Centrum TOPTEC ÚFP AVČR slaví v Turnově první dekádu

05.01.2021 17:22:36 | Autor: Dana Marková | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Turnov

Centrum TOPTEC ÚFP AVČR slaví v Turnově první dekádu

Přístroje na družicích, observatoře pro odhalování potenciálně nebezpečných asteroidů, modernizace největšího českého dalekohledu, ale třeba také lépe viditelné dopravní značky nebo výrazně výkonnější lasery - to jsou výsledky poslední dekády špičkového optického výzkumu v Turnově v Aplikačním centru TOPTEC, které je součástí Ústavu fyziky plazmatu Akademie věd ČR. To právě dnes slaví desáté narozeniny.

„TOPTEC slaví prvních deset let. Je to dekáda špičkového vývoje optických a optoelektronických systémů. Nelze si však nepovšimnout, že to co dnes dokážeme, je podmíněno řadou událostí, které se v regionu odehrávají již více než 700 let. To, co dnes nejen v TOPTEC můžeme vidět, má své kořeny opravdu hluboko v naší historii. Kdyby za dob Karla IV., nebylo rozhodnuto razit průzkumné štoly na Kozákově, možná by vše dnes mohlo být jinak. To, že lidé na Turnovsku a v okolí vždy nacházeli drahé kameny výjimečné kvality a velikosti, je dobře známo, ale fakt, že se zde i drahokamy opracovávaly, tedy brousily a leštily, je známé méně. Tato skutečnost určila cestu budoucího rozvoje regionu ve smyslu sklářského a bižuterního umění. Na Turnovsku se dnes drahé kameny již netěží, ale umělé krystaly světové kvality se zde pěstují a opracovávají. Dávná prospektorská činnost, která snad už existovala za Keltů, předznamenala i rozvoj superpřesné optiky, kterou v regionu jistě dobře reprezentuje právě Aplikační centrum TOPTEC. Vnímám zde silnou historickou linii od dolů z časů Karla IV, přes nesmírný bižuterní rozmach, brýlovou optiku, super krystaly až po naši optiku ve vesmíru," řekl Vít Lédl, výkonný ředitel centra TOPTEC. „Ten rozsáhlý potenciál daný tradicí a uměním a citem místních je nesmírně inspirující a zároveň zavazuje k tomu, abychom s pokorou a citem dokázali navázat, rozvíjet a také něco světového přidat."

Činnost v Aplikačním centru TOPTEC v Turnově<br />Autor: Archiv Centrum TOPTEC „TOPTEC je aplikačním centrem Ústavu fyziky plazmatu Akademie věd České republiky. Znamená to, že právě tady umí uchopit výsledky základního výzkum a použít je v reálných aplikacích pro konkrétní hmatatelné vědecké i průmyslové využití. Za všechny projekty mohu zmínit optiku koronografu METIS pro pozorování sluneční korony na sondě Solar Orbiter. Realizaci tohoto přístroje tým TOPTEC zvládl bravurně a významnou měrou přispěl k dalšímu budování a posílení skvělého jména české vědy přinejmenším na evropské, spíše ale na světové úrovni," zdůraznil Radomír Pánek, ředitel Ústavu fyziky plazmatu.

Právě dnes se počítá deset let od chvíle, kdy Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy oficiálně schválilo projekt umožňující vznik centra TOPTEC v jeho současné podobě. Centrum TOPTEC sídlí ve dvou budovách v Turnově. Jedné v historickém centru města, druhé na jeho okraji. „Nicméně vzhledem ke stále náročnějším technologickým podmínkám, kterých je nutné dosáhnout při řešení projektů pro kosmický výzkum, se obě budovy stávají stavebně nevyhovujícími," říká Lédl a dodává, že zástupci Ústavu fyziky plazmatu jednají s Městem, Krajem i odpovědnými ministerstvy o možném přesunu do nové budovy.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Ministryně financí navštívila vědce v turnovském TOPTEC
Nabídka vzdělávacích programů T-Centra v Turnově
Co se dělo na turnovské hvězdárně v roce 2016
Vize turnovského optického centra TOPTEC míří do kosmu
Centrum optiky v Turnově je špičkovým evropským pracovištěm

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 7 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Tipy na výlety po Českém ráji v nové podobě

Období jara a s ním spojené výletování se blíží. Pro snazší orientaci v nabídce regionu Sdružení Český ráj pro zájemce připravuje tipy na výlety v nové formě elektronického flipbooku. Aktuálně jsou k dispozici první z nich, a to je Český ráj ve filmu a pohádkách. „V katalogu najdete deset tipů na pohádkové výlety, v rámci kterých se můžete vypravit například na zámek Sychrov za princeznou Zlatovláskou, za čerty do Klokočských skal nebo loupežníkem Rumcajsem do Jičína. Flipbook si můžete pohodlně otevřít ve svých počítačích i telefonech, tipy jsou doplněny o fotogalerie a také trasu výletu na portálu mapy.cz," přiblížil Jitka Kořínková, ředitelka Sdružení Český ráj.

Hasiči zachránili muže, pod kterým praskl led na jablonecké přehradě

Hasiči zachránili muže, pod kterým praskl led na jablonecké přehradě V Jablonci nad Nisou na přehradě ve čtvrtek po 16. hodině hasiči zachránili muže, pod kterým se prolomil led. V době příjezdu hasičů se muž nacházel již na ledu, kam se dostal vlastními silami. Hasiči muže bezpečně dostali na břeh, který byl vzdálen 20 metrů a poskytli mu tepelný komfort. Více podrobností a krátké video na Našem Jablonecku


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Některé podnikatelské nápady studentů z TUL půjdou na trh
Grantové programy Nadace ČEZ jsou v plném proudu
Sčítání lidu, domů a bytů 2021 se blíží
Tulipánový měsíc opět podpoří onkologicky nemocné
Tip na výlet: Polevsko vděčí za svůj rozvoj sklářům

Nejčtenější články

27.02.: Otázky k pohybu mezi okresy i s formuláři ke stažení
26.02.: V Libereckém kraji znovu více pozitivních, očkování už se naplno rozjíždí
25.02.: Jilemnice má nového starostu. Richtera střídá Hlaváč

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Dedra nabízí širokou řadu nářadí a příslušenství.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT