Nezaměstnanost v kraji vzrostla na 4,0 %, zvyšuje se zájem o IT kurzy
09.08.2024 07:08:38 | Autor: Martin Bušo, Úřad práce ČR | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Liberecký kraj
Krajská pobočka Úřadu práce ČR v Liberci evidovala k 31. 7. 2024 celkem 12 789 uchazečů o zaměstnání. Nárůst v evidenci nezaměstnaných oproti předchozímu měsíci byl 295 osob. Podíl nezaměstnaných osob meziměsíčně vzrostl o 0,1 p. b. a ke konci července činil 4,0 %.
Počet evidovaných uchazečů o zaměstnání byl o 6 938 vyšší než počet nabízených volných pracovních míst. Zájem o rekvalifikace a dotované kurzy digitálního vzdělávání pokračoval, v průběhu července do nich nastoupilo celkem 108 lidí.
Celkem se v červenci evidovalo 1 820 uchazečů o zaměstnání. Ve srovnání s předchozím měsícem byl počet o 412 vyšší, evidenci ve stejném období pak ukončilo 1 525 uchazečů. Z celkového počtu bylo v červenci evidováno 7 135 žen a tvořily 55,8 % nezaměstnaných v evidenci pracovišť Krajské pobočky v Libereckém kraji. Nejnižší podíl žen z okresů Libereckého kraje je na Semilsku, konkrétně 53,7 %.
„Nezaměstnanost v Libereckém kraji v červenci vzrostla ve všech okresech, což je v rámci přirozeného cyklu vývoje nezaměstnanosti obvyklé. Končí vrchol náborů pracovníků do provozů závislých na sezónnosti, firmy také z důvodu letních dovolených nabírají pozvolněji nové zaměstnance. Nárůst uchazečů evidujeme především u specialistů v oblasti vzdělávání, a to téměř o 37 %. Jedná se o běžný sezónní jev, kdy do evidence vstupují zejména učitelé a asistenti pedagogů, kteří ukončili svůj pracovní poměr k 30. červnu a zpravidla opět nastoupí zpět do práce od 1. září. Pozitivní zprávou je, že se již druhý měsíc po sobě snížil počet mladistvých do 18 let v evidenci. Nadále se také daří integrace širšího spektra zájemců do rekvalifikačních kurzů zaměřených zejména na zvyšování IT dovedností, meziměsíčně evidujeme nárůst zájmu o více jak 25 %. Dle naší zpětné vazby se mnohým absolventům těchto kurzů skutečně daří změnit svůj dosavadní profesní život a najít si finančně lépe ohodnocené zaměstnání. Za příklad lze uvést ženu z Jablonecka, která po skončení svého pracovního poměru jako administrativní síla v jedné větší společnosti, byla umístěna na rekvalifikační kurz účetnictví a daňové evidence s využitím výpočetní techniky. Prakticky obratem se poté podařilo paní umístit do nového zaměstnání na pozici účetní, a to s výrazně vyšším finančním ohodnocením, jak na původním místě" uvádí ředitelka Krajské pobočky Úřadu práce ČR v Liberci Kateřina Sadílková.
Struktura uchazečů o zaměstnání
Podíl žen v jednotlivých věkových kohortách je nejvyšší ve věkové skupině 30-49 let, a to téměř 60 %, zatímco v ostatních věkových skupinách (do 29 let a 50 a více let) je podíl žen a mužů více rovnocenný. Úřad práce ČR stabilně cíleně podporuje přístup žen, respektive obecně rodičů pečujících o děti, na trh práce prostřednictvím nástrojů Aktivní politiky zaměstnanosti a realizací projektů hrazených z Evropského sociálního fondu. Nástroje Aktivní politiky zaměstnanosti přispívají formou příspěvků k umístění do zaměstnání ve flexibilních úvazcích. Rovněž vzdělávání a rekvalifikace přispívají u této skupiny k možným změnám profese, které umožňují časovou flexibilitu a sladění pracovního a rodinného života v novém zaměstnání.
Průměrný věk nezaměstnaných byl v květnu 42,6 roku, a to v obou skupinách žen a mužů bez významného rozdílu. Věková struktura uchazečů o zaměstnání (dále „UoZ") se za posledních pět let výrazněji nemění. V evidenci UoZ v Libereckém kraji bylo k 31. 7. 2024 celkem 4 520 uchazečů nad 50 let a tvořili 35,6 % z celkového počtu nezaměstnaných. Nejvyšší podíl této kategorie UoZ z hlediska věku je na Liberecku a Semilsku.
Nejvyšší počet nezaměstnaných je dlouhodobě v nižších stupních kvalifikace. Přibližně 70 % evidovaných uchazečů v Libereckém kraji tvoří nezaměstnaní se základním vzděláním a vyučením. Zejména z důvodu příchodu učitelů do „prázdninové" evidence se meziměsíčně zvýšil také počet uchazečů s vysokoškolským vzděláním (nárůst o 13,3 %).
V uplynulém měsíci hledalo práci 1 739 osob se zdravotním postižením (OZP) - 14,6 % z celkového počtu nezaměstnaných. Zaměstnavatelé jim nabízeli prostřednictvím ÚP ČR v kraji celkem 369 volných pracovních míst. Nejvyšší podíl OZP evidují dlouhodobě v okresech Česká Lípaa Semily. Pro tuto cílovou skupinu je v každém okrese Libereckého kraje k dispozici specializovaný poradce, který využívá škálu aktivit a nástrojů, zejména v rámci projektu Evropského sociálního fondu Podpora zaměstnanosti osob se zdravotním postižením. Díky poskytování odborného poradenství a individuálnímu přístupu se velmi dobře daří nezaměstnané se zdravotním postižením či omezením uplatňovat na volném trhu práce.
Evidence nezaměstnaných absolventů a mladistvých se v červenci snížila. V Libereckém kraji bylo na konci měsíce evidováno celkem 585 absolventů škol všech stupňů vzdělání a mladistvých, z toho 319 absolventů a 270 mladistvých. V loňském roce ve stejném období byla nezaměstnanost mladých lidí v kraji o 110 osob nižší. Rovněž tato skupina nezaměstnaných je prioritní ve využití nástrojů Aktivní politiky zaměstnanosti. V Libereckém kraji je rovněž, obdobně jako ve všech krajích ČR, realizován projekt Záruky pro mladé. Díky projektu a prostředkům Evropského sociálního fondu bylo v Libereckém kraji aktivizováno již více než 500 mladých lidí, včetně jejich uplatnění v zaměstnání, podpory na dotovaném pracovním místě nebo aktivity směřující k návratu do vzdělávání.
Mírný růst dlouhodobé nezaměstnanosti
V Libereckém kraji se za poslední rok mírně změnila struktura uchazečů o zaměstnání podle délky evidence. V meziročním srovnání klesl podíl evidence krátkodobě evidovaných 0-3 měsíců na celkovém počtu nezaměstnaných na 30,6 %. Naopak podíl uchazečů evidovaných déle než 12 měsíců vzrostl na 28,6 %. Na konci července bylo v celém kraji celkem 3 660 dlouhodobě nezaměstnaných.
Dlouhodobá nezaměstnanost patří mezi nejvíce řešené problémy nezaměstnanosti v Libereckém kraji, s nezbytností zvýšené péče a aktivizace této skupiny klientů. Podporu uplatnění dlouhodobě nezaměstnaných řeší nástroje APZ, včetně realizovaných aktivit a příspěvků v jednotlivých projektech financovaných z ESF.
Volná pracovní místa v Libereckém kraji
Ke konci července nabízeli zaměstnavatelé prostřednictvím Krajské pobočky Úřadu práce ČR v Liberci celkem 5 851 volných pracovních míst. Ve srovnání s loňským stejným obdobím jde o 1 109 volných míst méně. Meziročně ovšem došlo k nárůstu nově nahlášených volných pracovních míst v uplynulém měsíci o 9,1 %. Na jedno volné pracovní místo aktuálně připadá v Libereckém kraji v průměru zhruba 2,2 uchazeče o zaměstnání, v rámci celé České republiky je tento průměr příznivější, a to 1,1. Nejméně příznivá je v tomto ohledu situace v okrese Jablonec nad Nisou (3,8). Přibližně pro 70 % z nahlášených volných pracovních míst zaměstnavatelé hledají uchazeče se základním či nižším vzděláním. Z celkového počtu 62,7 % pak tvoří volná místa vhodná i pro cizince.
Zaměstnavatelé mají dlouhodobě největší zájem o dělnické profese do výroby, od jarních měsíců s příchodem sezonních prací také o kvalifikované řemeslníky a kuchaře. Dlouhodobě je stabilně vysoký zájem o svářeče a řidiče nákladních automobilů. Nejvyšší poptávka v pozicích vyžadujících vyšší stupeň vzdělání je po zdravotních sestrách a lékařích. Rovněž přetrvává nabídka pozic ve vězeňské službě nebo u policie. Zaměstnavatelé stabilně poptávají také pozice s vyšší potřebou dovedností v IT (zejména obsluha kancelářských balíčků a účetních systémů), volná pracovní místa jsou v evidenci ovšem také pro programátory či správce webových stránek.
Rekvalifikace podporují lepší pracovní uplatnění
V Libereckém kraji je na trhu práce trvalý nedostatek zejména zaměstnanců s technickými dovednostmi. Zaměstnavatelé u zájemců o technické pozice také velmi oceňují jazykové znalosti a komplexní IT kompetence. Úřad práce ČR tyto dlouhodobé požadavky zaměstnavatelů reflektuje a skrze databázi rekvalifikací a digitálních kurzů hrazených z Národního plánu obnovy umožňuje zájemcům z řad široké veřejnosti doplnění zejména IT dovedností, ale také nezbytných znalostí využitelných pro průmysl 4.0. Častou motivací účastníků těchto vzdělávacích kurzů je např. zvýšení šance na nalezení pracovní pozice s možností využívaní práce z domova nebo nalezení pracovního uplatnění s vyšším finančním ohodnocením. Z dat Úřadu práce ČR vyplývá, že mzdové nabídky u pracovních pozic požadujících moderní technické a IT znalosti výrazně převyšují průměrnou mzdu v regionu.
V působnosti Krajské pobočky Úřadu práce ČR v Liberci od počátku realizace projektů „DIGI - Kurz" a „Vzdělávám se v DIGI" vstoupilo do rekvalifikačních a vzdělávacích kurzů hrazených z Národního plánu obnovy od podzimu 2022 celkem 876 účastníků, z nichž 752 dané vzdělávací aktivity úspěšně dokončilo (86 % úspěšnost). Největší zájem je mezi účastníky o vzdělávací aktivity týkající se programování webových stránek a aplikací, takto zaměřené kurzy absolvovalo v Libereckém kraji od podzimu 2022 již 142 osob. Dle posledních dostupných údajů z regionální statistiky ceny práce je mediánová mzda v Libereckým kraji u pozic programátorů webových aplikací téměř 70 000 Kč měsíčně, jedná se tedy z hlediska finančního ohodnocení o velmi perspektivní pracovní uplatnění.
Realizace Aktivní politiky zaměstnanosti
Krajská pobočka v Liberci podporuje v rámci Aktivní politiky zaměstnanosti uplatnění nezaměstnaných, kteří jsou z různých důvodů ohroženi na trhu práce. Jedním z významných nástrojů jsou rekvalifikace. V červenci bylo zahájeno 133 rekvalifikací a ukončeno 149 kurzů. Od počátku roku pak bylo zahájeno 1 081 rekvalifikačních kurzů.
Dalšími nástroji Aktivní politiky zaměstnanosti bylo v Libereckém kraji v červenci podpořeno celkem 344 osob. Úřad práce ČR zajišťuje také podporu zaměstnavatelů, kteří zaměstnávají OZP na chráněném trhu práce.
Související články
V Libereckém kraji v červnu výrazně roste počet zájemců o rekvalifikace
V Libereckém kraji v květnu klesla nezaměstnanost na 4,0 %
Nezaměstnanost v Libereckém kraji v dubnu klesla na 4,1 procenta
Počet nezaměstnaných v Libereckém kraji v březnu mírně klesl
Nezaměstnanost v Libereckém kraji v únoru zůstala na 4,2 procenta
Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
Události dle data
Stalo se | Připravuje se
Krátké zprávy z regionu Semilska
Slavnosti města Desná se budou konat u Městského úřadu - akce se ruší!
V sobotu 14. září se měly konat tradiční Slavnosti města Desná. Z důvodu rekonstrukce střechy na Riedelově vile byly přesunuty do areálu Městského úřadu. nakonec se ale kvůli povodňové předpovědi na víkend nekonají. Více podrobností
Unikátní písmo ke stu letům od narození Karla Hubáčka
Písmo inspirované stavebními prvky a ikonickými stavbami světoznámého architekta Karla Hubáčka přináší do grafického světa eleganci, inovaci a nadčasovost, které jsou pro Hubáčkovu tvorbu charakteristické. Toto jedinečné písmo vzdává hold Karlu Hubáčkovi, jednomu z nejvýznamnějších českých architektů 20. století. Projekt byl vytvořen na počest sta let výročí od narození Hubáčka. „Tento projekt písma Karla Hubáčka je poctou jeho výjimečných děl, ale také symbolem propojení historie s budoucností. Věřím, že bude sloužit jako zdroj inspirace a podpoří šíření odkazu tohoto významného architekta," uvedl hejtman Martin Půta.
Nejnovější články
Povodňová komise řeší nebezpečí. Kraj doporučuje zrušit kulturní akce
Turnovská knihovna v září 2024
Starosty pro Liberecký kraj vede do krajských voleb nová dvojice
Soutěž pro mladé návrháře ve městě pod Ještědem již pojedenácté
Semilský Montmartre letos v muzeu i léčitelské expozici
Nejčtenější články
11.09.: Kandidátka do Senátu Lena Mlejnková má podporu zdejších starostů
10.09.: Evropský týden mobility pořádají v Turnově také letos
09.09.: Akce Kulturního centra Golf Semily v září
Infomail
https://www.instagram.com/nasepojizeri
Odkazy
© 2010 Naše Jablonecko, s.r.o. | redakce@nasepojizeri.cz | xweb by VisionWorks |
RSSJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování veškerého obsahu (články, fotografie) je bez souhlasu vydavatele zakázáno.