Vrchlabští skauti pomohli vzácným modráskům
21.06.2023 18:39:12 | Autor: Radek Drahný | Rubrika: VOLNÝ ČAS | Obce: Vrchlabí
Holky a kluci ze skautského střediska Krakonoš Vrchlabí se v pátek 16. června nezalekli špatné předpovědi počasí a strávili odpoledne na louce na úbočí Jankova kopce ve Vrchlabí - lokalitě, kterou Správa KRNAP ve spolupráci s Okrašlovacím spolkem ve Vrchlabí a majitelem louky udržuje tak, aby poskytovala vhodný prostor ohroženému druhu motýla modráska bahenního (Phengaris nausithous).
„Na louce se nás sešlo celkem 45, z toho 35 skautů a skautek v čele se svými vedoucími," říká Hana Matěásková z oddělení ochrany přírody Správy KRNAP. Odborným průvodcem se skautům stal skvělý entomolog Jan Vaněk, náš emeritní kolega ze Správy KRNAP, který vysvětlil, jaká je historie krkonošských luk a jak se v průběhu času vyvíjely a pochopitelně nezapomněl vysvětlit specifický životní cyklus modráska bahenního.
Ten je totiž docela zásadním důvodem jeho ohrožení, podobně jako u příbuzného ohroženého druhu - modráska očkovaného (Phengaris teleius), který by se teoreticky díky této péči mohl na modráskovou louku nad Vrchlabím také vrátit. Životním prostorem obou druhů jsou hlavně vlhké louky a pastviny s kolísající hladinou podzemní vody, které jsou kosené, zpravidla jednou, maximálně dvakrát ročně. Živnou rostlinou housenek těchto modrásků je krvavec toten. Ten ale nestačí. Zásadní je, že blízko musí být také suchá kyprá půda s mraveništi hostitelských mravenců.
Bez mravenců by se modrásci vůbec neobešli. Asi za týden po nakladení vajíček se vylíhnou housenky, které po dalších třech týdnech pastvy na květech krvavce totenu spadnou na zem, kde zůstanou bezbranně ležet. Ze zadečku vypouštějí směs napodobující mravenčí feromony, čímž lákají mravence rodu Myrmica. To není jednoduché, protože ti se od mraveniště nevzdalují dál, než na dva metry a mnoho housenek tak uhyne. Dalším nebezpečím pro housenky jsou parazitičtí lumci, kteří do nich kladou svá vajíčka ještě při pastvě na květech.
Když má housenka štěstí a mravenčí dělnice ji odnesou do mraveniště, mravenci ji v mraveništi krmí (a ona se ještě nevděčně přiživuje na jejich larvách a kuklách), až se housenka zakuklí. Někdy v mraveništi i přezimuje. Po dvou až třech týdnech se z kukly v ranních hodinách, kdy jsou mravenci chladem ještě neteční, vylíhne motýl a rychle, než se mravenci proberou, opustí mraveniště.
„Část skautek a skautů hrabala a uklízela pokosenou trávu na kompostovací místa a druhá část se věnovala entomologickým experimentům - s Janem Vaňkem určovali hmyz, který byl zrovna na louce s námi. Děti si užily jak práci, tak poznávací zábavu, protože obě skupiny se po čase vyměnily," popisuje Klára Janatová z oddělení ochrany přírody Správy KRNAP.
Projekt Patronáty, který se zrodil ve Skautském institutu a funguje už čtyři roky. Natáhl „svá křídla" do všech krajů České republiky a nadále se rozvíjí. „Nyní se, i díky vrchlabským skautkám a skautům, rozšiřuje také do Krkonoš," s potěšením konstatuje koordinátorka Patronátů v Královéhradeckém kraji Monika Kašparová ze Skautského institutu.
Projekt je založen na spolupráci tzv. triády: „Naší rolí je propojit tři důležité partnery: správce cenného území, průvodce - odborníka na ochranu přírody a zapojený skautský oddíl, či školní třídu nebo jiný mimoškolní kolektiv dětí," vysvětluje Monika Kašparová. Správce ví, o která území je dobré pečovat (cenné chráněné i nechráněné přírodní lokality), ochránce ví, jak na to, a členové oddílu nebo třídy se aktivně s vyhrnutými rukávy a chutí zapojují do péče. „Po celé České republice máme vytipované přírodní lokality, o které je potřeba se starat a tento zásobník lokalit postupně doplňujeme. K nim máme také vhodné ´Průvodce´ pro další nové patronátní skupiny z řad školních tříd a skautských oddílů," dodává ještě Monika Kašparová.
„Jsme moc rádi, že se skautské Patronáty rozšířily i k nám do Krkonoš. Dobrovolnická pomoc je nejen vítaná, ale pro krkonošskou přírodu nezbytná - a pomáhají nám školy, skupiny zaměstnanců různých firem, Brontosauři, Spolek přátel krkonošské přírody, skautské oddíly a dobrovolníci z blízka i zdaleka - a teď si skauti přibrali přímo patronát nad touto lokalitou. Děkujeme a máme z toho velkou radost," uzavírá Hana Matěásková.
Související články
Nebezpečnou šelmou Krkonoš je i vlčí bob!
Krkonoše jsou opět čistější
Nekrmte krkavce!
Správa KRNAP vaří pivní narozeninový speciál
Přírodu na Sněžce budou opět chránit sítě
Evropský den chráněných území: Stavíme na našich kořenech
Slavíme pestrost přírody. I té krkonošské
Návštěvníci se po covidové pauze vrátili do Krkonoš
Krkonošský národní park slaví 60. výročí založení
Vznikla dohoda o Zásadách péče o KRNAP a jeho ochranné pásmo
Správa KRNAP vyhodnotila zimní spolupráci s Policií ČR
Vstupné do Krkonošských muzeí bude v květnu zdarma
Poslední rok programu obnovy krkonošských luk je před námi!
Nekrmte v Krkonoších vlky!
Správa KRNAP začíná vyřezávat dřeviny na krkonošských loukách
Dnes je Světový den vody. Budeme kolibříky změny?
Oslavujeme lesy! Bez nich by to nešlo
Správa KRNAP dočasně uzavírá některé cesty v horách
Cena vstupného do polského Krkonošského národního parku se zvyšuje
Světový den mokřadů slavíme i v Krkonoších
Krakonošovy zahrádky podpoří projekty na ochranu biodiverzity
Rok 2023 je rokem 60. výročí založení Krkonošského národního parku
Navrhněte, kdo by měl získat Cenu ředitele Správy KRNAP
Pyrotechnika do národního parku nepatří
V roce 2022 pomáhaly v Krkonoších dvě tisícovky dobrovolníků
FOTO: Děti i dospělí vyráběli keramiku v dílně s Bosorkou
Stromům ve vrchlabském zámeckém parku se dostává odborné péče
Lávky a útulny získaly Krkonošskou cenu za architekturu
Správa KRNAP má nové slavnostní uniformy
Co si z louky vezmeš, to tam také vrať
21. říjen je Den jablek
Na Den stromů je v Krkonoších 18 milionů oslavenců
Sezona na krkonošských loukách pro letošek končí
Na vrcholcích Krkonoš se objevil první sníh letošní sezony
Úklid Krkonoš přinesl překvapení
Mokřady nad Valteřicemi jsou pokoseny a dostaly novou šanci
Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT qwqw
Události dle data
Stalo se | Připravuje se
Krátké zprávy z regionu Semilska
63. Podještědské derby: Jablonec rekordně popravil Liberec
Nejvíce motivoval jablonecký tým před vzájemným derby liberecký Slovan na čele se svým novým majitelem Kaniou: ten nejdříve vyhlásil, že neuznává jabloneckého šéfa Peltu, potom se dopustil názoru, že Jablonec není pro Liberec soupeř, pokračovalo to umístěním bilbordu Slovanu v Jablonci u Střelnice a nakonec před sezonou vyhodil současného jabloneckého lodivoda. Podrobnosti k zápasu na Našem Jablonecku
Vysoušeče, které pomáhají po povodních, nabídne kraj i jinam
Přes 200 vysoušečů má k dispozici Hasičský záchranný sbor Libereckého kraje. Nyní míří 100 kusů do Olomouckého kraje, a to konkrétně do města Jeseník, aby pomáhaly zmírnit následky po tamních povodních. Celkem 58 vysoušečů již hasiči využili v Libereckém kraji, a to zejména na Frýdlantsku. Skladem jich zůstává přes 40. „V roce 2021 jsme darovali Hasičskému záchrannému sboru Libereckého kraje 25 kondenzačních vysoušečů a na začátku roku 2022 přispěli z krizového fondu milionem a půl. Z těch hasiči pořídili dalších 150 kusů. Samozřejmě mají ještě dalších několik desítek za peníze vyčleněné ve svém rozpočtu," uvedl hejtman Martin Půta.
Nejnovější články
Turnovská MŠ 28. října obhájila stříbrný certifikát zdravé školky
Bilance léta a práce Horské služby v posledních týdnech
Akce Kulturního centra Golf Semily v říjnu
Naučná stezka v Krkonoších seznámí turisty s jelenem
Sdružení D.R.A.K. vyslalo Medvídka Nebojsu do světa
Nejčtenější články
07.10.: V Daliměřicích shořela kůlna
07.10.: Na Svatováclavském turnaji v Turnově obhájil vítězství tým Proseč C. F.
08.10.: Akce Kulturního centra Golf Semily v říjnu
Infomail
https://www.instagram.com/nasepojizeri
Odkazy
© 2010 Naše Jablonecko, s.r.o. | redakce@nasepojizeri.cz | xweb byxx VisionWorks |
RSSJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování veškerého obsahu (články, fotografie) je bez souhlasu vydavatele zakázáno.