Ke 150. výročí semilského sboru mají hasiči novou knihu

12.01.2023 14:05:42 | Autor: mpg, pjs, rc | Rubrika: KULTURA | Obce: Semily

Ke 150. výročí semilského sboru mají hasiči novou knihu

Doplněno více podrobností! Pod záštitou sv. Floriána byla 22. prosince vydána kniha, která je dlouho očekávanou publikací vydanou u příležitosti 150letého výročí založení dobrovolného hasičského sboru v Semilech, které místní hasiči oslavili v roce 2021.

Autorem publikace, která vznikala v období posledních dvou let, je emeritní ředitel semilského archivu a městský kronikář Ivo Navrátil, jenž v ní zmapoval historii semilského dobrovolného hasičského sboru od roku jeho založení v roce 1871 do současnosti. Podle svých slov při přípravě knihy čerpal převážně ve spolkovém archivu, který však bylo třeba nejdřív prohlédnout, roztřídit a uspořádat. Dalšími zdroji mu byly semilské fondy ve státním okresním archivu - Okresního úřadu, Okresního zastupitelstva, Svazu požární ochrany, Okresního národního výboru, zápisky Karla Kovaříka atd.

„Ivo Navrátil v ní popisuje důležitá období hasičského sboru, významné události, ale i období útlumu. V knize si přečtete i zajímavé informace o hasičstvu jako takovém, jeho začátcích, úskalích, událostech z našeho města, okolí a ze světa. Kniha je doprovázena velkou obrazovou barevnou přílohou. Prodejní cena knihy je 280 Kč. Knihu si můžete objednat nebo přímo vyzvednout ještě jako vánoční dárek," shrnul ředitel Muzea a Pojizerské galerie Semily Miroslav Šnaiberk.

První tři kapitoly knihy jsou věnovány ochraně měst před požáry. V podmínkách převážně roubených a šindelem nebo došky krytých domů znamenal sebemenší oheň ohrožení veškerého majetku i mnoha životů. „Knížka by nemohla vzniknout bez vzpomínek zasloužilých členů sboru, jako Františka Tomíčka, Milana Kouble, Zdeňka Kouble, Karla Patky, Jana Žalského, Marka Vrtilky a Ladislava Brucknera," řekl sám autor PhDr. Ivo Navrátil.

Čtenáři dostanou možnost seznámit se s magickými obřady proti ohni, v nichž hrál roli i svatý Florián, patron hasičů, nahlédnout do dobových požárních řádů, zakusit hrůzu hořících divadel. 

„Prozkoumali jsme i nemálo fotoarchivů. Nakonec jsme společně s Markem Vrtilkou, starostou Sboru dobrovolných hasičů Semily I, vybrali 77 černobílých a 80 barevných fotografií, které snad nejlépe přiblíží nejen minulost, ale i žhavou současnost sboru, jenž v posledních letech výrazně omládl," doplnil Navrátil.

Také životy prvních hasičů byly ve velkém nebezpečí, vždyť se živlem bojovali z dnešního pohledu zoufale vybaveni. Účinné techniky bylo málo, proto parnička z roku 1904 má v dějinách sboru až dodnes významné místo, i když byla časem nahrazena motorovými a cisternovými stříkačkami.

„Snažili jsme se v knize napravit řadu omylů, které se vytrvale opakovaly nejen ve starších hasičských brožurkách, ale i v publikacích o semilské historii, od Františka Mizery až do současnosti. Věříme, že si čtenáři rádi přečtou také děsivé příběhy s divokým ohněm a vodou, které knížku uzavírají. Psali je dávní semilští faráři, dosud žijící pamětníci i dnešní mladí hasiči," přiblížil Ivo Navrátil.

Kniha vyšla v nákladu 300 kusů a je doplněna velkou obrazovou barevnou přílohou, přehledem velkých požárů a povodní v Semilech, jmény spolkových funkcionářů, čestných členů sboru nebo seznamem členů v roce 2021.

„Cítím se poctěn a jsem velice rád, že jsem byl k práci na této knize přizván a mohl jsem poodkrýt nejednu záhadu spojenou se semilskými požáry. Čtenáři zjistí, že to, co dnes bereme jako samozřejmost, nebylo vůbec běžné ještě před padesáti lety, kdy byl v Semilech založen profesionální hasičský sbor, a skloní se spolu se mnou před hrdinstvím těch, kteří dobrovolně a s nasazením svých životů na sebe vzali ochranu našich domovů. A činí tak dodnes," dodal autor knihy Ivo Navrátil.

Doposud vydané tituly edice Paměť Semilska

1. 2014 - Jan Bayer - Domov a osud v Čechách
2. 2015 - Autorský kolektiv - Jizerka aneb cesta za poselstvím hudby (kniha+CD)
3. 2016 - Tomáš Kesner a Roman Hedvičák - Památníky minulých časů
4. 2017 - Jaroslav Udatný - Splněná přísaha
5. 2018 - Tomáš Chvátal - Plíživá kontrarevoluce v Semilech
6. 2019 - Dny Pavla Tigrida v Semilech 2017 (sborník)
7. 2020 - Tomáš Chvátal - Bílá místa konce války 1944-45
8. 2021 - Ivo Navrátil a kol. : Na skautské stezce (Sto let se semilskou vartou)
9. 2022 - Ivo Navrátil: Pod záštitou svatého Floriána
/tituly 3 a 7 jsou v současnosti vyprodány a plánuje se jejich dotisk/

V roce 2023-25 je v edičním plánu:

10. Tomáš Chvátal - Internace v Semilech
11. Tomáš Chvátal - Léčitelé Jizerských hor, Krkonoš a Českého ráje
12. Pavel Jakubec - Židé v Semilech a okolí

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Film o semilské historii zhlédlo již téměř 110 tisíc diváků!
Jak proběhla Výroční valná hromada SDH Semily I
FOTO: 150 let SDH Semily I oslavuje i výstava Ve službě bližním
Obrazem: Sjezd parních stříkaček v Semilech 2021
SDH Semily 1 oslaví 150. výročí sjezdem parniček
FOTO: V semilském muzeu připomínají historii zdejšího skautingu
FOTO: Bílá místa konce války odkrývají v semilském muzeu
V muzeu křtili další knihu z Paměti Semilska: Bílá místa konce války
Výstava Sametová revoluce v Semilech připomíná 30 let staré události
FOTO: Výstava v semilském muzeu připomíná události roku 1968
FOTO: Při večeru donátorů proběhl křest knihy Splněná přísaha
FOTO: V semilském muzeu zahájili výstavu Jiřího Škopka i pokřtili knihu
Za Památníky minulých časů se vypravte v edici Paměť Semilska
V semilském muzeu pokřtí první knihu z edice Paměť Semilska
Vzniká nová ediční řada Paměť Semilska o historii města

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

V Desná zvou na vysocké divadlo

o Desné můžete zavítat v pátek 31. března od 19 hodin do KD Sklář na divadelní představení Zátiší s loutnou, které vám představí DS Krakonoš Vysoké nad Jizerou.

Tématem krajské konference bude nedostatek bytů i ztráta bydlení

O sociálním a dostupném bydlení budou diskutovat účastníci konference s názvem Rozvoj sociálního a dostupného bydlení: stát, kraj, obce v pátek 31. března 2023. Více než sedmdesát aktérů a zájemců o toto téma nejen z Libereckého kraje bude přítomno na setkání. Mimo jiné promluví i hejtman Martin Půta, ředitel Agentury pro sociální začleňování Martin Šimáček a starostové obcí, ve kterých se programy podpory bydlení úspěšně rozvíjejí. „Konferencí chceme reagovat na potřebu větší spolupráce mezi samosprávami a krajem v oblasti bydlení. Je nutné společně hovořit o nedostatku bytů, prevenci jejich ztráty, bytové nouzi i o správě bytového fondu. Věřím, že odborná diskuse přispěje do budoucna k zajištění možnosti dostupného bydlení pro všechny občany, včetně těch nejzranitelnějších," řekl hejtman Martin Půta.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Semilské muzeum oživí Velikonoční jarmark
Volejbalisté Malé Skály končí ve 2. lize čtvrtí
Florbal Turnov: Muži sestupují do divize
Botanická zahrada pomůže studentům Technické univerzity v praxi
Velikonoční jarmark na Bělišti se koná od 31. března do 2. dubna

Nejčtenější články

28.03.: V Železném Brodě se srazila dvě auta
27.03.: Krajský titul 2022/ 2023 získali hokejisté Turnova!
28.03.: Vandalové zničili kamenný pomník u rozhledny Štěpánka

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT