Jaká byla návštěvnost památek a infocenter 2021 v Českém ráji?

05.03.2022 19:57:33 | Autor: Sdružení Český ráj | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Svijany,Hrubá Skála,Malá Skála,Český ráj,Turnov

Jaká byla návštěvnost památek a infocenter 2021 v Českém ráji?

Stejně jako v uplynulých letech zpracovalo i letos Sdružení Český ráj monitoring návštěvnosti památek, turistických cílů a akcí za období loňského roku. Návštěvnost byla zjišťována na 60 turistických atraktivitách, které v roce 2021 navštívilo 1,1 milionu turistů, což je ve srovnání s rokem 2020 pokles zhruba o 100 tisíc.

„Podklady pro souhrnnou zprávu za celý region získává Sdružení ve spolupráci s informačními centry v regionu, která jednotlivé monitorované subjekty oslovují a získané údaje nám předávají. Všem patří za tuto aktivitu velké poděkování," řekla Jitka Kořínková ze Sdružení Český ráj. Pochopitelně i v loňském roce návštěvnost významně ovlivnila epidemická situace a s ní související vládní opatření v podobě uzavření památek či omezení počtu účastníků akcí. Přesto je návštěvnost řady míst úctyhodná.

K nejvyhledávanějším cílům, kde se počet turistů pohyboval kolem 100 tisíc, patří Prachovské skály (130 472 osob), Staré Hrady (114 000 osob), zřícenina hradu Trosky (96 983 osob) a Zámecký resort Dětenice (95 238 osob).

Následují Škoda Muzeum (76 218 osob), Zámek Sychrov (58 886 osob), Hrad Valdštejn (51 532 osob), hrad Kost (42 359 osob), Bozkovské dolomitové jeskyně a zámky Hrubá Skála a Humprecht.

Služeb informačních center v Českém ráji v roce 2021 využilo téměř 245 tisíc návštěvníků. Mezi nejvyhledávanější „íčka" patří MIC Jičín s 67 tisíci návštěvníky, následuje Autocamp Sedmihorky (téměř 33 tisíc návštěvníků) a Turnov (téměř 32 tisíc návštěvníků).

I přes nepříznivé podmínky zaznamenala některá infocentra nárůst v počtu návštěvníků oproti loňskému roku, konkrétně IC a městské muzeum Nová Paka a TIC Zvířetice zhruba o 30 %, Hotel & zámek Svijany dokonce o více než 90 %.

Od roku 2018 monitoruje Sdružení Český ráj také návštěvnost akcí, bazénů a koupališť. V loňském roce se ale řada v minulosti zavedených a vyhledávaných akcí nekonala. Nejvíce navštívenými akcemi v regionu byl Jičínský Food Festival (zhruba 5 500 osob) a Jičín - město pohádky (4 500 platících návštěvníků).

Bazény a koupaliště v Českém ráji zaznamenaly v loňském roce více než 260 tisíc návštěvníků. Oproti roku 2020 došlo k poklesu - v tomto případě především z důvodu méně příznivého počasí pro koupání.

„Získaná data předáváme dále do krajské a národní databáze. Jejich přehledné zpracování je pak k dispozici na doméně České centrály cestovního ruchu www.tourdata.cz," uzavřela Lenka Bevilaqua ze Sdružení Český ráj. Konkrétně Český ráj pak najdete pod odkazem https://tourdata.cz/regionalni-reporty/turisticke-oblasti/cesky-raj/.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Sdružení Český ráj slaví třicetiny. Pomáhá turistům i místním
Jaká byla návštěvnost informačních center v Českém ráji?
Globální geopark Český ráj hodnotily komisařky pro podmínky UNESCO
Turnovské infocentrum je opět nejlepší v kraji!
Liberecký kraj zabodoval v soutěži o nejlepší propagační materiály
Dvě ceny pro Turnov z Turistpropag 2021
Během červencových svátků v Českém ráji sčítali návštěvníky
Den v Českém ráji? S pohádkami, historií a přírodou
Sdružení Český ráj představuje Albrechta z Valdštejna
Překvapení pod papírem. Návštěvu Českého ráje kazí výkaly po lesích
Akce Český ráj dětem je už podruhé kvůli koronaviru zrušena
Natáčí videospot pro Globální geopark UNESCO Český ráj
Dochází k rozšíření území Geoparku UNESCO Český ráj
Turnovské turistické informační centrum má dočasně novou adresu
Ocenění pro Turistické noviny Turnovska

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Setkání turnovského starosty se seniory

Setkání se starostou města Tomášem Hockem proběhne ve čtvrtek 19. března 2026 od 13 hodin v Klubu aktivních seniorů v penzionu v ulici Žižkova. Připravte si dotazy, připomínky k tomu, co vás zajímá, těší i trápí. Určeno pro pravidelné návštěvníky klubu o další zájemce z řad veřejnosti.

Individuálními dotacemi podpoří kraj projekty v oblasti životního prostředí

Liberecký kraj poskytne individuální dotace na pět projektů v celkové výši 1.550.000 korun. Podpora z rozpočtu odboru životního prostředí a zemědělství je určena například pro Geopark Ralsko, Globální geopark UNESCO Český ráj, Nadaci Ivana Dejmala pro ochranu přírody, Správu Krkonošského národního parku nebo organizaci Hnutí DUHA Šelmy. Projekty budou uskutečněny v období od ledna do listopadu roku 2026. „Individuálními dotacemi podpoříme aktivity, které přispívají k ochraně přírody, rozvoji šetrného turismu i environmentálnímu vzdělávání. Důležité je také zapojování veřejnosti a dětí do aktivit, které posilují vztah k přírodě a krajině našeho regionu," uvedl náměstek hejtmana pro životní prostředí a zemědělství Jiří Klápště.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Jeden svět v Semilech oslaví deset let a přivítá řadu osobností
V Turnově oslaví Světový den vody!
Sklo z Nového světa do celého světa představí výstava v Jilemnici
Semilská knihovna opět otevírá příležitost pro spisovatele
V jilemnickém muzeu se na přednášce více dozvíte o Markvarticích

Nejčtenější články

18.03.: Sklo z Nového světa do celého světa představí výstava v Jilemnici
16.03.: Seriál turistických akcí věnovaných Otci národa zahájí v Semilech
16.03.: Meziročně došlo k zvýšení počtu nezaměstnaných v kraji o 20 procent

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT