Cesta za pravým českým česnekem vede do Bělé u Staré Paky

20.12.2014 15:38:13 | Autor: Jiří Langer, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Bělá

Cesta za pravým českým česnekem vede do Bělé u Staré Paky

Také chcete česnek, který pochází z českých odrůd, vyrůstá na českém území, je sušen, balen a nabízen s láskou českými hospodáři? Není nic jednoduššího, než se vypravit do Bělé, č. p 105, u Libštátu na samotný okraj libereckého regionu. Zde Alena Mihulková se svým partnerem Janem Hradeckým pěstují několik odrůd česneku a vypěstovanou plodinu prodávají na okolních trzích či přímo ze dvora svého hospodářství.

„Tito pěstitelé se mohou pochlubit několika oceněními, mezi jinými rovněž Regionální potravina Libereckého kraje, Výrobek roku 2012 - Libereckého kraje, Krkonoše - originální produkt. Současně získali druhé místo v letošní soutěži Živnostník roku 2014 Libereckého kraje," prozradila radní Libereckého kraje, Ivana Hujerová, zodpovědná za resort regionálního rozvoje, evropských projektů a rozvoje venkova, proč se rozhodla tyto skvělé „česnekáře" osobně navštívit.

Standardní český česnek zkoumají vědci

Hned po příjezdu radní s oběma hostiteli absolvovala „exkurzi" v nové sušárně. „Česnek potřebuje dýchat," podotkla paní Alena. Jan Hradecký poté předvedl, jak fungují netradičně vyhlížející zemědělské stroje konstruované pro potřeby zpracování česneku. 

„Česnek je citlivá rostlinka, která nemá ráda stres," dodává téměř s něhou farmářka při názorné ukázce odstraňování stonku na stroji dovezeném z Francie. „Není to pouze o okopávání plodin, ale také o tvorbě propagačních materiálů, psaní žádostí o dotace, nebo také o aktivní spolupráci s ostatními pěstiteli česneku. Například s Vysokou školou chemicko-technologickou mapujeme specifika českého česneku tak, aby se podařilo definovat kvality česneku vypěstovaného v naší půdě. Chceme tím zaručit standard pro zákazníky, kteří  vyhledávají české produkty na našem trhu,"  přiblížil reálný obsah farmaření Jan Hradecký s tím, že právě podvodníci, kteří pod hlavičkou „pravý český česnek" prodávají méně kvalitní česnek zahraniční, dělají starosti nejednomu poctivému českému pěstiteli.

Na propagaci regionálního produktu přispívá i kraj

Pojedete-li Bělou u Libštátu, určitě nepřehlédnete výrazná loga lemující zahradu těchto pěstitelů: Výrobek roku 2012 Liberecký kraj, Originální produkt Krkonoše nebo Český (garantovaný) výrobek, Český česnek. „Tyto reklamní poutače jsme nechali vyrobit s přispěním dotace Libereckého kraje," připomněla Alena Mihulková.

„Jde o dotační program, kterým se Liberecký kraj snaží finančně podpořit regionální producenty a řemeslníky," zdůraznila Ivana Hujerová. To, že je propagace téměř stejně důležitá jako vlastní pěstění, si uvědomuje paní Mihulková velmi dobře. Ještě než si oblékla holínky a pracovní kalhoty, studovala v Praze marketing a propagaci. Ve chvílích volna, když zrovna neošetřuje pikantní plodinu, stará se o dvě malé dcerky a podílí se na správě obce - je totiž členkou zastupitelstva Bělé.

„Někteří lidé toho zkrátka zvládnou opravdu hodně," povzdechla si s úsměvem radní, která samozřejmě také česnek zn. „Mihulková-Hradecký" ochutnala, a to s kousky špeku z Podkrkonošských uzenin. „Česnek měl takovou sílu, až se mi hlava točila," přiznala Ivana Hujerová a doporučuje kytice česneku Havran, ze které lze stroužky odtrhávat po celý rok, a stále bude chutný.

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Hladina podzemních vod v okolí dolu Turów za poslední dva roky vzrostla

Česká geologická služba předložila výsledky měření hladin podzemních vod v okolí dolu Turów na českém území a v okolí podzemní těsnící stěny. Vyplývá z nich, že roste jejich hodnota podél těsnící stěny na polském území, v hlubších kolektorech mezi stěnou a státní hranicí Polské a České republiky a také mezi podzemní stěnou v samotném dole Turów. Oproti tomu od září 2020 až do dubna 2024 hladiny podzemních vod v hlubších kolektorech na českém území nadále klesaly a na konci dubna 2024 jsou na nejnižší úrovni. V okolí Uhelné od srpna 2023 hladiny podzemní vody převážně stagnují a od února 2024 nepatrně rostou. „Výsledky jsou nyní mírně pozitivní. Stoupání hladin vrtů za těsnící stěnou má setrvalou tendenci a propisuje se již do několika hlubinných vrtů na českém území," uvedl Václav Židek, radní pro resort životního prostředí a zemědělství. „Jsem rád, že se také připravuje nový hydrogeologický model, který pohyb podzemních vod podrobně zmapuje. Budeme tak mít kromě čísel z měření i konkrétnější přehled vývoje a chování podzemních vod."

V Josefově Dole zvou na 34. divadelní jaro

Divadelní soubor J. K. Tyl zve na představení divadelní přehlídky Josefodolské divadelní jaro, která se bude konat ve dnech 10. až 12. května 2024. Přijďte podpořit účastníky postupové přehlídky. Nominovaný soubor bude následně zařazen na Národní přehlídku Krakonošův divadelní podzim ve Vysokém nad Jizerou. Více podrobností na Našem Jablonecku


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Policie hledá svědky a druhého účastníka dopravní nehody v obci Všeň
Hasiči poměří v Turnově své síly ve vyprošťování u dopravních nehod
Cena Karla Hubáčka putuje do České Lípy za rekonstrukci divadla
O víkendu se budou uklízet Krkonoše
Tradiční Běh pro Paměť národa v Liberci odstartuje Nikola Sudová

Nejčtenější články

14.05.: Na přejezdu v Sedmihorkách se srazil vlak s automobilem
14.05.: Hasiči likvidovali lesní požáry u Frýdštejna a v Ralsku
14.05.: Mapa republiky má ideální tvar

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT