Turnovské náměstí zaplnily hasičská technika i hudba

14.05.2022 21:22:16 | Autor: Marcela Jandová | Rubrika: KULTURA | Obce: Turnov

Turnovské náměstí zaplnily hasičská technika i hudba

Pokud jste se v neděli 8. května vydali na náměstí Českého ráje na Májovou slavnost, zřejmě jste zažili příjemné odpoledne. Plné náměstí prozrazovalo, že o akci byl skutečný zájem. Slavnost byla součástí oslav 750 let od první písemné zmínky o městě Turnov.

Pozornost určitě přilákala hasičská technika, která zaplnila obě strany turnovského náměstí. Děti i dospělí mohli proniknout až do útrob zásahových vozidel a většina z nich této možnosti také využila. Historickému útoku hasičské jednotky pak patřila část programu před pódiem. Zasloužené nadšení vzbudilo také krátké vystoupení klientů Fokusu Turnov. Rozproudili atmosféru, kterou následující hudební vystoupení jenom umocnila.

Na začátku to byla začínající pop-rocková skupina Vanity, která nastartovala taneční odpoledne před pódiem. Hned vzápětí se o publikum postaraly Waldovy Matušky, se kterými si s očividnou chutí zazpíval také herec Jiří Štrébl. Třetí v pořadí vystoupila mladá turnovská skupina What The Funk, která nadchla stejně jako skupiny před ní.

Májová slavnost na turnovském náměstí<br />Autor: Marcela Jandová Hudební proud kromě vodního proudu z historické hasičské stříkačky proložilo také lovení loděk s kašny. Renovace kašny byla dokončena těsně před Májovou slavností, oficiální spuštění nového provozu plně napuštěné kašny se tak přímo nabízelo. Každý, kdo na náměstí přišel, mohl napsat přání Turnovu k 750 letům, složit ho jako malou loďku a při malém happeningu vypustit na hladinu. Starosta města pak vylosoval pět loděk, jejichž autoři si za svá přání vysloužili výroční dárky v podobě hrnečku, mapy Českého ráje a dalších drobností.

Ostatně malou pozornost si z Májové slavnosti mohl odnést každý, Centrum pro rodinu Náruč rozložilo stánek s výrobou pro maminky, své aktivity představila také knihovna nebo Červený kříž. Krásné předměty bylo možné zakoupit, ať ve stáncích turnovských organizací Slunce všem nebo Fokus nebo na stánku města, kde byl k dostání sortiment s hlavičkou 750. Premiéru měla výroční dvanáctka 750 Pivovaru Rohozec, koupit jste mohli také pivní etikety piva 750, hrnečky, tužky, šnůry na klíče nebo vyšívanou tašku s logem oslav, která je dokonce místním výrobkem z chráněné dílny Invala, v. o. s.

Odpoledne bylo završeno u pomníku padlých ve Skálově ulici, kde proběhla připomínka Dne vítězství s kladením květin a věnců. Starosta města Tomáš Hocke ve svém projevu připomněl 77. výročí vítězství protifašistické koalice a ukončení 2. světové války v paralele se současnou situací na Ukrajině, kdy uprchlická vlna může připomínat osud řady Čechů, kteří kdysi před válkou prchali na západ.

Májová slavnost na turnovském náměstí<br />Autor: Marcela Jandová „Stejně jako tehdy pomohla mnoha běžencům z Československa Velká Británie a Spojené státy, tentokrát můžeme být hrdí i my, že občané České republiky a také našeho Turnova, pomohli a pomáhají uprchlíkům z Ukrajiny s jejich zapojením do běžného života. Jednota Evropy i obyvatel České republiky proti agresi Ruska je mimořádná a také pro budoucnost zcela zásadní. ... Přál bych nám všem, abychom našli podobnou odvahu jako Ti, které si zde dnes 8. května 2022 v Den vítězství a ukončení 2. světové války připomínáme. Aby i oni mohli být hrdí na nás," uzavřel svůj proslov.

Rádi bychom tímto poděkovali všem partnerům akce, především všem zúčastněným hasičským sborům - HZS Libereckého kraje, Turnov, Malá Skála, Všeň, Karlovice, Příšovice. Děkujeme místním organizacím, které zajistili program i stánky na náměstí - Centrum pro rodinu Náruč, Fokus Turnov, Slunce všem, Městská knihovna Antonína Marka Turnov, Kulturní centrum Turnov. Velké poděkování patří také kapelám, které rozproudili příjemnou zábavu, a jako vždy skvělé moderátorce odpoledne Evě Kordové.

Teď už se můžete těšit na další výroční akce. Nezadržitelně se blíží Týden oslav, který v sobotu 21. května v 19 hodin v letním kině zahájí Slavnostní večer s křtem mimořádné knihy Turnov a koncert Podkrkonošského symfonického orchestru pod vedením Martina Hyblera.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Kašna na turnovském náměstí přivítá letní sezonu v novém kabátu
Turnovská kultura v květnu
Akce k výročí Turnov 750 let aktuálně v květnu
Kampaň Vlajka pro republiku je součástí oslav města Turnov
Městská knihovna Turnov v květnu
Výročí 750 let městu Turnov přineslo medaili
10 000 kroků nebo 750 km? Dejte šanci chůzi!
Vyhlásili fotosoutěž Turnov 750
Program akcí v únoru a březnu k 750. výročí města Turnov
Turnovské muzeum otevírá k 750. výročí města tři nové výstavy
K oslavám města Turnov už mají vlastní propagační předměty
Výroční známka Turnova k 750. výročí je již v prodeji
Nový rok 2022 začal v Turnově opět v barvách ohňostroje
Turnov vyhlašuje výtvarnou soutěž spojenou s osobností T. G. Masaryka
V turnovském infocentru najdete kapesní kalendáříky na rok 2022
Turnov vydal kalendář na rok 2022 k 750. výročí města
Rok 2021 vrátil oslavy 28. října v Turnově do veřejného prostoru
FOTO: Park T. G. Masaryka v Turnově je oficiálně otevřen

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 13 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Pokácí lípu v ulici Alej legií v Turnově

V úterý 21. května 2024 bude pokácena lípa zelená v ulici Alej legií (pozemek p. č. 3875/7 v kat. území Turnov). Kácení bude provedeno v režimu tzv. krajní nouze, neboť hrozí riziko z prodlení. Lípa je velmi silně poškozena rozsáhlou hnilobou dřeva kotevních kořenů a báze kmene, jež je způsobena agresivní dřevokaznou houbou dřevomor kořenový. Kácení bude provedeno na základě výsledku tahových zkoušek, které prokázaly velmi nízkou odolnost lípy vůči vývratu z kořenů.

Na životní prostředí a zemědělství vyčlenil kraj 8 milionů korun

Podpora ochrany přírody a krajiny, pomoc včelařům, ale také předcházení vzniku odpadů, využití bioodpadů a odděleného sběru kovových odpadů. To jsou tři dotační programy v oblasti životního prostředí a zemědělství, jejich prostřednictvím Liberecký kraj rozdělí 8 milionů korun. V rámci programu 8.2, který se zaměřuje na podporu ochrany přírody a krajiny, je navrženo podpořit všech 34 formálně správných žádostí o dotaci v celkové výši 2.811.112 korun; dvě žádosti byly pro formální nesoulad vyřazeny. Navrhuje se doplnit rezervu programu 8.2 do této výše o 288.312 korun z volných prostředků programu 8.6, zaměřeného na podporu retence vody v krajině a adaptace sídel na změnu klimatu.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Přehled fotbalových výsledků a tabulek 10. jarního kola
Chráněná území jsou drahokamy v koruně české přírody a krajiny
Chystají Týden čtení v Turnově
Festival Karoliny Světlé poosmé pořádá spolek Stopy v krajině
Kam za sportem a zábavou v Pojizeří od 24. do 26. května

Nejčtenější články

23.05.: Studenecké míle startují již posedmnácté
24.05.: Kam za sportem a zábavou v Pojizeří od 24. do 26. května
23.05.: Krajské kolo soutěže ve vyprošťování u dopravních nehod zná své vítěze

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT