Deštivá procházka v rámci Dne architektury v Turnově

08.10.2022 20:02:18 | Autor: Eliška Gruberová a Václav Hájek | Rubrika: KULTURA | Obce: Turnov

Deštivá procházka v rámci Dne architektury v Turnově

Předpověď počasí na sobotu 1. října se vyplnila. Ve dvě hodiny, kdy začala v Turnově plánovaná procházka po městských parcích v rámci republikového Dne architektury, začalo pršet. Přesto byli účastníci po skončení spokojeni.

Na letošní ročník, jehož téma bylo „Nebourej, transformuj", byla připravena zajímavá procházka městskými parky, kde se účastníci dozvěděli o jejich historii, současnosti a budoucnosti. Pozvání přijal architekt Ondřej Smolík z pražského ateliéru AND, který je spoluautorem studií a projektů jak městského parku, tak i Rývových a Metelkových sadů a podílí se i na projektové realizaci dalších zelených ploch ve městě. Jak uvedl pan starosta Tomáš Hocke, parky by měly být „obývákem města", kde se lidé budou scházet, cítit se dobře a tento prostor bude žít. Proto jsou parky voleny jako otevřené plochy s minimem keřovitých zákoutí.

Prvním zastavením, kde byl i sraz účastníků, byl městský park. Jak uvedl pan architekt Smolík, je dobře, že se projekty parkových úprav realizují postupně a mohou se upravit i v závislosti na jejich uživatelích. Třeba vyšlapaná „zkratka" lidmi přes středovou plochu trávníku městského parku se vydláždí a zapojí se do sítě parkových cest.

Den architektury 2022 v Turnově Co se týká poslední úpravy, nových rybníčků, pan architekt řekl, že i když ho lákaly geometričtější tvary, nakonec byly zvoleny klasické tůňkovité tvary, očekávatelné, příjemné a přirozené a že, když tu teď stojíme, je to super, je to správná cesta. Přírodní řešení, ke kterému se dospělo je adekvátní a fajn. Dobré je, že jezírka vznikla pouze uhutněním jílu a nebyla potřeba použít žádné folie. Výsadba rostlin kolem rybníčků byla realizována pomocí zapěstovaných rohoží. Pan starosta pohovořil i o původní vizi, kdy jezírka měla být koupací, od čehož se následně upustilo. Jediné, co pana starostu trápí, je „žabinec," kterým jsou nyní rybníčky porostlé. Ale ten by měl časem zmizet.

Účastníkům byly představeny také další etapy úprav městského parku, které jsou opravdu zajímavé. Například se jedná o trvalkové záhony a jejich následné zavlažování či úprava prostoru u Pacltovy huti, kde mají vzniknout odpočinkové místo a venkovní galerie.

Další zastavení bylo v Rývových a Metelkových sadech. Prostor před deštěm poskytl zdejší altán. Jak řekl pan architekt Smolík, zde se naplňuje heslo letošního ročníku, neboť v rámci realizace především Metelkových sadů byla snaha zachovat původní rozložení sadů ze třicátých let 20. století s netradičními kompozicemi, navržené významným architektem Vaňkem. Starosta pohovořil o postupné proměně těchto městských sadů, které se vždy neobešly bez protestů občanů, třeba proti kácení některých, především smrkových dřevin, aby byly vyčištěny jednotlivé plochy. O nelehkých jednáních na zastupitelstvech města či o realizaci dětského hřiště a dalších prvků v parku. Účastníci byli seznámeni i s přístupem vysoutěžených realizačních firem, dozvěděli se zajímavosti z historie těchto příměstských sadů a prohlédli si historické fotografie. Pan starosta řekl, že Šetřilovsko bylo jedním z výletních míst Turnova, jako je třeba v současnosti hrad Valdštejn či Zrcadlová koza, a věří, že tomu zase tak bude.

Na závěr pan architekt Václav Hájek představil studii koupacího biotopu v areálu Dolánky, který má být umístěn na ploše zavezených bazénů. Postupně by zde měl vzniknout moderní rekreační prostor.

Přestože po celou dobu pršelo, všichni se po dvou hodinách rozcházeli domů spokojení z příjemně stráveného odpoledne.

Den architektury pořádá ve spolupráci s lokálními organizacemi Spolek Kruh. Letos se jedná již o 12. ročník. Cílem Dne architektury je představit veřejnosti pod vedením architektů, historiků a dalších odborníků zajímavosti a širší souvislosti, které stojí na pozadí vzniku domu, parku, čtvrti či města. Současně se Dnem architektury probíhá v regionech i festival Film a architektura.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Den architektury zve v našem kraji na vodní elektrárny i domy sklářů
V Turnově proběhl vydařený Den architektury
Festival Den architektury vyrazí po stopách tramvají, továren i obcí
Třetí ročník Dne architektury v Turnově se vydařil
Dny architektury v kraji představí Baťu, horolezce i železniční depo
Den architektury předvedl Turnov z různých perspektiv

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 4 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Krajský úřad Libereckého kraje bude 29. září uzavřen

V pátek 29. září 2023 bude budova Krajského úřadu Libereckého kraje z provozních důvodů uzavřena.

Výzkum, vývoj a inovace podpoří kraj více než čtyřmi miliony

Více než čtyři miliony korun rozdělí Liberecký kraj na podporu inovativních a neotřelých nápadů, začínajících podnikatelů nebo spolupráce podniků s výzkumnými centry v rámci svého Regionálního inovačního programu. Úspěšným projektům tyto finanční prostředky rozdělí formou inovačních, startovacích a technologických voucherů až do výše 200 tisíc korun. Záměr musí ještě schválit krajské zastupitelstvo. Žádat mohli zájemci od 1. května do 14. června. Konzultovat myšlenky a projekty bylo možné s pracovníky Libereckého kraje i podnikatelského inkubátoru Lipo.ink. Kraj přijal celkem 35 žádostí v celkové výši 6.254.504 korun do všech typů voucherů.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Odpadový Oskar 2023: V kraji mají nejméně odpadu znovu Dalešice
Přehled fotbalových výsledků a tabulek osmého podzimního kola
Zahájili rekonstrukci hlavní silnice v Rokytnici nad Jizerou
Na Frýdlantsku se narodila vlčata
Kam za sportem a zábavou v Pojizeří od 29. září do 1. října

Nejčtenější články

01.10.: Přehled fotbalových výsledků a tabulek osmého podzimního kola
30.09.: Kam za sportem a zábavou v Pojizeří od 29. září do 1. října
29.09.: Vernisáž představila benefiční kalendář Zaostřeno na Jizerky 2024

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT