Sněhová Mapa republiky letos stále drží, odtání ale přijde brzy

02.08.2012 19:30:11 | Autor: Radek Drahný | Rubrika: VOLNÝ ČAS | Obce: Krkonoše

Sněhová Mapa republiky letos stále drží, odtání ale přijde brzy

Měření ve čtvrtek 2. srpna ukázalo, že sněhová plocha nazývaná Mapa republiky je veliká již jen 160 m² a rozměry jsou přibližně 10 metrů na výšku a 16 metrů na šířku. Již jen pouhé dny tak zřejmě chybí, aby zmizela z povrchu Krkonoš.

V nejhlubším místě ještě může být mocnost sněhu kolem půl metru, ale na většině plochy není více než 20 cm. Za dobu, co Správa KRNAP toto sněhové pole pravidelně sleduje, se letos bude jednat o nadprůměrně dlouhou dobu, kdy zde sníh vydržel. Běžně tu totiž sníh mizí v průběhu července, spíše vzácněji pak již koncem června.

„Pravidelná měření za pomoci technologie GPS provádíme od roku 2000. Za těchto třináct sezón vydržel sníh nejdéle v roce 2005, kdy roztál až ve třetí dekádě srpna. Ve druhé dekádě roztál v roce 2002 a v první v roce 2000," řekl botanik Správy KRNAP Josef Harčarik, který uvedenou lokalitu sleduje.

Mapou republiky je nazýváno sněhové pole na jižním svahu Studniční hory. Přestože leží na jižním svahu, které odtávají nejdříve, sníh zde zůstává prakticky nejdéle v Krkonoších. Důvodem je modelace terénu a větrné proudění, které zde pravidelně ukládají obrovská množství sněhu. Sněhová vrstva pak dosahuje mnohametrové výšky. Jak sněhové pole odtává, ztrácí postupně tvar prvorepublikového Československa s Podkarpatskou Rusí, posléze odtává Slovensko, až nakonec zůstávají střední Čechy. Charakteristického tvaru sněhového pole si všimli turisté, a začali mu přezdívat Mapa republiky. Protože se dnes nachází v I. zóně národního parku, pěšky se přímo k ní turista nepodívá.

Správa KRNAP se snaží zamezit vjezdu do parku motorkářům

Už potřetí se hledá nejkrásnější louka Krkonoš

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Cenu Ivana Dejmala převzala bioložka Anežka Bartošová

Nadace Ivana Dejmala pro ochranu přírody a Společnost pro krajinu ocenily v letošním roce bioložku a přírodovědkyni Anežku Bartošovou Cenou Ivana Dejmala za mimořádný počin při ochraně přírody související s ochranou lužních lesů, místní krajiny a připravovanou chráněnou krajinnou oblastí Soutok. Zvláštní cena pak byla udělena i Kláře Rothscheinové a Marii Baránková, které přispěly rovněž zásadním dílem k otevřené a férové diskusi o potřebě zvýšené a racionální ochrany místní unikátní přírody a lesů. Více podrobností

Na Smržovce pořádají výstavu Jaroslav Švihla - Pastely

Výstavu obrazů ve výstavní síni Zámečku, nazvanou Jaroslav Švihla - Pastely, zahájila vernisáž v pátek 1. prosince od 16 hodin. Výstavu můžete navštívit až do ledna 2024. Podrobná pozvánka


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

V charitativním utkání vyzvou turnovští florbalisté Panthers Liberec
Znovuotevřou orloj Martina Chaloupky v Žibřidicích na Liberecku
Liberecký kraj zná vítěze soutěže Knihovník roku 2023
Charitativní Zumba maraton na Smržovce letos jubilejní a poslední
Jaké budou Vánoční řemeslnické trhy v Turnově 2023?

Nejčtenější články

06.12.: Chlapce po střetu s autobusem v Semilech zachránila hromada sněhu
07.12.: V Krkonoších byl smrtelně postřelen vlk s GPS obojkem
07.12.: Jaké budou Vánoční řemeslnické trhy v Turnově 2023?

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT