

Prázdninový program Kulturního centra Střelnice Turnov

Prázdninový program na hradě Valdštejn

Prázdninový parní vlak opět brázdí koleje v Českém ráji

Provoz hřišť a sportovišť v Turnově o prázdninách

Legendární Smokie odstartují Sedmihorské léto 2016 - kompletní přehled akcí

Prázdninové kulturní akce v Železném Brodě

Léto na zámku v Lomnici 2016 přináší akce dětem i dospělým

Prázdniny přinesou na hradech a zámcích rozšířenou nabídku pro děti

Sdílet s přáteli na facebooku

Ke stažení

Plakát Turnovské léto 2016

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Kraj i letos vzdá hold Tibetu, vlajku bude vyvěšovat nejméně do roku 2024

I letos, stejně jako v předchozích letech, zavlaje na terase třetího patra budovy Krajského úřadu Libereckého kraje tibetská vlajka. Připomíná březnové výročí povstání tibetského lidu proti represím a čínské politice. Liberecký kraj se pověšením vlajky každoročně připojuje do mezinárodní kampaně Vlajka pro Tibet. „Letos si připomeneme již 62. výročí povstání tibetského lidu proti represivní čínské politice. Podpora národů, které bojují za svoji svobodu, je pro nás důležitá. My sami jsme prožili desítky let v nesvobodě. Ke kampani Vlajka pro Tibet se připojujeme každoročně a pokračovat budeme i v současném volebním období," uvedl hejtman Libereckého kraje Martin Půta.

Český ráj dětem je nový hravý web Sdružení Český ráj

Sdružení Český ráj na přelomu roku spustilo novou podobu dětského webu www.ceskyrajdetem.cz. Internetovými stránkami provází malé návštěvníky a jejich rodiče postavičky známé z Pověstí Českého ráje, které namalovala akademická malířka Barbora Kyšková. Setkáte se tu tedy například s obrem Drábem, vodníkem Čeperkou, vílou Jizerýnou nebo Černým rytířem z Hrubé Skály. „Nové stránky jsme koncipovali skutečně pro děti. I ty menší, které ještě neumí číst, si na stránkách mohou samy poslechnout pověst, vybarvit omalovánku, zahrát pexeso nebo ne úplně lehkou posunovačku," říká Jitka Kořínková, ředitelka Sdružení Český ráj.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Firma TGK - Technika oblékla do skleněných šatů oceněné sídlo Lasvitu
Parkování v Bedřichově bylo o víkendu obtížné, ale dostupné
Horská služba zachraňovala zraněného muže pod ledopádem
Vzácné pojizerské čepce dorazily z Olomouce do Semil
Fotbalové kuriozity 12 aneb Něco málo ze sezony 2020

Nejčtenější články

24.01.: Řidička sjela v Benešově s autem do náhonu, na místě nehody zemřela
24.01.: V obci Bohumileč u Turnova narazilo auto do sloupu
24.01.: Fotbalové kuriozity 12 aneb Něco málo ze sezony 2020

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

Aktivní dovolená s CK TRIP.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT