Se začátkem prázdnin si připomeňme pravidla Krkonošského parku

01.07.2021 08:35:33 | Autor: Radek Drahný | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Krkonoše

Se začátkem prázdnin si připomeňme pravidla Krkonošského parku

Se začátkem letních prázdnin začne i zvýšený nápor na krásy Krkonošského národního parku. Není od věci si připomenout, jaká pravidla platí na tomto cenném a křehké území.

Základní pravidlo - zákaz vstupu mimo značené cesty - se týká jen klidových území KRNAP. Těch je osm a zjednodušeně řečeno se jedná o hřebenové partie Krkonoš, převážně nad horní hranicí lesa. Klidová území mají chránit nejzranitelnější biotopy a druhy před nadměrnou a neusměrněnou návštěvností. Podrobnosti o těchto lokalitách lze najít zde: https://www.mzp.cz/cz/klidova_uzemi_krnap.

V terénu jsou klidová území vyznačena dvojím způsobem - červeným pásovým značením na stojících stromech (horní pruh kolem celého kmene a druhý spodní jen poloviční - přijde-li návštěvník ke stromu označenému dvěma vodorovnými červenými pruhy, je vše v pořádku a nepřekračuje zákon. Vidí-li pouze jeden pruh, ocitl se v klidovém území a musí je neprodleně opustit) a smaltovanými cedulemi na sloupcích u cest procházejících daným územím. V Krkonoších jsou nejproblematičtějšími místy vrchol Sněžky a sedlo u bývalé Obří boudy. Vzhledem k obrovskému počtu přestupků v těchto lokalitách jsme tam již druhým rok museli instalovat ochranné sítě oddělující prostor pro návštěvníky od divoké přírody. Podobně problematickým místem je vyhlídka na Pančavský vodopád. I zde návštěvníci často nerespektují vyhrazený prostor a chodí se fotit na žulové skály.

Co si přinesu, to si i odnesu

Dalším pravidlem, které by ale mělo platit nejenom v národních parcích, ale všude v přírodě je, že co si do přírody přinesu, to si z ní také odnesu. Hovoříme tedy o problematice pohozených či zapomenutých odpadků - platových či kovových obalů od potravin, papírových či vlhčených ubrousků a v poslední době čím dál tím častějších roušek a respirátorů. V přírodě se odpadky rozkládají jen velmi pomalu. Například papírový kapesníček se rozkládá 4 týdny, igelitová taška 25 let a PET lahev 100 let. V horách proto více než kde jinde platí, že co si s sebou do přírody přineseme, musíme také zase odnést.

Speciální kapitolou jsou vjezdy motorových vozidel na území KRNAP. Zákon o ochraně přírody a krajiny přesně definuje skupinu subjektů, které po národním parku mohou jezdit. Jsou to mj. složky integrovaného záchranného systému, policie, správci a provozovatelé sítí, vlastníci a nájemci nemovitostí a někteří ubytovaní hosté. Vjezd do klidových území je ještě omezenější a není povolen například ubytovaným hostům.

Podobná situace je s cykloturistikou, kdy cyklisté mohou v národním parku jet jen po cyklotrase, která je k tomu vysloveně vyhrazena. Těchto cyklotras je dnes 461,5 km a bližší informace o možnostech cykloturistiky v KRNAP najdete zde: https://www.krnap.cz/cyklotrasy-krnap/

Je zakázáno létat s drony

Návštěvníkům Krkonoš, zejména mladé generaci, je třeba připomenout, že na celém území KRNAP je zakázáno létat s drony. Důvodem je rušení hnízdících ptáků a jiných živočichů.

Češi patří k velkým milovníkům psů, a tak si je s sebou logicky obvykle berou i na cesty do přírody, národní parky nevyjímaje. Zatímco v české části Krkonošského národního parku platí „pouze" povinnost mít svého psa pod jednoznačnou kontrolou, na polské straně státní hranice jsou pravidla striktnější. Tam pes musí být v národním parku vždy na vodítku a s náhubkem. Apelujeme na majitele psů, aby si uvědomili, že jsou i lidé, kteří ze psů mají strach. Zejména vůči svým dětem jsou pak rodiče velmi citliví. Ujištění majitele psa, že zrovna jeho pes je hodný, v takovém případě nefunguje. Problémem jsou psi také na pastvinách a v jejich blízkosti. Psa mějte v takovém případě vždy na vodítku. Vběhne-li do ohrady, nastává obvykle velký problém.

Kamenné pyramidy škodí vzácné přírodě

Dalším nešvarem jsou na kamenných mořích či v korytech říček turisty budované kamenné pyramidy. V krkonošské tundře půda zamrzá - rozmrzá - zamrzá - rozmrzá... už nějakých dvacet tisíc let. Tím se tady (a v Česku jen a pouze v Krkonoších) kameny v půdě a na jejím povrchu uspořádaly do mnohoúhelníků a dalších forem. Uvidíte je z výšky, když budete vědět, na co se dívat. Stavbou kamenných pyramid návštěvníci vzácné tvary rozebírají. Poklad, který příroda tvoří desetitisíce let, tak lidé mohou zničit za pár měsíců. Podobnou landartovou či stonebalancingovou aktivitu registrujeme i z koryt krkonošských potok a řek. Pod kameny v řece žije spousta vodních živočichů (třeba larvy chrostíků), které jsou součástí fauny národního parku. Tím, že návštěvníci staví z říčního kamení mužíky, ničí těmto živáčkům jejich domov.

Naše zkušenosti ukazují, že valná většina návštěvníků Krkonošského národního parku si váží zdejší cenné přírody. Přesto při obrovské návštěvnosti našeho území je i malé procento neukázněných návštěvníků velkým problémem. Rádi bychom proto na návštěvníky apelovali, aby se ve zdejší přírodě chovali jako hosté, s respektem k jejím obyvatelům. Jenom tak je možné, aby zdejší jedinečná příroda přežila.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Navrhněte, kdo by měl získat Cenu ředitele Správy KRNAP
V Krkonoších se rozmáhá nelegální horolezectví
Krkonoše mají společnou strategii péče o oba národní parky
FOTO: Cenu ředitele Správy KRNAP za rok 2020 získalo sedm oceněných
Policisté kontrolují lokalitu Krkonoš na čtyřkolce
Chtěli jsme Sněžku bez sítí, ale lidé řekli ne!
Správa KRNAP ukončila spolupráci s hospodářem z Klínových Bud
Gradace kůrovce v Krkonoších? Ta současná se nejspíš blíží ke konci
Exponát nebo dům? Muzeum Krkonoš má nový multifunkční vstup
Obrazem: Jak vypadá nový depozitář Krkonošského muzea ve Vrchlabí
Široké lesní cesty v Krkonoších navrací přírodě a pěším
Čisté Krkonoše 2021 startují
Ministr Brabec slavnostně otevřel nový depozitář Krkonošského muzea
RTIC Krkonoše ve Vrchlabí přivítalo už 350 000 návštěvníků
Krkonošskému národnímu parku je 58 let
V Krkonoších se objevili pytláci, odnesli to už čáp a volavka
Práce na krkonošských loukách opět začínají
Poslanci volí: chránit přírodu nebo otevřít národní parky developerům?
Klimatologický monitoring na hřebenech Krkonoš v novém kabátě
Krkonošská muzea se v úterý 4. května otevírají návštěvníkům
Mykologové: Kvalitní hospodaření na loukách pomáhá i houbám
Stromy vrchlabského zámeckého parku se představují
Nebezpečné stromy podél cest v Krkonoších musí k zemi
KRNAP slaví Den Země letos tak trochu jinak
FOTO: Vzniká nový vstup do Krkonošského muzea ve Vrchlabí
Ptačí říše hlásí: Jaro je tady
Krkonošský národní park proniká on-line do škol
Rekonstrukce Krkonošského muzea pokračuje
Správa KRNAP dočasně uzavírá některé cesty v horách
Řádění řidičů terénních motocyklů v Krkonoších bylo po roce potrestáno
Data ze sčítačů potvrzují výjimečnost turistického roku 2020
Dosavadní bilance zimní sezony v Krkonoších: desítky mrtvých zvířat
V Krkonoších to bez ochrany výsadby nejde
Řidič skútru útočil na strážce KRNAP, policie řeší trestní oznámení
Krkonošské lesy doplnilo skoro 40 tisíc stromků chybějících druhů
Správa KRNAP zase otvírá informační centra a muzea

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT qwqw
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

63. Podještědské derby: Jablonec rekordně popravil Liberec

Nejvíce motivoval jablonecký tým před vzájemným derby liberecký Slovan na čele se svým novým majitelem Kaniou: ten nejdříve vyhlásil, že neuznává jabloneckého šéfa Peltu, potom se dopustil názoru, že Jablonec není pro Liberec soupeř, pokračovalo to umístěním bilbordu Slovanu v Jablonci u Střelnice a nakonec před sezonou vyhodil současného jabloneckého lodivoda. Podrobnosti k zápasu na Našem Jablonecku

Vysoušeče, které pomáhají po povodních, nabídne kraj i jinam

Přes 200 vysoušečů má k dispozici Hasičský záchranný sbor Libereckého kraje. Nyní míří 100 kusů do Olomouckého kraje, a to konkrétně do města Jeseník, aby pomáhaly zmírnit následky po tamních povodních. Celkem 58 vysoušečů již hasiči využili v Libereckém kraji, a to zejména na Frýdlantsku. Skladem jich zůstává přes 40. „V roce 2021 jsme darovali Hasičskému záchrannému sboru Libereckého kraje 25 kondenzačních vysoušečů a na začátku roku 2022 přispěli z krizového fondu milionem a půl. Z těch hasiči pořídili dalších 150 kusů. Samozřejmě mají ještě dalších několik desítek za peníze vyčleněné ve svém rozpočtu," uvedl hejtman Martin Půta.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Bilance léta a práce Horské služby v posledních týdnech
Akce Kulturního centra Golf Semily v říjnu
Naučná stezka v Krkonoších seznámí turisty s jelenem
Sdružení D.R.A.K. vyslalo Medvídka Nebojsu do světa
Na Svatováclavském turnaji v Turnově obhájil vítězství tým Proseč C. F.

Nejčtenější články

06.10.: Přehled fotbalových výsledků a tabulek devátého podzimního kola
07.10.: V Daliměřicích shořela kůlna
07.10.: Na Svatováclavském turnaji v Turnově obhájil vítězství tým Proseč C. F.

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT