Na krkonošských cestách bude provázet 15 nových podmaleb na skle
21.05.2024 11:44:36 | Autor: Radek Drahný | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Jilemnice,Krkonoše
Podmalby na skle - prastará výtvarná technika, která nechyběla skoro v žádné krkonošské chalupě. Patnáct zbrusu nových podmaleb dostala Správa KRNAP darem od jejich autorky Zory Ponicové-Paterové a jejího bratra Václava Patery. O uplynulém víkendu dvě z nich odhalili také slavnostně - podmalbu s motivem Nejsvětější Trojice v Památníku obětem hor v Modrém sedle a podmalbu anděla strážného na křižovatce cest pod vrcholem Předního Žalého.
Památník obětem hor v Modrém sedle vznikl na konci 18. století na paměť krkonošského horáka Václava Rennera, který tu v roce 1798 zahynul při transportu dřeva z Lahrových Bud na Luční boudu, která právě Rennerům patřila. Obnovenou kapličku potom 25. září 1927 vysvětil vrchlabský děkan Johann Borth jako kapli Nejsvětější Trojice. V roce 1957 se pak stala památníkem těch, jejichž životy si vzalo zdejší nevyzpytatelné horské počasí, laviny, apod.
V sobotu odpoledne se u kapličky sešli oba dárci, strážci a další zástupci Správy KRNAP, starostka Pece pod Sněžkou Ilona Karlíková, či boudaři z Luční boudy Stanislav Beneš a Klára Sovová, aby slavnostně odhalili podmalbu Nejsvětější Trojice od Zory Ponicové-Paterové, která jí do vínku popřála, „aby chránila ty, kdo se starají o krkonošskou přírodu i návštěvníky hor, boudaře, horské záchranáře a další."
Kapličce, podmalbě, místním lidem, horám a jejich ochráncům i návštěvníkům hřebenů Krkonoš poté požehnal v krátké pobožnosti vrchlabský děkan, katolický farář P. Jiří Šlégr a symbolicky tak obnovil požehnání P. Johanna Bortha z roku 1927.
V neděli vystoupali na vrchol Předního Žalého poutníci z obou stran - od Jilemnice i od Vrchlabí, aby tak naplnili přání, s kterým tu Jan Nepomuk hrabě Harrach nechal kdysi postavit rozhlednu i hostinec - aby se totiž jak německy mluvící lidé z Vrchlabska, tak česky mluvící z Jilemnicka, nejen na krkonošských stezkách setkávali v přátelství a míru. Od včerejška jim k tomu bude pomáhat i anděl strážný na podmalbě Zory Ponicové-Paterové na křižovatce turistických cest pod vrcholem Předního Žalého.
I v neděli se poutníkům, turistům a všem lidem, kteří chodí po našich horách, dostalo požehnání - od jilemnického katolického faráře a vikáře P. Františka Mráze a vrchlabských farářů Vladimíra Hraby z Církve československé husitské a Michaela Pfanna z Českobratrské církve evangelické. Šťastné cesty jim popřáli také starosta Jilemnice David Hlaváč a ředitel Správy KRNAP Robin Böhnisch, který připomněl přání hraběte Jana i letošní Krkonošský rok Harrachů, v němž si připomínáme právě hraběte Jana a 120. výročí jím vyhlášené první přírodní rezervace v Krkonoších na Strmé stráni v Labském dole.
Podmalby od Zory Ponicové-Paterové můžete vidět kromě Modrého sedla a Žalého také u rozhledny Štěpánka (sv. Štěpán), na Čertově hoře (sv. Prokop), na Kotelské vyhlídce nad Horními Štěpanicemi (sv. Jiří), u památníku lesnické exkurze nad Husími boudami (sv. Hubert), na Hanapetrově Pasece (sv. Máří Magdalena), u Zámečku nad Dolním Dvorem (římská bohyně lovu Diana), na Liščí cestě u Zadních Rennerovek (sv. Florian), na Berghausu v Černém Dole (sv. Barbora), na Krausových Boudách nad Janskými Lázněmi (Panna Maria), na Pražačce nad Horním Maršovem (sv. Ambrož), na Václaváku na Černé hoře (sv. Václav), na Cestníku (sv. Hubert) a na Rýchorách (Panna Maria). Orientační mapka je přílohou této tiskové zprávy a ještě letos se chystáme vydat letáček pro zájemce o putování za těmito krásnými obrázky. Podrobnější článek o nich vyjde také v našem časopise Krkonoše - Jizerské hory.
Od soboty 18. května až do konce letošního října můžete obdivovat podmalby na skle také na výstavě Svatí pomocníci v Památníku zapadlých vlastenců v Pasekách nad Jizerou. Ty mají ale jinou autorku, emeritní ředitelku Krkonošského muzea ve Vrchlabí Janu Sojkovou.
Související články
Krkonošskému národnímu parku je 61 let, obhájil certifikát FSC
O víkendu se budou uklízet Krkonoše
Mapa republiky má ideální tvar
V Krkonoších se objevil los evropský
Krkonošské louky mohou dál rozkvétat
Slavíme Den Země
Krkonošské Louky získaly Magnesii literu
Strážci Správy KRNAP se opět školí v první pomoci
Děti pečují o vzácné botanické lokality
Bobři se vracejí i do českých Krkonoš
Nyní lze žádat o finanční příspěvek na péči o trvalé travní porosty
8 metrů – letošní maximum na Mapě republiky
Slavíme světový den lesů a vody
S pomocí FlexiLogu budou krkonošské lesy stabilnější
Správa KRNAP dočasně uzavírá některé cesty v horách
Řidiči pozor! Začíná jarní migrace žab
Krkonoše nejsou skanzen. Rozvoj ale nesmí ohrozit vzácné horské louky
Muzeum Krkonoš láme rekordy
Krkonošské mokřady jsou unikátní a důležité nejen pro českou přírodu
Začíná Krkonošský rok Harrachů
V Krkonoších byl smrtelně postřelen vlk s GPS obojkem
V okolí přezimovacích obůrek v Krkonoších zavládne klid
Podzim v Krkonoších láká na Zapadlé vlastence i Pojizerský Pacifik
Průzkum: Důvěra místních i návštěvníků ke Správě KRNAP je vysoká
Zrušme KRNAP!
Muzeum Krkonoš otevře 1. listopadu
Jak to vypadá s vlky v Krkonoších?
Šumava má Smetanovu Vltavu, Krkonoše mají Vejnarovo Labe
V babím létě a na podzim vychutnáte krkonošskou přírodu v klidu
Krkonoše vyrazily do Prahy
Vrchlabskou louku zaplnily děti
Odešla Růžena Štěpánková, jedna ze zakladatelek Správy KRNAP
Letos jsou návštěvníci Krkonoš pořádnější než v minulosti
Strážci KRNAP opakovaně nachytali borůvkáře v klidovém území
Nenáročný krkonošský výšlap zavede k hrádku Aichelburg
Krásami Krkonoš provede turistická Harrachova cesta
Náhled fotogalerie
OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 3 fotek)
Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
Události dle data
Stalo se | Připravuje se
Krátké zprávy z regionu Semilska
Unikátní písmo ke stu letům od narození Karla Hubáčka
Písmo inspirované stavebními prvky a ikonickými stavbami světoznámého architekta Karla Hubáčka přináší do grafického světa eleganci, inovaci a nadčasovost, které jsou pro Hubáčkovu tvorbu charakteristické. Toto jedinečné písmo vzdává hold Karlu Hubáčkovi, jednomu z nejvýznamnějších českých architektů 20. století. Projekt byl vytvořen na počest sta let výročí od narození Hubáčka. „Tento projekt písma Karla Hubáčka je poctou jeho výjimečných děl, ale také symbolem propojení historie s budoucností. Věřím, že bude sloužit jako zdroj inspirace a podpoří šíření odkazu tohoto významného architekta," uvedl hejtman Martin Půta.
Slavnosti města Desná se budou konat u Městského úřadu
V sobotu 14. září se budou konat tradiční Slavnosti města Desná. Z důvodu rekonstrukce střechy na Riedelově vile jsou přesunuty do areálu Městského úřadu. Bohatý hudební program bude doprovázet stánkový prodej s řemeslnými výrobky a výborným občerstvením. Více podrobností
Nejnovější články
Akce Kulturního centra Golf Semily v září
Kuřačky a spasitelky je zajímavá hra v podání jilemnických ochotníků
Nezaměstnanost v kraji v srpnu vzrostla, počet mladistvých se ale snížil
Přehled fotbalových výsledků pátého podzimního kola
Týdny duševního zdraví: besedy, divadlo, výstava a zelené logo kraje
Nejčtenější články
08.09.: Přehled fotbalových výsledků pátého podzimního kola
07.09.: Podrobnosti o výsledcích měření ovzduší v Turnově
07.09.: Na koloběžce havaroval v Železném Brodě pod vlivem alkoholu
Infomail
https://www.instagram.com/nasepojizeri
Odkazy
© 2010 Naše Jablonecko, s.r.o. | redakce@nasepojizeri.cz | xweb by VisionWorks |
RSSJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování veškerého obsahu (články, fotografie) je bez souhlasu vydavatele zakázáno.