Konec května bude patřit na hradech a zámcích kaplím a dětem

25.05.2018 11:06:37 | Autor: Lucie Bidlasová | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Sychrov,Český ráj,Liberecký kraj,Pojizeří

Konec května bude patřit na hradech a zámcích kaplím a dětem

Závěr května bude na hradech a zámcích patřit milovníkům sakrální architektury a také dětem, neboť se blíží jejich svátek. Na zámku v Opočně se k datu 25. května zpřístupní výstava mapující vývoj zámecké budovy, neboť si letos připomínáme 950 let od první zmínky o opočenském hradišti. O den později budou na Opočně při prohlídce I. a III. okruhu k vidění archeologické exponáty, které byly dosud ukryty v depozitářích.

Zákupy čekají již VI. císařské slavnosti, letos ve stylu První republiky, neboť si připomínáme výročí 100 let od převzetí zámku státem.

Myšlenka Noci kostelů, pocházející z Vídně, si našla mnoho příznivců a i v České republice má již několikaletou tradici. Z hradů a zámků ve správě Národního památkového ústavu, územní památkové správy na Sychrově se do Noci kostelů zapojí hospitál Kuks a to 25. května od 18 do 20 hodin speciálními prohlídkami a koncerty Královédvorského chrámového sboru a orchestru pod vedením Víta Havlíčka. Na Liberecku zve na rozsáhlý program kastelán hradu Bezděz a to 26. května. Návštěvníci zažijí tajemnou atmosféru hradní kaple nasvícené pouze svíčkami, těšit se mohou na šermířská klání, koncert Martina Maxy a ohňovou show. Vzhledem k poměrně náročnému výstupu na hrad prosíme návštěvníky, aby měli vhodnou obuv a také baterku.

Blížící se Mezinárodní den dětí inspiroval správu zámku Sychrov - 26. a 27. května se zámecký park promění na stezku plnou úkolů a pohádkových bytostí, kdy každý účastník „pohádkového parku" bude odměněn, na neděli 27. května se chystá Den dětí na Grabštejně - dílničky, hry, průvodci v historických i pohádkových kostýmech a samozřejmě občerstvení.

V sobotu 26. května proběhnou na zákupském zámku a také v zámeckém parku již VI. Císařské slavnosti. Vzhledem k tomu, že v letošním roce slavíme 100 let od převzetí zámku státem, budou - zcela mimořádně - slavnosti pojaty ve stylu první republiky a tak na ně zavítá první československý prezident T. G. Masaryk. Připraveno je také divadelní představení, vystoupení malých zpěváčků, módní přehlídka, lidové tance, prohlídky zámku a v parku potom závody historických kol a ukázka hašení požáru dobově oblečenými hasiči z Nového Oldřichova. Podrobnosti ke slavnostem na www.zamek-zakupy.cz.

Zámek Lemberk zpřístupní o víkendu 26.-27. května v návaznosti na konanou Zdislavskou pouť Zdislavinu světničku pro poutníky a rozjímající a to bez ohledu na chod prohlídek, zpřístupněna bude také středověká věž.

Od 25. května (od 17 hodin) až do 31. října bude na nádvoří opočenského zámku výstava, která zdokumentuje stavební vývoj zámecké budovy. V letošním roce si připomínáme 950 let od první zmínky o opočenském hradišti. A od 26. května budou do prohlídky I. a III. okruhu zařazeny prezentace zhruba 70 archeologických exponátů - kromě návštěvníkům Opočna dobře známé římské přilby a dva tisíce let starého bubnu dongsonské kultury - například dvojice ptačích mumií ze starověkého Egypta, hlavice prehistorických sekeromlatů, meče ze 14. až 16. stol., lovecké zbraně 15. až 19. stol. (lovecký meč, sekáč a tesák), středověké sekery a hroty kopí a šípů, čepele nožů a dýk z 15. a 16. stol., koňské podkovy 14.-18. století, jezdecké ostruhy a třmeny, renesanční kování koňského postroje nebo ukázky středověké keramiky. Nebudou chybět ani kuriozity jako vzácný historický ruční granát z pálené hlíny nebo (údajný) meteorit nalezený na Dobříši. Exponáty byly vesměs zakoupeny na aukcích nebo nalezeny na panstvích Colloredo-Mannsfeldů. Výstava archeologických exponátů bude k vidění do 31. října letošního roku.

NPÚ pokračuje v sezoně 2018 s věrnostním programem Klíč k památkám, kdy se návštěvníkům elektronicky načítají vstupy do objektů a šestý mají potom zdarma. NPÚ, ÚPS na Sychrově pokračuje ve spolupráci se ZOO Liberec - dospělý návštěvník má po předložení vstupenky ze ZOO nárok na snížené vstupné na zvolený objekt, sleva platí i obráceně.

Kompletní přehled sportovních a zábavných akcí o aktuálním víkendu

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Noc kostelů nabídne pohled do sakrálních perel Libereckého kraje
Valdštejn zahájil sezonu ve velkém
Hrad Valdštejn i Synagoga Turnov součástí projektu Objevuj památky
Turistickou sezonu v Českém ráji zahájilo 3500 návštěvníků
Turnovsko má novou mapu turistických cílů
Začátek sezony na hradech a zámcích předčil očekávání
Na hradech a zámcích začíná nová sezona, na Trosky vyrazí robot Čenda

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Portál o Krkonoších oceněn jako třetí nejlepší ve Zlatém erbu

Webový portál www.krkonose.eu byl v soutěži Zlatý erb 2022 o nejlepší webové stránky a elektronické služby měst a obcí oceněn odbornou porotou jako třetí nejlepší v republice ve své kategorii! V konkurenci 422 přihlášených měst, obcí a dalších subjektů, uspěl oficiální turistický web krkonose.eu v kategorii Cena místopředsedy vlády pro digitalizaci za třetí nejlepší turistickou prezentaci.

Kraj podpoří z Fondu ochrany vod další projekty

Poskytnutí dotace z Fondu ochrany vod obcím Levínská Olešnice a Dolní Řasnice a Severočeské vodárenské společnosti schválili na svém jednání krajští radní. Dotace Liberecký kraj poskytuje na výstavbu, rozšíření či obnovu vodohospodářské infrastruktury, vodovodů, kanalizací, vodojemů, čistíren odpadních vod či náhradních zdrojů pitné vody. „Prostřednictvím Fondu ochrany vod, Programu vodohospodářských akcí chce Liberecký kraj jako každoročně podpořit projekty malých obcí do 4000 obyvatel, pro které znamená budování vodohospodářské infrastruktury velkou finanční zátěž," uvedl Václav Židek, člen rady kraje pro resort životního prostředí a zemědělství.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Autobusy s přepravou kol v Krkonoších zahájí provoz 28. května
Turnov v derby porazil Sedmihorky, body braly i Rovensko a Lomnice
Simulovaný lesní požár zachvátil Zabylský hřbet
Do Turnova míří legionářský i vodíkový vlak
Krkonoše jsou opět čistější, na skládce skončí 5 tun odpadu

Nejčtenější články

22.05.: FOTO: Májový jarmark opět oživil jilemnické náměstí
22.05.: Přehled fotbalových výsledků a tabulek osmého jarního kola
21.05.: Obrazem: Na Dnu otevřených dveří ukázali v Bělé robotickou stáj

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

ABcomp.cz, s.r.o. - již 16 let se sex shop staráme o Vaše problémy s výpočetní technikou.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT