Speciální prohlídky chystají na hradech a zámcích i na sváteční pondělí

26.09.2015 10:54:45 | Autor: Lenka Bidlasová | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Sychrov,Český ráj,Liberecký kraj,Pojizeří

Speciální prohlídky chystají na hradech a zámcích i na sváteční pondělí

V pondělí 28. září, jenž je státním svátkem, mají objekty ve správě Národního památkového ústavu, územní památkové správy na Sychrově otevřeno, přičemž některé nabízejí speciální prohlídky. Na zajímavé akce je bohatý i říjen.

V toto pondělí budou mít hrady a zámky otevřeno, neboť pondělí je státním svátkem. Právě z důvodu svátku se na zámku Lemberk zpřístupní středověká věž, na zámku Slatiňany nabídnou prohlídku s kastelánem ing. Buštou, který návštěvníky seznámí s tím, jak se tvoří zámecká expozice. Na Kunětické hoře tímto dnem končí výstava rekvizit ze seriálu Arabela.

Na doprovodné akce bude bohatý i měsíc říjen - na Sychrově bude každý říjnový víkend patřit rodinám s dětmi a nejen jim, neboť se tu koná Slavnost jablka, Knížecí lov - slavnost luku a nože, pohádkové prohlídky i módní přehlídka, na Ratibořicích pořádají slavnost k poctě bohyně zahrad Pomony, Opočno přivítá sokolníky, na Veselém Kopci proběhne oblíbená Bramborová sobota.

Sezóna na hradech a zámcích ve správě NPÚ, ÚPS na Sychrově bude končit nedělí 1. listopadu. V tento den budou mít objekty své brány dokořán, následně se většina uzavře a zpřístupní se až v sezóně 2016, vyjma celoročně zpřístupněného Sychrova a také mimo adventní a vánoční prohlídky, které jsou již stálicí v hradozámecké nabídce.

Konec září na hradech a zámcích:

26. - 28. září státní zámek Lemberk: Mimořádné zpřístupnění středověké věže. Mimořádné zpřístupnění středověké věže, z níž je výhled do širokého okolí. Věž bude otevřena po celý den od 9 do 16 hodin.

28. září státní zámek Slatiňany: Velká Hradozámecká inventura na Slatiňanech. Jak pomáhají historické inventáře i poválečné soupisy sbírek a majetku při tvorbě hradních a zámeckých instalací? Dle jakých pravidel expozice vznikají a co mají návštěvníkům v moderní době sdělovat? To a mnohem více se dozvíte při speciální prohlídce na téma instalace a prezentace památkového objektu. Začátek prohlídky v 15.30 hodin. Vstupenky je nutné rezervovat na tel. čísle 469 681 112. Na zámku Slatiňany mohou návštěvníci v tento den mimořádně v doprovodu kastelána nahlédnout do chodby a interiérů tzv. mezipatra, kde se dříve nacházely pokoje starších dětí a pokoje hostů. V běžně nepřístupných depozitářích, které se nacházejí v autenticky dochovaných prostorách, se seznámí s částí mobiliáře ve stavu před restaurováním či mohou obdivovat některé z uměleckých děl, které prozatím nejsou součástí expozic. Depozitáře budou přístupné v pravidelných půlhodinových intervalech v rámci provozní doby objektu.

Říjen na hradech a zámcích:

Královéhradecký kraj

3. října Hospitál Kuks: Svatohubertská slavnost. Celodenní akce doprovázená bohatým kulturním programem a aktivitami z oblasti myslivosti a poznání přírody. Od 10 do 19 hodin.

3. října státní zámek Náchod: Mše svatá. Mše v zámecké kapli Nanebevzetí Panny Marie v 16 hodin.

8. - 10. říjen státní zámek Opočno: 48. mezinárodní setkání sokolníků. Evropsky významná sokolnická akce Klubu sokolníků ČMMJ. Dopolední nástupy sokolníků, slavnostní večerní výřady ulovené zvěře za zvuku loveckých fanfár, ukázky lovu s dravci pro veřejnost.

10. a 11. říjen státní zámek Ratibořice: Podzim v Ratibořicích - Slavnost k poctě bohyně zahrad Pomony. Přijďte a nechte se okouzlit bohatstvím a rozmanitostí barev, vůní a tónů zámeckého podzimu! Půvabný je v této době nejen zámecký park, ale rovněž i zámecké interiéry, zaplněné hýřivě barevnou a nápaditou podzimní výzdobou a vůněmi právě sklizeného ovoce. Zároveň také jistě oceníte poetickou atmosféru běžně nepřístupných zámeckých sklepení s bohatou výzdobou. Sami přijdete na to, že nejpohodovější je návštěva zámku na podzim! Stalo se již tradicí, že Vám v této době nabízíme možnost volby: Samostatnou procházku zámkem, nebo naopak komentovanou prohlídku, na které Vás bude doprovázet některý z našich nejlepších průvodců. Po návštěvě zámku vás (také již tradičně) bude čekat posezení v malé zámecké kavárně s nabídkou kávy, populárních zákusků, kanapek, zvěřinové paštiky a guláše. Ke koupi budou proslavená jablka z ratibořických sadů! Otevřeno od 9.30 do 16.30 hodin.

30. a 31. října státní zámek Náchod: Večerní prohlídky - „Ottavio Piccolomini se loučí s návštěvníky". Přijďte si i Vy s námi vychutnat tu jedinečnou atmosféru zámeckých komnat po setmění. Svým honosným sídlem vás provede sám kníže Ottavio Piccolomini, který vás seznámí i se svojí manželkou Marií Benignou, známou jako „Černá paní". Na závěr zazní ukázka z renesanční a barokní hudby v podání žáků ZUŠ Police nad Metují. Vstupné: 120 Kč, snížené 80 Kč, rodinné 360 Kč. Začátek prohlídek v 17.30, 18.30 a v případě zájmu i v 19.30 hodin. Nutná rezervace na tel. 491 426 201, 608 181 921, nebo e-mailu: prokopova.lucie@npu.cz.

Liberecký kraj

3. října státní zámek Sychrov: Slavnost jablka. Od 10 do 21 hodin - areál zámku Sychrov. Slavnost pro všechny, kdo mají rádi vše dobré a čerstvé, ochutnávky regionálních produktů, dětské kreativní dílničky, bohatý kulturní program, večer plný koncertů. Účinkují: Pražský pouťový orchestr, folklorní soubory Nisanka a Technik, flašinetáři, Severáček, Ukulele orchestra jako Brno, Cirk la putyka, Xind X, Marta Kubišová. U oranžérie bude řada pohádek pro děti (např. O Šípkové Růžence, Jabloňová pohádka, Krabičková pohádka).

17. října státní zámek Sychrov: Módní přehlídka. Tradiční módní přehlídka v zámecké galerii představí jak historickou módu od baroka po dvacáté století, tak i tvorbu současných návrhářů. Historická část ukáže nejen šaty ušité podle dobových střihů, ale i originály zejména z dvacátého století. Modelové a modelky navíc nebudou jen procházet po molu, ale sehrají menší žánrové scénky za doprovodu hudby. Pprezentace klobouků a oděvní tvorby designérky ASHAADOX ve spolupráci s umělkyní Vanesou Wallet Hardi (květinový šperk a fascinátory), prodej oděvů, doplňků, květinových šperků a fasinátorů, oděvní styling - poradenství s designérkou. Přehlídky začnou ve 14.30 a v 17 hodin. Vstupné jednotné 200Kč/osoba, děti do 12 let zdarma.  Předprodej vstupenek: www.evstupenka.cz.

17. října státní zámek Sychrov: Knížecí lov na zámku Sychrov. Slavnosti lovu, luku a nože. V zámeckém parku budou mít děti možnost vyzkoušet si střelbu z kuší na 3D makety zvířat a stát se tak na chvíli knížetem na lovu. Všichni dětští střelci obdrží diplom. Dospělí se mohou těšit na ukázku sportovní střelby, bojové střelby, střílet budou i kostýmovaní střelci z doby Karla IV. či indiáni a další. Dospělí si budou moci vyzkoušet střelbu za dohledu odborných instruktorů, připravena je také prodejní výstava nožů, ukázky kovářského řemesla a občerstvení, hudba. Akce se koná za každého počasí. Vstupné 60 Kč a snížené 40 Kč. Od 10 do 16 hodin.

24. a 25. října státní zámek Sychrov: Pohádkové prohlídky. Pohádkové prohlídky na zámku Sychrov probíhají již několik let. Tentokrát se přímo v zámeckých pokojích odehraje děj známé pohádky „Sůl nad zlato" v podání kostýmovaných průvodců zámku Sychrov. V průběhu necelé hodiny se můžou rodiče s dětmi seznámit s příběhem a částečně i pomoci pohádkovým postavám k tomu, aby dobro zvítězilo nad zlem. Prohlídky začínají v 10, 11, dále ve 13, 14 a v 15 hodin v sobotu i v neděli.

28. října státní zámek Lemberk: Mimořádné zpřístupnění středověké věže. Mimořádné zpřístupnění středověké věže, z níž je výhled do širokého okolí. Věž bude otevřena po celý den od 9 do 15 hodin.

31. října státní hrad Grabštejn: Zakončení sezony. Odjezd sv. Barbory. Poslední říjnový den budete moci letos naposledy zhlédnout nedávno nalezenou a nově zrestaurovanou gotickou sochu sv. Barbory z pol. 15. století. Součástí nové prohlídkové trasy bude nejen prostor vyhrazený sv. Barboře, ale i foyer, kde se formou průvodcem komentované panelové výstavy seznámíte nejen s příběhem grabštejnské středověké sochy a zdejšího renesančního majitele J. Mehla ze Střelic, který nechal sv. Barboře vysvětit hradní kapli, nýbrž i s životním příběhem sv. Barbory a s touto světicí jako inspiračním zdrojem. V poslední den jejího letošního vystavení bude Barbora na prohlídkách slavnostně zahalena a vy budete mít možnost si ji bezplatně vyfotografovat.

31. října státní zámek Lemberk: Zpřístupnění středověké věže. Mimořádné zpřístupnění středověké věže, z níž je výhled do širokého okolí. Věž bude otevřena po celý den od 9 do 15 hodin.

Pardubický kraj

2. října státní hrad Kunětická hora: Koncert Vysokoškolského uměleckého souboru. V Rytířském sále hradního paláce.

3. října Soubor lidových staveb Vysočina - Veselý Kopec: Bramborová sobota. Příležitost k ochutnání tradičních bramborových jídel a dozvědět se vše o pěstování, použití i uskladnění brambor. Od 10 do 15 hodin.

3. října státní hrad Kunětická hora: Od parforsních honů k Velké pardubické. Vystoupení trubačů s výkladem o parforsních honech a vzniku slavných koňských dostihů.

4. října státní zámek Slatiňany: Setkání BMW vozů v zámeckém parku. V atraktivním prostředí zámeckého parku proběhne setkání a žehnání vozů BMW. Začátek programu v 11:30 hodin před hřebčínem.

10. října státní zámek Slatiňany: Hipologická expozice s Lenkou Gotthardovou. Nenechte si ujít prohlídku slatiňanského Muzea koní se zasvěceným komentářem přední české hipoložky Ing. Lenky Gotthardové, CSc. Prohlídky se uskuteční v 11 a 13 hodin.

17. a 18. října státní zámek Slatiňany: Pokrok nezastavíš. Speciální prohlídky, při kterých projdete zámek doslova "od sklepů až po půdy". Prohlédnete si unikátně dochované technické zázemí a navštívíte hned několik zajímavých prostor, které nejsou běžně přístupné veřejnosti. Podíváte se i do knížecí oratoře v kostele sv. Martina, která je se zámeckou budovou spojena krytou dřevěnou chodbou a za příznivého počasí vystoupáte na zámeckou věž. Začátek prohlídky vždy v 10.30, 12.30 a 14.30 hodin.  Doporučujeme vstupenky rezervovat na tel. čísle 469 681 112.

28. října státní zámek Litomyšl: Uzavření sezony - Kastelánské prohlídky s kaplí a historickým mezipatrem.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Svatohubertskou slavnost na Valdštejně navštívilo 650 lidí
Po Českém ráji z pohledu osob se sníženou pohyblivostí
Na Dny evropského dědictví zpřístupní sklepení některých hradů
Valdštejnská hradozámecká noc přilákala 210 návštěvníků
Šestý ročník Hradozámecké noci měl úspěch!
Nabídku Českého ráje doplňují tipy na bezbariérové a filmové výlety
Do konce září bude Sychrov zámkem s vůní benzínu

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Schválili stotisícový příspěvek pro rodinu zemřelého dobrovolného hasiče

Obec Skalice u České Lípy společně s místní jednotkou sboru dobrovolných hasičů uspořádala veřejnou sbírku pro rodinu dobrovolného hasiče Jana Dvořáka. Ten zahynul při zásahu u požáru roubeného domu v Novém Boru-Arnultovicích ve středu 30. listopadu. Krajští radní schválili na svém jednání poskytnutí příspěvku do sbírky ve výši sto tisíc korun. „Ztráta života je vždy smutná a bolestivá událost. Upřímnou soustrast rodině, blízkým a všem přátelům. Čest jeho památce a poděkování všem hasičům, kteří při snaze pomoci svým bližním a ochránit jejich majetek při každém výjezdu riskují své životy," uvedl hejtman Libereckého kraje Martin Půta. Sbírka nese název Vždycky s námi, Inžo a číslo transparentního účtu u České spořitelny je 638 636 0339/0800.

Z Výpřeže do Světlé pod Ještědem jezdí řidiči od 5. prosince bez omezení

Rekonstrukce silnice III/2784 Světlá pod Ještědem - Výpřež pokračuje. Přes zimní období bude možné se sníženou rychlostí úsekem projíždět. Až do jara příštího roku také platí, že komunikací řidiči projedou, aniž by je zdržovali semafory. Opatření platí od pondělí 5. prosince 2022. „Doposud platilo, že firma stavěla tak, aby provoz nebyl během rekonstrukce omezen zcela, ale byl v určitém režimu umožněn. Jsem rád, že vše jde podle plánu. Na zimní období bude úsek zprůjezdněn bez semaforů, pouze s označením projíždíte stavbou a s nutností snížit rychlost na 30 kilometrů za hodinu," uvedl Jan Sviták, statutární náměstek pro resort dopravy.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Adventní postavy ze Žižkovky opět pomohly rozsvítit vánoční strom
Policisté se opět zaměřili na bary a diskotéky v kraji
Kam za sportem a zábavou v Pojizeří o víkendu 9. až 11. prosince
Jak funguje odchytové zařízení v Turnově?
Děti z dětského domova navštívily semilské policisty

Nejčtenější články

09.12.: Adventní postavy ze Žižkovky opět pomohly rozsvítit vánoční strom
07.12.: Pachatele zadrželi na místě činu, třikrát se vloupal do chaty v Želechách
09.12.: Děti z dětského domova navštívily semilské policisty

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Tepelná čerpadla, solární ohřev TUV a vytápění, fotovoltaika, podlahové vytápění

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT