Semilský pecen se blíží

09.09.2025 14:09:43 | Autor: Renata Coufalová | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Semily

Semilský pecen se blíží

Na semilském Ostrově se v sobotu 13. září uskuteční v pořadí již 20. ročník Podkrkonošské slavnosti úrody pod názvem Semilský pecen. I tentokrát je pro návštěvníky připraven bohatý program. Nebude v něm chybět dožínkový průvod, expozice hospodářských zvířat, ukázky historické i současné zemědělské techniky ani kulturní program na Ostrově i podiu před zámkem. Po náročné generální opravě se veřejnosti představí i historická parní stříkačka z roku 1904.

„Historická parní stříkačka je chloubou našeho sboru. Tímto bychom chtěli poděkovat všem dárcům, kteří přispěli na sbírkové konto na opravu stříkačky, jmenovitě městu Semily a Libereckému kraji, ale i všem ostatním - občanům, spolkům i firmám, bez nichž by se tento náročný projekt nepodařilo uskutečnit," řekl Marek Vrtilka, starosta SDH Semily I.

V předvečer Pecnu, v pátek 12. září, se na Ostrově odehraje tradiční Ďolík fest, na němž se s tanečním vystoupením představí žáci základní umělecké školy Semily, pohádku Paní Láryfáry zahrají žáci literárně-dramatického oboru semilské ZUŠ pod vedením Magdaleny Bartoňové a chybět nebude ani vystoupení pouličního umělce Martina Miškova. Od 19 hodin před zámkem zahraje kapela Copyhaze Matěje Myslivce a popové a funkové hity vzápětí přinese turnovská kapela What The Funk.

Hlavní program Pecnu je připraven na sobotu 13. září, kdy na Ostrově a podiu před zámkem proběhne pestrý program. A zatímco páteční podvečer bude patřit převážně kultuře, sobotní program na Ostrově se ponese ve znamení zábavy. Před slavnostním zahájením Pecnu se tak jako každý rok uskuteční ekumenická bohoslužba ve Sboru Dr. K. Farského, na níž vystoupí pěvecký sbor Jizerka, poté se od Sboru Dr. K. Farského na Ostrov za doprovodu dechové hudby vydá dožínkový průvod vedený kněžnou Libuší a její družinou. Na Ostrově se pak kromě zemědělců a řemeslníků odprezentují také regionální spolky a sdružení.

Pecen pochopitelně patří řemeslnictví a výrobkům z regionu - návštěvníci zde ochutnají nejrůznější regionální potraviny, medovinu a další dobroty. Zároveň se v rámci Pecnu mohou těšit na pestrý program, v němž nebude chybět slavnostní vyhlášení třetího a zároveň posledního ročníku soutěže o nejlepší štrúdl podle domácího receptu s názvem Semilské štrúdlování, ocenění místních chovatelů či pěstitelů a předání Ceny zahradníka města Semily.

Podium v parku na Ostrově již v sobotu dopoledne opanují muzikanti a umělci všech žánrů. Pro milovníky cimbálové muziky bude v prostoru Ostrova v odpoledním čase hrát kapela Sudovjan z Uherského Hradiště. Na podiu na Ostrově nejprve vystoupí Barton Brothers, rodinná kapela z Vysokého nad Jizerou, hned vzápětí se představí malé tanečnice z Dance Smileis Semily. Následovat bude pohádka O pejskovi a kočičce v podání divadla PUK a vystoupení členů Podkrkonošské a pojizerské společnosti přátel Járy Cimrmana s názvem Mlynářky a mlynáři. Posledními vystupujícími na podiu budou hudebníci Filip & Nikita.

Podium před zámkem nabídne návštěvníkům souběžně s děním na Ostrově vystoupení hned šesti po sobě následujících kapel. Jako první se představí dechová hudba Semilská 12 pod vedením kapelníka Daniela Bismilera, vůni táborových ohňů následně připomene Bandit Country Music Band z Nové Paky. Chybět nebude vystoupení české turbo-šanson kapely Poletíme? a hned poté přivítáme pražskou folkrockovou kapelu Byl Pes. Příval rockové energie přiveze do Semil severočeská poprocková kapela Krakatit a na rockovou notu se bude hrát i nadále, a to díky místní rockové kapele Suffering Souls, která sobotní večerní program tradičně zakončí.

Ani Muzeum a Pojizerská galerie Semily nezůstaly v plánování sobotního dne pozadu a pro své návštěvníky připravily již tradiční Semilský Montmartre v areálu muzea, muzejní zahrádky a roubenek v Jílovecké ulici. Součástí programu je volný vstup do všech expozic muzea a na děti čekají tvořivé dílny, malování na muzejní zahrádce a bublinová show. Podvečerem bude hudebně provázet harmonika Petra Ochmana a nebude chybět ani loutková pohádka Čertova nevěsta v podání Loutkového divadélka Roprachtice. Vrcholem programu budou komentované prohlídka výstav Fenomén Merkur a Kouzlo parních hraček. Samostatná pozvánka

Na návštěvu k léčitelům se návštěvníci budou moci vypravit do Jílovecké ulice, kde už na ně bude čekat autor výstavy Tomáš Chvátal, který je provede muzejní expozicí v areálu historických roubenek. Návdavkem dostanou možnost osvěžení bylinnou limonádou či čajem, budou si moci vyrobit bylinnou sůl a čeká je i ukázka destilace vonných esencí.

Největším lákadlem sobotního programu Pecnu bude pro děti, a nejenom pro ně, bezpochyby Semilský expres - okružní jízdy vláčkem se zastávkami na Ostrově, u muzea a u roubenek v Jílovecké ulici jistě ocení malí i velcí.

„Nenechte si ujít dvacátý ročník naší tradiční akce pro celou rodinu. Po vybudování nového mostu se vracíme k průvodu městem, čeká vás bohatý program na ostrově i před zámkem a uvidíte i opravenou historickou parní stříkačku SDH Semily I, na kterou se konala veřejná sbírka. Těšíme se na vás," zve na akci starostka města Semily Lena Mlejnková.

Články a fotogalerie z minulých ročníků:

2024: Jubilejní 20. ročník Semilského pecnu je kvůli počasí odvolán

 

2023: Semilský pecen obsadí podevatenácté park Ostrov 

2022: Na Ostrově opět zavoní Semilský pecen

2021: Na Semilském pecnu ocenili zahradníky i pěstitele

Semilský pecen 2020 se ruší!

Obrazem: 16. ročník Semilského pecnu

Obrazem: 15. ročník Semilského pecnu

Obrazem: 14. ročník Semilského pecnu

Obrazem: 13. ročník Semilského pecnu

Obrazem: 12. ročník Semilského pecnu

Obrazem: 11. ročník Semilského pecnu

Obrazem: 10. ročník akce Semilský pecen

Foto i video: 9. ročník akce Semilský pecen

Obrazem: 8. ročník Semilského pecnu

7. ročník: Hojná návštěva na Semilském pecnu 

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Kácení i sázení lip se chystá v turnovské ulici Žižkova

Kácení a následná výsadba nových stromů, se kterými se počítá v týdnu od 1. prosince 2025, se dotkne ulice Žižkova v úseku od křižovatky se Zborovskou ulicí k ulici Alej legií. Dojde ke kácení osmi kusů lip srdčitých, ve stejném týdnu proběhne dosadba nových stromů. Jedná se o jeden strom u budovy OAHŠ u křižovatky se Zborovskou ulicí, jeden strom u vchodu do obchodu ZŠ Žižkova a šest stromů u bytových domů na konci ulice Žižkova. Kácení je plánováno za provozu se začátkem v pondělí 1. prosince (pokud klimatické podmínky dovolí). Při kácení jednotlivých stromů vždy dojde ke krátkodobé uzavírce komunikace za asistence poučených osob, které přechodně zastaví dopravu. Strom bude rychle odklizen a provoz znovu uvolněn. Kácení bude provedeno vždy v čase, kdy tudy neprojíždí autobus na pravidelné lince.

Liberec hostil světové odborníky na nanotechnologie

Nanotechnologie se stěhují z laboratoří do každodenní reality, z Libereckého kraje mohou udělat lídra v udržitelných technologiích. Shodli se na tom účastníci mezinárodní konference NanoCzech 2025, kterou v Liberci uspořádala Agentura regionálního rozvoje společně s Libereckým krajem. Konference se zaměřila především na technologie, které čistí vodu, vzduch a půdu. Potvrdila kvalitu místních výzkumných týmů, výsledků jejich práce i mezinárodních projektů, do kterých jsou zapojeni. Dorazilo zhruba 150 vědců, výzkumných pracovníků, zástupců firem a diplomatických misí z více než dvaceti zemí světa. Jejich účast ukázala, že liberecký region má ve výzkumu a vývoji nanotechnologií své pevné místo na mapě světa.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Po výhrách v Hronově volejbalisté Malé Skály v čele tabulky!
Liberecký kraj opět vydal ročenku, která hodnotí končící rok 2025
Hejtman Martin Půta zavítá do Mříčné
Prosincové akce Gymnázia Ivana Olbrachta
Lidové sady slavnostně otevřou s kulturním programem 28. prosince

Nejčtenější články

03.12.: Obrazem: Rozsvícení vánočního stromu v Semilech 2025
03.12.: Silnice I/14 mezi Rokytnicí a Jablonečkem po první fázi rekonstrukce
02.12.: Fúze liberecké a českolipské nemocnice nabyla konkrétní podoby

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT