Začínají prázdniny: připomeňme si základní pravidla KRNAP

25.06.2024 07:11:29 | Autor: Radek Drahný | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Harrachov,Krkonoše

Začínají prázdniny: připomeňme si základní pravidla KRNAP

Se začátkem letních prázdnin začne i zvýšený nápor na krásy Krkonošského národního parku. Není od věci si připomenout, jaká pravidla platí v tomto cenném a křehkém území.

Základní pravidlo - zákaz vstupu mimo značené cesty - se týká jen klidových území KRNAP. Těch je osm a zjednodušeně řečeno se jedná o hřebenové partie Krkonoš, převážně nad horní hranicí lesa. Klidová území mají chránit nejzranitelnější biotopy a druhy před nadměrnou a neusměrněnou návštěvností. V terénu jsou klidová území vyznačena dvojím způsobem - červeným pásovým značením na stojících stromech (horní pruh kolem celého kmene a druhý spodní jen poloviční. Přijde-li návštěvník ke stromu označenému dvěma vodorovnými červenými pruhy, je vše v pořádku a nepřekračuje zákon. Vidí-li pouze jeden pruh, ocitl se v klidovém území a musí je neprodleně opustit) a smaltovanými cedulemi na sloupcích u cest procházejících daným územím. V Krkonoších jsou nejproblematičtějšími místy vrchol Sněžky a sedlo u bývalé Obří boudy. Vzhledem k obrovskému počtu přestupků v těchto lokalitách jsme tam již čtvrtým rokem museli instalovat ochranné sítě oddělující prostor pro návštěvníky od divoké přírody. Podobně problematickým místem je vyhlídka na Pančavský vodopád. I zde návštěvníci často nerespektují vyhrazený prostor a chodí se fotit na žulové skály.

Dalším pravidlem, které by mělo platit nejenom v národních parcích, ale všude v přírodě je, že co si do přírody přinesu, to si z ní také odnesu. Hovoříme tedy o problematice pohozených či zapomenutých odpadků - plastových či kovových obalů od potravin, papírových či vlhčených ubrousků a v nedávné minulosti také roušek a respirátorů. V přírodě se odpadky rozkládají jen velmi pomalu. Například papírový kapesníček se rozkládá čtyři týdny, igelitová taška 25 let a PET lahev 100 let. V horách proto více než kde jinde platí, že co si s sebou do přírody přineseme, musíme také zase odnést.

Speciální kapitolou jsou vjezdy motorových vozidel na území KRNAP. Zákon o ochraně přírody a krajiny přesně definuje, kdo po národním parku může jezdit. Jsou to mj. složky integrovaného záchranného systému, policie, správci a provozovatelé sítí, vlastníci a nájemci nemovitostí a někteří ubytovaní hosté. Vjezd do klidových území je ještě omezenější a není povolen např. ubytovaným hostům.

Podobně je to s cykloturistikou, kdy cyklisté mohou v národním parku jet jen po cyklotrase, která je k tomu vysloveně vyhrazena. Těchto cyklotras je dnes 461,5 km a bližší informace o možnostech cykloturistiky v KRNAP najdete zde: https://www.krnap.cz/cyklotrasy-krnap/. Stojí za to vyzdvihnout základní pravidla bezpečné jízdy (zejména z kopce) a nutnost ohleduplnosti k ostatním návštěvníkům. Dodržujte proto, prosíme, přiměřenou rychlost. Není totiž umění jet rychle, ale je uměním včas bezpečně zastavit a neohrozit ostatní ani sebe.

Návštěvníkům Krkonoš, zejména mladé generaci, je třeba připomenout, že na celém území KRNAP je zakázáno létat s drony. Důvodem je rušení hnízdících ptáků a jiných živočichů.

Češi patří k velkým milovníkům psů, a tak si je s sebou obvykle berou i na cesty do přírody, národní parky nevyjímaje. Zatímco v české části Krkonošského národního parku platí „pouze" povinnost mít psa pod jednoznačnou kontrolou, na polské straně státní hranice jsou pravidla striktnější. Tam pes musí být v národním parku vždy na vodítku a s náhubkem. Apelujeme na majitele psů, aby si uvědomili, že jsou i lidé, kteří ze psů mají strach. Zejména vůči svým dětem jsou pak rodiče velmi citliví. Ujištění majitele psa, že zrovna jeho pes je hodný, v takovém případě nefunguje. Problémem jsou psi také na pastvinách a v jejich blízkosti. Psa mějte v takovém případě vždy na vodítku. Vběhne-li do ohrady, je o problém postaráno.

Dalším nešvarem jsou na kamenných mořích či v korytech říček turisty budované kamenné pyramidy. V krkonošské tundře půda zamrzá - rozmrzá - zamrzá - rozmrzá... už nějakých dvacet tisíc let. Tím se tady (a v Česku jen a pouze v Krkonoších) kameny v půdě a na jejím povrchu uspořádaly do mnohoúhelníků a dalších forem. Uvidíte je z výšky, pokud víte, na co se dívat. Stavbou kamenných pyramid návštěvníci vzácné tvary rozebírají. Poklad, který příroda tvoří desetitisíce let, mohou lidé zničit za pár okamžiků. Podobnou landartovou či stonebalancingovou aktivitu registrujeme v korytech krkonošských potoků a řek. Pod kameny v řece žije spousta vodních živočichů (třeba larvy chrostíků), které jsou součástí fauny národního parku. Tím, že návštěvníci staví z říčního kamení mužíky, ničí těmto živáčkům domov.

Naše zkušenosti ukazují, že valná většina návštěvníků Krkonošského národního parku si váží zdejší cenné přírody. Přesto je při obrovské návštěvnosti jeho území i malé procento neukázněných návštěvníků velkým problémem. Rádi bychom proto na návštěvníky apelovali, aby se ve zdejší přírodě chovali jako hosté, s respektem k jejím obyvatelům. Jenom tak je možné, aby zdejší jedinečná příroda přežila.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Přírodu na Sněžce opět chrání ochranné sítě
Správa KRNAP vyrazila na sousedská setkání
Chráněná území jsou drahokamy v koruně české přírody a krajiny
Na krkonošských cestách bude provázet 15 nových podmaleb na skle
Krkonošskému národnímu parku je 61 let, obhájil certifikát FSC
O víkendu se budou uklízet Krkonoše
Mapa republiky má ideální tvar
V Krkonoších se objevil los evropský
Krkonošské louky mohou dál rozkvétat
Slavíme Den Země
Krkonošské Louky získaly Magnesii literu
Strážci Správy KRNAP se opět školí v první pomoci
Děti pečují o vzácné botanické lokality
Bobři se vracejí i do českých Krkonoš
Nyní lze žádat o finanční příspěvek na péči o trvalé travní porosty
8 metrů – letošní maximum na Mapě republiky
Slavíme světový den lesů a vody
S pomocí FlexiLogu budou krkonošské lesy stabilnější
Správa KRNAP dočasně uzavírá některé cesty v horách
Řidiči pozor! Začíná jarní migrace žab
Krkonoše nejsou skanzen. Rozvoj ale nesmí ohrozit vzácné horské louky
Muzeum Krkonoš láme rekordy
Krkonošské mokřady jsou unikátní a důležité nejen pro českou přírodu
Začíná Krkonošský rok Harrachů
V Krkonoších byl smrtelně postřelen vlk s GPS obojkem
V okolí přezimovacích obůrek v Krkonoších zavládne klid
Podzim v Krkonoších láká na Zapadlé vlastence i Pojizerský Pacifik
Průzkum: Důvěra místních i návštěvníků ke Správě KRNAP je vysoká
Zrušme KRNAP!
Muzeum Krkonoš otevře 1. listopadu
Jak to vypadá s vlky v Krkonoších?
Šumava má Smetanovu Vltavu, Krkonoše mají Vejnarovo Labe
V babím létě a na podzim vychutnáte krkonošskou přírodu v klidu
Krkonoše vyrazily do Prahy
Nenáročný krkonošský výšlap zavede k hrádku Aichelburg

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Vychází nové číslo Turistických novin Českého ráje

Sdružení Český ráj vydává letošní letní číslo oblíbených Turistických novin Českého ráje, které opět přinášejí inspiraci všem, kdo se chystají objevovat krásy tohoto jedinečného regionu. V novinách najdete rozhovor s hercem a moderátorem Honzou Diblíčkem, který má k Českému ráji osobní vztah a v rozhovoru se se čtenáři podělí o své oblíbené trasy i místa, kde rád „vypíná" od každodenního shonu. „Nechybí přehled regionálních produktů, které stojí za ochutnání i za to si je odvézt domů - od tradičních pochoutek po originální řemeslné výrobky. Noviny také přinášejí tipy na výlety pro rodiny, pěší i cyklisty, a představují i méně známá zákoutí kraje, která stojí za objevování," doplnila Jitka Kořínková, ředitelka Sdružení Český ráj.

Advaita v Turnově rozšiřuje provozní dobu

Advaita, z. ú., bude nově služby v Turnově poskytovat také ve čtvrtek v čase od 9 do 17 hodin. Poradna má prostor v budově na ulici Žižkova 2031, Turnov. Na poradny se mohou obracet lidé, kteří řeší problémy související se závislostí na drogách, včetně alkoholu. Nabízí pomoc také lidem, kteří se dostali do problémů kvůli hazardnímu hráčství či sázení nebo kteří ztrácejí kontrolu nad hraním počítačových her či užíváním internetu. Objednat se můžete na e-mailu: turnov@advaitaliberec.cz nebo telefonicky na recepci Centra adiktologických služeb 603 829 730 nebo u terapeutky Bc. Blanky Budinské, tel. 720 158 739.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Nedvězí – výhled, který bere dech
Komplikovaná dopravní situace v Dolánkách u Turnova
Most přes Libuňku v Turnově se otevře v sobotu 21. června
Léto na Krásné začne Svatojánskou slavností
Liberecká galerie v létě nabídne kaligrafii i sarkasmus

Nejčtenější články

20.06.: Řidič způsobil v Semilech karambol před semaforem a pak zmizel
20.06.: V Dolánkách u Turnova vymění svodidla pro zvýšení bezpečnosti
19.06.: ŘSD pořádalo koordinační schůzku staveb budoucí komunikace I/35

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT