Čestným občanem města Semily se stal Ivo Navrátil

03.05.2024 18:31:04 | Autor: Renata Coufalová, pjs | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Semily

Čestným občanem města Semily se stal Ivo Navrátil

Čestným občanem města Semily se 15. dubna stal archivář, historik, publicista, kronikář města Semily, skaut a milovník přírody PhDr. Ivo Navrátil. Zařadil se tak mezi třiatřicet osobností, které se významnou měrou zasloužily o rozvoj, propagaci či dobré jméno tohoto města.

Čestné občanství Ivo Navrátilovi udělilo Zastupitelstvo města Semily především za aktivní působení na poli kulturně společenském. Nejvyšší ocenění převzal v prostorách pojizerské galerie v Semilech z rukou starostky města Bc. Leny Mlejnkové a místostarostů Ing. Tomáše Sábla a Davida Pražáka.

Na slavnostním večeru promluvil další čestný občan města, emeritní ředitel semilského gymnázia Mgr. Miloš Plachta, který popsal široký přínos aktivit oceněného pro město, poděkování pronesla také starostka města Bc. Lena Mlejnková: „Děkuji Ivo Navrátilovi za úžasnou práci pro naše město i region a blahopřeji k tomuto ocenění. Velmi si jej vážím. Zároveň děkuji Zastupitelstvu města Semily za souhlas s udělením čestného občanství. Je to poprvé od roku 2013, kdy bylo čestné občanství uděleno Josefu Vaňkovi a Pavlu Tigridovi."

O krásný hudební program se postaralo trio Monika Chmelařová, Jarmila Jermářová - Vávrová a Jana Vávrová a také semilský akordeonista Petr Ochman. Oceněný Ivo Navrátil kromě titulu čestný občan obdržel i symbolickou čestnou vstupenku na celoživotní volný vstup do semilského muzea, se kterým dlouhá léta spolupracuje nejen na historických výstavách, ale i na vydávání knižní řady Paměť Semilska.

„Je mi velkou ctí zařadit se mezi tak významné osobnosti, jako jsou např. František Ladislav Rieger, Tomáš Garrique Masaryk či František Palacký. Bez pochopení a podpory rodiny bych však nic z toho, co tu bylo řečeno, zvládnout nemohl." poděkoval oceněný Ivo Navrátil.

Kdo je PhDr. Ivo Navrátil

PhDr. Ivo Navrátil, současný kronikář města Semily a emeritní ředitel Státního okresního archivu (SOAK) v Semilech je významnou osobností těsně spjatou s městem Semily. Zasloužil se měrou vrchovatou o rozvoj města zejména na poli kulturně-společenském - po dobu jeho působení na postu ředitele SOAK se stal archiv významným kulturním centrem města. Konaly se zde výstavy prací předních českých výtvarníků, pořádaly koncerty, přednášky či konference, přičemž archivářské práce plnila instituce v rámci nejvyšší úrovně.

Od roku 2018 je kronikářem města Semily, od roku 2015 do roku 2017 vykonával tuto činnost společně se svou manželkou. Jeho kroniky byly dvakrát vyhodnoceny jako nejlepší v Libereckém kraji. Významná je jeho publikační činnost, v níž se věnuje regionální historii. V posledních letech se ve spolupráci s PhDr. Tomášem Chvátalem podílel na vzniku knih v edici Paměti Semilska (je redaktorem všech 10 titulů, spoluautor em knihy Jizerka, aneb cesta za poselstvím hudby, autorem dvou z nich - Na skautské stezce a Pod záštitou svátého Floriána.)

Je jednatelem Spolku rodáků a přátel Semil. Organizuje vyvěšování pamětních desek významným osobnostem města, podílí se na organizaci přednášek, spolupracuje s MaPG, věnuje se publikační činnosti.

Dlouhá léta se věnuje mládeži ve skautské organizaci Semily. Jeho zásluhou byly v Semilech obnoveny oddíly vlčat, světlušek, skautů a skautek, později roverů a rangers.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Před 20 lety zemřel Pavel Tigrid
Zemřel učitel a čestný občan města Semily Oldřich Kolzrt
Zemřel geolog a mineralog Zdeněk Johan, čestný občan města Semily
Čestnými občany Semil se stanou Pavel Tigrid a Josef Vaněk
Při oslavě založení republiky předali v Semilech čestná občanství
Čestnými občany Semil se nově stanou Oldřich Kolzrt a Mojmír Stuchlík
Jitřenka hostila slavnostní Sametový večer
Miloš Plachta a Rudolf Hlava se stanou Čestnými občany Semil

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Průvodce regionem jsou opět nové turistické noviny Český ráj 2024

Sdružení Český ráj opět připravilo oblíbené Turistické noviny pro návštěvníky Českého ráje, stejně jako minulý rok jsou jejich součástí noviny Turnovska. Na 48 stranách na vás čekají aktuální informace o cyklostezce Greenway Jizera, o oblíbených turistických hrách Za pověstmi Českého ráje či Po stopách Albrechta z Valdštejna. Nemůže chybět ani rozhovor, tentokrát s místním rodákem, hercem a komikem Petrem Vydrou. V novinách najdete pozvánky a tipy na výlety na Jičínsko, Novopacko, Semilsko a Železnobrodsko, na Kopidlensko a další oblasti či města regionu. Samozřejmostí jsou žádané jízdní řády turistických autobusů s přepravou kol a s přehlednou mapou. Nechybí přehled nositelů značky Regionální produkt Český ráj a pozvánky na kulturní akce včetně kulturního léta v Turnově.

Krkonošská pivní stezka startuje

Putování za pivním mokem zahájeno 1. června 2024. Až do konce září můžete ochutnávat skvělé speciály s příchutí krkonošských hor, sbírat razítka, soutěžit a těšit se na losování o super ceny. Udělejte si čas, zarezervujte si termín ve svém diáři a užijte si jedinečné spojení aktivního odpočinku uprostřed vzácné krkonošské přírody a luxusního gastronomického zážitku.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

V Maloskalské galerii zahájí výstavu nazvanou Mařka
Přehled fotbalových výsledků a tabulek 13. jarního kola
V Chuchelně uvízl na stromě paraglaidista
Obrazem: 19. ročník Spanilé jízdy Cyklostezkou Járy Cimrmana
Hořela skládka odpadu v Košťálově

Nejčtenější články

16.06.: Hořela skládka odpadu v Košťálově
16.06.: Přehled fotbalových výsledků a tabulek 13. jarního kola
14.06.: V Bělé oslaví 80 let klubu zápasem proti Slovanu Liberec

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT