Pořád je na co koukat. Nové vize pro Oblastní galerii Liberec

25.05.2021 19:31:53 | Autor: Dagmar Fialová, pjs | Rubrika: KULTURA | Obce: Liberecký kraj

Pořád je na co koukat. Nové vize pro Oblastní galerii Liberec

Kulturní instituce se po téměř pětiměsíčním uzavření otevírají životu. Oblastní galerie Liberec vstupuje do hlavní návštěvnické sezony letošního roku s novou komunikační strategií na příštích pět let. Změna se ale týká všech aspektů její činnosti - nový ředitel galerie Pavel Hlubuček v úterý 25. května na tiskové konferenci představil vize nového vedení pro nadcházející období.

Paměťové organizace Libereckého kraje v současné době doprovází řada změn. Rekonstruují se muzejní objekty, ve větší míře se restaurují sbírkové předměty a muzea komunikují v on-line prostředí. Na tento přirozený vývoj také reagují nezvyklé podmínky provozu související se současnou pandemickou situací.

„Muzea a galerie, a to nejen ta v Libereckém kraji, se musely vypořádat se zcela novými skutečnostmi, které výrazně zasáhly jak do jejich návyků, způsobů prezentace i do jejich vnitřního fungování," řekla Květa Vinklátová, náměstkyně hejtmana a radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch, a pokračovala: „Nouzový stav byl i pro Oblastní galerii Liberec příležitostí i velkou výzvou pro nového ředitele Pavla Hlubučka, který nastoupil právě v čase, kdy se život mnohých z nás téměř zastavil."

Pátá největší galerie v zemi

Oblastní galerie Liberec jako pátá největší galerie v zemi využila tento moment ke změně náhledů na svůj dosavadní institucionální vývoj i jako impulz pro svou budoucnost.

„Symbolem nadcházející etapy rozvoje galerie je její depozitární budova, která mě uchvátila od samého začátku. Je to symbol uchování naší sbírky a jejích mimořádných děl, symbol péče a rozvoje důležitých profesí v galerii, a v neposlední řadě i symbol pro nové technologie," řekl ředitel Pavel Hlubuček. „Proto se i naše komunikační strategie odvíjí od této budovy - je to naše srdce, naše identita. Chceme také veřejnosti zpřístupnit celý areál, tedy nejen budovu lázní, ale využívat i zahradu jako výstavní síň pod širým nebem," dodal Hlubuček.

Starostlivost o sbírky i digitalizace

Rozvoj péče o sbírky bude spočívat jak ve starostlivosti o jejich fyzickou kondici, tak i v pokračování digitalizace jejich kulturního obsahu. Ten bude veřejnosti nově zpřístupňován on-line pomocí uživatelsky přívětivého moderního prostředí. Galerie se zapojí do mezinárodního projektu středoevropských galerií webumenia.sk, po boku dalších českých institucí jako je Národní galerie v Praze, Moravská galerie v Brně, či Galerie moderního umění v Roudnici nad Labem. „Tímto krokem se více otevřeme komunikaci prostřednictvím internetu i sociálních sítí," upozornil ředitel Hlubuček.

Oblastní galerii Liberec čeká v příštím období také velká investiční akce na rekonstrukci střešního pláště budovy, který bude spojen s výměnou klimatizačních technologií. Obnova se však bude týkat i dalších oblastí, jako například IT technologií či materiálně-technického zázemí organizace.

Otevřeli restaurátorskou dílnu

Díky nedávno otevřené restaurátorské dílně, která doposud galerii chyběla, bude možné též pomáhat nejen paměťovým organizacím, ale i soukromým osobám, zejména dále rozvíjet služby restaurování i expertní činnost a poradenství v oblasti uměleckých děl.

Výstavní program galerie bude stát na třech pilířích. Bude se opírat jak o prezentaci starého umění a kmenové sbírky, tak i současného výtvarného umění a nových médií. Třetím aktuálním pilířem pak bude téma architektury a veřejného prostoru.

Těžištěm výstavní činnosti budou dvě zásadní výstavy v hlavním prostoru bazénové haly, vždy po jedné v rámci letní a zimní sezóny. Ostatní výstavní prostory budou mít též svou jednoznačnou a čitelnou dramaturgii. Spektrum stálých expozic obohatí nová Interaktivní expozice Richarda Loskota. S tím souvisí  i změna prezentace sbírky francouzské malby 30. let 19. století a nizozemské malby 17. století, které k Oblastní galerii Liberec neodmyslitelně patří.

Slogan Tady je pořád na co koukat

Součástí komunikační strategie realizované mediální agenturou Espresoo Communication je audiovizuální spot a nová vizuální identita organizace. Se sloganem „Tady je pořád na co koukat" se budou napříště setkávat návštěvníci a příznivci galerie nejen v souvislosti s výstavním programem. Režisérem spotu je Tomáš Řehořek, který je jedním z našich nejlepších tvůrců reklam, oceňovaným na mezinárodních soutěžních přehlídkách. Také kreativci agentury Espresoo obdrželi řadu ocenění včetně Cannes Lion.

Prvním výstavním projektem, jenž bude předmětem právě zahajované komunikační strategie a zároveň hlavním výstavním projektem letní sezóny, je retrospektivní výstava Františka Kavána, jehož 155. výroční narození a 80. výročí úmrtí si v letošním roce připomínáme. Obraz Podmrak od rodné chalupy, který dal jméno celé výstavě, byl v roce 1900 oceněn diplomem a plaketou na Světové výstavě v Paříži. Výstavu galerie připravuje ve spolupráci s Krkonošským národním parkem, jejím hlavním kurátorem je emeritní ředitel Krkonošského muzea a znalec Kavánova díla Jan Luštinec. Významné zápůjčky na výstavu poskytly Národní galerie Praha, Správa Pražského hradu, řada dalších veřejných i privátních galerií a soukromých sběratelů.

Hlavní výstavou zimní sezony bude Mezi místem a prostorem

Hlavní výstavou zimní sezony pak bude výstava Magdaleny Jetelové Mezi místem a prostorem, připomínající autorčina základní díla, jako například projekt Jižní město, Island či Atlantický val, spolu s novým projektem tvarových, vizuálních a akustických vibrací.

Vedení galerie hodlá i nadále rozvíjet spolupráci se svými tradičními i novými strategickými partnery. K nim patří Fakulta architektury a umění Technické univerzity Liberec, Vysoká škola chemicko-technologická v Praze, či Společnost Jindřicha Chalupeckého; galerie se zapojí se do plánovaných národních a mezinárodních projektů. „Jsem ráda, že Liberecký kraj může soustavně podporovat své organizace a tím přispívat ke zvýšení dostupnosti i vyšší kvalitě kulturních služeb a k široké popularizaci vědy i umění," uzavřela náměstkyně hejtmana Květa Vinklátová.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Oblastní galerie v Liberci otevře 26. května. Představí novinky
Ředitelé krajských organizací vyzývají k pomoci kultuře
O ceny se ucházejí výstava Mystika hygieny i expozice horolezectví
Novým vlastníkem lázní, v nichž sídlí Oblastní galerie, je Liberecký kraj
Díky milionům z krajského úřadu se opraví památky a vylepší expozice
Projekt NPÚ Gallasové a Clam-Gallasové vrcholí výstavou v Liberci
Oblastní galerie Liberec vynaloží na restauraci děl statisíce korun
Restaurováním projdou sbírkové předměty Oblastní galerie Liberec
Proč vyrostly u Oblastní galerie sochy? Prozradí komentovaná prohlídka
Kraj přispěje na lepší ozvučení v Oblastní galerii Liberec
Oblastní galerie opět zaznamenala rekordní návštěvnost
Oblastní galerii loni navštívilo přes 42 tisíc lidí, zájem se opět zvýšil
Liberecká Oblastní galerie slaví rok úspěšného provozu v bývalých lázních
Krajskou stavbou roku se stala Revitalizace městských lázní v Liberci
Galerie Lázně v Liberci je připravena na páteční otevření

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Omezení provozu hradu Valdštejn v úterý 9. srpna

Z důvodu plánované odstávky elektřiny bude hrad Valdštejn v úterý 9. srpna 2022 fungovat v omezeném režimu. „Upozorňujeme návštěvníky hradu Valdštejn, že po dobu odstávky 9. srpna 2022 nebudou v areálu hradu fungovat toalety a platba na pokladně bude možná pouze v hotovosti. V omezeném režimu bude fungovat i občerstvení u hradu, kde rovněž nebudou fungovat toalety a k dispozici bude pouze venkovní stánek s grilem. Děkujeme za pochopení," uvedl za Turnovské památky a cestovní ruch Radim Štícha.

Od 8. do 14. srpna bude výluka na trati Smržovka - Tanvald

Provozovatel dráhy Správa železnic, s. o. informuje o nepřetržité výluce na železniční trati č. 036 Liberec - Harrachov - Szklarska Poręba Górna, která bude probíhat v úseku Smržovka - Tanvald ve dnech 8. srpna 2022 od 0:00 až do 14. srpna 2022 do 23:59. Podrobný článek


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Netradiční houslový koncert a nová výstava v turnovské synagoze
Při startu přeboru vyhrály Sedmihorky a Lomnice, bodovalo i Rovensko
Autorkou díla měsíce srpna v Oblastní galerii je Veronika Holcová
Obrazem: Křehká krása 2022
Jilemnický pouťový víkend přinese i koncerty, letní kino a turnaj

Nejčtenější články

07.08.: Přehled fotbalových výsledků prvního podzimního kola
06.08.: Do divize se vrací fotbalisté Turnova. Jaké jsou změny v kádru?
07.08.: Turnov při startu divize těsně prohrál s Trutnovem

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

E-shop topení, solární ohřev a sanita - vše pro Váš dům.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT