Na hradě Grabštejn ukončili archeologický průzkum

20.09.2021 10:21:56 | Autor: Lucie Bidlasová | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Liberecký kraj

Na hradě Grabštejn ukončili archeologický průzkum

Letošní sezona probíhala na severočeském hradě Grabštejn odlišně od předchozích let - stávající prohlídkové trasy byly pozměněny tak, aby byl zajištěn návštěvnický provoz a zároveň mohl probíhat archeologický průzkum Malého nádvoří, které nyní prochází stavební obnovou.

Probíhající stavební práce Malého nádvoří mají za úkol stabilizovat jednak sklepní klenby pod kaplí sv. Barbory, a také dnes již nefunkční podzemní chodby sloužící původně jako spojovací provozní koridor mezi kuchyní a dalšími částmi hradu. Vlivem vysoké vlhkosti a dosluhující dešťové kanalizace došlo k nadměrnému přemokření obvodového zdiva, poškození fasád a dalšímu chátrání podzemních struktur. Kromě opravy kleneb bude položena nová dešťová kanalizace a následně bude nádvoří uvedeno do původního stavu, aby do sezony 2022 vstupoval hrad s tradiční nabídkou několika prohlídkových okruhů a to včetně prohlídky věže, která musela být v letošní sezoně z výše popsaných důvodů uzavřena.

Archeologický průzkum, který předcházel obnovám, začal pod vedením Mgr. Renaty Tišerové z NPÚ, Územního odborného pracoviště v Liberci, v červnu a byl ukončen v září. Výzkum se soustředil na celou plochu horního, tzv. Malého nádvoří, které se nachází v úrovni prvního patra hradu při vstupu do kaple. Celá plocha byla podrobně prozkoumána do hloubky cca jednoho metru tak, jak vyžadoval plánovaný stavební zásah. Z výsledků archeologického výzkumu lze odvodit několik zásadních informací doplňujících dosavadní znalosti o stavebním vývoji objektu. Nejzásadnější zjištěním je skutečnost, že v místě výzkumu byla potvrzena existence raně středověkého hradiště, které předcházelo výstavbě středověkého hradu. Samotný středověký hrad, o jehož podobě se ví jen velmi málo, se podařilo obohatit o další budovu, která překvapivě nekoresponduje se stávajícím půdorysem zámku, ale vybíhá do plochy hradního nádvoří. Odhalena byla i část vrcholně středověké hradby a část obvodového zdiva jednoho z hradních paláců, který je dnes zapojen ve hmotě mladšího zámku. Nově objevené renesanční staveniště jednoznačně doložilo výstavbu kaple sv. Barbory včetně destruktivních zásahů, které za účelem výstavby kaple porušilo hmotu středověkého hradu. V mladších obdobích se podařilo prokázat opakované snahy o odvodnění nádvoří v podobě odvodňovacích kanálů - starší v podobě dřevěného potrubí, mladší pak v podobě kanálu zděného z cihel.

Z archeologického výzkumu pochází velké množství movitých archeologických artefaktů, zejména zlomků keramiky a kovových předmětů, množství zvířecích kostí, kachlů, několik fragmentů architektonických článků, mincí, šperků či součástí oděvu a doklady lokální výroby cihel. Nejzajímavější a nejvýznamnější nálezy budou po laboratorním ošetření vystaveny ve stávající archeologické expozici archeologie přímo na hradě Grabštejn. V plánech pro příští rok je také panelová výstava věnovaná průběhu a výsledkům archeologického výzkumu s texty a doplňujícími fotografiemi doplněná o interaktivní 3D model odhalené archeologické lokality, který umožní návštěvníkům doslova „nahlédnout" do historie hradu a zámku Grabštejn.

„Samozřejmě, že každá takováto rozsáhlá aktivita nějakým způsobem ovlivní chod objektu, ale musím říci, že návštěvníci byli velmi ukáznění, chápaví, velmi často se doptávali, co se na nádvoří děje a proč a slibovali, že se na novou výstavu a doplnění expozice, které chystáme, přijedou v příštích letech podívat, tak věřím, že své sliby splní", nešetří optimismem kastelánka hradu Věra Ozogánová. Ta si spolu se svým týmem připravila pro návštěvníky řadu akcí - tuto sobotu to jsou prohlídky zaměřené na stavební historii hradu s využitím poznatků z právě proběhlého archeologického průzkumu, 23. a 24. října prohlídky výběrového okruhu Veterinární muzeum a od posledního listopadového víkendu potom adventní prohlídky a také oslavu Vánoc a svátku svaté Barbory, patronky hradní kaple (4.12.).

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Září je na hradech a zámcích ve znamení Dnů evropského dědictví
Hrad Valdštejn zve na zářijovou dětskou pouť
Akce na hradech a zámcích pokračují naplno i v srpnu
Milovníci tajemna si o letošní Hradozámecké noci přijdou na své
Kunětická hora má první publikaci, Hrádek u Nechanic listy pro školáky
Hrad Valdštejn zve na nové pojetí Středověkého víkendu
Novinka sezony na Valdštejně je tajemný kryptex
Prázdninové akce na Sychrově
O prázdninách na hradech a zámcích rozšířili nabídku prohlídek i akcí
Sdružení Český ráj představuje Albrechta z Valdštejna
Překvapení pod papírem. Návštěvu Českého ráje kazí výkaly po lesích
Projekt Objevuj památky má program Třetí za polovic, sedmá zdarma
Hrad Valdštejn přivítal první kulturní akce letošní sezony
Čtrnáct přístupných jeskyní otevře pro veřejnost od úterý 1. června
Červnové akce na hradech a zámcích
Návštěvníci se na hradech a zámcích mohou těšit na řadu novinek
Liberecký kraj nabízí v létě mnoho důvodů pro návštěvu
Hrad Valdštejn se otevírá návštěvníkům!
Turisty bude lákat motivační hra Po stopách Albrechta z Valdštejna
Hrad Valdštejn je perla Českého ráje
Turnovské památky a cestovní ruch se ohlížejí za sezonou 2020
Hrad Rotštejn pamatuje i Přemyslovce, jeho zřícenina vybízí k návštěvě
Letošní sezona na hradech a zámcích začala později a skončila dříve
Na Grabštejně došlo ke střídání stráží – hrad má novou kastelánku
Jaká byla turistická sezona v Českém ráji v roce nečekaných zvratů?

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Průvodce regionem jsou opět nové turistické noviny Český ráj 2024

Sdružení Český ráj opět připravilo oblíbené Turistické noviny pro návštěvníky Českého ráje, stejně jako minulý rok jsou jejich součástí noviny Turnovska. Na 48 stranách na vás čekají aktuální informace o cyklostezce Greenway Jizera, o oblíbených turistických hrách Za pověstmi Českého ráje či Po stopách Albrechta z Valdštejna. Nemůže chybět ani rozhovor, tentokrát s místním rodákem, hercem a komikem Petrem Vydrou. V novinách najdete pozvánky a tipy na výlety na Jičínsko, Novopacko, Semilsko a Železnobrodsko, na Kopidlensko a další oblasti či města regionu. Samozřejmostí jsou žádané jízdní řády turistických autobusů s přepravou kol a s přehlednou mapou. Nechybí přehled nositelů značky Regionální produkt Český ráj a pozvánky na kulturní akce včetně kulturního léta v Turnově.

Krkonošská pivní stezka startuje

Putování za pivním mokem zahájeno 1. června 2024. Až do konce září můžete ochutnávat skvělé speciály s příchutí krkonošských hor, sbírat razítka, soutěžit a těšit se na losování o super ceny. Udělejte si čas, zarezervujte si termín ve svém diáři a užijte si jedinečné spojení aktivního odpočinku uprostřed vzácné krkonošské přírody a luxusního gastronomického zážitku.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

V Bělé oslaví 80 let klubu zápasem proti Slovanu Liberec
Muzejní noc v Jilemnici naváže na oslavy 150 let místních hasičů
Roubenky a pískovec – to je cyklojízda Dubským Švýcarskem
Na co se můžete těšit na Železnobrodském jarmarku 2024
Výstava Příběhy Severních Čech zavítá na náměstí v Malé Skále

Nejčtenější články

12.06.: Srnka skočila v Jesenném do náruče projíždějícího cyklisty
13.06.: Na co se můžete těšit na Železnobrodském jarmarku 2024
12.06.: Vítězem soutěže Vesnice roku 2024 Libereckého kraje je obec Všelibice

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT