Městská knihovna Turnov v květnu

03.05.2022 07:16:39 | Autor: Marcela Jandová, mkamt | Rubrika: KULTURA | Obce: Turnov

Městská knihovna Turnov v květnu

Květnový program v knihovně nabízí putování pohádkou, historií Turnova nebo cestu po Jižní Americe. Květen nejen v knihovně vyvrcholí Týdnem oslav, který na konci měsíce připomene 750 let od první písemné zmínky o městě.

Kalendář akcí - květen 2022

Pondělí 2. května 2022 od 12 hodin MŠ 28. října a každé další pondělí až středa po celý měsíc

Pohádková babička do školky
Čtení s pohádkovou babičkou Marií Meixnerovou se koná v rámci projektu Klubu Matýsek a S knížkou do života. Opět se bude číst knížky Ivony Březinové Chvilka pro pohádku a další pohádkové knížky pro nejmenší čtenáře.

Úterý 3. května 2022 od 14 hodin, dětské oddělení knihovny každý čtvrtek v měsíci

Čtenářský klub Turnovský Granátek
Pravidelné setkávání členů klubu nad novými knihami tvůrčí psaní, čtenářské aktivity.

Středa 4. května 2022 od 12 hodin, MŠ Zborovská a každou další středu v měsíci

Pohádková babička do školky
Čtení s pohádkovou babičkou Marií Podzimkovou se koná v rámci projektu Klubu Matýsek a S knížkou do života. Opět se bude číst knížky Ivony Březinové Chvilka pro pohádku a další pohádkové knížky pro nejmenší čtenáře.

Čtvrtek 5. května 2022 od 17 hodin, knihovna na vlakovém nádraží

Spisovatelé do knihoven: Hana Lundiaková
Spisovatelka a songwriterka je na nezávislé hudební scéně známá pod pseudonymem Stinka. Vydala ceněné knihy Vrhnout (2010), Černý Klarus (2012) a Imago. Ty trubko! (2014) (nominace na Magnesia Litera, Česká kniha roku). Její nezaměnitelný barbarský, animální, svobodomyslný, magický styl psaní se promítá i do jejích písní, které vyšly na albech Krrrva!; Bído, čau; Neviňátko. Spolupodílela se na překladech Listů trávy Walta Whitmana společně s whitmaniánem Ondřejem Skovajsou. V roce 2021 vyšla její čtvrtá kniha, provokativní román Co je ti do toho. Chystá další knihy a nové projekty, hudební, výtvarné a filmové. Solitérní a těžko zařaditelné je celé její dílo. Její poslední román Hyena (2021) je ostrou obžalobou alkoholismu a sebelítosti. Nebude to tedy jen večer o literatuře, ale zazní i autorská hudba Hany Lundiakové.

Neděle 8. května 2022, od 14 hodin, náměstí Českého ráje Turnov

Májová slavnost
Celoměstská akce v rámci výročí města Turnova, osvobození a Dne matek. Doplňující program a propagace projektu Knihovna otevřená rodině, Bookstart S knížkou do života a další aktivity.

Pondělí 9. května 2022 od 8 hodin a 10 hodin, dětské oddělení knihovny

Pasování na čtenáře
Poslední pasování v tomto školním roce, a to prvňáčků ze ZŠ Mírová Bělá a ZŠ Zborovská Turnov. Součástí projektu Knížka pro prvňáčka Už jsem čtenář.

Pondělí 9. května 2022 od 14 hodin, DD Pohoda

Turnovsko z pohledu archeologa
Pořad s PhDr. Janem Prostředníkem, známým archeologem a ředitelem Muzea Českého ráje Turnov. Koná se v rámci 750. výročí první zmínky o Turnově. Pro obyvatele DD Pohoda.

Úterý 10. května 2022 od 9 hodin, Městská knihovna Semily

Čteme všichni, vypráví jen někdo - regionální kolo Semily
Regionální kolo 18. ročníku přehlídky v umění vyprávět se účastní za Turnov nejlepší vypravěči ve věku od 6 do 15 let, kteří postupují z místního kola.

Čtvrtek 12. května 2022 od 9.30, komunitní místnost Fokusu

Turnovsko z pohledu archeologa
Pořad s PhDr. Janem Prostředníkem, známým archeologem a ředitelem Muzea Českého ráje Turnov. Koná se v rámci 750. výročí první zmínky o Turnově. Pro klienty Centra denních služeb a sociální dílny.

Čtvrtek 12. května 2022 od 14 hodin, klub penzionu Žižkova

Turnov 750 let
Setkání nad starými fotografiemi a dějinami Turnova a také pohled na současnost a budoucnost města Turnova. Přednáší Mgr. David Marek, historik Muzea Českého ráje Turnov a hostem pořadu budou také Ing. Tomáš Hocke, starosta města a Mgr. Petra Houšková, místostarostka města Turnova.

Čtvrtek 12. května 2022 od 18.00, hlavní budova Městské knihovny Antonína Marka

Krvavé stránky historie: Bitva u Kresčaku
Poslední zastavení v cyklu Krvavé stránky historie je inspirováno bitvou u tzv. Kresčaku (Crécy), která se odehrála na konci srpna roku 1346. Neodehrála se na našem území, ale v poměrně vzdálené Francii. Pro české poměry však měla dalekosáhlé důsledky v nejrůznějších směrech, jelikož se jí zúčastnili hned dva čeští panovníci. K tomu všemu se přidával i význam vojenský. O tom všem si povyprávíme na této přednášce.

Čtvrtek 12. května 2022 od 17 hodin, knihovna na vlakovém nádraží

Jarní hudební podvečer: Maruška Špačková - Ouhrabková
Písničkářka Maruška Špačková - Ouhrabková navodí pravou jarní atmosféru nejen svými písněmi.

Pátek 13. května 2022 od 8 hodin a od 10 hodin, dětské oddělení knihovny

Dubánek a tajný vzkaz - Zakousněte se do knihy
Spisovatelka Klára Smolíková se setká s prvňáčky nad novou knihou, která byla napsána v rámci projektu Knížka pro prvňáčka Už jsem čtenář. Poté bude následovat dílna čtení a program Zakousněte se do knihy pro žáky třetích ročníků. Doplněno prodejem knih a autogramiádou.

Pátek 13. května 2022 od 19 hodin, městské divadlo

O literatuře: Tomáš Halík
Speciální zakončení dalšího ročníku O literatuře se bude tentokrát konat v turnovském divadle. Moderuje Petr Vizina, který si bude povídat jistě nejen o teologických otázkách s profesorem Tomášem Halíkem.

Neděle 15. května 2022 od 10 hodin, dětské oddělení knihovny

Dílna mýdlová a dárky pro maminku
Dárečky pro maminky k svátku matek, doplněné výrobou mýdla a aranžování kytiček. Tatínkové mají možnost tvořit se svými dětmi pro maminky. Těšíme se na všechny.

Pondělí 16. května 2022 od 8 hodin, dětské oddělení knihovny

Klub Matýsek - S knížkou do života
Další setkání pro děti z mateřských škol spojené s předáním baťůžků s knížkou Ivony Březinové Chvilka pro pohádku a dalšími dárky. Koná se v rámci projektu Bookstart S knížkou do života.

Úterý 17. května 2022 od 9.30, mini školka Centra pro rodinu Náruč

Pohádková babička v Náruči
Květnové pohádky Skřítka Knihovníčka, májové říkanky a písničky s dětmi a maminkami. Na děti se těší Eva Kordová.

Úterý 17. května 2022 od 16 hodin, dětské oddělení knihovny

Pohádkový podvečer - Barevné pohádky
Květnový pohádkový podvečer je již naladěný na léto a barvy duhy. Hraje divadlo Rolnička Jarmily Enochové. Součástí projektu Bookstart S knížkou do života a Knihovna otevřená rodině.

Středa 18. května 2022 od 10 hodin, dětské oddělení knihovny

Město drahokamů Turnov - průvodce (nejen) pro děti
Spisovatelka Petra Braunová se setká s dětmi nad novým leporelem, které vzniklo k 750. výročí první zmínky o Turnově. Její průvodní slovo doplňují kresby ilustrátorky Barbory Brůnové.

Čtvrtek 19. května 2022 od 17 hodin, knihovna na vlakovém nádraží

Spisovatelé do knihoven: Tim Postovit
Tim Postovit se narodil v roce 1996 v Kyjevě na Ukrajině. Vyrůstal však v Českém středohoří. Básně psal nejdříve ve své mateřštině. Od šestnácti let píše česky. V současné době studuje ruskou filologii na FF UK. V roce 2019 debutoval básnickou sbírkou Magistrála, verše z ní byly zastoupeny v ročence Nejlepší české básně. Účinkuje v rámci platformy Slam poetry CZ. V roce 2019 získal sdílený titul mistra ČR v duo slamu. Básně publikoval v periodikách Tvar, Literarni.cz, Kulturní noviny, Artikl a dalších. V roce 2021 vydal sbírku básní Motýlí pavilon. Je členem Asociace spisovatelů. Živí se jako učitel češtiny pro cizince. Žije v Praze.

Pondělí 23. května 2022 od 10 hodin, dětské oddělení knihovny

Ivona Březinová dětem Turnova
Kmotra knihovny spisovatelka Ivona Březinová se setká se svými čtenáři na autorské besedě. Doplněno autogramiádou.

Úterý 24. května 2022 od 18 hodin, Dům Na Sboře

Večer Na Sboře - Josef Pepson Snětivý
Autorský večer českého hudebníka, spisovatele, cestovatele, překladatele a nakladatele, který představí svou literární tvorbu a hudební umění. Součástí večera bude také prodej knih a autogramiáda.

Čtvrtek 26. května 2022 od 18 hodin, sálek ICM, hlavní budova Městské knihovny Antonína Marka

Cestovatelský čtvrtek: To nejlepší z Jižní Ameriky
Jaroslav Líska v Jižní Americe navštívil 10 zemí, v Riu byl ve favele sv. Marty, v deštném lese v okolí Iquitos a na Amazonce u místních Indiánů. Uvidíte Caracas, faunu savany Los Llanos, kultovní Machu Picchu, bájné Cuzco, Amazonii s faunou a mnoho dalšího!

Sobota 21. května 2022 - neděle 29. května 2022

Týden oslav města Turnova k 750. výročí první zmínky o Turnově

Soutěž

Chvilka pro pohádku
Výtvarná soutěž pro děti z mateřských škol Turnovska na motivy z knihy pohádek spisovatelky Ivony Březinové. Výtvarné tvoření je součástí projektu Bookstart S knížkou do života. Výtvarné práce se odevzdávají v dětském oddělení knihovny do 30. května 2022.

Výstavy

S Komenským do komiksu
Mimořádná výstava provede originálním způsobem všechny návštěvníky celým životem Jana Amose Komenského. Prostřednictvím komiksové podoby se seznámíte s hlavními životními událostmi, dílem a odkazem Učitele národů. Příběh Učitele národů sepsala spisovatelka Klára Smolíková a obrazově doprovodil komiksový ilustrátor Lukáš Fibrich. Výstava vznikla k 430. výročí narození Komenského a pořádáme ji ve spolupráci s Národním pedagogickým muzeem a knihovnou J. A. Komenského v Praze.
Galerie Na Schodech knihovny

S knížkou do života - Chvilka pro pohádku
Ilustrace dětí mateřských škol. Na motivy setkání s knížkou Chvilka pro pohádku spisovatelky Ivony Březinové děti malují průběžně obrázky ze známých pohádek. Postupně je vystavujeme v naší Galerii Na schodech knihovny. Výstava je součástí projektu Bookstart S knížkou do života.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Duben v turnovské knihovně oslaví planetu Zemi
Turnovská Noc s Andersenem 2022 je za dveřmi
Nabitý březen v turnovské knihovně
Letos malí čtenáři v Turnově po pauze znovu zažili pasování na rytíře
Turnovská knihovna také pomáhá Ukrajině
Turnovská kultura v březnu
Březen - Měsíc čtenářů se blíží i v turnovské knihovně
V Turnově budou pasovat nové prvňáčky na čtenáře
Dny čtenářů na hradě Valdštejně a slavnostní pasování

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Uzavírka na I/35 omezí provoz na Kyselovsku

Ve dnech 19. a 20. června 2024 bude v Turnově, Kyselovsku probíhat oprava silnice číslo I/35 v úseku kolem křižovatky se silnicí číslo III/27927 směr Pelešany. Tato křižovatka bude ve středu 19. června 2024 neprůjezdná od zhruba 7:30 hodin do asi 15:30 hodin. Ve čtvrtek 20. června 2024 od zhruba 7:30 hodin do asi 22:30 hodin. Dojde k frézování a pokládce nového povrchu, doprava v místě bude řízena semafory.

Průvodce regionem jsou opět nové turistické noviny Český ráj 2024

Sdružení Český ráj opět připravilo oblíbené Turistické noviny pro návštěvníky Českého ráje, stejně jako minulý rok jsou jejich součástí noviny Turnovska. Na 48 stranách na vás čekají aktuální informace o cyklostezce Greenway Jizera, o oblíbených turistických hrách Za pověstmi Českého ráje či Po stopách Albrechta z Valdštejna. Nemůže chybět ani rozhovor, tentokrát s místním rodákem, hercem a komikem Petrem Vydrou. V novinách najdete pozvánky a tipy na výlety na Jičínsko, Novopacko, Semilsko a Železnobrodsko, na Kopidlensko a další oblasti či města regionu. Samozřejmostí jsou žádané jízdní řády turistických autobusů s přepravou kol a s přehlednou mapou. Nechybí přehled nositelů značky Regionální produkt Český ráj a pozvánky na kulturní akce včetně kulturního léta v Turnově.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Z kavalíra se vyklubal zloděj, který okradl 90letou seniorku
Soutěž Sdílej s námi Liberecký kraj vrcholí putovní výstavou
Konference na kraji se zabývala domácím násilím
Hasiči během bouřlivé noci vyjížděli k více než stovce událostí
Kam za sportem a zábavou v Pojizeří o víkendu 21. až 23. června

Nejčtenější články

22.06.: Hasiči během bouřlivé noci vyjížděli k více než stovce událostí
21.06.: Pachatele přepadení v Železném Brodě zadrželi policisté po 15 minutách
22.06.: Kam za sportem a zábavou v Pojizeří o víkendu 21. až 23. června

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT