Centrum TOPTEC ÚFP AVČR slaví v Turnově první dekádu

05.01.2021 17:22:36 | Autor: Dana Marková | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Turnov

Centrum TOPTEC ÚFP AVČR slaví v Turnově první dekádu

Přístroje na družicích, observatoře pro odhalování potenciálně nebezpečných asteroidů, modernizace největšího českého dalekohledu, ale třeba také lépe viditelné dopravní značky nebo výrazně výkonnější lasery - to jsou výsledky poslední dekády špičkového optického výzkumu v Turnově v Aplikačním centru TOPTEC, které je součástí Ústavu fyziky plazmatu Akademie věd ČR. To právě dnes slaví desáté narozeniny.

„TOPTEC slaví prvních deset let. Je to dekáda špičkového vývoje optických a optoelektronických systémů. Nelze si však nepovšimnout, že to co dnes dokážeme, je podmíněno řadou událostí, které se v regionu odehrávají již více než 700 let. To, co dnes nejen v TOPTEC můžeme vidět, má své kořeny opravdu hluboko v naší historii. Kdyby za dob Karla IV., nebylo rozhodnuto razit průzkumné štoly na Kozákově, možná by vše dnes mohlo být jinak. To, že lidé na Turnovsku a v okolí vždy nacházeli drahé kameny výjimečné kvality a velikosti, je dobře známo, ale fakt, že se zde i drahokamy opracovávaly, tedy brousily a leštily, je známé méně. Tato skutečnost určila cestu budoucího rozvoje regionu ve smyslu sklářského a bižuterního umění. Na Turnovsku se dnes drahé kameny již netěží, ale umělé krystaly světové kvality se zde pěstují a opracovávají. Dávná prospektorská činnost, která snad už existovala za Keltů, předznamenala i rozvoj superpřesné optiky, kterou v regionu jistě dobře reprezentuje právě Aplikační centrum TOPTEC. Vnímám zde silnou historickou linii od dolů z časů Karla IV, přes nesmírný bižuterní rozmach, brýlovou optiku, super krystaly až po naši optiku ve vesmíru," řekl Vít Lédl, výkonný ředitel centra TOPTEC. „Ten rozsáhlý potenciál daný tradicí a uměním a citem místních je nesmírně inspirující a zároveň zavazuje k tomu, abychom s pokorou a citem dokázali navázat, rozvíjet a také něco světového přidat."

Činnost v Aplikačním centru TOPTEC v Turnově<br />Autor: Archiv Centrum TOPTEC „TOPTEC je aplikačním centrem Ústavu fyziky plazmatu Akademie věd České republiky. Znamená to, že právě tady umí uchopit výsledky základního výzkum a použít je v reálných aplikacích pro konkrétní hmatatelné vědecké i průmyslové využití. Za všechny projekty mohu zmínit optiku koronografu METIS pro pozorování sluneční korony na sondě Solar Orbiter. Realizaci tohoto přístroje tým TOPTEC zvládl bravurně a významnou měrou přispěl k dalšímu budování a posílení skvělého jména české vědy přinejmenším na evropské, spíše ale na světové úrovni," zdůraznil Radomír Pánek, ředitel Ústavu fyziky plazmatu.

Právě dnes se počítá deset let od chvíle, kdy Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy oficiálně schválilo projekt umožňující vznik centra TOPTEC v jeho současné podobě. Centrum TOPTEC sídlí ve dvou budovách v Turnově. Jedné v historickém centru města, druhé na jeho okraji. „Nicméně vzhledem ke stále náročnějším technologickým podmínkám, kterých je nutné dosáhnout při řešení projektů pro kosmický výzkum, se obě budovy stávají stavebně nevyhovujícími," říká Lédl a dodává, že zástupci Ústavu fyziky plazmatu jednají s Městem, Krajem i odpovědnými ministerstvy o možném přesunu do nové budovy.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Ministryně financí navštívila vědce v turnovském TOPTEC
Nabídka vzdělávacích programů T-Centra v Turnově
Co se dělo na turnovské hvězdárně v roce 2016
Vize turnovského optického centra TOPTEC míří do kosmu
Centrum optiky v Turnově je špičkovým evropským pracovištěm

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 7 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Pokácí lípu v ulici Alej legií v Turnově

V úterý 21. května 2024 bude pokácena lípa zelená v ulici Alej legií (pozemek p. č. 3875/7 v kat. území Turnov). Kácení bude provedeno v režimu tzv. krajní nouze, neboť hrozí riziko z prodlení. Lípa je velmi silně poškozena rozsáhlou hnilobou dřeva kotevních kořenů a báze kmene, jež je způsobena agresivní dřevokaznou houbou dřevomor kořenový. Kácení bude provedeno na základě výsledku tahových zkoušek, které prokázaly velmi nízkou odolnost lípy vůči vývratu z kořenů.

Na životní prostředí a zemědělství vyčlenil kraj 8 milionů korun

Podpora ochrany přírody a krajiny, pomoc včelařům, ale také předcházení vzniku odpadů, využití bioodpadů a odděleného sběru kovových odpadů. To jsou tři dotační programy v oblasti životního prostředí a zemědělství, jejich prostřednictvím Liberecký kraj rozdělí 8 milionů korun. V rámci programu 8.2, který se zaměřuje na podporu ochrany přírody a krajiny, je navrženo podpořit všech 34 formálně správných žádostí o dotaci v celkové výši 2.811.112 korun; dvě žádosti byly pro formální nesoulad vyřazeny. Navrhuje se doplnit rezervu programu 8.2 do této výše o 288.312 korun z volných prostředků programu 8.6, zaměřeného na podporu retence vody v krajině a adaptace sídel na změnu klimatu.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

V našem kraji proběhne Cvičení Zdroje 2024
Přehled fotbalových výsledků a tabulek 10. jarního kola
Hořela průmyslová hala v Jilemnici
Liberecký kraj opět podpoří činnost Českého červeného kříže
Titul pro výjimečnou osobnost v oblasti rodinné politiky míří do Turnova

Nejčtenější články

26.05.: Hořela průmyslová hala v Jilemnici
26.05.: Přehled fotbalových výsledků a tabulek 10. jarního kola
24.05.: Kam za sportem a zábavou v Pojizeří od 24. do 26. května

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT