Jiří Strach: Filmy děláme hlavně pro diváky a za těmi přijedu rád i do Semil

18.05.2013 11:48:56 | Autor: Petr Ježek | Rubrika: KULTURA | Obce: Semily

Jiří Strach: Filmy děláme hlavně pro diváky a za těmi přijedu rád i do Semil

Do semilského kina Jitřenka zavítal u příležitosti uvedení jeho filmů režisér Jiří Strach. Bývalý dětský herec a nyní režisér filmů Anděl Páně nebo Vrásky z lásky se v sobotu 11. května pozdravil s diváky v kině, ale také poskytl rozhovor pro Naše Pojizeří.

V něm Jiří Strach vzpomněl na natáčení s Jiřinou Bohdalovou a Radkem Brzobohatým, naznačil, co by chtěl ještě natočit a na čem pracuje, či kdo ho po filmařské stránce inspiroval.

Co vás přivedlo do Semil, máte třeba i nějaký vztah ke zdejšímu kraji?

Vztah k Semilsku přímo nemám, kromě toho, že tady má chalupu Jiřka Bohdalová. Je to ale můj vztah k Ondrovi Šírovi, co mě sem přivedlo. Mám pocit, že on je takový trošku národní buditel, kterých už je dneska málo a tady se snaží smysluplně a obětavě dělat svoji práci. Nebýt jeho, tak jsem prostě „nepřibéchal".

Mají pro vás známé režiséry význam podobné návštěvy menších kin?

Otázka je, co má význam? Proč ty filmy vlastně děláme? Rozhodně to neděláme pro to, abychom byli bohatý. Já jsem Vrásky z lásky dal celý svůj honorář. Dodneška se mi z toho filmu vrátilo 20 tisíc korun. Pět let jsem tak vlastně pracoval za tuhle odměnu. Takže rozhodně to neděláme pro peníze a spíš to je pro nějaký jiný smysl, a ten je v těch divácích. I když vždycky nemusí být kino plné, tak mám radost, že chce někdo vidět můj film. A za diváky přijedu rád i do Semil.

Režisér Jiří Strach na návštěvě v Semilech<br />Autor: Petr Ježek Dnes (11. 5. 2013) se v kině promítá trojice vašich filmů Šťastný smolař, Vrásky z lásky a Operace Silver A. Spojuje je něco víc než jméno režiséra?

Asi je to takový výběr z mojí tvorby, odpoledne pohádka pro děti, kterou jsme točili na Vánoce, pro starší Vrásky z lásky a večer Operace Silver A je zase drama. Je to taková přehlídka mých filmů, nechci říkat retrospektiva.

Jak jste se dostal k režii, co bylo oním impulsem nebo jste si to řekl už jako malý?

V roce 1988 jsme točili Cestu na jihozápad, to mě bylo patnáct a tam už jsem věděl, že nechci být herec, že by mě to nebralo a nenaplňovalo dlouhodobě. Takže jsem to herectví pověsil na hřebík, šel jsem studovat gympl a vlivem osobnosti Zdeňka Sirového jsem se přihlásil na FAMU, pak už to šlo standardní cestou.

Překvapilo mě kolik máte na kontě hereckých rolí - celkem 55. Na to, když říkáte, že vás hraní nebaví, mi to přijde docela dost!

Hrál jsem vlastně od 8 do nějakých 15 let a samozřejmě tam nejsou jenom hlavní role, do filmografie napíšou kdejakou „čurdu". V mém prvním filmu Vyhrávat potichu Drahomíry Králové jsem se objevil ve třech záběrech, přesto v té filmografii figuruje. Měl jsem tak pět, šest významnějších rolí.

Ale našel jsem právě i hodně dospělých rolí...

To je ale právě už něco jiného. Můj bývalý profesor na FAMU Dušan Klein, dneska už kolega, tak když potřebuje, tak rád pomůžu, protože s tím svým „ksichtem" můžu hrát jen přiblblý policajty. Když vím jak se právě na takové malé role - „epizodky" herci shánějí, tak se svým kolegům a kamarádům prostě snažím pomoct.

Hodně lidí si vás pamatuje jako Lotranda z pohádky Lotrando a Zubejda. Nezpůsobuje vám to třeba při natáčení problémy jako režisérské autority?

Ne, to není problém, ba naopak, třeba s tou hereckou zkušeností lépe víte, jak se herec před kamerou cítí a co a jak lze vůbec zahrát. Při Vráskách z lásky právě Jiřka Bohdalka říkala: „No jo ty to cejtíš, protožes před kamerou byl!".

A jak jste se dostal k roli Lotranda, přes konkurz?

Lotrando byl svým způsobem pro mě náhoda, protože Karel Smyczek dlouho nemohl nikoho najít, až našel mě. Já jsem mu říkal, že mu to nechci zkazit. Mě už bylo 23 a studoval jsem režii a cítil tu odpovědnost, tak jsem alespoň dělal co umím v té roli.

Sice jste řekl, že impulsem k režii byl pro vás Zdeněk Sirový, ale osobně si vás pro takovou „laskovost" podobnou s jeho filmy, spojuju nejvíc s Karlem Smyczkem. Jak se vám s ním spolupracovalo?

Zdeněk Sirový mě přivedl k režii a byl vedoucím katedry na FAMU, ale poměrně brzo pak zemřel. Režijní vzor spíš nemám, řekl bych, že jsem takovou syntézou režisérů, které jsem viděl na place a kteří mě učili. Určitě tam patří Karel Kachyňa, Otakar Vávra, Karel Smyczek, který mě provázel FAMU, ač jsem nebyl v jeho ročníku, patří tam i Dušan Klein, který mě možná nejvíc naučil řemeslu filmařskému, určitě tam patří Pavel Juráček, z dalších třeba František Vláčil. U těch režisérů to není ani tak inspirace filmová jako spíš osobnostní a přístupu jejich. Ale je fakt, že taková určitá laskavost, kterou má v sobě Karel Smyczek a která je nejvíc patrná v seriálu Bylo nás pět a v Lotrando a Zubejdě mě je opravdu vlastní.

Není to tím, že on točil i dětské filmy a těch už máte také několik na kontě?

Naše zkušenost profesní je shodná dokonce v tom, že on točil nejen dětské filmy, ale že v nich i jako dítě hrál. Byl dětský herec jako já a proto jsou ty naše cesty i navenek podobné. 

Režisér Jiří Strach na návštěvě v Semilech<br />Autor: Petr JežekNěkteré vaše filmy mají fantastický námět a jsou v nich i trikové scény. Zajímá vás samotného fantaskno a mysteriózní příběhy jako vaše TV filmy Ďáblova lest a Ztracená brána?

Je to žánr, který se tady v Čechách moc neprovozuje a to mě vždycky baví najít obtížnou cestu, kterou ještě nikdo nevylezl nebo je obtížně slezitelná. Ty výzvy mě baví. Kromě filmů Ďáblova lest a Ztracená brána bych doplnil ještě Santiniho jazyk, který u diváků nebyl tak úspěšný, a v databázích mívá z mých filmů nejhorší hodnocení, ale ten film mám rád pro ten dosah ve smyslu žánru a ne do témat. Je to o podobenství, není to přímočaré a musí se u toho přemýšlet. Proto ho mám rád, je to podle skvělé knihy Miloše Urbana.

Máte prý točit i další film právě podle Miloše Urbana, co je na tom pravdy?

Je to Sedmikostelí, na to už máme dlouho koupená práva, ale tady v tý český zemi se hůř shání peníze na podobný film. Takže čekám na nějakýho mecenáše, který se objeví ve dveřích a řekne: „Strachu, chceš 50 milionů na film, na, tady je máš! (smích). Jak říká Miloš Urban: Nejhezčí sny jsou stejně ty, co se nikdy nesplněj...

Slyšel jsem, že máte točit pokračování vaší úspěšné pohádky Anděl páně, jak jsou přípravy daleko?

V danou chvíli se píše, až bude, tak se do toho rád pustím. Zatím je to tedy ve fázi literární přípravy.

Ve filmu Vrásky z lásky jste po mnoha letech svedl znovu dohromady Radka Brzobohatého a Jiřinu Bohdalovou. Bylo to od počátku vaším záměrem?

Jo bylo, chtěl jsem je dát opravdu dohromady. Napřed jsem je přemluvil ty dva a pak teprve řekl Epsteinovi, ať jim něco napíše, cokoliv. Tady to bylo opravdu obráceně, jinak je samozřejmě nejdřív scénář a až pak se obsazuje. Ale tady jsme si dovolili „hollywoodský model", který se v Americe občas používá. Oba si to ještě spolu naposled užili a byl jsem rád i za toho Radka, který si ještě stihl natočit velkej biják do kin a prošel se ještě jednou po tom „červeným koberci" při velké premiéře.

Prozradíte co aktuálně připravujete?

Podle Epsteinova scénáře začal vznikat film, zatím má název Osmy. Je to o chlapíkovi, který na podnikovým večírku podepíše chartu, kterou mu tam někdo podstrčí a když vystřízliví a slyší své jméno v rozhlase, tak se zděsí. A celej film pak přemýšlí, jak se z toho vyšvejkovat, jak vyklouznout z toho, co bylo omylem spácháno. Hlavní hrdina je vlastně takovej chartista omylem...

Část rozhovoru a další zajímavosti z návštěvy Jiřího Stracha v Semilech uvidíte i v pořadu Semilské televize ze 17. 5.  

Režisér a herec Jiří Strach
Režisér Jiří Strach na návštěvě v Semilech<br />Autor: Petr Ježek Narozen 29. 9. 1973 v Praze
Nejzajímavější herecké role: Smrt krásných srnců, Cesta na jihozápad, Pějme píseň dohola, Bylo nás pět (TV seriál), Lotrando a Zubejda a dalších 50 rolí.
Nejzajímavější filmy: Vůně Vanilky (TV film), Povodeň (TV film), Anděl Páně, Operace Silver A (TV film), O dívce, která šlápla na chléb (TV film), Ďáblova lest (TV film), Brainstrom (TV film), Santiniho jazyk (TV film), Ztracená brána (TV film), Vrásky z lásky, Šťastný smolař (TV film) a další TV filmy a pořady.

Květen je v semilském kině ve znamení delegací tvůrců

Rozhovory Našeho Pojizeří s osobnostmi ze světa filmu:

Marek Epstein: Dobrý scénář se píše trochu hlavou a hodně srdcem

Olga Špátová: Nejtěžší pro mě bylo natáčet s mladou ženou, která umírala

Jan Kraus: Žádný kašírky! To máme s paní režisérkou společný

Jaroslav Rudiš: Chtěli jsme vytvořit jiný film, přestože to bude náročné

Zdeněk Troška: Zdejší kraj patří pro filmování Věře Plívové - Šimkové

Jan Hřebejk: Návrat k Pelíškům by už dnes nefungoval

Rozhovory se zajímavými osobnostmi najdete v rubrice VOLNÝ ČAS - Rozhovory

Sdílet s přáteli na facebooku

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 8 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT qwqw
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

V Jablonci opravili schody a lavičky

Odboru městské ekologie města Jablonec nad Nisou se podařilo ještě před zimou provést drobnější opravy, které zlepší vzhled města a zpříjemní život Jablonečanů. Opravou prošlo například schodiště v ulici Mechová. Nové odpadkové koše se objevily v Kokoníně na autobusových zastávkách, deset opravených košů se zásobníky na sáčky na psí exkrementy u šesti z nich jsou na Žižkově vrchu. Více podrobností na Našem Jablonecku

Vznikl Studentský parlament Libereckého kraje

Skupina studentů z Libereckého kraje a týmu České středoškolské unie založila Studentský parlament Libereckého kraje. Na ustavujícím zasedání se sešlo celkem 31 středoškoláků ze škol napříč regionem, kteří projevili zájem se na chodu parlamentu podílet. Akce se konala pod záštitou hejtmana Martina Půty. Přítomní středoškoláci na ustavujícím zasedání schválili stanovy nového krajského parlamentu a zvolili si své první předsednictvo. Předsedou se stal David Schmidt, student druhého ročníku Gymnázia U Balvanu, 1. místopředsedkyní se stala studentka Gymnázia Jeronýmova Markéta Langerová a 2. místopředsedkyní se stala studentka Gymnázia Česká Lípa Anita Janů.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Pozor, i vedlejší účinky mohou být zábavné!
Předškoláci si na Žižkovce opět upekli posvícenské koláče
Písničkář Jarek Nohavica rozespívá semilský kulturák
Krkonoše hostily Krajské kolo Ekologické olympiády
Listopad s knírkem aneb Movember 2024 v Libereckém kraji

Nejčtenější články

09.11.: Po pronásledování u Železného Brodu skončil řidič v poutech
10.11.: Přehled fotbalových výsledků a tabulek 14. podzimního kola
09.11.: Kam za sportem a zábavou o víkendu 9. a 10. listopadu

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT