V lomnickém muzeu otevřeli novou expozici loveckých trofejí

19.10.2011 20:43:37 | Autor: Jan Drahoňovský | Rubrika: KULTURA | Obce: Lomnice nad Popelkou

V lomnickém muzeu otevřeli novou expozici loveckých trofejí

První říjnová neděle byla pro pracovníky lomnického muzea svátečním dnem, když byla zpřístupněna zcela nová stálá expozice. Jedná se o lovecké trofeje z unikátní celoživotní sbírky pana Oldřicha Horáka, lesníka v. v. ze Žďáru u Kumburku, pocházející z celého světa.

Kromě České republiky jsou exponáty například z Polska, z africké Namíbie, Aljašky, Mongolska, Rumunska nebo Kanady. Vystaveny jsou zde různé druhy srnců, jelenů, daňků, muflonů, prasata divoká, dále siky japonské, losy americké či aljašské, buvolce stepní, antilopy skákavé, kudy velké, pakoně běloocasého atd. Samostatnou kapitolu tvoří vystavené kůže z medvěda, lišky, prasete a jezevce, a kompletní vycpaná hlava zubra.

Část prostor byla věnována instalaci stylizovaného dobově zařízeného loveckého pokoje s nábytkem z paroží, vykládanou a vyřezávanou truhlou a příborníkem se zvířecími motivy. Z obrazů jsou po stěnách rozvěšeny jednak Riedingerovy rytiny z 18. století se zvířecími anomáliemi a portrét pana Oldřicha Horáka od místního výtvarníka Daniela Jiřičky - Geremuse.

Jedná se o čtvrtou největší sbírku trofejí v republice

Z daného počtu trofejí vyplývá, jedná se o největší prezentovanou sbírku v severovýchodních Čechách a minimálně jde, co do rozsahu, o čtvrté místo v celé republice - za zámkem Konopištěm, Oborou u Hluboké nad Vltavou a Úsovem na Moravě.

Za účasti osmi desítek přátel myslivosti úvodním slovem akci zahájil 2. října jeden z největších znalců dané problematiky Josef Tesař z Turnova. V kulturní části vystoupil lovecký kvartet „Trubači z Valdštejna", v jehož podání nejprve zazněly slavnostní fanfáry na venkovním schodišti Hrubého domu, a poté přímo v expozici. Následovalo oficiální předání darovací listiny, kterou muzeum získává celou sbírkovou kolekci mimořádné hodnoty čítající přibližně 900 kusů.

Na závěr se posluchači dočkali malého překvapení v podobě hry na harmoniku a zpěvu hudebního skladatele a dirigenta Jaroslav Krčka, v jehož podání zaznělo několik písní s mysliveckou tematikou.

Nová expozice se nachází v rekonstruovaných prostorách muzea

Zcela novou stálou expozici návštěvníci najdou v nedávno rekonstruovaných půdních prostorách lomnického muzea na ploše téměř 200 metrů čtverečních. Za původních majitelů textilních průmyslníků Šlechtů zde byla pod členitým, osm metrů vysokým trámovým barokního typu, barvírna a sušírna pláten a také ubytována část zaměstnanců.

Do dnešní doby se dochovala pouze sušírna pláten ze začátku 19. století - jediná technická památka tohoto druhu v širokém regionu. Od 50. do 90. let 20. století zde měli půdní kóje nájemníci domu; v posledních dvou letech se zde uskutečnily čtyři krátkodobé výstavy obrazů a plastik. Prostory také po dobu rekonstrukce radnice sloužily jako obřadní síň. Náročná rekonstrukce probíhala postupně a s přestávkami plných dvanáct let a podílela se na ní s výraznou a rozhodující podporou města celá řada subjektů.

Tvůrci expozice doufají, že rozšíření lomnického muzea o výše uvedenou sbírku, přiláká pozornost turistů směřujících do Lomnice nad Popelkou a stane se také vítaným příspěvkem k výuce a poznání myslivosti. Expozice je vhodně doplněna o nábytek a drobné předměty z paroží. Muzeum je otevřeno vždy od úterý do pátku od 8 do 16 hodin, v sobotu a v neděli od 9 do 16 hodin.

Nedávné akce lomnického muzea:

Libor Drahoňovský bude v Lomnici vyprávět o Gruzii

Výstavou v muzeu připomenou 100 let rozhledny na Táboře

Předchozí akce muzea v Lomnici nad Popelkou

Sdílet s přáteli na facebooku

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 4 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Webové stránky kraje získaly novou podobu

Přívětivější vizuální zpracování, snadnější dostupnost informací, strukturované stránky krajských odborů, formuláře na jednom místě či přehledné aktuality. To vše a mnoho dalšího přináší nová podoba webových stránek Libereckého kraje. Adresa zůstává neměnná, a to https://www.kraj-lbc.cz/. „Vzhled, funkčnost a přehlednost webu kraje již potřebovaly výraznou změnu. Jsem rád, že můžeme nyní spustit novou verzi stránek. Běžný uživatel samozřejmě najde veškeré informace stále na stejném místě tak, jak je zvyklý, a to na https://www.kraj-lbc.cz/," uvedl Zbyněk Miklík, náměstek pro resort ekonomiky, majetku, investic, veřejných zakázek a informatiky.

Kraj hledá Památku roku pro letošek. Nominace přijímá do 30. dubna

Již jen několik dní je možné přihlásit se do devátého ročníku soutěže Památka roku 2023 Libereckého kraje; termín vyprší 30. dubna. Soutěž, jejímž cílem je upozornit na úspěšné obnovy kulturních památek a poukázat na ojedinělé stavby v našem regionu, vypisuje Liberecký kraj. „Skutečně velice stojíme o to, aby se nám hlásilo co nejvíce majitelů úspěšných obnov památek. Jejich obnovy jsou inspirací příkladem pro ostatní majitele," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovního ruchu Libereckého kraje. Předchozí článek


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Jak probíhal Speed Marathon 2024 v Libereckém kraji
Pálení čarodějnických ohňů? Ne na místech s nebezpečím požárů
Kasteláni myslí i na hendikepované návštěvníky
Služební pes Max vypátral v lese u Harrachova dva zloděje
Liberec je nově na mapě evropské železnice

Nejčtenější články

29.04.: Služební pes Max vypátral v lese u Harrachova dva zloděje
28.04.: Přehled fotbalových výsledků a tabulek šestého jarního kola
29.04.: Den otevřených dveří pořádají na stanicích HZS Libereckého kraje

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT