Nezaměstnanost v kraji v srpnu vzrostla, počet mladistvých se ale snížil

09.09.2024 17:49:44 | Autor: Martin Bušo, Úřad práce ČR | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Liberecký kraj

Nezaměstnanost v kraji v srpnu vzrostla, počet mladistvých se ale snížil

K 31. 8. 2024 evidoval Úřad práce v Libereckém kraji celkem 12 878 uchazečů o zaměstnání. Nárůst v evidenci nezaměstnaných oproti předchozímu měsíci byl 89 osob. Podíl nezaměstnaných osob meziměsíčně vzrostl o 0,1 p. b.a ke konci srpna činil 4,1 %. Počet evidovaných uchazečů o zaměstnání byl o 7 127 vyšší než počet nabízených volných pracovních míst.

Celkem se v srpnu evidovalo 1 503 uchazečů o zaměstnání. Ve srovnání s předchozím měsícem byl počet o 329 nižší, evidenci ve stejném období pak ukončilo 1 410 uchazečů. Z celkového počtu bylo v srpnu evidováno 7 223 žen a tvořily 56,1 % nezaměstnaných v evidenci pracovišť Krajské pobočky v Libereckém kraji. Nejnižší podíl žen z okresů Libereckého kraje je na Semilsku, konkrétně 54,1 %.

„Nezaměstnanost v Libereckém kraji v srpnu nepatrně vzrostla, zejména díky absolventům vysokých škol, kteří po ukončení studia přicházejí přechodně do evidence. Tito uchazeči si zpravidla nacházejí práci obratem, případně jim je k dispozici široká paleta vzdělávacích kurzů určených pro rozšiřování IT dovedností, které zájemcům z většiny hradí Úřad práce ČR. Daří se umisťování mladistvých zpět do vzdělávacího procesu, zejména díky aktivitám v projektu „Záruky pro mladé" hrazeného z prostředků Evropského sociálního fondu. Meziměsíčně se počet mladistvých do 18 let v evidenci snížil o více jak 6 %, což považujeme za výtečnou zprávu. Snížení počtu mladistvých v evidenci a aktivizace jejich návratu zpět do škol patří poslední měsíce k nejvyšším prioritám s ohledem na termín začátku nového školní roku," uvádí ředitelka Krajské pobočky Úřadu práce ČR v Liberci Kateřina Sadílková.

Vývoj nezaměstnanosti k 31. 8. 2024:

ukazatel (celkový počet)

stav k

31. 8. 2023

31. 7. 2024

31. 8. 2024

evidovaní uchazeči o zaměstnání

11 597

12 789

12 878

 ženy

6 781

7 135

7 223

 

 absolventi a mladiství

520

585

622

 

 uchazeči se zdravotním postižením

1 671

1 739

1 764

 

uchazeči s nárokem na podporu v nezaměstnanosti

3 634

4 189

4 225

podíl nezaměstnaných osob v %

3,7 %

4,0 %

4,1 %

volná pracovní místa

6 707

5 851

5 751

počet uchazečů na 1 volné pracovní místo

1,7

2,2

2,2

Nezaměstnanost v okresech k 31. 8. 2024:

okres

počet nezaměstnaných

z toho ženy

volná pracovní místa

počet uchazečů na 1 VPM

podíl nezaměstnaných osob [%]

Česká Lípa

2 761

1 546

961

2,9

3,8 %

Jablonec nad Nisou

2 697

1 506

721

3,7

4,2 %

Liberec

5 416

3 087

3 084

1,8

4,1 %

Semily

2 004

1 084

985

2,0

4,1 %

Liberecký kraj

12 878

7 223

5 751

2,2

4,1 %

Česká republika

286 320

158 943

263 247

1,1

3,8 %

Struktura uchazečů o zaměstnání

Podíl žen v jednotlivých věkových kohortách je nejvyšší ve věkové skupině 30-49 let, a to téměř 60 %, zatímco v ostatních věkových skupinách (do 29 let a 50 a více let) je podíl žen a mužů více rovnocenný. Úřad práce ČR stabilně cíleně podporuje přístup žen, respektive obecně rodičů pečujících o děti, na trh práce prostřednictvím nástrojů Aktivní politiky zaměstnanosti a realizací projektů hrazených z Evropského sociálního fondu. Nástroje Aktivní politiky zaměstnanosti přispívají formou příspěvků k umístění do zaměstnání ve flexibilních úvazcích. Rovněž vzdělávání a rekvalifikace přispívají u této skupiny k možným změnám profese, které umožňují časovou flexibilitu a sladění pracovního a rodinného života v novém zaměstnání.

Průměrný věk nezaměstnaných byl v srpnu 42,5 roku, a to v obou skupinách žen a mužů bez významného rozdílu. Věková struktura uchazečů o zaměstnání (dále „UoZ") se za posledních pět let výrazněji nemění. V evidenci UoZ v Libereckém kraji bylo k 31. 8. 2024 celkem 4 563 uchazečů nad 50 let a tvořili 35,4 % z celkového počtu nezaměstnaných. Nejvyšší podíl této kategorie UoZ z hlediska věku je na Liberecku a Semilsku. Nejvyšší počet nezaměstnaných je dlouhodobě v nižších stupních kvalifikace. Přibližně 70 % evidovaných uchazečů v Libereckém kraji tvoří nezaměstnaní se základním vzděláním a vyučením.

V uplynulém měsíci hledalo práci 1 764 osob se zdravotním postižením (OZP) - 13,7 % z celkového počtu nezaměstnaných. Zaměstnavatelé jim nabízeli prostřednictvím ÚP ČR v kraji celkem 358 volných pracovních míst. Nejvyšší podíl OZP evidují dlouhodobě v okresech Česká Lípa a Semily. Pro tuto cílovou skupinu je v každém okrese Libereckého kraje k dispozici specializovaný poradce, který využívá škálu aktivit a nástrojů, zejména v rámci projektu Evropského sociálního fondu Podpora zaměstnanosti osob se zdravotním postižením. Díky poskytování odborného poradenství a individuálnímu přístupu se velmi dobře daří nezaměstnané se zdravotním postižením či omezením uplatňovat na volném trhu práce.

Evidence nezaměstnaných absolventů a mladistvých se v srpnu zvýšila. V Libereckém kraji bylo na konci měsíce evidováno celkem 622 absolventů škol všech stupňů vzdělání a mladistvých, z toho 369 absolventů a 253 mladistvých. V loňském roce ve stejném období byla nezaměstnanost mladých lidí v kraji o 102 osob nižší. Rovněž tato skupina nezaměstnaných je prioritní ve využití nástrojů Aktivní politiky zaměstnanosti. V Libereckém kraji je rovněž, obdobně jako ve všech krajích ČR, realizován projekt Záruky pro mladé. Díky projektu a prostředkům Evropského sociálního fondu bylo v Libereckém kraji aktivizováno již více než 600 mladých lidí, včetně jejich uplatnění v zaměstnání, podpory na dotovaném pracovním místě nebo aktivity směřující k návratu do vzdělávání.

Mírný růst dlouhodobé nezaměstnanosti

V Libereckém kraji se za poslední rok mírně změnila struktura uchazečů o zaměstnání podle délky evidence.  V meziročním srovnání klesl podíl evidence krátkodobě evidovaných 0-3 měsíců na celkovém počtu nezaměstnaných na 29,3 %. Naopak podíl uchazečů evidovaných déle než 12 měsíců vzrostl na 28,8 %. Na konci srpna bylo v celém kraji celkem 3 709 dlouhodobě nezaměstnaných.

Dlouhodobá nezaměstnanost patří mezi nejvíce řešené problémy nezaměstnanosti v Libereckém kraji, s nezbytností zvýšené péče a aktivizace této skupiny klientů. Podporu uplatnění dlouhodobě nezaměstnaných řeší nástroje APZ, včetně realizovaných aktivit a příspěvků v jednotlivých projektech financovaných z ESF.

Volná pracovní místa v Libereckém kraji

Ke konci srpna nabízeli zaměstnavatelé prostřednictvím Krajské pobočky Úřadu práce ČR v Liberci celkem 5 751 volných pracovních míst. Ve srovnání s loňským stejným obdobím jde o 956 volných míst méně. Na jedno volné pracovní místo aktuálně připadá v Libereckém kraji v průměru zhruba 2,2 uchazeče o zaměstnání, v rámci celé České republiky je tento průměr příznivější, a to 1,1. Nejméně příznivá je v tomto ohledu situace v okrese Jablonec nad Nisou (3,7). Přibližně pro 70 % z nahlášených volných pracovních míst zaměstnavatelé hledají uchazeče se základním či nižším vzděláním. Z celkového počtu 64,1 % pak tvoří volná místa vhodná i pro cizince.

Zaměstnavatelé mají dlouhodobě největší zájem o dělnické profese do výroby a kvalifikované řemeslníky. Stabilně vysoký zájem je také o svářeče a řidiče nákladních automobilů. Nejvyšší poptávka v pozicích vyžadujících vyšší stupeň vzdělání je po zdravotních sestrách a lékařích. Rovněž přetrvává nabídka pozic ve vězeňské službě nebo u policie. Zaměstnavatelé stabilně poptávají také pozice s vyšší potřebou dovedností v IT (zejména obsluha kancelářských balíčků a účetních systémů), volná pracovní místa jsou v evidenci ovšem také pro datové analytiky, programátory či systémové administrátory.

Rekvalifikace podporují vstup na trh práce

Krajská pobočka v Liberci podporuje v rámci Aktivní politiky zaměstnanosti uplatnění nezaměstnaných, kteří jsou z různých důvodů ohroženi na trhu práce. Jedním z významných nástrojů jsou rekvalifikace. V srpnu bylo zahájeno 69 rekvalifikací a ukončeno 92 kurzů.
Od počátku roku pak bylo zahájeno 1 157 rekvalifikačních kurzů.

Úřad práce ČR plně reflektuje dlouhodobé požadavky zaměstnavatelů na dovednosti zájemců o zaměstnání. Aktuálně se zaměřujeme zejména na rozšiřování digitálních kompetencí, a to jak zájemců z řad uchazečů o zaměstnání, tak osob z široké veřejnosti, a to skrze nabídky vzdělávacích kurzů v Databázi RK. V Libereckém kraji se zájemci o kurzy digitálního vzdělávání obsahově zaměřují zejména na využití AI v celé řadě odvětví, dále na programování, grafické a konstrukční programy.

Dalšími nástroji Aktivní politiky zaměstnanosti bylo v Libereckém kraji v měsíci srpen podpořeno celkem 338 osob. Úřad práce ČR zajišťuje také podporu zaměstnavatelů, kteří zaměstnávají OZP na chráněném trhu práce.

Celostátní informace o vývoji nezaměstnanosti jsou zveřejněny na www.mpsv.cz/web/cz/mesicni

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Nezaměstnanost v kraji vzrostla na 4,0 %, zvyšuje se zájem o IT kurzy
V Libereckém kraji v červnu výrazně roste počet zájemců o rekvalifikace
V Libereckém kraji v květnu klesla nezaměstnanost na 4,0 %
Nezaměstnanost v Libereckém kraji v dubnu klesla na 4,1 procenta
Počet nezaměstnaných v Libereckém kraji v březnu mírně klesl
Nezaměstnanost v Libereckém kraji v únoru zůstala na 4,2 procenta

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT qwqw
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

63. Podještědské derby: Jablonec rekordně popravil Liberec

Nejvíce motivoval jablonecký tým před vzájemným derby liberecký Slovan na čele se svým novým majitelem Kaniou: ten nejdříve vyhlásil, že neuznává jabloneckého šéfa Peltu, potom se dopustil názoru, že Jablonec není pro Liberec soupeř, pokračovalo to umístěním bilbordu Slovanu v Jablonci u Střelnice a nakonec před sezonou vyhodil současného jabloneckého lodivoda. Podrobnosti k zápasu na Našem Jablonecku

Vysoušeče, které pomáhají po povodních, nabídne kraj i jinam

Přes 200 vysoušečů má k dispozici Hasičský záchranný sbor Libereckého kraje. Nyní míří 100 kusů do Olomouckého kraje, a to konkrétně do města Jeseník, aby pomáhaly zmírnit následky po tamních povodních. Celkem 58 vysoušečů již hasiči využili v Libereckém kraji, a to zejména na Frýdlantsku. Skladem jich zůstává přes 40. „V roce 2021 jsme darovali Hasičskému záchrannému sboru Libereckého kraje 25 kondenzačních vysoušečů a na začátku roku 2022 přispěli z krizového fondu milionem a půl. Z těch hasiči pořídili dalších 150 kusů. Samozřejmě mají ještě dalších několik desítek za peníze vyčleněné ve svém rozpočtu," uvedl hejtman Martin Půta.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Ve Studenci se popadesátésedmé bojovalo o koláče
V Krkonošském muzeu otevřou výstavu k 70. výročí ZUŠ Jilemnice
Podzim v Jizerských horách láká na skaliska, zvířenu i Járu Cimrmana
Turnovská MŠ 28. října obhájila stříbrný certifikát zdravé školky
Bilance léta a práce Horské služby v posledních týdnech

Nejčtenější články

10.10.: Ve Studenci se popadesátésedmé bojovalo o koláče
08.10.: Akce Kulturního centra Golf Semily v říjnu
09.10.: Bilance léta a práce Horské služby v posledních týdnech

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT