Konec května bude patřit na hradech a zámcích kaplím a dětem

25.05.2018 11:06:37 | Autor: Lucie Bidlasová | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Sychrov,Český ráj,Liberecký kraj,Pojizeří

Konec května bude patřit na hradech a zámcích kaplím a dětem

Závěr května bude na hradech a zámcích patřit milovníkům sakrální architektury a také dětem, neboť se blíží jejich svátek. Na zámku v Opočně se k datu 25. května zpřístupní výstava mapující vývoj zámecké budovy, neboť si letos připomínáme 950 let od první zmínky o opočenském hradišti. O den později budou na Opočně při prohlídce I. a III. okruhu k vidění archeologické exponáty, které byly dosud ukryty v depozitářích.

Zákupy čekají již VI. císařské slavnosti, letos ve stylu První republiky, neboť si připomínáme výročí 100 let od převzetí zámku státem.

Myšlenka Noci kostelů, pocházející z Vídně, si našla mnoho příznivců a i v České republice má již několikaletou tradici. Z hradů a zámků ve správě Národního památkového ústavu, územní památkové správy na Sychrově se do Noci kostelů zapojí hospitál Kuks a to 25. května od 18 do 20 hodin speciálními prohlídkami a koncerty Královédvorského chrámového sboru a orchestru pod vedením Víta Havlíčka. Na Liberecku zve na rozsáhlý program kastelán hradu Bezděz a to 26. května. Návštěvníci zažijí tajemnou atmosféru hradní kaple nasvícené pouze svíčkami, těšit se mohou na šermířská klání, koncert Martina Maxy a ohňovou show. Vzhledem k poměrně náročnému výstupu na hrad prosíme návštěvníky, aby měli vhodnou obuv a také baterku.

Blížící se Mezinárodní den dětí inspiroval správu zámku Sychrov - 26. a 27. května se zámecký park promění na stezku plnou úkolů a pohádkových bytostí, kdy každý účastník „pohádkového parku" bude odměněn, na neděli 27. května se chystá Den dětí na Grabštejně - dílničky, hry, průvodci v historických i pohádkových kostýmech a samozřejmě občerstvení.

V sobotu 26. května proběhnou na zákupském zámku a také v zámeckém parku již VI. Císařské slavnosti. Vzhledem k tomu, že v letošním roce slavíme 100 let od převzetí zámku státem, budou - zcela mimořádně - slavnosti pojaty ve stylu první republiky a tak na ně zavítá první československý prezident T. G. Masaryk. Připraveno je také divadelní představení, vystoupení malých zpěváčků, módní přehlídka, lidové tance, prohlídky zámku a v parku potom závody historických kol a ukázka hašení požáru dobově oblečenými hasiči z Nového Oldřichova. Podrobnosti ke slavnostem na www.zamek-zakupy.cz.

Zámek Lemberk zpřístupní o víkendu 26.-27. května v návaznosti na konanou Zdislavskou pouť Zdislavinu světničku pro poutníky a rozjímající a to bez ohledu na chod prohlídek, zpřístupněna bude také středověká věž.

Od 25. května (od 17 hodin) až do 31. října bude na nádvoří opočenského zámku výstava, která zdokumentuje stavební vývoj zámecké budovy. V letošním roce si připomínáme 950 let od první zmínky o opočenském hradišti. A od 26. května budou do prohlídky I. a III. okruhu zařazeny prezentace zhruba 70 archeologických exponátů - kromě návštěvníkům Opočna dobře známé římské přilby a dva tisíce let starého bubnu dongsonské kultury - například dvojice ptačích mumií ze starověkého Egypta, hlavice prehistorických sekeromlatů, meče ze 14. až 16. stol., lovecké zbraně 15. až 19. stol. (lovecký meč, sekáč a tesák), středověké sekery a hroty kopí a šípů, čepele nožů a dýk z 15. a 16. stol., koňské podkovy 14.-18. století, jezdecké ostruhy a třmeny, renesanční kování koňského postroje nebo ukázky středověké keramiky. Nebudou chybět ani kuriozity jako vzácný historický ruční granát z pálené hlíny nebo (údajný) meteorit nalezený na Dobříši. Exponáty byly vesměs zakoupeny na aukcích nebo nalezeny na panstvích Colloredo-Mannsfeldů. Výstava archeologických exponátů bude k vidění do 31. října letošního roku.

NPÚ pokračuje v sezoně 2018 s věrnostním programem Klíč k památkám, kdy se návštěvníkům elektronicky načítají vstupy do objektů a šestý mají potom zdarma. NPÚ, ÚPS na Sychrově pokračuje ve spolupráci se ZOO Liberec - dospělý návštěvník má po předložení vstupenky ze ZOO nárok na snížené vstupné na zvolený objekt, sleva platí i obráceně.

Kompletní přehled sportovních a zábavných akcí o aktuálním víkendu

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Noc kostelů nabídne pohled do sakrálních perel Libereckého kraje
Valdštejn zahájil sezonu ve velkém
Hrad Valdštejn i Synagoga Turnov součástí projektu Objevuj památky
Turistickou sezonu v Českém ráji zahájilo 3500 návštěvníků
Turnovsko má novou mapu turistických cílů
Začátek sezony na hradech a zámcích předčil očekávání
Na hradech a zámcích začíná nová sezona, na Trosky vyrazí robot Čenda

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Omezená provozní doba sběrného dvora na Vesecku

Pozor na omezenou páteční provozní dobu sběrného dvora, 9. června se uzavře už v 15 hodin. „Informujeme občany, že z technických důvodů bude provoz sběrného dvora na Vesecku omezen, a to v pátek 9. června 2023, otevřeno bude pouze do 15:00. Děkujeme za pochopení," sdělily Turnovské odpadové služby, s. r. o.

Červnové uzavírky v Jablonci nad Nisou

Rekonstrukce tramvajové trati s sebou nesou uzavírky jabloneckých ulic. S postupem stavby se uzavírky mění. Aktuální změny od 7. června se dotknou jabloneckých ulic Tovární, Rýnovická, Liberecká, Poštovní, U Nisy, Vodní a Na Vršku. Více podrobností


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Den dětí s Ponorkou opět v Turnovském parku
Krkonoše jsou opět čistější
Víkend otevřených zahrad zve na statek, bylinky i do arboreta
Kino Jitřenka uvede dokument o režisérce Věře Plívové - Šimkové
Dlaskův statek chystá další tradiční řezbářské sympozium

Nejčtenější články

06.06.: Kino Jitřenka uvede dokument o režisérce Věře Plívové - Šimkové
05.06.: Nekrmte krkavce!
05.06.: V soutěži Kniha roku bodovali sudetští Němci i fotograf z místních novin

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT