Turnovská Špéra spolupracuje s firmami a přináší inovace do výuky

27.10.2023 07:28:51 | Autor: František Kocourek | Rubrika: ŠKOLSTVÍ | Obce: Turnov

Turnovská Špéra spolupracuje s firmami a přináší inovace do výuky

Ve světě se stále více zdůrazňuje význam propojení vzdělání v oblasti současných technologií a praxe. Tuto myšlenku v současnosti uskutečňuje SUPŠ a VOŠ Turnov skrze unikátní spolupráci se dvěma místními firmami, Komerční slévárnou Turnov a firmou Polpur.

S příchodem moderních technologií a průmyslových inovací je nezbytné, aby školy poskytovaly žákům praktické dovednosti a zkušenosti, které jsou v průmyslovém odvětví žádané. SUPŠ a VOŠ Turnov tento cíl plní prostřednictvím spolupráce s místními firmami.

Litinové dárky pro zákazníky Komerční slévárny Turnov

Jedním z projektů spolupráce jsou návrhy vánočních dárků z litiny pro zákazníky Komerční slévárny Turnov, hlavního sociálního partnera školy. Žáci a žákyně formou soutěže navrhují unikátní litinové předměty, které bude firma rozdávat svým zákazníkům. Dárkové předměty žáci a žákyně navrhují v předmětu design formou 3D modelu, který po vytištění na 3D tiskárně bude sloužit jako model pro formování výrobku. Tato inovativní spolupráce umožňuje žákům a žákyním nejen získat poznatky z oblasti kovolitectví, ale také získat praktické zkušenosti s navrhováním a tvorbou produktů pro konkrétního výrobce.

Unikátní technologie vytvoří umělecký objekt

Druhým zajímavým projektem je spolupráce s další turnovskou firmou Polpur, která se specializuje na strojní opracování skla a kamene a výrobu nástrojů pro jejich opracování. Žáci a žákyně třetího ročníku SUPŠ a VOŠ Turnov v předmětu design pracují na 3D návrzích zpracování skleněné čočky o průměru 40 cm, která bude pomocí technologie CNC frézování skla přetvořena v umělecký objekt.

Získají tak možnost vyzkoušet si praktickou spolupráci s průmyslem, seznámit se s moderními technologiemi a komunikovat napříč různými obory při řešení konkrétní zakázky. Výsledné dílo bude k vidění na výstavě ke 140. výročí školy v Muzeu Českého ráje v Turnově na jaře 2024.

Spolupráce, která přináší benefity pro všechny strany

Spolupráce mezi SUPŠ a VOŠ Turnov a místními firmami má nespočet výhod. Pro žáky a žákyně to znamená praktické zkušenosti a cenné kontakty v průmyslovém světě. Pro firmy je to příležitost zapojit se do vzdělávacího procesu a získat nové a kreativní perspektivy pro své produkty a procesy. Učitelka předmětu design BcA. Pavlína Končická podotýká: „Vidím, jak se naši žáci a žákyně stávají sebejistějšími a připravenými na výzvy, které je čekají po skončení školy. Tato spolupráce vytváří most mezi teorií a praxí a připravuje je na úspěšné uplatnění jejich kreativity v moderním průmyslu. S radostí sledujeme, jak se naši žáci a žákyně díky těmto výzvám rozvíjejí a rostou."

Spolupráce ukazuje, jaký potenciál v sobě skrývá propojení školství a průmyslu. Přináší inovace do vzdělávání a poskytuje mladým lidem šanci získat praktické dovednosti a zkušenosti, které budou mít prospěch jak pro jejich budoucí kariéru, tak pro místní výrobce.

Mgr. František Kocourek
SUPŠ a VOŠ Turnov

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Turnovská SUPŠ a VOŠ v měsíci září hýřila aktivitami
První úspěšný příměstský tábor Art Camp na SUPŠ a VOŠ Turnov
Turnovská Špéra pořádá Dny otevřených dveří
Na turnovské Špéře jsou aktivní
Turnovská Šperkárna se dočká výměny střešní krytiny

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 4 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Web kraje nabízí komunikaci pro klienty se sluchovým postižením

Klienti se sluchovým postižením, kteří navštíví webové stránky Libereckého kraje, mají možnost nově využít tlačítko Tiché linky. Díky němu se mohou snadno spojit s tlumočníkem českého znakového jazyka či přepisovatelem mluvené češtiny a domluvit si vše, co je potřeba. Nemusí se tedy fyzicky dostavit, což bývá komfortnější a méně stresující.

Liberecký kraj opět podpoří mateřská centra. Připravil pro ně dva miliony

Dva miliony korun. Přesně takovou částkou podpoří Liberecký kraj činnost mateřských center v regionu prostřednictvím dotačního programu. O příspěvek mohou žádat zástupci mateřských center od 15. do 30. ledna příštího roku. „Díky tomuto programu opět podpoříme základní činnost mateřských center, a to především komunitní setkávání s různými programy, vzdělávání pracovníků center i jejich návštěvníků, přípravu a pořádání mezigeneračních programů či poradenství a konzultace. Chceme tyto organizace, kterých je v našem kraji celá řada, podpořit v jejich práci a v tom, co nabízí rodinám. Jejich práce si já osobně velice vážím," uvedl Jiří Ulvr, radní pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Kino Varšava bude hostit přednášku k tématu rodin v digitálním světě
Podzim v Krkonoších láká na Zapadlé vlastence i Pojizerský Pacifik
Žoky se štěpkou hořely v průmyslovém objektu ve Zlaté Olešnici
Turnov bronzový v soutěži Přívětivý úřad 2023
Stovky návštěvníků přišly na den otevřených dveří turnovské Špéry

Nejčtenější články

25.11.: Kraj rozšíří nabídku na železnici o nové noční vlaky
26.11.: Stovky návštěvníků přišly na den otevřených dveří turnovské Špéry
25.11.: Kolem Dubé: mokřady, staré chalupy a svatý Jan z kamene vytesán

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT