FOTO: Turnovské Alzheimer centrum roste, klienty přivítá v lednu 2021

27.11.2019 19:01:35 | Autor: Petr Ježek | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Turnov

FOTO: Turnovské Alzheimer centrum roste, klienty přivítá v lednu 2021

V listopadu je už hotová hrubá stavba turnovského Alzheimer centra a mají se osazovat okna i dveře. Výstavba Domova se zvláštním režimem v ulici 5. května v Turnově začala 21. května 2019, hotová stavba má být v červnu 2020, ale první klienty domov přivítá po vybavení místností až v lednu 2021.

Po zazimování budovy budou moci práce na stavbě centra pokračovat i v zimě a mrazech. „Celkově bude stát Alzheimer centrum 42 milionů korun, ale 31 milionů je dotace z ministerstva práce a sociálních věcí, zbytek zaplatíme z našeho rozpočtu," řekl starosta Turnova Tomáš Hocke.

Nové Alzheimer centrum roste vedle turnovského Domova Pohoda a po dostavbě se stane jeho součástí, když obě budovy spojí mostek. Mezi budovami má také vzniknout pro klienty nový parčík. Centrum roste v místech, kde stály dva starší bytové domy, které musela turnovská radnice zbourat a zajistit těmto lidem jiné bydlení.

Aktuálně není Domov Pohoda vhodný pro klienty s demencí či Alzheimerovou chorobou. V případech kde tyto nemoci u klientů propuknou, tak je musí přeložit do psychiatrické léčebny. Po otevření bude v nové budově 24 lůžek právě pro tyto klienty. 

Stavba Alzheimer centra v Turnově v listopadu 2019<br />Autor: Petr Ježek Turnovský Domov Pohoda v současnosti nabízí 72 lůžek při průměrném stáří klientů 86 let, na umístění čekají lidé až dva roky. Je to i z důvodu, že v okolních turnovských obcích domovy s pečovatelskou službou i domovy důchodců chybí. Turnovská Pohoda má celkem 100 zaměstnanců a po dostavbě nové budovy bude potřebovat další zaměstnance, zejména lékaře - psychiatry a neurology.

Zdravotně sociálním službám Turnov se podařilo letos obhájit Značku kvality ve službě Domov pro seniory. Je to jediné hodnocení, které komplexně prověří spokojenost seniorů s poskytovanou péčí, bydlením, stravou, kulturou a volným časem. Počátkem října 2019 byla potvrzena, již potřetí v období osmi let, obhajoba u této služby s maximálním získáním počtu pěti hvězdiček. Jedná se o obdobné hodnocení jako u hotelů. Podrobnosti v samostatném článku zde

Město Turnov přispívá na provoz Domova Pohoda - sociální služby Turnov 13 až 16 milionů, větší část do celkových 55 milionů na provoz, hradí státní dotace. Po dostavbě Alzheimer centra se město Turnov bude zabývat stavbou dalších objektů pro 30 klientů. To má stát až 86 milionů korun, ovšem s tím že možná dotace státu bude jen 12,5 milionu.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Zdravotně sociální služby Turnov obhájily pět hvězd Značky kvality
Alzheimer centrum v Turnově roste, přibývají obvodové zdi a příčky
Pro Alzheimer centrum v Turnově se už budují základy
Dům v Turnově čeká demolice, místo něj vznikne Alzheimer centrum
V Turnově postaví alzheimer centrum a nový bytový dům pro seniory
FOTO: Domov důchodců Pohoda v Turnově slavil patnáctiny

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 27 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Zmírnění opatření proti koronaviru od 23. listopadu

Mezi nejdůležitější přijaté změny od 23. listopadu patří zkrácení úplného zákazu volného pohybu osob ze současných 21 hodin na dobu od 23 hodin do 4.59 druhého dne. Mezi výjimky ze zákazu nově přibude cesta zpátky do místa bydliště. Nově bude možné konat svatby, pohřby, bohoslužby či uzavření registrovaného partnerství v počtu do 20 osob. Zvýší se i limit pro shromažďování nepříbuzných osob, a to ze dvou na šest. Nově budou umožněna i náboženská shromáždění, ale opět jen do 20 osob a za dodržení nařízených hygienických opatření. V oblasti maloobchodu a služeb je umožněn také venkovní prodej vánočních stromků, kaprů a vánočních ozdob. Obchody budou moci mít otevřeno také až do 23 hodin a nově budou moci na žádost myslivců, kvůli prevenci výskytu afrického moru prasat, mít otevřeno i prodejny zbraní a střeliva.

Zdravotní potvrzení od lékaře musí uchazeč o studium doložit i nyní

Žáci devátých tříd, kteří se rozhodli pokračovat ve studiu na střední škole, kde je požadována talentová zkouška, mají termín odevzdání přihlášek do 30. listopadu 2020. Jedná se o všechny umělecké školy a sportovní gymnázia. Podmínkou přijetí ke vzdělání na tyto školy zpravidla bývá také potvrzení dětského lékaře, že je uchazeč ke studiu na vybrané škole zdravotně způsobilý. Tento postup je třeba dodržet i v době, kdy je vyhlášen nouzový stav. Ačkoliv je teprve listopad, děti v posledním ročníku základních škol a jejich rodiče již nyní stojí před nelehkou volbou, jakému studijnímu oboru se bude žák nadále věnovat. Pokud se rozhodli pro střední uměleckou školu nebo sportovní gymnázium, je třeba si pospíšit a přihlášku podat již do 30. listopadu 2020.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Strážní a informační službu v Krkonoších podpořila Nadace ČEZ
Na zdraví řemeslu: Křišťálové údolí představí série krátkých videí
Turnovská radnice změnila webové stránky
Od 23. listopadu je turnovská knihovna otevřená přes výdejní okénko
Hoří Jilemnická bouda na Horních Mísečkách

Nejčtenější články

24.11.: Hoří Jilemnická bouda na Horních Mísečkách
22.11.: Klára Kůželová: Je potřeba pečovat o duši, to nás waldorf učil
22.11.: Kopicův statek doplňují osobité plastiky ve skalách

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

Prodej úsporných zářivek a svítidel. Světla pod kuchyňské linky.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT