Knihovna Liberec pomáhá ukrajinským uprchlíkům

04.04.2024 23:20:56 | Autor: Kateřina Šidlofová | Rubrika: KULTURA | Obce: Liberecký kraj

Knihovna Liberec pomáhá ukrajinským uprchlíkům

V letošním roce realizuje liberecká knihovna dva projekty, které pomohou ukrajinským uprchlíkům lépe se adaptovat do české společnosti a prohloubit znalost českého jazyka. Oba začaly v březnu 2024.

První projekt se jmenuje Hrajeme si s češtinou / Граємо з чеською a jeho podporu zajišťuje MAP IV Liberecko, registrační číslo programu CZ.02.02.04/00/23_017/0008308. Jedná se o kroužek pro 8-12leté ukrajinské děti, které se s pomocí dvou lektorek budou hravou formou zdokonalovat v češtině. Kroužek se bude konat v prostorách liberecké knihovny a děti by měly chodit pravidelně, každý čtvrtek, od března do června. Celkem tak absolvují 12 lekcí hravé češtiny. Pro děti jsme přichystali jazykové i stolní hry, zábavné čtení a hádanky, kvízy, soutěže, pátrací hry, divadelní dramatizace, videoprojekce, které podpoří a prohloubí jejich dosavadní znalost češtiny. Kurz byl zahájen 28. března a podrobnosti k němu jsou k nalezení na webu knihovny www.kvkli.cz v Kalendáři akcí a také ve zvláštním článku v sekci Služby / Knihovna pomáhá.

Druhý projekt má název Čeština otevírá dveře / Чеська відкриває двері a je určen dospělým. Ti se na pravidelném kurzu češtiny (každou středu) dozvědí informace o tom, jaká je situace na pracovním trhu na Liberecku, a nejen to, naučí se napsat životopis s využitím textového editoru Word, dostanou praktickou informaci o tom, jak se připravit a obstát u pracovního pohovoru, v praktických lekcích češtiny se naučí potřebnou slovní zásobu, aby mohli lépe uplatnit svou kvalifikaci na trhu práce. „Je velmi důležité pomáhat cizincům, ukrajinské uprchlíky samozřejmě nevyjímaje, aby byli schopni se u nás domluvit, díky tomu zvládnout nejrůznější životní situace, najít si práci, řešit nutné věci s úřady. Jsem ráda, že Krajská vědecká knihovna od samého počátku války na Ukrajině hledá cesty, jak uprchlíkům skutečně pomoci," oceňuje práci knihovníků Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Projekt umožňuje také zakoupení učebnic češtiny úrovně B1 pro potřeby kurzu. Kurz bude trvat od března do června 2024, obsáhne 15 výukových hodin pro tři skupiny ukrajinských „studentů". Lekce češtiny pro dospělé se realizují s podporou Nadace VIA a společnosti Seznam.cz v programu „Z Ukrajiny mezi nás!". Kurzy pro dospělé zájemce byly zahájeny již 13. března a je o ně velký zájem. Veškeré podrobnosti je možné dohledat opět na webu knihovny www.kvkli.cz v Kalendáři akcí a také ve speciálním článku v oddíle Služby / Knihovna pomáhá.

„Aktivity pro příchozí z Ukrajiny jsme úspěšně realizovali již v uplynulých dvou letech. Po skončení příslušných projektů jsme hledali možnosti, jak v aktivitách pokračovat. A podařilo se to díky podpoře Nadace Via a MAP Liberecko. Pomoc s integrací do českého prostředí vnímáme jako důležitou součást služeb knihovny," vysvětluje PhDr. Dana Petrýdesová, ředitelka knihovny.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Knihovna Liberec slaví 100/120
Březen – měsíc čtenářů 2024 v krajské knihovně
Hlasovat v soutěži Kniha roku pro Cenu čtenářů lze do 31. března
Krajská knihovna vydala další zvukovou knihu
Pobočka Krajské knihovny Kunratická v novém
V liberecké knihovně opět začínají Krajské týdny pro neziskový sektor
Liberecký kraj zná vítěze soutěže Knihovník roku 2023
Krajská knihovna vydává básnickou znakoknihu
Liberecká knihovna se stala Knihovnou roku 2023
Novou službou krajské knihovny je online půjčování audioknih

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Na životní prostředí a zemědělství vyčlenil kraj 8 milionů korun

Podpora ochrany přírody a krajiny, pomoc včelařům, ale také předcházení vzniku odpadů, využití bioodpadů a odděleného sběru kovových odpadů. To jsou tři dotační programy v oblasti životního prostředí a zemědělství, jejich prostřednictvím Liberecký kraj rozdělí 8 milionů korun. V rámci programu 8.2, který se zaměřuje na podporu ochrany přírody a krajiny, je navrženo podpořit všech 34 formálně správných žádostí o dotaci v celkové výši 2.811.112 korun; dvě žádosti byly pro formální nesoulad vyřazeny. Navrhuje se doplnit rezervu programu 8.2 do této výše o 288.312 korun z volných prostředků programu 8.6, zaměřeného na podporu retence vody v krajině a adaptace sídel na změnu klimatu.

Hladina podzemních vod v okolí dolu Turów za poslední dva roky vzrostla

Česká geologická služba předložila výsledky měření hladin podzemních vod v okolí dolu Turów na českém území a v okolí podzemní těsnící stěny. Vyplývá z nich, že roste jejich hodnota podél těsnící stěny na polském území, v hlubších kolektorech mezi stěnou a státní hranicí Polské a České republiky a také mezi podzemní stěnou v samotném dole Turów. Oproti tomu od září 2020 až do dubna 2024 hladiny podzemních vod v hlubších kolektorech na českém území nadále klesaly a na konci dubna 2024 jsou na nejnižší úrovni. V okolí Uhelné od srpna 2023 hladiny podzemní vody převážně stagnují a od února 2024 nepatrně rostou. „Výsledky jsou nyní mírně pozitivní. Stoupání hladin vrtů za těsnící stěnou má setrvalou tendenci a propisuje se již do několika hlubinných vrtů na českém území," uvedl Václav Židek, radní pro resort životního prostředí a zemědělství. „Jsem rád, že se také připravuje nový hydrogeologický model, který pohyb podzemních vod podrobně zmapuje. Budeme tak mít kromě čísel z měření i konkrétnější přehled vývoje a chování podzemních vod."


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Kultura v Železném Brodě v květnu
Odpolední zastavení s neziskovým sektorem v Turnově
Harrachové ve službách Habsburků: Po celé Evropě
Přehled fotbalových výsledků a tabulek devátého jarního kola
Den otevřených dveří hasičů v kraji přilákal 2500 fanoušků

Nejčtenější články

19.05.: Přehled fotbalových výsledků a tabulek devátého jarního kola
18.05.: Pohádkový les v Semilech bude letos O ohni a vodě
19.05.: Krkonošskému národnímu parku je 61 let, obhájil certifikát FSC

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT