Liberecký kraj s univerzitou podepsaly memorandum

28.11.2023 17:10:28 | Autor: Filip Trdla a Radek Pirkl | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Liberecký kraj

Liberecký kraj s univerzitou podepsaly memorandum

Vytyčená témata spolupráce zahrnují vzdělávání, sociální oblast, kulturu, zdravotnictví i regionální rozvoj. V memorandu se také kraj zavazuje k tomu, že ročně podpoří Technickou univerzitou v Liberci částkou milion korun, která bude rozdělena mezi Dětskou univerzitu, tým studentské formule a další studentské práce a projekty, které mají pozitivní dopad na region.

Memorandum cílí na vzájemnou podporu a výměnu příkladů dobré praxe v mnoha oblastech s cílem udržitelného rozvoje Libereckého kraje a zvyšování kvality života jeho obyvatel. Zásadní je také deklarovaná spolupráce na přípravě strategických dokumentů ve všech vytyčených oblastech, kterými jsou: vzdělávání, zdravotnictví, kultura a cestovní ruch, životní prostředí a zemědělství, regionální rozvoj, evropské projekty a inovace a nechybí ani oblast sociální.

Spektrum oblastí spolupráce je mimořádně široké

„Jsem nesmírně rád, že spolupráce s Technickou univerzitou v Liberci a Libereckým krajem pokračuje. Univerzita je pro kraj důležitou institucí. Bez jejích absolventů by v regionu nemohla fungovat celá řada firem. Těší mě, že memorandum o spolupráci zahrnuje všechny oblasti, ve kterých univerzita vzdělává mladé lidi, ať už je to oblast sociální, zdravotní a kulturní, či téma životního prostředí a sociálních věcí. Doposud tomu tak nebylo a podepisovali jsme jen dílčí memoranda s jednotlivými fakultami. Jsem proto moc rád, že současná smlouva o spolupráci zahrnuje vše podstatné a je komplexním dokumentem, o který se budeme opírat v následujících letech," uvedl Martin Půta, hejtman Libereckého kraje.

Podpis memoranda Krajského úřadu Libereckého kraje s Technickou univerzitou v Liberci<br />Autor: Archiv KÚ Libereckého kraje V oblasti formálního a neformálního vzdělávání se obě strany memorandem zavazují k podpoře praxí, exkurzí a stáží mezi krajskými školami a institucemi a univerzitou. Memorandum zahrnuje i pokračování tradice univerzitních projektových dnů pro středoškoláky z celého kraje. Cílem je mimo jiné zvyšování úrovně zejména praktického vyučování a podpora technických a přírodovědných oborů.

V oblasti regionálního rozvoje si obě strany vytyčily především spolupráci na realizaci Národní výzkumné a inovační strategie pro inteligentní specializaci České republiky, tzv. „RIS3", podporu činnosti Smart Akceleratoru Libereckého kraje a Podnikatelského inkubátoru Lipo.ink.

Memorandum mimo jiné otvírá přístrojové vybavení univerzity klientům podnikatelského inkubátoru. Zároveň začleňuje do spolupráce s Lipo.ink univerzitní Student Business Club - platformu na podporu podnikatelských nápadů a start-upů. Spolupráce zahrnuje také podporu akci „Liberec Ideathon".

Dále smlouva garantuje zástupcům TUL účast na platformách zřizovaných krajem, jako jsou Komise pro národnostní menšiny a sociální začleňování, pracovní skupina Regionální stálé konference (RSK), Pakt zaměstnanosti ad.

„Spolupráce naší univerzity a Libereckého kraje patří už k tradicím a pevným bodům v rozvoji regionu. Dosud jsme pojímali jednotlivá témata spolupráce zvlášť nebo na úrovni jedné či dvou fakult, například dětskou univerzitu, sociální oblast, podnikatelský inkubátor Lipo.ink a mnoho dalších. Nyní shrnujeme všechny oblasti spolupráce do jednoho memoranda za celou univerzitu, dává to větší smysl, bude to efektivnější a ušetří to oběma stranám čas," říká rektor Technické univerzity v Liberci Miroslav Brzezina.

„Chtěl bych poděkovat všem, kteří se na tvorbě memoranda podíleli. Není to, jak se může na první pohled zdát, úplně jednoduchý proces, jelikož obě strany musejí najít shodu na tom, v čem chtějí v budoucnu spolupracovat. Jsem rád, že ve spoustě oblastí může Liberecký kraj univerzitě pomoci. Ta na oplátku již dlouhodobě pomáhá dobrému jménu Libereckého kraje doma i v zahraničí. Moc se proto těším na další spolupráci," dodal Jiří Čeřovský, náměstek hejtmana Libereckého kraje pro resort školství, mládeže, tělovýchovy, sportu a zaměstnanosti.

Milion korun finanční podpory pro univerzitu

Kraj memorandem také deklaruje finanční podporu pro aktivity na Technické univerzitě v Liberci. Především na projekt celoroční Dětské univerzity, studentské formule FS TUL Racing a na odměny pro bakalářské a magisterské závěrečné práce formou Ceny hejtmana Libereckého kraje vydá každoročně milion korun.

„Rád bych samozřejmě poděkoval nejen panu hejtmanovi, ale také krajskému zastupitelstvu za schválení finanční podpory pro Dětskou univerzitu, pro tým studentské formule i projekty našich studentek a studentů. Jsem přesvědčený, že jsou to aktivity, které reprezentují nadějný potenciál nejen univerzity, ale i celého regionu," dodává rektor Brzezina.

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 9 fotek)

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Botanická zahrada pomůže studentům Technické univerzity v praxi
Vznik česko-německého inovačního centra podpoří Liberecký kraj
Tři projekty z Technické univerzity Liberec obdržely asistenční vouchery
Lipo.inku radí expertní skupina, podporují i firmy zasažené krizí
Microsoft ocenil systém na hlídání statiky mostů z Jablonce
Firmám v Lipo.ink radil s pronikáním do ciziny finský expert
Kraj podpoří výzkum, vývoj a inovace bezmála třemi miliony korun
Chytrým nápadům pro startupy pomůže inkubátor Lipo.ink
Podnikatelský inkubátor by měl být dokončen v říjnu příštího roku
Tým inkubátoru Lipo.ink sbíral inspiraci a nápady ve Švýcarsku
Studentka TUL vytvořila alternativní oblečení pro české olympioniky
TU Liberec vyvíjí chameleoní kamufláž pro armádu
Nositel Nobelovy cen Lehn přednášel v Liberci o chemii života
Studenti strojní fakulty TUL představili třetí formuli, má jméno Anička
Robot z liberecké univerzity má pomoci s dekontaminací reaktorů
Smart akcelerátor Libereckého kraje II podpoří vznik inovací
Umělý orgán brzlík může vrátit imunitu lidem s AIDS nebo leukémií
Vědci z Liberce mučí baterie z elektrokol
Velvyslance Izraele zajímaly pokročilé technologie v Libereckém kraji

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Oceňovaná kapela VANUA2 zahraje v jabloneckém Klubu Na Rampě

Česká pop rocková kapela Vanua2 vystoupí v sobotu 2. března v jabloneckém Klubu Na Rampě. Formace vznikla před šesti lety na základech kapely Blue Effect Radima Hladíka, kde více než deset let společně působili baskytarista Vojtěch Říha (Blue Effect) a bubeník Vašek Zima (Blue Effect, Walk Choc Ice, -123 minut), kteří se po odchodu Radima Hladíka do muzikantského nebe spojili se zpěvákem Yannickem Tevim, pocházejícím z tichomořského souostroví Vanuatu. S kapelou aktuálně působí ještě kytarista Honza Samek. Podrobnosti na Našem Jablonecku

V Mašově vyroste nový vodojem, výstavbě předchází kácení v místě

Před realizací výstavby nového vodojemu Mašov a jeho propojení se stávajícím vodojemem od úterý 27. února v místě proběhne kácení. Jedná se zhruba o desítku vzrostlých stromů (většinou břízy). Dojde také k vykácení pruhu porostu pod stávajícím vodojemem pro propojení stávající a nové stavby. Investorem stavby je VHS Turnov.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Dvě výhry Malé Skály v Chocni po dramatických koncovkách
Naučná stezka provede horním tokem Černé Nisy
Kraj hledá Památku roku pro rok 2023. Nominace přijímá do 30. dubna
Třiceti ředitelům končí funkční období. Kraj proto vyhlašuje konkurzy
Sezonu lomnického muzea otevře Bedřich Smetana

Nejčtenější články

28.02.: Třiceti ředitelům končí funkční období. Kraj proto vyhlašuje konkurzy
27.02.: FOTO: Síla lidskosti podle Věry Kosové v semilské galerii
26.02.: Memorandum k výstavbě IVC v Turnově podepsáno

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT