První porážka florbalistů Turnova a pak senzační postup v poháru

28.09.2018 16:41:37 | Autor: TJ Turnov a Petr Ježek | Rubrika: SPORT | Obce: Turnov

Národní liga florbalistů ve zběsilém tempu pokračovala o víkendu svým třetím kolem. V něm si Turnov na horké půdě Jaroměře v sobotu připsal první letošní porážku. Ve středu pak hráči doma nastoupili proti silné České Lípě, ale nakonec dokázali postoupit po výhře 6:5 v prodloužení.

Dařilo se turnovským juniorům, kteří v prvních zápasech sezony porazili oba své soupeře a poskočili do horních pater tabulky. První zápasy sezony mají za sebou také starší žáci, kteří na domácí palubovce ovládli oba své zápasy a vyhoupli se tak do čela soutěže.

Národní liga

TJ Sokol Jaroměř - TJ Turnov 5:3 (2:1, 1:1, 2:1)

Před slušnou diváckou návštěvou byli v sobotu 22. září od začátku utkání gólově napřed domácí. Těm vyšla první třetina, ve které se ujali dvoubrankového vedení. Turnovu se podařilo vstřelit kontaktní gól až v závěru úvodní části zásluhou Vojtěcha Palatínuse. Úvod druhé části naopak patřil turnovským florbalistům, kteří nejprve přečkali své oslabení a vzápětí po krásné souhře Matěchy a Palatínuse vyrovnali. Následně oba týmy přitvrdily a hra se v rychlém sledu přelévala z jedné strany hřiště na druhou. To vyhovovalo více domácím, kteří se těsně po polovině utkání vrátili zpět do vedení. Přestávková změna v sestavě Turnova přinesla své ovoce hned po čtyřech minutách třetí části. Antonín Palatínus po individuální akci připravil vyrovnávací branku pro svého mladšího bratra Vojtěcha, a skóre tak bylo znovu vyrovnané. Turnov sice následně více tlačil svého soupeře, ale byla to právě Jaroměř, která díky dvěma slepeným gólům v rozmezí 50. a 52. minuty rozhodla o svém konečném vítězství. V 55. minutě byl navíc nepříjemně zraněn turnovský Jan Jaroš a jeho spoluhráči tak místo závěrečného tlaku mysleli spíše na jeho zdravotní stav. Turnovští florbalisté si tak připsali první letošní porážku a klesli na průběžné šesté místo.

Komentář trenéra hostí Antonína Palatínuse: „První třetinu jsme prospali, a mohli jsme být rádi, že soupeř zápas nerozhodl. V šatně jsme si vyříkali chyby a zodpovědně odjezdili zbytek zápasu. Nakonec rozhodl čtvrtý gól, který jsme nemuseli dostat. Musíme dál makat. Děkujeme soupeři za kvalitní utkání a přejeme Jarymu brzké uzdravení."

Komentář trenéra domácích Martina Klapky: „Těžce upracované utkání. Kdy jsme se těžko střelecky prosazovali. Během celého zápasu jsme dokázali udržet disciplínu. Děkujeme soupeři a Janu Jarošovi přejeme, aby byl brzy fit!"

Branky: 11. Kopecký, 13. Hofman, 34. Haž, 50. Výborný, 52. Škola - 19. V. Palatínus, 24. Matěcha, 44. V. Palatínus. Rozhodčí: Houserek - Lešák; vyloučení: 0:1; využití: 0:0. Diváků: 123. Zásahy brankářů: Veinfurter 11 - Švec 21

Pohár České pojišťovny

Ve čtvrtém kole Poháru České pojišťovny narazili turnovští florbalisté ve středu 26. září na účastníka nejvyšší domácí soutěže z České Lípy. Na turnovské palubovce tak mohli diváci vidět historicky první měření sil domácích hráčů se zástupci Tipsport superligy. Napínavý zápas, který smazal papírové předpoklady, gradoval v prodloužení, ve kterém Vojtěch Palatínus posunul domácí tým k nečekanému postupu do další fáze soutěže.

TJ Turnov - FBC Česká Lípa 6:5p (2:1, 1:2, 2:2 - 1:0)

Domácí vstoupili do utkání bez přehnaného respektu a v prvních minutách měli míček častěji na svých holích, soupeř však s přibývajícími minutami začal přebírat aktivitu a byl nebezpečnější. V desáté minutě načal svůj vydařený večer Vojtěch Palatínus, který v pravém rohu vymotal dva své soupeře a přesně zakončil. Stejný hráč se prosadil také o čtyři minuty později na konci přesilové hry a Turnov tak vedl již 2:0. Česká Lípa si také připsala několik nebezpečných šancí, ovšem brankář Horáček si s nimi dokázal poradit. Krátký byl až na střelu ze začátku sedmnácté minuty, která určila výsledek první třetiny.

V úvodu prostřední části nejprve domácí s vypětím všech sil ubránili své oslabení, aby se následně ve dvou slibných šancích ocitl kapitán Matěcha. Hostující brankář Dvořák však byl připraven. V polovině dvacáté sedmé minuty se hostům podařilo využít rychlý protiútok a po dorážce z těsné blízkosti srovnali skóre na 2:2. Domácí ale měli připravenou rychlou odpověď, Matěcha se o čtyři minuty později protáhl podél mantinelu a tečovanou střelou vrátil domácím vedení. Rychlá hra na obou koncích hřiště bavila turnovské publikum, které v závěru druhé třetiny vidělo ještě jednu branku. Po smolném výhozu domácího brankáře a na hranici pravidel se České Lípě podařilo znovu vyrovnat.

O osudu zápasu tak měla rozhodnout třetí třetina, ve které již byla znát větší zkušenost hostů, kteří trpělivě čekali na svoji šanci k závěrečnému obratu skóre ve svůj prospěch. Tyto plány jim nezkazila ani kombinace zpoza branky v podání Matěchy a střílejícího Vojtěcha Palatínuse, který z blízka nedal brankáři šanci. Ve 47. minutě hosté bleskově využili svoji druhou početní výhodu, a oba soupeři tak měli k vítězství opět stejně daleko. Poprvé v zápase šla Česká Lípa do vedení tři minuty před třetí sirénou a zdálo se, že zápas nakonec skončí dle předpokladů. Domácí však po oddechovém čase v sobě našli ještě dost odhodlání a při hře bez brankáře se jim dvě minuty před koncem podařilo jednobrankové manko smazat zásluhou Antonína Palatínuse.

V prodloužení byli lepším týmem domácí florbalisté, kteří mohli několikrát zápas ukončit. Nakonec se hrdinou večera stal po čtyřech minutách Vojtěch Palatínus, který ze vzduchu doklepl míček do branky a odstartoval tak radost celé turnovské haly, která viděla jeden z nejlepších výkonů svého týmu v posledních letech.

Poprvé v historii a symbolicky v roce, ve kterém oddíl florbalu slaví dvacáté narozeniny, postoupil Turnov do pátého kola pohárové soutěže přes zatím nejtěžšího soupeře.

Komentář trenéra TJ Turnov Antonína Palatínuse: „Už včera jsme říkali klukům, že pokud Lípa nepřijede v plné sestavě, tak chceme vyhrát. Samozřejmě jsme věděli, že i tak to bude velice těžké, nicméně kluci podali bezchybný taktický a obětavý výkon a díky tomu si nyní můžeme užívat sladkou výhru nad Superligovým týmem. Děkujeme soupeři za utkání a naším fanouškům za podporu."

Komentář trenérky České Lípy Lenky Bartošové: „Soupeř vyhrál zaslouženě díky své výborné obraně. My jsme neponaučitelní, stále jsme střílei do bloku a když náhodou střela prošla, tak byla velmi nepřesná. Soupeři gratulujeme."

Branky: 10. V. Palatínus, 15. V. Palatínus, 31. Matěcha, 42. V. Palatínus, 58. A. Palatínus, 65. V. Palatínus - 17. Jansa, 27. Jansa, 37. Krajcigr, 47. Štěrba, 57. Štěrba. Rozhodčí: Jelínek - Kusek; vyloučení: 2:1; využití: 1:1. Diváků: 68. Zásahy brankářů: Horáček 29, Švec 6 - Dvořák 29.

2. liga juniorů

Turnaj Kadaň (sobota 22. září): TJ Turnov - Florbal Teplice 5:2, ASK Lovosice LFP - TJ Turnov 3:4.

Liberecký přebor starších žáků

Turnaj Turnov (neděle 23. září): FBC Liberec C - TJ Turnov 1:7, TJ Turnov - FBC Panthers Liberec 4:2.