Hlavní význam AED je v lidech, kteří ho používají

03.03.2022 07:16:05 | Autor: Michael Georgiev | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Liberecký kraj

Hlavní význam AED je v lidech, kteří ho používají

V současné době se finalizuje již III. etapa projektu AED pro Liberecký kraj, v jejímž rámci se předá hlídkám Policie ČR a jednotkám Sboru dobrovolných hasičů dalších 19 automatizovaných externích defibrilátorů. Celkově se jejich počet v terénu zvýší na 99.

Všechny hlídky first responderů z řad IZS, kterým AED předávají, samozřejmě projdou školením první pomoci, která pravidelně opakují. Právě školení první pomoci mají pro ten největší smysl - život totiž zachraňují ti, kdo vědí, jak se přesně v krizové situaci zachovat, přístroj AED jim „jen" poradí, výboj doporučí podat jen v některých případech.

„Od roku 2019 do konce roku 2021 jsme systém AED aktivovali celkem 900krát. Počet aktivací meziročně stoupá. V roce 2019 jich bylo 181, v roce 2021 již 407. Díky systému AED se 53 lidí vrátilo z nemocnice zpět k běžnému životu," řekl ředitel Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje Luděk Kramář. Vysvětlil, že systém AED je operátory ZZS LK aktivován vždy, když je možné, že vyškolené hlídky first responderů budou na místě dříve než sanita nebo vrtulník. Co nejrychlejší zahájení resuscitace je totiž pro záchranu pacienta vždy rozhodující.

„Vyškolení first respondeři se na místo události, kam je poslali naši operátoři, dostali dříve než sanita v 65 procentech případů," zhodnotil vedoucí operačního střediska ZZS LK Petr Matějíčka a doplnil, že průměrně se jedná o dřívější příjezd o čtyři minuty. Právě doba dojezdu sanity je jedním z kritérií, podle kterého jsou AED přístroje po Libereckém kraji rozmístěny. K dispozici je mají policisté, hasiči, Horská služba a jsou i v některých turisticky frekventovaných lokalitách, například na běžkařských tratích nebo na hradech.

Projekt AED pro Liberecký kraj funguje od roku 2016 díky finanční pomoci Libereckého kraje. Ten do zatím tří etap investoval již cca 6 000 000 korun, jak na nákup přístrojů tak i do baterií, které je třeba pravidelně měnit a v neposlední řadě do proškolení těch, kdo s přístrojem AED pracují v terénu.

„Systém AED má pro nás obrovský smysl. V dnešní době už v naší práci a při záchraně lidského života nerozhodují minuty, ale vteřiny. Pokud se pomoc k pacientovi dostane včas, jeho šance na život se velmi výrazně zvyšuje. A zvyšuje se i naše šance, že budeme moci poskytovat odbornou zdravotnickou pomoc. Pokud by na místě nebyl včas správně reagující volající, pokud by včas nebyla poskytnuta první pomoc first respondery, my bychom v některých případech už možná neměli komu pomáhat," uzavřel Kramář.

Příběh pomoci AED z pohledu ZZS

Zimní den, sníh, protažené běžecké tratě. Všechno přímo vybízí k výletu na hřebeny. To je začátek jednoho z našich příběhů s dobrým koncem. Na běžky vyrazil i Josef Kavan, pro kterého se ale plánovaný sportovní zážitek značně zdramatizoval.

Krátce před třetí odpoledne na dispečinku Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje zazvonil telefon. Volající informovala operátorku, že v Rejdicích u Kořenova leží v příkopu vedle cesty běžkař v bezvědomí. A začal boj o jeho život. Na místo okamžitě vyjely záchranářské posádky, vyslán byl i vrtulník a Horská služba. Volající spolu s dalšími na místě poskytovali zkolabovanému muži první pomoc podle pokynů operátorky. Horská služba k nim dorazila jako první, vrtulník se pro špatné povětrnostní podmínky k pacientovi nedostal. Horská služba naštěstí přesně věděla, co v podobných situacích dělat. Od volajících přebrala resuscitaci a členové Horské služby muži nalepili na hruď elektrody AED. Přístroj vyhodnotil situaci a doporučil elektrický výboj.

V okamžiku, kdy na místo události na skútru Horské služby dorazil náš lékař, srdeční činnost pacienta již byla obnovena. Zdravotničtí záchranáři pacienta převzali, vyšetřili, za pomoci Horské služby dopravili k sanitě a převezli ho do nemocnice, kde mu byla poskytnuta další pomoc. Po několika dnech Josef Kavan z nemocnice odešel domů a vrátil se ke svému běžnému životu.

Ten mu zachránila včasná a správná reakce volajících a skvělá součinnost záchranářských týmů. A také automatizovaný externí defibrilátor.

Podobných příběhů s dobrým koncem, kde pomohlo AED dříve, než na místo dorazily naše posádky, bohužel nemáme stovky. Desítky jich už ale jsou. A jsou jasným důkazem, že projekt AED pro Liberecký kraj zachraňuje životy a jejich kvalitu.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Kraj nakoupil další defibrilátory pro policii a hasiče
S defibrilátorem pomohli policisté při kolapsu seniora v Železném Brodě
Nové lékařské vozy liberecké záchranky míří do provozu
Lidé v kraji se dočkají záchranářů dříve než do požadovaných 20 minut
Policisté z Lomnice a Mimoně pomohli díky AED zachránit životy
Den Linky 155 připomene operátory zdravotnické záchranné služby
Kraj chce koupit pro záchrannou službu šest nových sanitek
Pod vrcholem Sněžky pomocí defibrilátoru zachránili staršího muže
Krajská zdravotnická záchranná služba spouští 2. etapu projektu AED
Hasiči zachraňují životy pomocí defibrilátorů AED

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Na životní prostředí a zemědělství vyčlenil kraj 8 milionů korun

Podpora ochrany přírody a krajiny, pomoc včelařům, ale také předcházení vzniku odpadů, využití bioodpadů a odděleného sběru kovových odpadů. To jsou tři dotační programy v oblasti životního prostředí a zemědělství, jejich prostřednictvím Liberecký kraj rozdělí 8 milionů korun. V rámci programu 8.2, který se zaměřuje na podporu ochrany přírody a krajiny, je navrženo podpořit všech 34 formálně správných žádostí o dotaci v celkové výši 2.811.112 korun; dvě žádosti byly pro formální nesoulad vyřazeny. Navrhuje se doplnit rezervu programu 8.2 do této výše o 288.312 korun z volných prostředků programu 8.6, zaměřeného na podporu retence vody v krajině a adaptace sídel na změnu klimatu.

Hladina podzemních vod v okolí dolu Turów za poslední dva roky vzrostla

Česká geologická služba předložila výsledky měření hladin podzemních vod v okolí dolu Turów na českém území a v okolí podzemní těsnící stěny. Vyplývá z nich, že roste jejich hodnota podél těsnící stěny na polském území, v hlubších kolektorech mezi stěnou a státní hranicí Polské a České republiky a také mezi podzemní stěnou v samotném dole Turów. Oproti tomu od září 2020 až do dubna 2024 hladiny podzemních vod v hlubších kolektorech na českém území nadále klesaly a na konci dubna 2024 jsou na nejnižší úrovni. V okolí Uhelné od srpna 2023 hladiny podzemní vody převážně stagnují a od února 2024 nepatrně rostou. „Výsledky jsou nyní mírně pozitivní. Stoupání hladin vrtů za těsnící stěnou má setrvalou tendenci a propisuje se již do několika hlubinných vrtů na českém území," uvedl Václav Židek, radní pro resort životního prostředí a zemědělství. „Jsem rád, že se také připravuje nový hydrogeologický model, který pohyb podzemních vod podrobně zmapuje. Budeme tak mít kromě čísel z měření i konkrétnější přehled vývoje a chování podzemních vod."


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Přehled fotbalových výsledků a tabulek devátého jarního kola
Den otevřených dveří hasičů v kraji přilákal 2500 fanoušků
Jezdíme okolo - pozůstatky historického silničního značení na Lomnicku
Krkonošskému národnímu parku je 61 let, obhájil certifikát FSC
Pohádkový les v Semilech bude letos O ohni a vodě

Nejčtenější články

17.05.: Hořela elektroprodejna v Semilech
19.05.: Přehled fotbalových výsledků a tabulek devátého jarního kola
17.05.: Kam za sportem a zábavou v Pojizeří od 17. do 19. května

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT