Nabitý březen v turnovské knihovně

19.03.2022 15:39:54 | Autor: Marcela Jandová, mkamt | Rubrika: KULTURA | Obce: Turnov

Nabitý březen v turnovské knihovně

Březen je měsícem čtenářů, v Knihovně Antonína Marka v Turnově připravili nejen čtenářský program, který vás zaručeně bude bavit. Navštivte pohádkovou dílnu, zapojte se do Týdne čtení, nezmeškejte návštěvu Markéty Pilátové, která patří k nejpřekládanějším současným českým spisovatelům. A pozor, už 1. dubna všechny děti i celé rodiny čeká také obnovená Noc s Andersenem 2022!

Kalendář akcí - březen 2022:

Úterý 1. března - středa 2. března od 8:00 hodin, dětské oddělení knihovny

Zpíváme si s knížkou
Pořady pro prvňáčky v rámci projektu Knížka pro prvňáčka Už jsem čtenář. Na malé čtenáře se těší Eva Kordová a Aleš Ressler.

Úterý 1. března - středa 2. března 2022 od 12:00 hodin, MŠ 28. října Turnov a každé další pondělí až středa v měsíci

Pohádková babička do školky
Březnové čtení pohádek s Marií Meixnerovou dětem z Mateřské školy 28. října se obohatilo o další pohádky spisovatelů pro děti - Josef Čapek, Michal Černík, Zuzana Pospíšilová. Tato aktivita je součástí projektu Bookstart S knížkou do života - Klub Matýsek.

Úterý 1. března 2022 od 14:00 hodin, dětské oddělení knihovny a každé další úterý v měsíci

Čtenářský klub Turnovský Granátek
Pravidelné setkávání členů klubu nad novými knihami, literární tvorba a další aktivity.

Středa 2. března 2022 o 12:00 hodin, MŠ Zbovská Turnov a každou další středu v měsíci

Pohádková babička do školky
V rámci programu Bookstart - S knížkou do života a Klub Matýsek se koná pohádkové čtení s babičkou Marií Podzimkovou.

Letos malí čtenáři v Turnově po pauze znovu zažili pasování na rytíře Čtvrtek 3. března 2022 od 8:00 hodin, knihovna na vlakovém nádraží

Pasování prvňáčků
Pasování prvňáčků ze ZŠ Skálova Turnov do Řádu rytířů čtenářů za přítomnosti krále a královny všech pohádkových knížek.. Koná se v rámci projektu Knížka pro prvňáčka Už jsem čtenář. Děti dostanou svou první čtenářskou průkazku, pamětní glejt a řád Rytíře čtenáře. Článek o proběhlém pasování

Čtvrtek 3. března 2022 od 17:00 hodin, knihovna na vlakovém nádraží

(Nejen) novinářské příběhy z Kavkazu
Romantická, okouzlující, ale někdy taky pěkně k vzteku. Taková je Gruzie - země na pomezí Evropy a Asie. Přidejte se k novinářskému dobrodružství a pojďte si s Marií Drahoňovskou zavzpomínat na cesty napříč Kavkazem s diktafonem v ruce. Vezme vás z hlučného Tbilisi k ještě hlučnějšímu Černému moři. Pak plavky vyměnit za mačky, helmy a cepíny a vyrazit až k vrcholkům hor. Na místa tak okouzlující, že se zdají být člověku zapovězená. Vstupné dobrovolné.

Pátek 4. března 2022 od 18: 00 hodin, knihovna na vlakovém nádraží

Čtení ke kafi
Autorské divadlo MALÉhRY Daniely a Nikoly Zbytovských a Barbory Seidlové přichází opět s něčím nevšedním. Po několika úspěšných divadelních inscenacích se rozhodly vytvořit pořad, který nabídne možnost bližšího kontaktu s publikem, přímé reakce a sdílení. Scénické čtení z rukopisů Daniely Zbytovské v podání hereček divadla MALÉhRY je doplněno úsměvnými komiksy Venduly Chalánkové. Vstupné 150 Kč (v předprodeji 100 Kč).

Úterý 8. března 2022 od 16:00 hodin, dětské oddělení knihovny

Pohádkový podvečer - Kdo nenechá pejska spát
Pohádkový podvečer pro rodiče s dětmi v podání Divadla Kordula Pavlíny Kordové. Pohádky vyskočí přímo z knížky.

Středa 9. března 2022 od 8:30 hodin, dětské oddělení knihovny

Únikovka s Amosem a COM.ensky
Workshopy a dílny čtení se spisovatelkou Klárou Smolíkovou nad jejími knihami. Pořádá se k 430. výročí narození Jana Amose Komenského. Doplněno autogramiádou a prodejem knih spisovatelky.

Středa 9. března 2022 od 19:00 hodin, kavárna KUS Střelnice

O literatuře - básník Adam Borzič
Tentokrát do Turnova zavítá básník Adam Borzič. Moderuje Petr Vizina.

Čtvrtek 10. března 2022 od 10:00 hodin, Centrum pro rodinu Náruč

Pohádková babička do Náruče
Mezi děti přijdou pohádkové postavy s dramatizací, četbou a hrou. Na děti a maminky se těší Eva Kordová.

Pondělí 14. března 2022 od 10:00 hodin

ZAHÁJENÍ TÝDNE ČTENÍ ANEB ČTENÍ SLUŠÍ KAŽDÉMU
Tento 12. ročník je věnován především čtení těm nejmenším dětem. Číst bychom měli dětem hlavně doma, v knihovně, v Centru Náruč, v mateřských školách, prvňáčkům ve škole i v družině. Čteme celý týden až do pátku 18. března 2022. Týden ukončíme v knihovně loutkovou pohádkou z knížky Jiřího Kahouna. Koná se v dětském oddělení knihovny od 9:00 hodin v rámci Klubu Matýsek. Tato akce je součástí projektu Bookstart S knížkou do života.

Úterý 15. března 2022 od 18:00 hodin, Dům Na Sboře

Večer Na Sboře - Jan Amos Komenský a jeho vztah k vlasti a národu
Přednáška je věnována osobnosti J. A. Komenského a vychází ze spisu "Štěstí národa". Přednáší ThDr. Tomáš Butta, patriarcha Církve československé husitské. Citace textů Eva Kordová.

Čtvrtek 17. března 2022 od 9:30 hodin, komunitní místnost Fokusu

Biblioterapie - Spolu nad knihou
Pokračování projektu biblioterapie pro klienty Centra denních služeb a klienty Sociální rehabilitace. Průvodní slovo Eva Kordová, hudební doprovod Petr Kostka. Přivedeme i zajímavého hosta.

Pátek 18. března 2022 od 9.00 hodin, dětské oddělení knihovny

Klub Matýsek - S knížkou do života
Projektový den Bookstart S knížkou do života pro mateřské školy. Na děti čeká vedle dárkových baťůžků s knížkou a dalšími dárky, také pohádka z knížky v podání divadla Kordula Pavlíny Kordové.

Úterý 22. března od 8:00 hodin, dětské oddělení knihovny

Zpíváme si s knížkou
Pořady pro prvňáčky v rámci projektu Knížka pro prvňáčka Už jsem čtenář. Na malé čtenáře se těší Eva Kordová a Aleš Ressler.

Čtvrtek 24. března 2022 od 16:00 hodin, dětské oddělení knihovny

Vyhlášení Lovců Perel
Závěrečné vyhlášení dalšího ročníku soutěže, která celoročně probíhá na dětském oddělení. Zveme veškeré sběrače a jejich rodinné příslušníky na odpoledne s programem, občerstvením a předáním cen (odměněni budou všichni, ti nejaktivnější nejvíce).

Sobota 26. března 2022 od 9:00 hodin, KC Střelnice

Vítání do života - S knížkou do života
První vítání občánků v tomto roce 2022 je opět ve spolupráci s matrikou městského úřadu obohaceno v rámci projektu Bookstart S knížkou do života knižními dárky, včetně dárkového poukazu knihovny pro děti a rodiče.

Neděle 27. března 2022 od 10:00 hodin, dětské oddělení knihovny

Dílna pohádková, hedvábná, dopravní
Na březnovou tvůrčí výtvarnou dílnu pro rodiče s dětmi si lektorky připravily výrobu dopravních značek, lampiónů na Noc s Andersenem a malování na hedvábí.

Čtvrtek 31. března 2022 od 8:00 hodin, dětské oddělení knihovny

Světoví Češi
Dílny čtení s ilustrátorem, akademickým malířem a kmotrem turnovské knihovny, Jiřím Fixlem. Pan ilustrátor přijal také záštitu nad 22. ročníkem Noci s Andersenem v Turnově.

Čtvrtek 31. března 2022 od 17:00 hodin, knihovna na vlakovém nádraží

Spisovatelé do knihoven - Markéta Pilátová
Spisovatelka, básnířka, hispanistka, překladatelka a novinářka Markéta Pilátová vystudovala romanistiku a historii na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci, kde šest let pracovala jako odborná asistentka. Dva roky působila jako lektorka češtiny na katedře slavistiky ve španělské Granadě, poté odjela na dlouhou dobu do Argentiny a Brazílie, kde vyučovala potomky českých krajanů. Jako novinářka píše především pro týdeník Respekt, v němž také byla nějakou dobu zaměstnána. V současnosti pobývá trvale v České republice. Je autorkou řady románů, povídkových knih, básní a knih pro děti. Markéta Pilátová patří k nejpřekládanějším současným českým spisovatelům.

Čtvrtek 31. března 2022 od 18:00 sálek ICM, hlavní budova Městské knihovny Antonína Marka

Rudými skalami Utahu
Příroda je mocná čarodějka a během milionů let působení vody a větru vytvořila dech beroucí geologické formace, které dnes na americký jihozápad jezdí obdivovat statisíce návštěvníků ročně. Cestovatel Petr Bičík srdečně zve na přednášku o Utahu a jeho národních parcích.

Turnovská Noc s Andersenem 2022 je za dveřmi Pátek 1. dubna 2022 od 18:00 hodin, sraz u Městské knihovny v Jeronýmově ulici

NOC S ANDERSENEM 2022
Pevně věříme, že tento - již 22. ročník proběhne v pohodě a klidu. Zveme všechny naše příznivce, přátele, kmotry stromů Pohádkovníků, ale hlavně naše děti a celé rodiny do tradičního pohádkového průvodu, který se vydá na svou cestu městem. Co nás všechno čeká, na co se můžete těšit, sledujte na webu knihovny, města, Turnovsko v akci. Jediné prozradíme, že mottem tohoto ročníku se stává významné výročí 750 let od první zmínky o Turnově. Rezervujte si toto datum ve svém diáři. Těšíme se na všechny! Podrobná pozvánka

Výstavy

S KOMENSKÝM DO KOMIKSU
Mimořádná výstava provede originálním způsobem všechny návštěvníky celým životem Jana Amose Komenského. Prostřednictvím komiksové podoby se seznámíte s hlavními životními událostmi, dílen a odkazem Učitele národů. Příběh Učitele národů sepsala spisovatelka Klára Smolíková a obrazově doprovodil komiksový ilustrátor Lukáš Fibrich. Výstava vznikla k 430. výročí narození Komenského a pořádáme ji ve spolupráci s Národním pedagogickým muzeem a knihovnou J. A. Komenského v Praze.
Galerie Na Schodech knihovny - zahájení 1. března 2022.

S KNÍŽKOU DO ŽIVOTA - ILUSTRACE DĚTÍ I MATEŘSKÝCH ŠKOL
Na motivy setkání s knížkou Chvilka pro pohádku spisovatelky Ivony Březinové děti malují průběžně obrázky ze známých pohádek. Postupně je vystavujeme v naší Galerii Na Schodech knihovny. Výstava je součástí projektu Bookstart S knížkou do života.
Galerie Na Schodech knihovny.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Turnovská Noc s Andersenem 2022 je za dveřmi
Letos malí čtenáři v Turnově po pauze znovu zažili pasování na rytíře
Turnovská knihovna také pomáhá Ukrajině
Turnovská kultura v březnu
Březen - Měsíc čtenářů se blíží i v turnovské knihovně
V Turnově budou pasovat nové prvňáčky na čtenáře
Dny čtenářů na hradě Valdštejně a slavnostní pasování

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Josef Šimek v krajském zastupitelstvu za zesnulého Josefa Horinku

Složením slibu na zasedání zastupitelstva se stal oficiálně novým krajským zastupitelem současný starosta Lomnice nad Popelkou Josef Šimek za Starosty pro Liberecký kraj. Šimek nahradil zesnulého starostu Hrádku nad Nisou Josefa Horinku.

Jabloneckým tónům je deset let

Roky se čtyřkou na konci jsou Roky české hudby. A ten minulý - 2014 - byl tím, který položil základ dnes už tradičnímu letnímu festivalu hudby i slova Jablonecké tóny (JT). Každé léto si tak mohou Jablonečané a návštěvníci města i několikrát v týdnu zajít na nějakou hudební lahůdku probíhající pod klenbou některého z kostelů či pod širým nebem. Letošní novinkou jsou hned tři doprovodné výstavy. Podrobnosti na Našem Jablonecku


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Sportuj s námi 2024 zahrnuje celkem sedm akcí
V lomnickém muzeu zavzpomínají koncertem na Jiřího Šlitra
Plyšové štěstíčko na hradě Rotštejn
Firma Brex podala návrh na insolvenci. Má zakázky za půl miliardy
Turnovský fotograf Břetislav Jansa převzal ocenění od ministra kultury

Nejčtenější články

28.05.: Firma Brex podala návrh na insolvenci. Má zakázky za půl miliardy
27.05.: Turnovský fotograf Břetislav Jansa převzal ocenění od ministra kultury
27.05.: V našem kraji proběhne Cvičení Zdroje 2024

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT