Na krkonošských cestách bude provázet 15 nových podmaleb na skle

21.05.2024 11:44:36 | Autor: Radek Drahný | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Jilemnice,Krkonoše

Na krkonošských cestách bude provázet 15 nových podmaleb na skle

Podmalby na skle - prastará výtvarná technika, která nechyběla skoro v žádné krkonošské chalupě. Patnáct zbrusu nových podmaleb dostala Správa KRNAP darem od jejich autorky Zory Ponicové-Paterové a jejího bratra Václava Patery. O uplynulém víkendu dvě z nich odhalili také slavnostně - podmalbu s motivem Nejsvětější Trojice v Památníku obětem hor v Modrém sedle a podmalbu anděla strážného na křižovatce cest pod vrcholem Předního Žalého.

Památník obětem hor v Modrém sedle vznikl na konci 18. století na paměť krkonošského horáka Václava Rennera, který tu v roce 1798 zahynul při transportu dřeva z Lahrových Bud na Luční boudu, která právě Rennerům patřila. Obnovenou kapličku potom 25. září 1927 vysvětil vrchlabský děkan Johann Borth jako kapli Nejsvětější Trojice. V roce 1957 se pak stala památníkem těch, jejichž životy si vzalo zdejší nevyzpytatelné horské počasí, laviny, apod.

V sobotu odpoledne se u kapličky sešli oba dárci, strážci a další zástupci Správy KRNAP, starostka Pece pod Sněžkou Ilona Karlíková, či boudaři z Luční boudy Stanislav Beneš a Klára Sovová, aby slavnostně odhalili podmalbu Nejsvětější Trojice od Zory Ponicové-Paterové, která jí do vínku popřála, „aby chránila ty, kdo se starají o krkonošskou přírodu i návštěvníky hor, boudaře, horské záchranáře a další."

Kaplička Modré sedloKapličce, podmalbě, místním lidem, horám a jejich ochráncům i návštěvníkům hřebenů Krkonoš poté požehnal v krátké pobožnosti vrchlabský děkan, katolický farář P. Jiří Šlégr a symbolicky tak obnovil požehnání P. Johanna Bortha z roku 1927.

V neděli vystoupali na vrchol Předního Žalého poutníci z obou stran - od Jilemnice i od Vrchlabí, aby tak naplnili přání, s kterým tu Jan Nepomuk hrabě Harrach nechal kdysi postavit rozhlednu i hostinec - aby se totiž jak německy mluvící lidé z Vrchlabska, tak česky mluvící z Jilemnicka, nejen na krkonošských stezkách setkávali v přátelství a míru. Od včerejška jim k tomu bude pomáhat i anděl strážný na podmalbě Zory Ponicové-Paterové na křižovatce turistických cest pod vrcholem Předního Žalého.

I v neděli se poutníkům, turistům a všem lidem, kteří chodí po našich horách, dostalo požehnání - od jilemnického katolického faráře a vikáře P. Františka Mráze a vrchlabských farářů Vladimíra Hraby z Církve československé husitské a Michaela Pfanna z Českobratrské církve evangelické. Šťastné cesty jim popřáli také starosta Jilemnice David Hlaváč a ředitel Správy KRNAP Robin Böhnisch, který připomněl přání hraběte Jana i letošní Krkonošský rok Harrachů, v němž si připomínáme právě hraběte Jana a 120. výročí jím vyhlášené první přírodní rezervace v Krkonoších na Strmé stráni v Labském dole.

Podmalby od Zory Ponicové-Paterové můžete vidět kromě Modrého sedla a Žalého také u rozhledny Štěpánka (sv. Štěpán), na Čertově hoře (sv. Prokop), na Kotelské vyhlídce nad Horními Štěpanicemi (sv. Jiří), u památníku lesnické exkurze nad Husími boudami (sv. Hubert), na Hanapetrově Pasece (sv. Máří Magdalena), u Zámečku nad Dolním Dvorem (římská bohyně lovu Diana), na Liščí cestě u Zadních Rennerovek (sv. Florian), na Berghausu v Černém Dole (sv. Barbora), na Krausových Boudách nad Janskými Lázněmi (Panna Maria), na Pražačce nad Horním Maršovem (sv. Ambrož), na Václaváku na Černé hoře (sv. Václav), na Cestníku (sv. Hubert) a na Rýchorách (Panna Maria). Orientační mapka je přílohou této tiskové zprávy a ještě letos se chystáme vydat letáček pro zájemce o putování za těmito krásnými obrázky. Podrobnější článek o nich vyjde také v našem časopise Krkonoše - Jizerské hory.

Od soboty 18. května až do konce letošního října můžete obdivovat podmalby na skle také na výstavě Svatí pomocníci v Památníku zapadlých vlastenců v Pasekách nad Jizerou. Ty mají ale jinou autorku, emeritní ředitelku Krkonošského muzea ve Vrchlabí Janu Sojkovou.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Krkonošskému národnímu parku je 61 let, obhájil certifikát FSC
O víkendu se budou uklízet Krkonoše
Mapa republiky má ideální tvar
V Krkonoších se objevil los evropský
Krkonošské louky mohou dál rozkvétat
Slavíme Den Země
Krkonošské Louky získaly Magnesii literu
Strážci Správy KRNAP se opět školí v první pomoci
Děti pečují o vzácné botanické lokality
Bobři se vracejí i do českých Krkonoš
Nyní lze žádat o finanční příspěvek na péči o trvalé travní porosty
8 metrů – letošní maximum na Mapě republiky
Slavíme světový den lesů a vody
S pomocí FlexiLogu budou krkonošské lesy stabilnější
Správa KRNAP dočasně uzavírá některé cesty v horách
Řidiči pozor! Začíná jarní migrace žab
Krkonoše nejsou skanzen. Rozvoj ale nesmí ohrozit vzácné horské louky
Muzeum Krkonoš láme rekordy
Krkonošské mokřady jsou unikátní a důležité nejen pro českou přírodu
Začíná Krkonošský rok Harrachů
V Krkonoších byl smrtelně postřelen vlk s GPS obojkem
V okolí přezimovacích obůrek v Krkonoších zavládne klid
Podzim v Krkonoších láká na Zapadlé vlastence i Pojizerský Pacifik
Průzkum: Důvěra místních i návštěvníků ke Správě KRNAP je vysoká
Zrušme KRNAP!
Muzeum Krkonoš otevře 1. listopadu
Jak to vypadá s vlky v Krkonoších?
Šumava má Smetanovu Vltavu, Krkonoše mají Vejnarovo Labe
V babím létě a na podzim vychutnáte krkonošskou přírodu v klidu
Krkonoše vyrazily do Prahy
Vrchlabskou louku zaplnily děti
Odešla Růžena Štěpánková, jedna ze zakladatelek Správy KRNAP
Letos jsou návštěvníci Krkonoš pořádnější než v minulosti
Strážci KRNAP opakovaně nachytali borůvkáře v klidovém území
Nenáročný krkonošský výšlap zavede k hrádku Aichelburg
Krásami Krkonoš provede turistická Harrachova cesta

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 3 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Průvodce regionem jsou opět nové turistické noviny Český ráj 2024

Sdružení Český ráj opět připravilo oblíbené Turistické noviny pro návštěvníky Českého ráje, stejně jako minulý rok jsou jejich součástí noviny Turnovska. Na 48 stranách na vás čekají aktuální informace o cyklostezce Greenway Jizera, o oblíbených turistických hrách Za pověstmi Českého ráje či Po stopách Albrechta z Valdštejna. Nemůže chybět ani rozhovor, tentokrát s místním rodákem, hercem a komikem Petrem Vydrou. V novinách najdete pozvánky a tipy na výlety na Jičínsko, Novopacko, Semilsko a Železnobrodsko, na Kopidlensko a další oblasti či města regionu. Samozřejmostí jsou žádané jízdní řády turistických autobusů s přepravou kol a s přehlednou mapou. Nechybí přehled nositelů značky Regionální produkt Český ráj a pozvánky na kulturní akce včetně kulturního léta v Turnově.

Krkonošská pivní stezka startuje

Putování za pivním mokem zahájeno 1. června 2024. Až do konce září můžete ochutnávat skvělé speciály s příchutí krkonošských hor, sbírat razítka, soutěžit a těšit se na losování o super ceny. Udělejte si čas, zarezervujte si termín ve svém diáři a užijte si jedinečné spojení aktivního odpočinku uprostřed vzácné krkonošské přírody a luxusního gastronomického zážitku.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

V Maloskalské galerii zahájí výstavu nazvanou Mařka
Přehled fotbalových výsledků a tabulek 13. jarního kola
V Chuchelně uvízl na stromě paraglaidista
Obrazem: 19. ročník Spanilé jízdy Cyklostezkou Járy Cimrmana
Hořela skládka odpadu v Košťálově

Nejčtenější články

16.06.: Hořela skládka odpadu v Košťálově
16.06.: Přehled fotbalových výsledků a tabulek 13. jarního kola
14.06.: V Bělé oslaví 80 let klubu zápasem proti Slovanu Liberec

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT