Den architektury zve v našem kraji na vodní elektrárny i domy sklářů

28.09.2022 19:07:49 | Autor: Silvie Marková | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Liberecký kraj

Den architektury zve v našem kraji na vodní elektrárny i domy sklářů

Festival Den architektury na přelomu září a října opět otevře veřejnosti historické skvosty, moderní budovy i mimořádné stavby stojící v pozadí pozornosti a láká na objevné výpravy po známých i neznámých místech. Pestrý festivalový program nabízí od 30. září do 6. října přes 300 akcí ve více jak stovce měst a obcí v Čechách i na Slovensku.

Mottem letošního dvanáctého ročníku festivalu je "Nebourej, transformuj!" a z velké části se tak zaměří na příkladná řešení rekonstrukcí a revitalizací. „Napříč republikou jsme svědky mazání naší historie a naším cílem je ukázat, že jednou z cest k udržitelnosti jsou pro nás renovace staveb a odklon od zbytečného bourání. Letos tak v programu nabídneme příkladná řešení, jak vdechnout budovám nový život," vysvětlila zakladatelka a ředitelka Dne architektury Marcela Steinbachová. Dalším cílem letošního ročníku je poukázat na význam zelené infrastruktury a nevyužité možnosti zvyšování kvality života ve městech. Festival také připomene osobnost Josipa Plečnika, od jehož narození uplynulo v letošním roce 150 let, a vzdá poctu letos zesnulé české architektce Aleně Šrámkové. Festivalový program je zdarma, v některých případech je potřeba s ohledem na kapacity potřeba rezervace předem. Více informací na www.denarchitektury.cz.

Festival Den architektury nabízí bohatý program i v Libereckém kraji. Hned na několika místech se mohou zájemci vydat například pro starých vodních elektrárnách. V Liberci zamíří k nově rekonstruované památkově chráněné malé vodní elektrárně, která byla postavena v letech 1925-1929 a stále slouží svému účelu. Dále k elektrárně v Josefově dole, jež se nachází na nejmladší přehradní nádrží v Jizerských horách, a k oceňované malé vodní elektrárně v Železném Brodě. Ta byla postavena na místě původní zrušené elektrárny Liebigovy přádelny a získala např. cenu Stavba roku 2010.

V Kamenickém Šenově se program zaměří na podstávkové domy sklářů. Cesta provede historií od nejstaršího šenovského domu z poloviny 17. století až po rok 1945, kdy své domovy museli jejich původní obyvatelé opustit. V Lomnici nad Popelkou se veřejnosti otevře bývalá továrna Mastných, která byla svého času první mechanickou tkalcovnou v Čechách. Součástí exkurze bude i prohlídka starých strojů a motocyklů Raleigh a pro děti bude připraven výtvarný program. Na festivalové mapě nemohou chybět Vratislavice nad Nisou, kde bude zpřístupněna zauhlovací a vodárenská věž bývalé továrny Bytex na výrobu koberců tzv. Zauhlovačka. Součástí prohlídky bude i výstava světelných objektů a lamp s názvem Kukly a larvy od Jana Kindla. V dalším programu se mohou zájemci vydat po nové městské knihovně od studia Atakarchitekti.

V Jablonci nad Nisou se pořadatelé zaměří na vznik Tyršova parku a jeho roli v životě města v proměnách času, který představí na komentované procházce i výstavě. Součástí akce bude i exkurze do Sokolovny, kterou mohou návštěvníci propátrat z nejhlubšího podzemí, kde se nedávno objevila zapomenutá studna, až do nejvyšších pater stavby. Další z festivalových výprav povede po budově současné frýdlantské radnice od Franze Neumanna, včetně prohlídky nově zrestaurované obřadní síně, krovů a věže, i po historii původní renesanční radnice.

Nejrůznější debaty o budoucnosti měst a konkrétních míst se prolínají celým programem Dne architektury. V Liberci se uskuteční například moderovaná debata s osobnostmi (nejen) liberecké architektury Otakarem Binarem, Jiřím Suchomelem a současným vedoucím KAM, architektem Jiřím Janďourkem o proměnách města pod Ještědem. Městské parky budou tématem Dne architektury v Turnově, program nabízí procházku po nově revitalizovaných parcích, ale i místech, které na obnovu teprve čekají. Program Dne architektury vzniká ve spolupráci s místními spolky, iniciativami či architekty. V České Lípě se uskuteční v rámci Dne architektury sousedská slavnost, která mimo jiné upozorní na možnosti využití veřejných prostranství.

V programu Dne architektury lze vybírat ze zdarma přístupných exkurzí do běžně nepřístupných budov s názvem Hurá dovnitř!, cyklovyjížděk, přednášek nebo workshopů, které probíhají pod vedením architektů, historiků a dalších odborníků na daná témata. Bohatou nabídku doplňují přednášky, diskuse nebo divadelní představení věnované architektuře. Den architektury nabízí i program pro děti a první český architektonický filmový festival Film a architektura, jenž letos po jedenácté přinese na plátna kin zejména zahraniční snímky, věnované architektuře a urbanismu. Kompletní program je k dispozici na www.denarchitektury.cz a www.filmarchitektura.cz.

Pořadatelem festivalu je spolek Kruh, který čerpá z více než dvou desítek let zkušeností v oboru a dlouhodobé spolupráce s architekty, spolky a institucemi ve všech regionech. Vznikla tak síť, do níž se v průběhu deseti let zapojilo na 180 měst na území České republiky i na Slovensku. Den architektury se tradičně koná u příležitosti Světového dne architektury, který připadá na první pondělí v říjnu.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Deštivá procházka v rámci Dne architektury v Turnově
V Turnově proběhl vydařený Den architektury
Festival Den architektury vyrazí po stopách tramvají, továren i obcí
Třetí ročník Dne architektury v Turnově se vydařil
Dny architektury v kraji představí Baťu, horolezce i železniční depo
Den architektury předvedl Turnov z různých perspektiv

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Cenu Ivana Dejmala převzala bioložka Anežka Bartošová

Nadace Ivana Dejmala pro ochranu přírody a Společnost pro krajinu ocenily v letošním roce bioložku a přírodovědkyni Anežku Bartošovou Cenou Ivana Dejmala za mimořádný počin při ochraně přírody související s ochranou lužních lesů, místní krajiny a připravovanou chráněnou krajinnou oblastí Soutok. Zvláštní cena pak byla udělena i Kláře Rothscheinové a Marii Baránková, které přispěly rovněž zásadním dílem k otevřené a férové diskusi o potřebě zvýšené a racionální ochrany místní unikátní přírody a lesů. Více podrobností

Na Smržovce pořádají výstavu Jaroslav Švihla - Pastely

Výstavu obrazů ve výstavní síni Zámečku, nazvanou Jaroslav Švihla - Pastely, zahájila vernisáž v pátek 1. prosince od 16 hodin. Výstavu můžete navštívit až do ledna 2024. Podrobná pozvánka


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

V charitativním utkání vyzvou turnovští florbalisté Panthers Liberec
Znovuotevřou orloj Martina Chaloupky v Žibřidicích na Liberecku
Liberecký kraj zná vítěze soutěže Knihovník roku 2023
Charitativní Zumba maraton na Smržovce letos jubilejní a poslední
Jaké budou Vánoční řemeslnické trhy v Turnově 2023?

Nejčtenější články

06.12.: Chlapce po střetu s autobusem v Semilech zachránila hromada sněhu
07.12.: V Krkonoších byl smrtelně postřelen vlk s GPS obojkem
07.12.: Jaké budou Vánoční řemeslnické trhy v Turnově 2023?

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT