Bára Hůlková je českou šampionkou v pětiboji žákyň

14.02.2016 18:53:59 | Autor: Petr Ježek | Rubrika: SPORT | Obce: Turnov

Turnovská atletka a žákyně ZŠ Skálova Turnov Bára Hůlková získala v pátek 12. února v hale na pražské Stromovce svůj první titul Mistryně České republiky v kategorii žákyň. Výborná sprinterka jej získala ve víceboji, což je asi hlavní překvapení.

Navíc Bára nastupovala k závodu v pětiboji „v uvozovkách" rovnou s postele, kdy od pondělí léčila nepříjemnou virózu a nemohla trénovat. „Byl to závod plný zvratů a změn v pořadí. Po každé disciplíně to bylo jinak a pořadí 22 startujících žákyň se neustále měnilo," připomněl její trenér Jiří Randák.

Po třetí disciplíně - kouli, byla Bára až na 9. místě! Boj o medaili pro ní začal až po dálce, kdy si vytvořila náskok 60 bodů a dostala se do vedení víceboje, to ale musela uhájit i v posledním běhu na 800 metrů, což pro ni bylo ještě hodně těžké.

Takto všechny disciplíny popsal trenér Jiří Randák:

První disciplína 60 metrů překážek v osobáku 9,01 sekund! To byl pro ni super vstup do víceboje! Pak přišla naše velká neznámá - výška. Z šesti kroků výkon 145 centimetrů nás sice nezklamal, ale ani moc nepotěšil. Na této disciplíně musíme asi nejvíce zapracovat a já věřím, že se to povede. Vrh koulí, byla pro nás asi nejméně povedená disciplína. Výkon 9,28 metru je daleko za možnostmi Báry a tady, se možná trochu projevil ten tréninkový výpadek před mistrovstvím. Následovala nejsilnější disciplína - dálka. Tady pro Báru začal víceboj a boj o medaile. Výkon 571 centimetrů je vícebojařský supervýkon a Bára tady soupeřkám značně odskočila. Vše tedy musela rozhodnout nejméně oblíbená disciplína Báry - 800 metrů. Po prodělané viróze, velmi nepříjemná disciplína! Tady Bára ukázala, proč je tak skvělá atletka. Ještě teď vidím, její výraz v běhu do posledního kola! Neskutečná bojovnost a vůle, kdy dokázala ještě zrychlit a udržet svůj náskok 167 bodů časem 2:38,83 minuty před výtečnou běžkyní Sárou Zámečníkovou, která nakonec skončila o 22 bodů druhá.

Celkový součet Báry činil výborných 3304 bodů a tímto se zařadila na 7. místo historických tabulek pětiboje žákyň na Mistrovství České republiky. Je potřeba ještě vyzdvihnout kvalitu samotného závodu, kdy se dostalo přes 3000 bodů hned 11 vícebojařek!

Nikola Sojková soutěžila mezi dorostenkami

Další svěřenkyně trenéra Jiřího Randáka Nikola Sojková, nyní už závodící za TJ Liaz Jablonec, nastoupila do víceboje dorostenek a nakonec získala pěkné 11. místo. Začala impozantním osobákem na své trati 60 metrů překážek v čase 8,98 sekund, ve výšce skočila pěkných 154 centimetrů. Výkon v kouli byl 9,39 metru a tady jí soupeřky bohužel hodně odskočily. V dálce skočila 489 centimetrů, což ji posunulo ke konci desítky celkového pořadí. Přitom Nikola těsně přešlápla 520 centimetrů! Na závěrečných 800 metrů to byl čas 2:42,04 minuty. Celkový součet 3150 bodů je pro Nikolu novým osobním rekordem.

Helcelet získal třetí titul v sedmiboji

Z bývalých odchovanců AC Turnov získal v neděli již třetí titul v sedmiboji mezi muži Adam Sebastián Helcelet v dresu PSK Olymp Praha, když závod opanoval bodovým ziskem 5965 bodů (7.07-740-14.81-205-8.06-480-2:51.24).

„S výkonem příliš spokojený nejsem. Čekal jsem od sebe mnohem víc. V podstatě žádná disciplína mi nevyšla podle představ. Žádný další víceboj nejspíš v hale už nepůjdu a budu čekat, jestli to bude stačit na HMS v Porlandu," zhodnotil své vystoupení pro server atletika.cz vítěz, kterému se limit bohužel splnit nepodařilo. Druhý byl v závodě mužů Marek Lukáš za výkon 5695 bodů a z bronzu se radoval po zisku 5033 bodů David Hájek z Opavy.