Semilské doteky vody dostaly konkrétnější obrysy

31.10.2012 10:26:49 | Autor: Petr Ježek | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Semily

Semilské doteky vody dostaly konkrétnější obrysy

V sále kina Jitřenka v Semilech se konalo ve čtvrtek 25. října další setkání seskupení Atak architekti, vedení města Semily a občanů nad koncepcí budoucího rozvoje centra města s názvem Semilské doteky vody.

Studii prezentovali Atak architekti Jiří Janďourek, Jana Medlíková a jejich spolupracovníci Jiří Žid, Jitka Trevisan a Zuzana Paučová. Třetí prezentace studie byla určitě nejkonkrétnější a nejvíce lidem řekla.

Některé přítomné nadchlo nové řešení hlavního semilského mostu přes Jizeru, kde by se měly rozšířit chodníky a vzniknout jakési nábřeží. Méně reálným se většině zdál vznik Náměstí Ivana Olbrachta před semilským muzeem, kde dnes protíná město hlavní dopravní tepna.

Architekti dále v návrhu řešili i semilský zámek, Palackého sady a možnost koupání v parku Ostrov nebo sportovní areál. Vše je ale zatím pouze koncepce a na realizaci zatím město nemá určené finance.

Nábřeží Jizery v Semilech v současnosti. Archív Atak architekti

Nábřeží Jizery v Semilech v budoucnu. Archív Atak architekti

 

 

 

 

 

 

 

Vlevo nábřeží Jizery v Semilech v současnosti a vpravo jak by mohlo vypadat v budoucnu podle návrhu architektů. Foto: Archív Atak architekti.

„Zdaleka ne vše bude hned. Podstatné ale je, že některé změny jdou velice rychle, jiné chvíli počkají, důležité je vědět směr. Nejhorší je, když něco vybudujete a za pár let zjistíte, že je to špatně, nenavazuje na ostatní a že to musíte odstranit...," uvedl starosta Jan Farský, který dále dodal: „Plýtvání tato studie zamezí. Těším se na realizaci, opravdu máme uprostřed města místa, která jsou nedostupná a neprostupná. Vrátíme je lidem a o to jde."

Rozdělení studie na jednotlivé body:

Studie byla při prezentaci rozdělena na 11 základních bodů podle umístění ve městě a představil ji Jiří Janďourek.

1. Městské nábřeží u mostu

Nábřeží zaujalo mnoho přítomných Semiláků, protože architekti navrhují rozšířit hlavní semilský most přes Jizeru a rozšířit chodník v jakousi promenádu nebo nábřeží.

2. Náměstí Ivana Olbrachta

Tento bod měl v kině nejvíce odpůrců, hlavně kvůli své těžší realizaci. Jedná se totiž o zklidnění části města mezi budovou spořitelny a muzea, to se ale neobejde bez odklonění hlavního průtahu městem.

3. Zámek

Možná nejsnáze splnitelný bod koncepce. Jednalo by se o vizuální otevření semilského zámku - prostříhání stromů a větší propojení s blízkým parkem.

4. Palackého terasy

Jedná se v podstatě prořezání semilského lesoparku od sousoší Antala Staška a Ivana Olbrachta až k bývalému přírodnímu divadlu. Architekti zamýšlejí i nové cesty parkem a nové vchody do něj, k blízkému zámku by měly vést nové schody. „Vznikla by spousta průhledů a lepších výhledů na střed města. Nechtěli bychom pokácet stromy, ale spíše pročistit park od náletů dřevin, které tam nemají co dělat," upřesnil Jiří Janďourek.  

5. Ostrov

Tady je z koncepce patrný vztah k vodě, která park Ostrov obklopuje ze tří stran. Měly by vzniknout nové vstupy k vodě, přechody vody, které nebudou násilné, například položené kameny ve vodě. Měl by vzniknout i lodičkový přívoz. Ve zvláštní koncepci odděleně se bude řešit plovárna a koupání, jenž architekti zamýšlejí ve špici Ostrova.

6. Koupání v Jizeře

Koupání by mělo být u jezu a na obrázcích v koncepci se objevil i bazének pro děti, který by vznikl z dosavadního přírodního dolíku, který už na Ostrově je. U něj by byla jednoduchá plovárna s převlékárnou.

7. Stará Jizera

Starou Jizeru, kterou spíš Semiláci vidí jako náhon, by měly lemovat přechody a ostrůvky přírodního typu. „Měl by zde vzniknout hravý vodní svět," uvedl přesně architekt Janďourek.

8. Tržiště a archív

Měl by se otevřít prostor k vodě, aby lidé měli přístup k jedinečné vyhlídce.

9. Chuchelský potok

Podél potoka by mělo vzniknout přírodní prostředí a opět je zamýšleno zkulturnění a prořezání břehů.

10. Sportoviště

V budoucnu by celý městský sportovní areál měl být volně přístupný. Hřiště na mistrovská utkání by zůstalo oplocené, ale zbourala by se například hospoda Kravín a nová restaurace by vznikla v prostoru nových kabin, které se přesunou blíž k hřišti. Na spodním hřišti chce město obnovit atletické prvky a na jiné místo v areálu by se přesunuly volejbalové a nohejbalové kurty a fotbalové kabiny. Areál bude i volně přístupný a napojený na Luční ulici.

11. Lesopark

Až k bývalému přírodnímu divadlu by měly vzniknout díky prořezům stromů a keřů průhledy. „Chceme rehabilitovat historický lesopark, nikoli jej nějak ničit nebo zmenšit," doplnil Janďourek.

Kompletní koncepce Semilské doteky vody bude v nejbližší době zveřejněna na stránkách města Semily.

Související články k rekonstrukci "zeleného srdce" Semil:

Město Semily upravuje podporu místnímu fotbalovému klubu

Městský stadion v Semilech čekají velké změny

V Semilech zbourají další garáže za zámkem

FOTO: Lávka přes Jizeru je na svém místě, zatím se ale po ní neprojdete

Zelené srdce Semil se mění v Doteky vody

Architekti představili občanům projekt Zelené srdce Semil

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Webové stránky kraje získaly novou podobu

Přívětivější vizuální zpracování, snadnější dostupnost informací, strukturované stránky krajských odborů, formuláře na jednom místě či přehledné aktuality. To vše a mnoho dalšího přináší nová podoba webových stránek Libereckého kraje. Adresa zůstává neměnná, a to https://www.kraj-lbc.cz/. „Vzhled, funkčnost a přehlednost webu kraje již potřebovaly výraznou změnu. Jsem rád, že můžeme nyní spustit novou verzi stránek. Běžný uživatel samozřejmě najde veškeré informace stále na stejném místě tak, jak je zvyklý, a to na https://www.kraj-lbc.cz/," uvedl Zbyněk Miklík, náměstek pro resort ekonomiky, majetku, investic, veřejných zakázek a informatiky.

Kraj hledá Památku roku pro letošek. Nominace přijímá do 30. dubna

Již jen několik dní je možné přihlásit se do devátého ročníku soutěže Památka roku 2023 Libereckého kraje; termín vyprší 30. dubna. Soutěž, jejímž cílem je upozornit na úspěšné obnovy kulturních památek a poukázat na ojedinělé stavby v našem regionu, vypisuje Liberecký kraj. „Skutečně velice stojíme o to, aby se nám hlásilo co nejvíce majitelů úspěšných obnov památek. Jejich obnovy jsou inspirací příkladem pro ostatní majitele," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovního ruchu Libereckého kraje. Předchozí článek


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Hasiči měli na čarodějnice trojnásobně více výjezdů než minulý rok
Tradiční muzejní prvomájová lomnická výstava v podání Jana Dingy
Do lomnického klubu opět zavítá Znouzectnost
Jak probíhal Speed Marathon 2024 v Libereckém kraji
Pálení čarodějnických ohňů? Ne na místech s nebezpečím požárů

Nejčtenější články

29.04.: Služební pes Max vypátral v lese u Harrachova dva zloděje
29.04.: Den otevřených dveří pořádají na stanicích HZS Libereckého kraje
30.04.: Pálení čarodějnických ohňů? Ne na místech s nebezpečím požárů

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT