Deštivá procházka v rámci Dne architektury v Turnově

08.10.2022 20:02:18 | Autor: Eliška Gruberová a Václav Hájek | Rubrika: KULTURA | Obce: Turnov

Deštivá procházka v rámci Dne architektury v Turnově

Předpověď počasí na sobotu 1. října se vyplnila. Ve dvě hodiny, kdy začala v Turnově plánovaná procházka po městských parcích v rámci republikového Dne architektury, začalo pršet. Přesto byli účastníci po skončení spokojeni.

Na letošní ročník, jehož téma bylo „Nebourej, transformuj", byla připravena zajímavá procházka městskými parky, kde se účastníci dozvěděli o jejich historii, současnosti a budoucnosti. Pozvání přijal architekt Ondřej Smolík z pražského ateliéru AND, který je spoluautorem studií a projektů jak městského parku, tak i Rývových a Metelkových sadů a podílí se i na projektové realizaci dalších zelených ploch ve městě. Jak uvedl pan starosta Tomáš Hocke, parky by měly být „obývákem města", kde se lidé budou scházet, cítit se dobře a tento prostor bude žít. Proto jsou parky voleny jako otevřené plochy s minimem keřovitých zákoutí.

Prvním zastavením, kde byl i sraz účastníků, byl městský park. Jak uvedl pan architekt Smolík, je dobře, že se projekty parkových úprav realizují postupně a mohou se upravit i v závislosti na jejich uživatelích. Třeba vyšlapaná „zkratka" lidmi přes středovou plochu trávníku městského parku se vydláždí a zapojí se do sítě parkových cest.

Den architektury 2022 v Turnově Co se týká poslední úpravy, nových rybníčků, pan architekt řekl, že i když ho lákaly geometričtější tvary, nakonec byly zvoleny klasické tůňkovité tvary, očekávatelné, příjemné a přirozené a že, když tu teď stojíme, je to super, je to správná cesta. Přírodní řešení, ke kterému se dospělo je adekvátní a fajn. Dobré je, že jezírka vznikla pouze uhutněním jílu a nebyla potřeba použít žádné folie. Výsadba rostlin kolem rybníčků byla realizována pomocí zapěstovaných rohoží. Pan starosta pohovořil i o původní vizi, kdy jezírka měla být koupací, od čehož se následně upustilo. Jediné, co pana starostu trápí, je „žabinec," kterým jsou nyní rybníčky porostlé. Ale ten by měl časem zmizet.

Účastníkům byly představeny také další etapy úprav městského parku, které jsou opravdu zajímavé. Například se jedná o trvalkové záhony a jejich následné zavlažování či úprava prostoru u Pacltovy huti, kde mají vzniknout odpočinkové místo a venkovní galerie.

Další zastavení bylo v Rývových a Metelkových sadech. Prostor před deštěm poskytl zdejší altán. Jak řekl pan architekt Smolík, zde se naplňuje heslo letošního ročníku, neboť v rámci realizace především Metelkových sadů byla snaha zachovat původní rozložení sadů ze třicátých let 20. století s netradičními kompozicemi, navržené významným architektem Vaňkem. Starosta pohovořil o postupné proměně těchto městských sadů, které se vždy neobešly bez protestů občanů, třeba proti kácení některých, především smrkových dřevin, aby byly vyčištěny jednotlivé plochy. O nelehkých jednáních na zastupitelstvech města či o realizaci dětského hřiště a dalších prvků v parku. Účastníci byli seznámeni i s přístupem vysoutěžených realizačních firem, dozvěděli se zajímavosti z historie těchto příměstských sadů a prohlédli si historické fotografie. Pan starosta řekl, že Šetřilovsko bylo jedním z výletních míst Turnova, jako je třeba v současnosti hrad Valdštejn či Zrcadlová koza, a věří, že tomu zase tak bude.

Na závěr pan architekt Václav Hájek představil studii koupacího biotopu v areálu Dolánky, který má být umístěn na ploše zavezených bazénů. Postupně by zde měl vzniknout moderní rekreační prostor.

Přestože po celou dobu pršelo, všichni se po dvou hodinách rozcházeli domů spokojení z příjemně stráveného odpoledne.

Den architektury pořádá ve spolupráci s lokálními organizacemi Spolek Kruh. Letos se jedná již o 12. ročník. Cílem Dne architektury je představit veřejnosti pod vedením architektů, historiků a dalších odborníků zajímavosti a širší souvislosti, které stojí na pozadí vzniku domu, parku, čtvrti či města. Současně se Dnem architektury probíhá v regionech i festival Film a architektura.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Den architektury zve v našem kraji na vodní elektrárny i domy sklářů
V Turnově proběhl vydařený Den architektury
Festival Den architektury vyrazí po stopách tramvají, továren i obcí
Třetí ročník Dne architektury v Turnově se vydařil
Dny architektury v kraji představí Baťu, horolezce i železniční depo
Den architektury předvedl Turnov z různých perspektiv

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 4 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Pokácí lípu v ulici Alej legií v Turnově

V úterý 21. května 2024 bude pokácena lípa zelená v ulici Alej legií (pozemek p. č. 3875/7 v kat. území Turnov). Kácení bude provedeno v režimu tzv. krajní nouze, neboť hrozí riziko z prodlení. Lípa je velmi silně poškozena rozsáhlou hnilobou dřeva kotevních kořenů a báze kmene, jež je způsobena agresivní dřevokaznou houbou dřevomor kořenový. Kácení bude provedeno na základě výsledku tahových zkoušek, které prokázaly velmi nízkou odolnost lípy vůči vývratu z kořenů.

Na životní prostředí a zemědělství vyčlenil kraj 8 milionů korun

Podpora ochrany přírody a krajiny, pomoc včelařům, ale také předcházení vzniku odpadů, využití bioodpadů a odděleného sběru kovových odpadů. To jsou tři dotační programy v oblasti životního prostředí a zemědělství, jejich prostřednictvím Liberecký kraj rozdělí 8 milionů korun. V rámci programu 8.2, který se zaměřuje na podporu ochrany přírody a krajiny, je navrženo podpořit všech 34 formálně správných žádostí o dotaci v celkové výši 2.811.112 korun; dvě žádosti byly pro formální nesoulad vyřazeny. Navrhuje se doplnit rezervu programu 8.2 do této výše o 288.312 korun z volných prostředků programu 8.6, zaměřeného na podporu retence vody v krajině a adaptace sídel na změnu klimatu.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Přehled fotbalových výsledků a tabulek 10. jarního kola
Chráněná území jsou drahokamy v koruně české přírody a krajiny
Chystají Týden čtení v Turnově
Festival Karoliny Světlé poosmé pořádá spolek Stopy v krajině
Kam za sportem a zábavou v Pojizeří od 24. do 26. května

Nejčtenější články

23.05.: Studenecké míle startují již posedmnácté
24.05.: Kam za sportem a zábavou v Pojizeří od 24. do 26. května
23.05.: Krajské kolo soutěže ve vyprošťování u dopravních nehod zná své vítěze

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT