Oslavujeme lesy! Bez nich by to nešlo
20.03.2023 16:31:51 | Autor: Radek Drahný | Rubrika: VOLNÝ ČAS | Obce: Krkonoše
Sklenice čisté vody, sešit, do kterého si píšeme poznámky, léky na horečku nebo třeba dům... To jsou všechno věci, které dobře známe, bez kterých si asi život nedovedeme moc představit. A, aniž bychom to běžně vědomě vnímali, všechny mají jasnou souvislost s lesem, respektive s lesy světa. Proto budeme zítra slavit Mezinárodní den lesů i v Krkonoších.
Stejně, jako jsou lesy úplně zásadní součástí planetárního ekosystému z celosvětového hlediska, jsou krkonošské lesy velmi podstatné z pohledu našeho regionu, Česka i střední Evropy.
Krkonošské lesy jsou domovem tisíců druhů živé přírody. Většina z odhadovaných dvou tisíc druhů makromycet, tedy okem viditelných a plodnic tvořících hub, je doma právě v lese. V krkonošských lesích roste přes 400 druhů mechů a játrovek. Stovky druhů lesních bylin, vždyť jen dřevinných druhů roste v lesích Krkonoš přes 60. V lesích žije kolem 200 druhů obratlovců, z toho přes 100 zde hnízdících druhů ptáků a významná část z několika desítek tisíc druhů bezobratlých vyskytujících se v Krkonoších.
Krkonošské lesy jsou také úžasným průvodcem pestrosti vegetačních stupňů našich nejvyšších hor. Krkonoše začínají v nadmořské výšce kolem 400 m v údolích horských potoků listnatých lesů podhorského (submontánního) stupně, které tvoří (nebo by v přirozených lesích měl tvořit) především buk lesní, ovšem spolu s dalšími druhy, jako jsou javory (zejména klen), jasany, olše, osiky, různé druhy vrb, břízy a další. Od 800 do 1 200 metrů nad mořem tvoří horský (montánní) vegetační stupeň především pravé horské smrčiny - tedy lesy, kde je v českých podmínkách doma smrk ztepilý (pak ještě v chladných údolích, tzv. mrazových kotlinách). Ani horské smrčiny ale nejsou zdaleka jednotvárné. Najdeme tu smrčiny podmáčené, suché i rašelinné.
Mezi smrky můžete tu a tam najít i statečné jedince buku, častěji ale břízy bělokoré i karpatské, nebo charakteristický jeřáb ptačí. A poslední výškový stupeň, kam zasahují v Krkonoších lesy, i když poněkud nezvyklé, je stupeň vysokohorský, neboli alpínský (1 200-1 450 m n. m.). I tam jsou to lesy, i když jsou tvořeny zejména keřovitými borovicemi klečemi, mezi nimiž se můžeme potkat s jeřáby, břízami, vrbou laponskou či krkonošskou specialitou, jeřábem sudetským. Tyhle lesy už jsou také součástí biotopů krkonošské arkto-alpínské tundry, největšího přírodního pokladu světového významu, který chrání Krkonošský národní park.
Jak udává Organizace OSN pro potraviny a zemědělství (FAO), zdravé lesy jsou podstatné pro ochranu klimatu - světové lesy zadržují 662 miliard tun CO2 (což je víc, než polovina CO2 ve vegetaci i půdě celé planety); protože skvěle zachycují vodu, jsou skvělou ochranou proti povodním i suchu; svým „dýcháním" (transpirací a evaporací) udržují příjemné a životadárné mikroklima ve svém okolí a ochlazují vzduch - což je fajn nejen pro lidi, živočichy a rostliny, ale je to podstatné i pro koloběh vody v krajině a ovlivňuje to i proudění vzduchu.
A - abychom nezapomněli - FAO také upozorňuje, že trávit čas v lese je rozhodně dobrý nápad - pomáhá to udržovat si nebo vrátit ztracené pozitivní emoce, snižuje to stres a dokonce i krevní tlak! Čím víc se dostanete do lesa, tím méně se o vás budou pokoušet deprese, únava, budete méně naštvaní a v tenzi. V lese jste také chráněni před velkou částí znečištěného ovzduší z dopravy a dalších lidských aktivit.
Související články
Správa KRNAP dočasně uzavírá některé cesty v horách
Cena vstupného do polského Krkonošského národního parku se zvyšuje
Světový den mokřadů slavíme i v Krkonoších
Krakonošovy zahrádky podpoří projekty na ochranu biodiverzity
Rok 2023 je rokem 60. výročí založení Krkonošského národního parku
Navrhněte, kdo by měl získat Cenu ředitele Správy KRNAP
Pyrotechnika do národního parku nepatří
V roce 2022 pomáhaly v Krkonoších dvě tisícovky dobrovolníků
FOTO: Děti i dospělí vyráběli keramiku v dílně s Bosorkou
Stromům ve vrchlabském zámeckém parku se dostává odborné péče
Lávky a útulny získaly Krkonošskou cenu za architekturu
Správa KRNAP má nové slavnostní uniformy
Co si z louky vezmeš, to tam také vrať
21. říjen je Den jablek
Na Den stromů je v Krkonoších 18 milionů oslavenců
Sezona na krkonošských loukách pro letošek končí
Na vrcholcích Krkonoš se objevil první sníh letošní sezony
Úklid Krkonoš přinesl překvapení
Přehrážky – cesta, jak zadržet vodu v krajině
Skládky dřeva nejsou dětské prolézačky!
Krkonoše jsou po roce příprav blíž návratu motýlího krále
Energetikům v Krkonošském národním parku pomáhal vrtulník
Správa KRNAP spouští novou kampaň: Nešlap vedle, ublížíš nám hnedle!
Toužíte po kytici do vázy? Natrhejte si lupinu! Pomůžete tím přírodě
Přírodu na Sněžce ochrání sítě i letos
Tahové zkoušky prověří stav krkonošských velikánů
Nové Muttichovy němé značky jsou už v terénu
Horská pastva začíná!
Slavíme Evropský den chráněných území
Krkonoše jsou opět čistější, na skládce skončí 5 tun odpadu
Krkonošskému národnímu parku je 59 let
Federace Europarc ocenila české národní parky
Začíná další sezona na krkonošských loukách
Správa KRNAP přijímá žádosti o příspěvek na péči o travní porosty
Cenu ředitele Správy KRNAP za rok 2021 získalo osm oceněných
Mokřady nad Valteřicemi jsou pokoseny a dostaly novou šanci
Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT qwqw
Události dle data
Stalo se | Připravuje se
Krátké zprávy z regionu Semilska
Nový zasněžovací systém v Bedřichově podpořil i česko-polský projekt
Jizerská o. p. s. společně s obcí Bedřichov a městem Świeradów-Zdrój uskutečnila projekt, který zajistí lepší podmínky pro běžecké lyžování v Jizerských horách. Jeho cílem je vybudovat infrastrukturu na Jizerské magistrále, která bude mít přesah i na polskou stranu včetně vybudování dvou běžeckých okruhů v areálech projektových partnerů. V pondělí byl na bedřichovském stadionu díky tomu spuštěn nový zasněžovací systém pro teploty nad 0 stupňů Celsia. Podrobný článek na Našem Jablonecku
Liberecký kraj udělí ceny nejlepším knihovnám v regionu
Další ročník soutěže o nejlepší knihovnu v regionu vyhlásil na jaře Liberecký kraj ve spolupráci s Krajskou vědeckou knihovnou v Liberci. Vyhlášení výsledků spojené s udílením finančních odměn z krajského rozpočtu se uskuteční 3. prosince v Liberci. „Ze všech ročníků soutěže, které už máme za sebou, je patrné, že co se kvality týče, vůbec není podstatná velikost knihovny. Je to o lidech. Když je v knihovně vlídný a ochotný knihovník nebo knihovnice, je radost tam chodit," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně hejtmana pro kulturu a cestovní ruch Libereckého kraje.
Nejnovější články
Osmý ročník Knihy roku se blíží, od nového roku se lze hlásit do soutěže
Ve Finsku triumfovala po třech letech v SP Markéta Davidová
Jan Luštinec bude v semilském muzeu povídat o krkonošských Vánocích
Horská služba vydala třetí díl komiksu. Tentokrát o sáňkování
Dokončili další Centrum odborného vzdělávání. Zdravotnické v Turnově
Nejčtenější články
07.12.: Příprava stavby silnice I/35 mezi Turnovem a Úlibicemi jde podle plánu
07.12.: Kam za sportem a zábavou o víkendu 7. a 8. prosince
07.12.: Prosincové akce pod patronací Sportovního centra Semily
Infomail
https://www.instagram.com/nasepojizeri
Odkazy
© 2010 Naše Jablonecko, s.r.o. | redakce@nasepojizeri.cz | xweb byxx VisionWorks |
RSSJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování veškerého obsahu (články, fotografie) je bez souhlasu vydavatele zakázáno.