Začínají letní tábory, v Libereckém kraji se zúčastní přes 11 tisíc dětí
02.07.2022 21:59:47 | Autor: Zuzana Balašová, pjs | Rubrika: KRIMI | Obce: Vyskeř,Benecko,Jesenný,Hrubá Skála,Malá Skála,Český ráj,Turnov,Rokytnice nad Jizerou,Liberecký kraj,Pojizeří
Znovu po roce začíná sezona letní dětské rekreace. V Libereckém kraji je hlášeno celkem 132 akcí (zotavovací akce a jiné podobné akce) s 250 běhy. Předpokládaný počet rekreovaných dětí je 11 053.
Jiné podobné akce do výčtu krajská hygiena zahrnuje z důvodu respektování vydaných doporučení o jejich ohlášení i přesto, že u těchto typů akcí ohlašovací povinnost není. V porovnání s loňským rokem jsou ve stejnou dobu počty ohlášených akcí zatím nižší, nicméně zatím se jedná o čísla orientační, protože povinnost ohlásit konání akce mají provozovatelé a pořádající osoby 30 dní před jejím začátkem.
„Začátek této sezóny letní dětské rekreace vnímáme ze strany pořadatelů jako klidnější, než tomu bylo v předchozích dvou letech. Ačkoliv i letos pro zajištění sezony letní dětské rekreace 2022 stanovilo Ministerstvo zdravotnictví ČR Hygienicko-protiepidemická doporučení, nezaznamenali jsme velké množství dotazů, protože pořadatelé již mají zkušenosti. Ve větší míře jsme odpovídali na otázky k problematice ukrajinských dětí a jejich účasti na táborech. To, že jsou podmínky stejné pro děti ukrajinské i české, pořadatelé vítají, protože stávající agenda spojená s výjezdem na tábor je rozsáhlá a zodpovědnost velká," řekla Kateřina Hochmalová, ředitelka odboru hygieny dětí a mladistvých.
Předmětem státního zdravotního dozoru nad akcemi letní dětské rekreace bude plnění legislativních podmínek - vybavení tábořišť s důrazem na hygienická zařízení (počty WC, umývárny, dezinfekce), zásobování tábořišť pitnou vodou, doložení laboratorních rozborů pitné vody, pokud je tábořiště zásobováno vodou z individuálního vodního zdroje, vybavení kuchyní. Zaměříme se také na plnění režimových požadavků, skladbu jídelníčku a zdravotnické zajištění - vybavení lékárniček, doložení prohlášení o bezinfekčnosti, posudky o zdravotní způsobilosti dětí a dospělých, vedení zdravotnické dokumentace, držení zdravotních průkazů u osob vykonávajících činnosti epidemiologicky závažné.
Tradičně budou kontroly zásobování pitnou vodou v některých lokalitách spojeny s ověřením jakosti pitné vody, tj. s odběrem vzorku, a to vzhledem k tomu, že povrchové zdroje, které se často pro zásobování táborů využívají, jsou nestabilní, u vody dovážené je problematické udržení její jakosti, což souvisí s nároky na skladování, dopravu a čistotu nádob.
Zdroje pitné vody je třeba průběžně kontrolovat i v průběhu akce. K nejzranitelnějším patří zejména studánky a prameny a obzvláště po dešti. Je třeba kontrolovat pramenní jímku, věnovat pozornost vzhledu, pachu, chuti vody, bezprostřednímu ale i širšímu okolí. Pokud se voda po dešti zakalí, nejde o spolehlivý a bezpečný zdroj. U dovážené vody je nezbytné udržování přepravních nádob v čistotě, denní obměna vody a skladování na stinném místě. Je-li voda rozváděna hadicemi, pak spoje hadice nesmí ležet na zemi, kde se tvoří (např. při dešti) kaluže vody, popř. v blátě. Po noční stagnaci nebo několika hodinové stagnaci během teplého dne je třeba objem vody v hadici před odběrem pro pitné účely vypustit.
„Kontroly dětské rekreace jsou každoročně prioritou našeho odboru v letním období. Kontroly jsou zpravidla bezproblémové, komunikace velmi dobrá, a to vzhledem k tomu, že pořadatelé jsou většinou stálice, které jen tak něco nepřekvapí. Přesto výskyt jakéhokoli infekčního onemocnění v průběhu tábora je vždy pomyslný strašák, který chod tábora významně ovlivní a naruší, a současně se mu do jisté míry nedá předejít. Dobré zdravotnické zajištění ve smyslu kvalifikovaného a zkušeného zdravotníka včetně dostatečného vybavení je základ," vysvětlila Hochmalová a pokračovala: „Nejpodstatnější je však prevence. To znamená klást důraz na dodržování pravidel osobní a provozní hygieny všech účastníků, se zvláštním důrazem u osob činných při stravování, dbát na zajištění jakosti pitné vody, na průběžnou dezinfekci ploch, rukou a nepodceňovat zdravotní stav dětí i dospělých. Pokud se již infekční onemocnění na táboře objeví, či je na něj podezření, je třeba osobu umístit do izolace, kontaktovat rodiče a místně příslušnou KHS, která posoudí konkrétní epidemiologickou situaci v souvislosti s místními podmínkami a rozhodne o protiepidemických opatření. Osoby, které o nemocné pečují, musí dbát zvýšené opatrnosti tzn. používat ochranné pomůcky. Pro onemocnění covid-19 platí stejné podmínky jako pro jiná infekční onemocnění. Po umístění nemocného na izolaci je nezbytné provést úklid a dezinfekci prostor, kde byl dotyčný ubytován, kde se pohyboval, pobýval. Současně je třeba zajistit provětrání lůžkovin a matrací po dobu 24 hodin."
Dětské tábory se uskuteční v již tradičních atraktivních lokalitách Libereckého kraje. Jedná se zejména o tato místa - Českolipsko - Sloup v Č., Dolní Světlá, Stvolínky, Svor, Mařenice, Hamr na Jezeře, Holany, Dubá; Liberecko - Českodubsko, louky v okolí Raspenavy, Vápno, Ferdinandov, Bílý Potok, Lázně Libverda; Semilsko - Rakousy u Turnova, Jesenný, Vyskeř, Hrubá Skála, Rokytnice n/J, Benecko, Jablonecko - Malá Skála, Bedřichov, Kořenov, Janov n/Nisou, Splzov, Frýdštejn.
Související články
Krajská hygiena kontrolovala stažení nebezpečných panenek z obchodů
Krajská hygiena zhodnotila kontroly letní dětské rekreace
Hygienici v Libereckém kraji zkontrolovali už 45 dětských táborů
Průběh letní dětské rekreace v Libereckém kraji k 16. červenci
Děti v Libereckém kraji vyráží na letní tábory
Po prodělání covidu se nově můžete očkovat hned po skončení izolace
V kraji vyočkováno 300 tisíc dávek, polovina lidí má alespoň jednu
K navýšení účastníků na akcích a kapacity služeb dojde již 26. června
Krajská hygiena činí opatření proti šíření mutací koronaviru
Hygienici shrnuli výsledky kontrol dětských rekreací v kraji za rok 2020
Hygienici zkontrolovali již 69 dětských táborů, vše bez velkých závad
Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT