Vzpomínky pamětníků ze Semilska ožijí díky žákovským reportážím

01.03.2024 22:39:45 | Autor: Renata Coufalová | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Semily

Vzpomínky pamětníků ze Semilska ožijí díky žákovským reportážím

Ve čtvrtek 7. března od 17 hodin se v semilském kině Jitřenka uskuteční slavnostní prezentace projektu Příběhy našich sousedů, který dětem přibližuje vzpomínky pěti proslulých i méně známých pamětníků z okolí Semil, Turnova a Jilemnice, jejichž životy významně ovlivnily dějinné události 20. století, které se odehrály na území České republiky.

Do projektu Příběhy našich sousedů, který se v Semilech koná pošesté, se zapojilo celkem pět žákovských týmů ze dvou základních škol a tří gymnázií. Pod vedením svých učitelů zaznamenali pamětnická vyprávění žáci ze ZŠ Ivana Olbrachta, ZŠ Dr. Fr. Lad. Riegra a gymnázií v Semilech, Turnově a Jilemnici. V průběhu šesti měsíců žáci nejprve natáčeli vyprávění místních pamětníků a dohledávali dokumentární materiály k jejich příběhům.

Ze shromážděných podkladů pak vytvořili vlastní dokumentární díla, která odborné i široké veřejnosti představí právě na slavnostní prezentaci 7. března. Příběhy pamětníků z letošního ročníku jsou podle regionálního koordinátora Vojtěcha Kousala pozoruhodné.

Žáci a žákyně zpovídali například bývalého ředitele semilské nemocnice Miroslava Holuba, který se zapojil do revolučního dění v roce 1989. Dalšími pamětníky v letošním ročníku Příběhů našich sousedů jsou pedagog a prezident pěveckého sboru Jizeran Jaroslav Vávra či vyhlášený opravář televizorů František Tomíček. Týmy z Jilemnice a Turnova zase zpracovaly příběhy Jiřího Hübnera a Milana Soukupa, jejichž rodiny přišly v 50. letech o své polnosti.

Zpracovaná dokumentární dílo posoudí odborná porota ve složení Lenka Morávková (pedagožka), Tomáš Chvátal (historik) a Jana Švecová (novinářka). Slavnostním večerem v semilském kině Jitřenka provede moderátorka Anežka Petrová.

„Pokud vás zajímají místní dějiny nebo jen přemýšlíte, jak si zpestřit začátek jara, můžete přijít podpořit žákovské týmy přímo na závěrečnou prezentaci. Určitě se v sále semilského kina najde místo i pro vás," zve semilskou veřejnost koordinátor projektu Vojtěch Kousal.

Letošní ročník Příběhů našich sousedů se mohl uskutečnit díky finanční podpoře města Semily a Libereckého kraje. Hodnotné ceny pro zapojené studenty a pedagogy poskytli místní sponzoři: kino Jitřenka, společnost Sundisk, Kuršel Family Foundation, kavárna Klid a knihkupectví Křižovatka.

O projektu:

V roce 2023 se do projektu Příběhy našich sousedů po celé ČR zapojilo 653 českých škol s více než 3600 žáky a studenty, kteří pod vedením 712 učitelů zdokumentovali v 805 žákovských dokumentaristických týmech více než 800 pamětnických příběhů. Cílem přitom nebylo zapojit jen elitní školy a nejnadanější žáky, ale zpřístupnit touto formou moderní dějiny co nejširšímu okruhu čtrnáctiletých a patnáctiletých žáků a studentů. Žákovské dokumenty jsou dostupné na webu www.pribehynasichsousedu.cz.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Žákovské týmy představily životy čtyř pamětníků, tentokrát online
FOTO: Semilští studenti počtvrté prezentovali příběhy pamětníků
FOTO: Semilští studenti představili v kině další příběhy pamětníků
Studenti představili v semilském kině životní příběhy šesti pamětníků
Osudy politického vězně, kulaka i chartisty očima žáků semilských škol
Děti ze semilských škol objevily zajímavé příběhy z historie svého města
Semilští žáci se zapojí do projektu Příběhy našich sousedů

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Kulturní aktivity v regionu letos podpoří kraj více než 2,5 milionem korun

Rozdělení dotačního programu nazvaného 7.1 Kulturní aktivity v Libereckém kraji pro rok 2024 odsouhlasilo na svém zasedání krajské zastupitelstvo. Žadatelé obdrží celkem 2.615.379 korun.„V letošním roce jsme měli původně v tomto dotačním programu dva miliony korun. Žadatelé připravili projekty ve dvojnásobné výši, proto jsme využili zbylých prostředků z nevyčerpané alokace minulých období a přidali jsme přes šest set tisíc, abychom mohli uspokojit více žadatelů," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Kraj pokračuje ve výstavbě fotovoltaik na střechách budov

Výstavba fotovoltaických elektráren na střechách krajských budov pokračuje. Fotovoltaikou bude osazena střecha Gymnázia Dr. Antona Randy v Jablonci nad Nisou a budovy D Krajského úřadu Libereckého kraje. Na tu bude kraj podávat žádost o dotaci do Operačního programu Životní prostředí 2021-2027. Rozhodli o tom na svém jednání krajští radní. „Naším dlouhodobým záměrem je energetická soběstačnost kraje a jeho příspěvkových organizací. Fotovoltaiky jsou budoucností v energetice. Fotovoltaická elektrárna na střeše objektu budovy D bude mít výkon 93,6 kWp, fotovoltaika na střeše budovy jabloneckého Gymnázia Dr. Antona Randy pak 30,36 kWp. Oba projekty budou dokončeny v polovině května letošního roku," uvedl Zbyněk Miklík, náměstek hejtmana pro resort ekonomiky, majetku, investic, veřejných zakázek a informatiky. Více informací v předchozím článku


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

VIDEO: Zbourali most u Čtveřína
V Libereckém kraji se loni vytřídilo 1581 tun elektrozařízení
Oficiál Tříška i loupežník Karaba. Za pohádkou do Lužických hor
Panovnici Marii Terezii připomene v lomnickém muzeu Zbyněk Sviták
Děti pečují o vzácné botanické lokality

Nejčtenější články

15.04.: Hasiči zasahují u požáru paneláku v Železném Brodě
14.04.: Přehled fotbalových výsledků a tabulek čtvrtého jarního kola
14.04.: Ve 20. ročníku Krajský výrobek roku se ucházelo o titul 123 produktů

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT