Začínají letní tábory, v Libereckém kraji se zúčastní přes 11 tisíc dětí
02.07.2022 21:59:47 | Autor: Zuzana Balašová, pjs | Rubrika: KRIMI | Obce: Vyskeř,Benecko,Jesenný,Hrubá Skála,Malá Skála,Český ráj,Turnov,Rokytnice nad Jizerou,Liberecký kraj,Pojizeří

Znovu po roce začíná sezona letní dětské rekreace. V Libereckém kraji je hlášeno celkem 132 akcí (zotavovací akce a jiné podobné akce) s 250 běhy. Předpokládaný počet rekreovaných dětí je 11 053.
Jiné podobné akce do výčtu krajská hygiena zahrnuje z důvodu respektování vydaných doporučení o jejich ohlášení i přesto, že u těchto typů akcí ohlašovací povinnost není. V porovnání s loňským rokem jsou ve stejnou dobu počty ohlášených akcí zatím nižší, nicméně zatím se jedná o čísla orientační, protože povinnost ohlásit konání akce mají provozovatelé a pořádající osoby 30 dní před jejím začátkem.
„Začátek této sezóny letní dětské rekreace vnímáme ze strany pořadatelů jako klidnější, než tomu bylo v předchozích dvou letech. Ačkoliv i letos pro zajištění sezony letní dětské rekreace 2022 stanovilo Ministerstvo zdravotnictví ČR Hygienicko-protiepidemická doporučení, nezaznamenali jsme velké množství dotazů, protože pořadatelé již mají zkušenosti. Ve větší míře jsme odpovídali na otázky k problematice ukrajinských dětí a jejich účasti na táborech. To, že jsou podmínky stejné pro děti ukrajinské i české, pořadatelé vítají, protože stávající agenda spojená s výjezdem na tábor je rozsáhlá a zodpovědnost velká," řekla Kateřina Hochmalová, ředitelka odboru hygieny dětí a mladistvých.
Předmětem státního zdravotního dozoru nad akcemi letní dětské rekreace bude plnění legislativních podmínek - vybavení tábořišť s důrazem na hygienická zařízení (počty WC, umývárny, dezinfekce), zásobování tábořišť pitnou vodou, doložení laboratorních rozborů pitné vody, pokud je tábořiště zásobováno vodou z individuálního vodního zdroje, vybavení kuchyní. Zaměříme se také na plnění režimových požadavků, skladbu jídelníčku a zdravotnické zajištění - vybavení lékárniček, doložení prohlášení o bezinfekčnosti, posudky o zdravotní způsobilosti dětí a dospělých, vedení zdravotnické dokumentace, držení zdravotních průkazů u osob vykonávajících činnosti epidemiologicky závažné.
Tradičně budou kontroly zásobování pitnou vodou v některých lokalitách spojeny s ověřením jakosti pitné vody, tj. s odběrem vzorku, a to vzhledem k tomu, že povrchové zdroje, které se často pro zásobování táborů využívají, jsou nestabilní, u vody dovážené je problematické udržení její jakosti, což souvisí s nároky na skladování, dopravu a čistotu nádob.
Zdroje pitné vody je třeba průběžně kontrolovat i v průběhu akce. K nejzranitelnějším patří zejména studánky a prameny a obzvláště po dešti. Je třeba kontrolovat pramenní jímku, věnovat pozornost vzhledu, pachu, chuti vody, bezprostřednímu ale i širšímu okolí. Pokud se voda po dešti zakalí, nejde o spolehlivý a bezpečný zdroj. U dovážené vody je nezbytné udržování přepravních nádob v čistotě, denní obměna vody a skladování na stinném místě. Je-li voda rozváděna hadicemi, pak spoje hadice nesmí ležet na zemi, kde se tvoří (např. při dešti) kaluže vody, popř. v blátě. Po noční stagnaci nebo několika hodinové stagnaci během teplého dne je třeba objem vody v hadici před odběrem pro pitné účely vypustit.
„Kontroly dětské rekreace jsou každoročně prioritou našeho odboru v letním období. Kontroly jsou zpravidla bezproblémové, komunikace velmi dobrá, a to vzhledem k tomu, že pořadatelé jsou většinou stálice, které jen tak něco nepřekvapí. Přesto výskyt jakéhokoli infekčního onemocnění v průběhu tábora je vždy pomyslný strašák, který chod tábora významně ovlivní a naruší, a současně se mu do jisté míry nedá předejít. Dobré zdravotnické zajištění ve smyslu kvalifikovaného a zkušeného zdravotníka včetně dostatečného vybavení je základ," vysvětlila Hochmalová a pokračovala: „Nejpodstatnější je však prevence. To znamená klást důraz na dodržování pravidel osobní a provozní hygieny všech účastníků, se zvláštním důrazem u osob činných při stravování, dbát na zajištění jakosti pitné vody, na průběžnou dezinfekci ploch, rukou a nepodceňovat zdravotní stav dětí i dospělých. Pokud se již infekční onemocnění na táboře objeví, či je na něj podezření, je třeba osobu umístit do izolace, kontaktovat rodiče a místně příslušnou KHS, která posoudí konkrétní epidemiologickou situaci v souvislosti s místními podmínkami a rozhodne o protiepidemických opatření. Osoby, které o nemocné pečují, musí dbát zvýšené opatrnosti tzn. používat ochranné pomůcky. Pro onemocnění covid-19 platí stejné podmínky jako pro jiná infekční onemocnění. Po umístění nemocného na izolaci je nezbytné provést úklid a dezinfekci prostor, kde byl dotyčný ubytován, kde se pohyboval, pobýval. Současně je třeba zajistit provětrání lůžkovin a matrací po dobu 24 hodin."
Dětské tábory se uskuteční v již tradičních atraktivních lokalitách Libereckého kraje. Jedná se zejména o tato místa - Českolipsko - Sloup v Č., Dolní Světlá, Stvolínky, Svor, Mařenice, Hamr na Jezeře, Holany, Dubá; Liberecko - Českodubsko, louky v okolí Raspenavy, Vápno, Ferdinandov, Bílý Potok, Lázně Libverda; Semilsko - Rakousy u Turnova, Jesenný, Vyskeř, Hrubá Skála, Rokytnice n/J, Benecko, Jablonecko - Malá Skála, Bedřichov, Kořenov, Janov n/Nisou, Splzov, Frýdštejn.
Související články
Krajská hygiena kontrolovala stažení nebezpečných panenek z obchodů
Krajská hygiena zhodnotila kontroly letní dětské rekreace
Hygienici v Libereckém kraji zkontrolovali už 45 dětských táborů
Průběh letní dětské rekreace v Libereckém kraji k 16. červenci
Děti v Libereckém kraji vyráží na letní tábory
Po prodělání covidu se nově můžete očkovat hned po skončení izolace
V kraji vyočkováno 300 tisíc dávek, polovina lidí má alespoň jednu
K navýšení účastníků na akcích a kapacity služeb dojde již 26. června
Krajská hygiena činí opatření proti šíření mutací koronaviru
Hygienici shrnuli výsledky kontrol dětských rekreací v kraji za rok 2020
Hygienici zkontrolovali již 69 dětských táborů, vše bez velkých závad
Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
Události dle data
Stalo se | Připravuje se
Krátké zprávy z regionu Semilska
Dva drony pro bezpečnější Jablonec
Dva drony, jeden vybavený i termokamerou, v celkové hodnotě 240 tisíc korun bez DPH zakoupilo statutární město Jablonec nad Nisou. Nyní je zapůjčilo na základě smlouvy Policii ČR, Územnímu odboru Jablonec, a drony se zapojí do systému ochrany veřejného pořádku v městě. Jablonec nad Nisou je prvním městem v Libereckém kraji, který bude mít drony k dispozici. Více podrobností na Našem Jablonecku
Web kraje nabízí komunikaci pro klienty se sluchovým postižením
Klienti se sluchovým postižením, kteří navštíví webové stránky Libereckého kraje, mají možnost nově využít tlačítko Tiché linky. Díky němu se mohou snadno spojit s tlumočníkem českého znakového jazyka či přepisovatelem mluvené češtiny a domluvit si vše, co je potřeba. Nemusí se tedy fyzicky dostavit, což bývá komfortnější a méně stresující.
Nejnovější články
Již 26. ročník soutěže Zlatý erb o nejlepší webové stránky se blíží
Na konci roku skončí provoz Infopointu Ukrajina
Adventní a vánoční Valdštejn začíná
Hasiči opět odstraňovali spadané stromy
V semilském parku opět připravují Mikulášský běh
Nejčtenější články
02.12.: Hasiči opět odstraňovali spadané stromy
01.12.: V okolí přezimovacích obůrek v Krkonoších zavládne klid
01.12.: Prosincové akce pod patronací Sportovního centra Semily
Infomail
https://www.instagram.com/nasepojizeri
Odkazy
© 2010 Naše Jablonecko, s.r.o. | redakce@nasepojizeri.cz | xweb by VisionWorks | RSS
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování veškerého obsahu (články, fotografie) je bez souhlasu vydavatele zakázáno.