Sněhová Mapa republiky letos stále drží, odtání ale přijde brzy
02.08.2012 19:30:11 | Autor: Radek Drahný | Rubrika: VOLNÝ ČAS | Obce: Krkonoše
Měření ve čtvrtek 2. srpna ukázalo, že sněhová plocha nazývaná Mapa republiky je veliká již jen 160 m² a rozměry jsou přibližně 10 metrů na výšku a 16 metrů na šířku. Již jen pouhé dny tak zřejmě chybí, aby zmizela z povrchu Krkonoš.
V nejhlubším místě ještě může být mocnost sněhu kolem půl metru, ale na většině plochy není více než 20 cm. Za dobu, co Správa KRNAP toto sněhové pole pravidelně sleduje, se letos bude jednat o nadprůměrně dlouhou dobu, kdy zde sníh vydržel. Běžně tu totiž sníh mizí v průběhu července, spíše vzácněji pak již koncem června.
„Pravidelná měření za pomoci technologie GPS provádíme od roku 2000. Za těchto třináct sezón vydržel sníh nejdéle v roce 2005, kdy roztál až ve třetí dekádě srpna. Ve druhé dekádě roztál v roce 2002 a v první v roce 2000," řekl botanik Správy KRNAP Josef Harčarik, který uvedenou lokalitu sleduje.
Mapou republiky je nazýváno sněhové pole na jižním svahu Studniční hory. Přestože leží na jižním svahu, které odtávají nejdříve, sníh zde zůstává prakticky nejdéle v Krkonoších. Důvodem je modelace terénu a větrné proudění, které zde pravidelně ukládají obrovská množství sněhu. Sněhová vrstva pak dosahuje mnohametrové výšky. Jak sněhové pole odtává, ztrácí postupně tvar prvorepublikového Československa s Podkarpatskou Rusí, posléze odtává Slovensko, až nakonec zůstávají střední Čechy. Charakteristického tvaru sněhového pole si všimli turisté, a začali mu přezdívat Mapa republiky. Protože se dnes nachází v I. zóně národního parku, pěšky se přímo k ní turista nepodívá.
Správa KRNAP se snaží zamezit vjezdu do parku motorkářům
Už potřetí se hledá nejkrásnější louka Krkonoš
Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT qwqw
Události dle data
Stalo se | Připravuje se
Krátké zprávy z regionu Semilska
Kraj vybral firmu pro monitoring budov ohrožených těžbou v dole Turów
Liberecký kraj vybral dodavatele pro projekt dálkového sledování pohybu budov, které by mohly být ovlivněny těžební činností v polském dole Turów. Cílem projektu „Dálkový monitoring pohybu budov" je zajistit bezpečnost obyvatel a ochranu jejich majetku v oblastech nejvíce ohrožených potenciálním posunem terénu. Projekt je financován z Fondu Turów, ve kterém jsou peníze od nadace PGE Foundation. Do výběrového řízení na sledování pohybu budov pomocí tříosých sklonoměrů se přihlásily čtyři společnosti, z toho zadávací podmínky splnily tři z nich. Hlavním kritériem byla cena zakázky. Hodnotící komise jako nejvýhodnější vybrala nabídku sdružení pražských společností INSET s.r.o. a GeoTec-GS, a.s. vystupujících v rámci této veřejné zakázky pod názvem I.G. monitoring Turow za celkovou nabídkovou cenu 680 000 Kč bez DPH, tj. 822 800 Kč včetně DPH.
V Jablonci opravili schody a lavičky
Odboru městské ekologie města Jablonec nad Nisou se podařilo ještě před zimou provést drobnější opravy, které zlepší vzhled města a zpříjemní život Jablonečanů. Opravou prošlo například schodiště v ulici Mechová. Nové odpadkové koše se objevily v Kokoníně na autobusových zastávkách, deset opravených košů se zásobníky na sáčky na psí exkrementy u šesti z nich jsou na Žižkově vrchu. Více podrobností na Našem Jablonecku
Nejnovější články
Vychází kniha Laviny v Česku
V Den válečných veteránů vyznamenali zachránce života, vojáky i hasiče
Jičínskem provede Libor Drahoňovský
Pozor, i vedlejší účinky mohou být zábavné!
Předškoláci si na Žižkovce opět upekli posvícenské koláče
Nejčtenější články
10.11.: Přehled fotbalových výsledků a tabulek 14. podzimního kola
10.11.: Muž, který inspiroval, pan profesor Jaromír Horáček
11.11.: Krkonoše hostily Krajské kolo Ekologické olympiády
Infomail
https://www.instagram.com/nasepojizeri
Odkazy
© 2010 Naše Jablonecko, s.r.o. | redakce@nasepojizeri.cz | xweb byxx VisionWorks |
RSSJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování veškerého obsahu (články, fotografie) je bez souhlasu vydavatele zakázáno.