Slavíme světový den mokřadů

02.02.2022 11:36:39 | Autor: redakce | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Krkonoše

Slavíme světový den mokřadů

Rozsáhlé komplexy subalpínských mokřadů patří mezi nejpozoruhodnější biotopy Krkonoš. Největší rašeliništní komplexy náhorní planiny východních a západních Krkonoš - Úpské rašeliniště a Pančavská louka - byly v roce 1993 zařazeny mezi nejvýznamnější mokřady světa v rámci tzv. Ramsarské úmluvy. Právě z iniciativy Ramsarské úmluvy (www.ramsar.org) se slaví 2. únor jako Světový den mokřadů.

„Téma mokřadů a jejich významu v krajině nabylo v poslední době na aktuálnosti, a to zejména ve spojení s tématem globálních změn klimatu," řekl ředitel Správy KRNAP Robin Böhnisch. „My si význam tohoto ekosystému pro přírodu Krkonoš i pro lidi v Krkonoších i v podhůří, velmi dobře uvědomujeme. Jen v posledních letech jsme realizovali či ještě realizujeme celou řadu projektů, které souvisely s podporou mokřadů přímo v terénu," dodal Böhnisch. Jednalo se například o projekty Stabilizace významných lesních ekosystémů KRNAP (2010-2014), Stabilizace vodního režimu vybraných lokalit Krkonošského národního parku (2014-2015), Ochrana a udržitelné využívání mokřadů České republiky (2014-2017) a Revitalizace mokřadů na vybraných plochách území KRNAP - I. a II. etapa (2017-2023).

Právě v rámci posledního, stále probíhajícího, projektu Revitalizace mokřadů vznikl podkladový materiál s aktuálními datovými a prostorovými údaji o mokřadních společenstvech v horských lesích. Na jeho základě vytipovali plochy vhodné k revitalizaci poškozených ekosystémů a na nich buduovali přehrážky. Jejich zanášením a zarůstáním postupně dojde k likvidaci v minulosti nevhodně vybudovaných odvodňovacích systémů a k následné obnově mokřadního stanoviště.

Krkonošské mokřady<br />Autor: Kamila Antošová„Mezi lety 2019 a 2021 jsme instalovali na 12 lokalitách 829 malých a 182 velkých přehrážek. Celkem máme v plánu do konce obou etap projektu vybudovat na dalších lokalitách více než 600 malých a 200 velkých přehrážek, které zpomalí odtok vody a přispějí tak ke zlepšení funkce koloběhu vody v krajině. V rámci revitalizovaných ploch také máme monitorovací místa pro sbírání dat, která nám umožní srovnání počátečního stavu ploch a jejich postupný vývoj po zásahu. Revitalizované mokřady budou významnou podporou při probíhající obnově lesních ekosystémů zejména v těch částech národního parku, které byly v minulosti poškozeny imisemi," uvedl tiskový mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný.

Projekt Revitalizace mokřadů na vybraných plochách území KRNAP je podpořen prostředky z Operačního programu životní prostřední.

Nejvýznamnějším typem mokřadů v Krkonoších jsou bezesporu rašeliniště. Vrchoviště-rašeliniště na hřebenech Krkonoš jsou součástí krkonošské arkto-alpínské tundry a výrazně je ovlivňuje chladné klima. Roční průměrné teploty se pohybují kolem 0 °C, roční úhrn srážek dosahuje zhruba 1 500 mm a souvislá sněhová pokrývka zde leží od začátku listopadu do konce dubna.

„Takové klimatické podmínky jsou srovnatelné s horskými oblastmi Norska a Švédska. To vysvětluje, proč se v těchto polohách Krkonoš vyskytuje tolik severských a vysokohorských druhů. Největšími poklady krkonošských rašelinišť jsou například drobný keříček ostružiník moruška, malinký ptáček slavík modráček tundrový, suchopýry pochvatý a úzkolistý, šídlo horské známé jako létající drahokam nebo vyslanec severské tundry, bylina všivec sudetský," doplnil Radek Drahný.

Krkonošské mokřady<br />Autor: Kamila AntošováV Krkonoších jsou k vidění dva typy rašelinišť. Úpskému nebo Pančavskému rašeliništi se říká vrchoviště. Lesní rašeliniště najdete na Černé hoře.

Charakteristickou rostlinou rašelinišť jsou rašeliníky. V Krkonoších jich roste kolem 20 druhů. Bez rašeliníků by nebylo rašeliniště, ale tahle rostlinka je zajímavá ještě z několika dalších důvodů. Zatímco většina rostlin během svého života doroste do nějaké velikosti a pak ukončí růst, rašeliník pořád přirůstá.

Rašeliniště ale nevyroste až do nebe. Rašeliník totiž ze spodu zase uhnívá a vytváří tak mazlavou rašelinu. Kromě živin z hornin, na nichž rašeliniště vzniklo, a ze vzduchu, které sem vítr nafouká, přijímají rašeliníky potravu právě ze svých rozkládajících se těl. Druhou zvláštností je schopnost rašeliníků zadržovat vodu. Dokážou pojmout až dvacetinásobek svého objemu. Právě proto je v rašeliništích pořád vlhko a trvá opravdu dlouho, než by rašeliniště úplně vyschlo.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Ve školách zimuje čtrnáct Bodlinek
Muttichovy němé značky brzy uvidíte v novém kabátě
Správa KRNAP vydala interiérové turistické mapy
Vánoční stromky s certifikátem letos ve Vrchlabí nebudou
Online otevřený Krkonošský národní park pro školy
Hnojení je hostina pro krkonošské louky
Krkonoše mají své unikátní dobročinné suvenýry
Mokřady nad Valteřicemi jsou pokoseny a dostaly novou šanci
Krkonoše jsou opět čisté, nasbíralo se 3,5 tuny odpadu
Les u Harrachova uklízeli dobrovolníci a zaměstnanci Škoda Auto
Novým prezidentem Federace EUROPARC je Michael Hošek
Ohlédnutí za letní turistickou sezonou v Krkonoších
Probuďte své smysly v klášterní zahradě ve Vrchlabí
Když je borůvka v Krkonoších vetřelcem…
Vrchlabská genofondová banka se stala členem Unie botanických zahrad
Kapitán Hejkal mobilizuje: Hrozí zamoření odpadkouši!
Voda v Krkonoších – jak to s ní je?
Krkonošský Památník obětem hor se opravuje
Pastva – spása pro krkonošské louky
Bilance středeční bouřky v Krkonoších: 20 000 m3 poničeného dřeva
Jaká byla návštěvnost prvního prázdninového víkendu v Krkonoších?
Krkonoše lákají nejen na zimní sporty, ale i tradiční horská řemesla
Moderní technologie pronikají i do lesa
Kampaň Není zvěř jako zvěř rozjíždí i v roce 2021
Se začátkem prázdnin si připomeňme pravidla Krkonošského parku
V Krkonoších se rozmáhá nelegální horolezectví
Krkonoše mají společnou strategii péče o oba národní parky
FOTO: Cenu ředitele Správy KRNAP za rok 2020 získalo sedm oceněných
Chtěli jsme Sněžku bez sítí, ale lidé řekli ne!
Exponát nebo dům? Muzeum Krkonoš má nový multifunkční vstup
Obrazem: Jak vypadá nový depozitář Krkonošského muzea ve Vrchlabí

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 5 fotek)

 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT qwqw
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Obnovy památek pokračují, kraj opět pomůže individuálními dotacemi

Cibulovitá báň věže kostela sv. Bartoloměje v Žandově a sklářské muzeum v Kamenickém Šenově se dočkají obnovy, a to díky individuálním dotacím od Libereckého kraje. Rada kraje konkrétně schvalovala poskytnutí účelové dotace městu Žandov na projekt s názvem Obnova cibulovité báně věže kostela sv. Bartoloměje v Žandově. Rozpočet projektu na období 2024 činí celkem 6.345.369,37 korun včetně DPH. Dotace Libereckého kraje bude činit jeden milion korun, což je 15,76 % z celkových výdajů projektu.

Vyhlásili nové výběrové řízení na pronájem městských bytů v Turnově

Město Turnov nově nabízí k pronájmu byty na Koňském trhu a v ulici Skálova. Přihlášky do výběrového řízení na byty v ulici Skálova lze podat do 5. listopadu, pro byty na Koňském trhu do 12. listopadu 2024. Výběrové řízení na pronájem v ulici Skálova čp. 84 se týká bytu 1+1 o celkové ploše 36,82 m2 a bytu 2+1 o ploše 61,96 m2, oba se nachází ve druhém nadzemním podlaží. Kompletní informaci k dispozici bytů, náhledy a další informace najdete na úřední desce.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Zářijová velká voda na Frýdlantsku pomohla ohroženým slíďákům
Western Mříčná zve na Strašidelnou stezku plnou zážitků
Martin Půta se stal počtvrté hejtmanem Libereckého kraje
Malé ohlédnutí za akcí Týden knihoven 2024 v Turnově
Souboj loňských vítězů jednoznačně v režii České Lípy

Nejčtenější články

25.10.: Malé ohlédnutí za akcí Týden knihoven 2024 v Turnově
23.10.: Lékařské posádky ZZS LK dostaly nové vozy
23.10.: Na turnovském gymnáziu se opět peklo pro dobrou věc

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT